Яблуні є багаторічними деревами, садженці яких можна знайти в каталозі https://yaskrava.com.ua/ua/sazhency/ компанії "Яскрава". Дерева ростуть на одному місці протягом не одного десятка років, тому грунт під ними потроху виснажується. Якщо відсутня потрібна кількість корисних елементів, то це обов'язково позначиться на здоров'ї дерев, а також на їх врожайності.
Підживлення яблунь в серпні - вересні є дуже важливою і обов'язковою процедурою, в іншому випадку зимовий період виявиться для неї важким випробуванням.
Чи потрібна осіння підгодівля
Багато малодосвідчених садівники вважають, що після збору яблук підгодовувати дерево безглуздо, адже воно йде на так званий спокій. Думка це досить помилкова, осіння підгодівля є рекомендованим і обов'язковим процесом.
Пов'язано це з тим, що перш ніж настануть морози, повинна зміцниться коренева система, щоб підвищилася зимостійкість, особливо це стосується молодих яблунь. А також завдяки цьому, підвищується захист від різних інфекційних і грибкових захворювань.
Техніка внесення добрив
В осінній період яблуні потребують тільки в фосфорно-калійних добрив, азот навпаки принесе їм тільки шкоду. Однак перед тим, як розбиратися, які використовувати засоби, потрібно зрозуміти, як їх вносити.
Існує два методи:
- кореневий,
- позакореневий.
Кореневий
Вноситься під саму кореневу систему, а саме в пристовбурні кола. Засіб може бути, як рідким (розчиненим у воді), так і сухим, який розкидається по периметру пристовбурного кола.
- Сухими засобами оптимальніше користуватися в дощовій період.
- Для молодих яблунь краще застосовувати рідкі розчини.
Позакореневий
Розчинами обприскується надземна частина дерева, тобто його гілки і листя.
В осінній період краще віддавати перевагу кореневих обробкам, обприскувати листя можна хіба що від шкідників і захворювань, для чого використовується «Залізний купорос».
При кореневій обробці засоби вносяться не під сам стовбур, а на відстані в 50 - 70 см від нього.
Саме там розташовані коріння яблуні, які потребують поживних речовинах. Засоби закопуються в грунт невеликими обсягами або просто розсипаються по діаметру крони, після чого грунт перекопується на ½ лопати.
Найважливішим є не забути полити дерево безпосередньо перед процедурою, бо вона проводиться тільки по вологому грунту.
Чим підгодувати яблуню
Багато необхідних речовин дерево вбирає в себе з води, грунту і повітря. Але цієї кількості недостатньо, у зв'язку з чим садівник повинен допомогти рослині заповнити запаси.
Однак все добре в міру, і перестаратися з корисними речовинами не варто, особливо це стосується азоту.
Органічні добрива
Багато садоводів, особливо, які проживають в сільській місцевості віддають перевагу органічним добривам. Незважаючи на те, що на приготування таких засобів для підгодівлі яблунь потрібно витратити трохи зусиль і часу, для кореневої системи це корисніше і більш поживно.
До органічних добрив можна віднести:
- свіжий гній;
- кінський рідкий гній;
- перегній;
- деревну золу.
Розглянемо, якими речовинами, органічного походження можна підгодувати дерева в серпні – вересні.
Свіжим гноєм
Він застосовується для яблунь під перекопування в весняний і осінній час. Гній розсипається по ділянці з розрахунком 10 кг на квадратний метр. Також протягом усього вегетаційного періоду успішно використовується коров'як, розведений водою в пропорції 1:10.
Напівперепрілим кінським рідким гноєм
З цим видом підгодівлі варто бути дуже акуратним - він в своєму складі має аміак, який може нашкодити корінню. Позбавити засіб від шкідливої речовини, можна давши йому відстоятися протягом 3 - 7 діб.
Перегноєм
Він складається з перегнилих тварин і рослинних залишків. У ньому вже відсутній аміак, тому коріння яблуні будуть в безпеці.
Деревною золою
Вона розкислює грунт, тому є одним з найкращих варіантів для живлення кореневої системи. Завдяки їй дерево буде захищено від різних шкідливих комах, гнилі, грибкових захворювань.
А ось кістковим борошном або іншими засобами, що мають в своєму складі велику кількість азоту, проводити обробку перед зимою не варто. Під його впливом активно розвиваються і зростають гілки, тому може утворитися безліч нових, а плодів на них не буде.
Мінеральні засоби
Безумовно органічні добрива широко використовуються садівниками, проте багато з них вважають за краще мінеральні речовини.
Вони краще тим, що запобігають ймовірність зараження яблуні грибковою інфекцією, під їх впливом не розростаються бур'яни в пристовбурних колах.
У тих місцях, де грунт зовсім виснажений, без органіки обійтися не вийде. Ідеальним варіантом є правильно поєднувати добрива обох походжень.
Розглянемо, якими добривами органічного походження можна підгодовувати яблуню:
- суперфосфат,
- калій.
Суперфосфат
Досвідченим садівникам відомо, що фосфор, в тій кількості, яка необхідно яблуні, не міститься ні в одному з органічних добрив. А без його допомоги дерево не в змозі нормально засвоювати азот для нормального розвитку.
Тому найкраще органічну підгодівлю використовувати спільно з фосфором. Завдяки такому підходу покращиться кореневе розвиток, прискориться цвітіння і плодоношення.
Калій
Особливо він необхідний для молодих дерев, щоб ті правильно росли і розвивалися. Корисний калій і для дорослих яблунь, адже завдяки йому вони легше переживають заморозки.
Таким чином до весняного періоду речовина повністю розчиниться в грунті, і почне виконувати свої функції.
Правильне і своєчасне підживлення яблуневих дерев, є запорукою високоякісного рясного врожаю. Цей процес абсолютно не складний, та й не забирає надто багато часу.
Проте деревам буде набагато легше перенести зимовий період, за що вони віддячать на наступний сезон смачними і соковитими плодами. А чим ви підгодовуєте свою яблуню восени?