Вічнозелена «красуня» туя - одна з найбільш декоративно привабливих культур на сьогоднішній день. Рослина незамінне при оформленні практично будь-якого ландшафту, садово-паркової зони або звичайного присадибної ділянки. Посадки туї можуть формувати «живі» огорожі або служити яскравим акцентом серед інших рослин.
Сортів і різновидів туї в даний час дуже багато, але і саджанці рослини коштують не дешево. Альтернативним методом розведення хвойного багатолітника може служити вирощування туї з насіння. Як посадити насіння туї і, який догляд забезпечити сіянцям? Скільки часу знадобиться для вирощування повноцінного саджанця туї? Покрокова інструкція культивування хвойника в цій статті.
Туя з насіння, особливості рослини
- Туя відноситься до хвойних рослин з сімейства кипарисових. Це гарний вічнозелений чагарник або невисоке деревце, яке часто ще називають «Життєве дерево».
- Представник голонасінних рослин, туя, утворює листя, які спочатку мають вигляд м'яких голок, а з віком перетворюються в супротивні лусочки.
- Восени, в довгастих шишках туї визрівають плоскі насіння - крилатки.
- Туя вважається невибагливою і витривалою культурою, добре пристосовується до умов зростання і задимленості в міських умовах.
- Рід туї налічує 5 видів, з яких найбільш поширеними вважаються численні садові форми туї західної і туї складчастої.
- Багаторічна рослина широко використовується в ландшафтному дизайні, для озеленення садово-паркових зон або присадибних ділянок. Культивується туя переважно у відкритому грунті, хоча можливо її вирощування і в приміщенні.
- Культура характеризується високою морозостійкістю, тому ареал її поширення досить широкий.
Вирощування туї з насіння - тривалий, але відносно дешевий спосіб розведення хвойної культури. Розглянемо покроково процес посадки туї з насіння і особливості догляду за рослиною на кожному з етапів.
Розмноження туї насінням
Розведення туї за допомогою насіння дозволяє отримати досить велику кількість якісних, здорових і витривалих саджанців в досить короткі терміни. Причому, цей процес не вимагає особливих витрат і легко здійснимо в домашніх умовах. Розмноження туї насінням можливо для будь-яких сортів і форм рослини.
При цьому важливо пам'ятати, що розмноження рослини насіннєвим способом не гарантує 100% відповідності батьківської формі і можливі деякі відхилення в зовнішньому вигляді туї. Як відомо, повністю зберегти сортові ознаки можна тільки при вегетативному способі розмноження.
Визначити які сортові ознаки успадкувала дочірня туя, можливо, не раніше ніж на другий рік вегетації сіянців.
Як виростити тую з насіння? Почнемо з підготовчого етапу.
Збір і заготівля насіння туї
- Насіння туї можна купити в спеціалізованому магазині або зібрати самостійно.
- Коли ж краще збирати насіння туї? Заготовляють насіння туї в кінці літа або в першій декаді осені. Важливо зірвати шишки до того моменту, коли вони повністю розкриються, а насіння висиплются. На дереві шишки легко помітити по характерному, коричнево-бурому забарвленню.
- Якщо шишки погано зриваються з дерева, їх можна відокремити разом з частиною втечі, на якому вони зростають.
- Зібрані шишки поміщають в сухе, тепле і провітрюване місце для остаточного їх визрівання. В таких умовах шишки швидко підсихають і починають розкриватися. Найкраще розкласти їх на папері, так як насіння при визрівання легко висипаються і можуть бути безповоротно втрачені.
- Що стосується температурного режиму, шишки повинні знаходитися в місці, де температура не буде перевищувати + 6-70С. Попадання прямих сонячних променів також не бажано, краще, щоб це було розсіяне освітлення. В іншому випадку, насіннєвий матеріал втратить свою схожість і буде непридатним до посадки.
- Для того щоб зібрати доспілі насіння, можна злегка постукати по шишці і на папір посиплються довгоочікувані насіння туї.
- Як виглядають насіння туї? Насіння хвойної культури являють собою дрібні зернятка коричневого кольору.
Фото: «Насіння туї»
- Зібрані насіння рекомендується відразу готувати до посадки. Свіжий насіннєвий матеріал забезпечить максимальну схожість. При зберіганні, навіть нетривалому, коефіцієнт схожості різко знижується.
Час і місце посіву насіння туї
- Для вирощування туї з насіння в домашніх умовах посів можна здійснювати восени або навесні.
- Насіння туї найкраще висівати восени (після їх збору) у відкритий грунт, забезпечивши тим самим, їх природну стратифікацію. Такі посіви згодом будуть більш витривалими і життєздатними. Крім цього, перші сходи туї здадуться вже навесні, будуть активно розвиватися і рости. Сіянці без праці впораються з невеликими заморозками або короткочасним похолоданням. Висіяне під зиму, сіянці легше перенесуть першу зимівлю, ніж ті, що були посаджені навесні.
- При весняному посіві, насіння повинні в обов'язковому порядку пройти попередню процедуру загартовування, наприклад, в холодильній камері (для овочів). Для цього насіння поміщають в контейнер з вологим піском (або тирсою) і залишають на нижній полиці холодильника на кілька місяців.
- Деякі садівники практикують ще один спосіб зимового загартовування насіння: зібраний посівний матеріал збирають у полотняний мішечок, який на зиму закопують в грунт (на вулиці) на глибину не менше 30 см. Зверху це місце присипають, наприклад, опалим листям.
- Після тривалої (протягом 3-4-х місяців) стратифікації насіння висівають в грунт, з лютого по квітень, в залежності від обраного способу посадки.
- Висаджувати насіння туї можна як відразу у відкритий грунт, на грядку, так і в контейнер з грунтовою сумішшю. При посіві насіння у відкритий грунт, грунт повинен прогрітися до + 100-150С.
- При контейнерному способі посадки, насіння спокійно можна висівати вже в лютому. При цьому, сходи туї доведеться штучно досвечивать люмінесцентною лампою.
Посадка туї насінням
Після того, як насіння зібрані, підготовлені і пройшли важливий етап стратифікації, - прийшла черга їх посіву в грунт. Як садити тую насінням?
- Садівники, які займаються розведенням туї з насіння, відзначають, що найзручніше для вирощування розсади туї, використовувати контейнери. Для цього підійдуть неглибокі ящики, які легко можна переставити в потрібне місце, в залежності від змін умов утримання.
- Оптимальним варіантом для посіву насіння туї стануть контейнери висотою близько 10-12 см. Слід знати, що в дуже глибоких ящиках незатребувана грунт починає закисати, а в занадто низьких - коріння будуть переплітатися, і заважати один одному. До того ж, «заплутані» коріння сіянців не зможуть без пошкоджень пройти подальшу пікіровку.
- При посадці насіння туї в контейнер, спочатку готують поживну грунтово суміш. Для цього змішують дернову землю, торф і пісок в співвідношенні 1: 1: 2. Можна придбати готовий ґрунтовий субстрат, призначений для хвойних культур.
- На дно контейнера розміщують невисокий (2-3 см) шар дренажного матеріалу: керамзит, дрібний гравій. Зверху насипають грунтовий субстрат, розрівнюють і злегка ущільнюють його. Рівень грунту в контейнері не повинен доходити до краю бортів, приблизно, на 2-3 см.
- Для знезараження грунту, його проливають концентрованим розчином перманганату калію (марганцівки) темно рожевого кольору.
- Для успішного проростання, перед посадкою насіння потрібно буде піддати ще одній процедурі - пророщування.
- Як проростити насіння туї? Немає нічого простішого. Досить замочити їх у теплій воді або вологому піску на ніч. Вранці, набряклі насіння будуть готові до посадки в грунт.
- У неглибокі (5-6 мм) канавки, розташовані один від одного не ближче, ніж на 5 см, висівають насіння туї. При посіві слід постаратися рівномірно і не густо розподілити насіння в канавках.
- Висіяне насіння присипають тонким шаром (не більше 1 см) грунту. Поверхня злегка ущільнюють (для цього можна використовувати дощечку) і зволожують з пульверизатора.
- До появи перших сходів, контейнер залишають в теплому приміщенні (з температурою не нижче 20 ° C). Для кращого проростання насіння, контейнер накривають склом або плівкою, створюючи сприятливий для сходів, вологий і теплий мікроклімат.
- Після посіву насіння, перші сходи з'являються зазвичай через 20-25 днів. Плівку або скло прибирають, коли сіянці злегка підростуть і зміцніють.
Фото: «Сходять насіння туї»
- Спочатку сіянці мало чим нагадують доросла рослина туї, але, з часом, ніжні голочки переростуть в характерні лусочки, як у дорослої культури.
- Процедура посіву насіння у відкритий грунт практично нічим не відрізняється від вищеописаного, контейнерного, способу посадки.
Догляд за молодими сіянцями туї
- Незалежно від того, висаджені насіння туї в контейнер або на грядку, догляд за сіянцями буде приблизно однаковим.
- Полив здійснюється акуратно, щоб не вимивався грунт. Найкраще для цих цілей використовувати дрібнодисперсний пульверизатор. Якщо ж насіння після поливу все-таки «оголилися», їх присипають тонким шаром грунту. Поливати сіянці слід помірно, у міру підсихання грунту, не допускаючи як застою вологи, так і його пересихання.
- В період появи сходів, за умови сталої теплої погоди, контейнер з сіянцями можна розмістити на вулиці, в тіні, без прямого попадання на молоді рослини сонячних променів. Відмінно підійде, наприклад, місце під захисною кроною дерев. Оптимальна річна температура для ніжних паростків повинна варіювати в межах + 17-23о С. Молодим хвойним культурам небезпечно яскраве палюче сонце, що викликає, часто, сонячні опіки рослини. Тому, сіянці, висаджені на грядку, перший час краще прикривати будь-яким покривним матеріалом.
- Для стимуляції росту рослини, сіянцям забезпечують регулярні (кожні 2 тижні) підгодівлі. В якості добрив найкраще підійдуть мінеральні комплекси, що містять азот, калій і фосфор. Садівники також часто використовують такі комбіновані добрива, як «Агрікола» або «Растворин», які поряд з позначеними елементами містять ряд додаткових поживних мікроелементів. Використовуючи вищевказані препарати, сіянцям досить буде застосування половини дози, зазначеної на упаковці для дорослих рослин.
- Щоб убезпечити рослину від можливих грибкових захворювань, сходи туї обробляють фунгіцидною препаратом, наприклад, фундазолом.
- Протягом першого сезону після посіву, сіянці виростають на 8-10 см у висоту. Сіянці, висаджені в контейнері, зимівлю проводять у тих же скриньках. На зиму, контейнери залишають в приміщенні з температурою близько + 14-180С. Посіви у відкритому грунті готують до зими, мульчуючи ділянку торфом, опалим листям або соломою.
Пересадка насіння туї в шкілки
- Після першої зимівлі, що підросли сіянці туї пересаджують у відкритий грунт (шкілки) на дорощування. Рослина добре переносить процедуру пересаджування і швидко приживається на новому місці.
- Грядку для сіянців вибирають в півтіні. Грунт на ділянці повинен бути поживний, легкий і пухкий. Для цього в грунт додають органіку (гній, деревну золу) і, в разі мізерного складу грунту, складне потрійне мінеральне добриво «Нітрофоска». Ділянка перекопують і розрівнюють граблями.
- Правильна посадка сіянців передбачає розміщення кореневої шийки рослини на рівні грунту. Заглиблення шийки може спровокувати запреваніе і загибель рослини.
- При масових посадках туї, сіянці висаджують на грядку рядами, з інтервалом між рослинами близько 30 см. Відстань у міжрядді також має бути не менше 30 см.
- Після посадки молодих сіянців на грядку, рослину поливають, а пристовбурні кола мульчують торфом.
- Якщо ж розсада туї в контейнери не загущена, а сіянцям достатньо місця для розвитку і зростання - можна обійтися ще рік без пересадки в шкілки на дорощування. Досить буде підсипати грунт в контейнер, і забезпечити сіянцям належний догляд.
Догляд за підрослими насінням туї
- Догляд за висадженими сіянцями туї полягає в регулярних поливах, розпушуванні грунту, внесення підгодівлі і видаленні бур'яну.
- Полив важливо здійснювати регулярно, але помірно, без застою води або утворення сухої потрісканої кірки землі.
- Добрива можна вносити 1 раз на місяць. Найкраще використовувати збалансовані мінеральні комплекси.
- Середній річний приріст подращенную саджанців туї становить близько 30 см.
- На зиму, контейнер з саджанцями прибирають в приміщення. Якщо ж молоді саджанці туї перебували на грядці, посадку на зиму утеплюють (насипають опале листя, лапник або вкривають нетканим матеріалом).
Посадка туї з насіння на постійне місце
На постійне місце, тую висаджують приблизно після 3-х річного віку, коли рослина досягає півметрової висоти.
- Місце для посадки рослини слід вибирати сонячне і відкрите, але без сильних протягів і рвучких вітрів. Саджанець, висаджений в тіні, буде втрачати свої декоративні властивості: крона його буде рідшати, хвоя жовтіти і обсипатися. Допускається також посадка туї в легку ажурну півтінь.
- Грунт на ділянці, де планується посадка туї, повинен бути легким, із слабокислою реакцією середовища. Оптимальний варіант - супіски з додаванням дернової землі.
- Схема посадки саджанців туї залежить від дизайнерського задуму садівника і може бути від 1 до 3-х метрів між рослинами. Якщо саджанці висаджуються з метою формування «живої» огорожі, - відстань між деревами залишати не велика (наприклад, 1 метр). Дистанція між деревами також залежить від сорту туї, так як кулястої або розлогою формою буде потрібно значно більше місця, ніж компактної пірамідальної різновиди туї.
- Розміри посадкової ями безпосередньо залежатимуть від розмірів кореневої системи (земляного кома) саджанця.
- На дно посадкової ями укладається дренажний шар, після чого формується невеликий земляний горбок, на який безпосередньо і виставляють саджанець туї. Дренаж виконує важливу функцію, не допускаючи в майбутньому, небажаного для туї, застою вологи.
- Коренева шийка саджанця туї при посадці повинна залишатися на рівні землі. Чим краще збережеться природний земляний кому саджанця при посадці, тим успішніше буде приживлюваність хвойної культури на новому місці.
- Після посадки, молоде деревце може тимчасово «захворіти», адаптуючись до нових умов проживання.
Туя з насіння - догляд за дорослим рослиною
- Доросла туя прекрасно переносить обрізку, тому регулярна «стрижка» її пагонів дозволяє створити крону потрібної форми і конфігурації.
- У перший час після посадки, рослина потребує більш частих і рясних поливах. Середня норма поливів становитиме 1-2 рази в тиждень, в залежності від погодних умов. За один раз під одне деревце виливають, приблизно, 1 відро води. Згодом, доросле тую поливають тільки в дуже жаркий і посушливий період. Благотворно відгукується хвойна культура і на дощування крони.
- Після поливів, грунт навколо рослини слід неглибоко (до 10 см) розпушити. У міру появи бур'яну, її видаляють.
- Хорошим агротехнічним прийомом є мульчування пристовбурного кола. Мульча краще зберігає вологу і затримує ріст бур'янів.
- Якщо туя вирощується в приміщенні, її горщик слід періодично повертати, щоб рослина отримувала рівномірне освітлення і не розвивалося «кривобоким». Найкращий варіант для кімнатної туї - приміщення хвойника на літо в сад.
- Не варто забувати і про підгодівлі туї в перші два роки після посадки рослини на постійне місце. З органічних добрив підійде перегній і деревне вугілля, з мінеральних - будь-які комплекси, призначені для хвойних культур.
- Що стосується шкідників, туя може дивуватися такими паразитами, як: тля, ложнощитовка і моль-пістрянка. При цьому ложнощитовка викликає утворення жовтих плям на рослині, моль провокує почорніння і відмирання верхівок пагонів, а тля призводить до обпадання хвої. Для боротьби з комахами використовують народні засоби (відвар лушпиння цибулі, розчин господарського мила) і хімічні інсектициди ( «Актеллік», «Карбофос», «Децис»).
- Можливо також захворювання туї грибком, вражаючим, найчастіше, молоді пагони. Якщо на гілках рослини з'являються характерні для грибка плями, - слід зрізати всі уражені ділянки, а рослина обробити будь-яким протигрибковим препаратом.
- Восени, тую готують до зимівлі. Для цього рослина прикривають ялиновим гіллям або обмотують гілки шпагатом з подальшим утепленням будь-яким нетканим матеріалом.
Популярні сорти туї
Для вирощування туї з насіння можна використовувати будь-які сорти рослини. Найбільш популярними для домашнього культивування вважаються такі різновиди туї західної:
- Туя «Даніка» відноситься до карликових сортів, має шарувату кору червонуватого відтінку і м'яку блискучу хвою насиченого, темно зеленого кольору.
- Туя «Смарагд» представляє собою конусоподібний і слабоветвістий чагарник, що росте не вище 2-х метрів. Глянцевий хвоя темно зеленого кольору.
- Туя «Вудворт» - карликовий кулястий сорт, висотою не більше 2,5 м. Пагони прямі і плоскі, хвоя темно зеленого забарвлення.
- Туя «Ерікоідес» виглядає вельми декоративно і привабливо. Це мініатюрний чагарник з кулястою або широко конусоподібної формою крони. У висоту рослина досягає приблизно 1,5 м. Пагони слабоветвістие, тонкі, довгі. Хвоя забарвлена в світло зелені тони, які отримують восени красивий золотистий відтінок.
- Туя «Філіформіс» - оригінальна вересковідная різновид туї, що зовні нагадує ялівець. Пагони гнучкі, хвоя м'яка, двоколірна.
- Туя «Зебріна» має форму конуса і досягає у висоту не більше 2,5 м. Забарвлення хвої двоколірний: яскраво зелений зі світло жовтими прожилками.
- Туя «Корнік» - швидкозростаюча різновид, здатна досягати в дорослому стані до 3-х метрів. Хвоя зеленого кольору, з жовтуватими кінчиками.
- Туя «Віпкорд» - незвичайний карликовий сорт туї з спадають, шнуровіднимі, що не розгалуженим пагонами.
Застосування туї
- Різноманітні сорти і різновиди туї дозволяють використовувати рослину в різнопланових декоративних насадженнях та ландшафтних дизайнах.
- Для створення густих живоплотів висаджують екземпляри одного сорту і розміру.
- Вічнозелена рослина, туя, крім свого декоративно привабливого призначення, виконує також і додаткові функції: захищає ділянку від вітру і протягів в будь-який час року, освіжає повітря корисними фітонцидами.
- Відомі також цілющі властивості туї, здатної надавати кровоспинну, ранозагоювальну і бактерицидну дію. Приємний запах хвої заспокійливо впливає на нервову систему людини, сприяє відновленню сил, надає профілактичну дію при ГРВІ.
- Ще одне, екзотичне, застосування хвойної «красуні» - формування деревця - бонсай. Для цього крону туї постійно обрізають, а гілки фіксують в потрібному напрямку.
Висновки
- Розмноження туї насінням - дешевий і доступний метод, в результаті якого за 3-4 роки вдається отримати велику кількість життєздатних саджанців.
- Зберігати довго зібрані насіння туї не варто, так як вони швидко втрачають свою схожість.
- Стратифікація насіння - найважливіша умова успішного вирощування туї з насіння.
- Туя - невибаглива і витривала культура, широко використовувана ландшафтними дизайнерами і садівниками-аматорами.