Зовнішнє утеплення квартир більш ефективне, ніж внутрішнє, виключає ризик утворення конденсату всередині приміщення і не зменшує корисну площу, тому використовується як у приватних, так і в багатоквартирних будинках.
Чим відрізняється зовнішнє утеплення стін квартири
Утеплення стін зовні в приватному і багатоквартирному будинку проводиться за однією і тією самою технологією і з застосуванням схожих матеріалів. Проте утеплення квартири вимагає дещо іншого підходу. Насамперед потрібно визначитися, чи буде це:
- точкове утеплення стіни;
- повне утеплення фасаду.
Рекомендується проводити повне утеплення стін будинку зовні, оскільки в разі точкової термоізоляції однієї або декількох квартир у стиках між утепленою і неутепленою стіною можуть утворюватися тріщини через нерівномірне охолодження і нагрівання. Щоправда, це питання вирішується на рівні ТСББ, тож часто власники вдаються до локального утеплення однієї чи кількох стін.
Якщо ви належите до останнього типу, то потрібно попередньо уточнити, чи немає обмежень щодо зміни фасаду будинку. Заборону на реставрацію та ремонт фасаду можуть запроваджувати як у будинках "старого фонду" в історичних районах, так і в новобудовах, де дизайн фасаду розроблено від самого початку, а послуги з ремонту всього будинку (включно з утепленням зовнішніх стін) надає забудовник або встановлена компанія. Менше за інших обмежені жителі "хрущовок", де фасаду як такого немає взагалі.
Остання відмінність - висота проведення робіт. Якщо ви живете на першому поверсі, то утеплити стіни можна навіть своїми руками без особливих складнощів, на другому - знадобляться сходи, ну а вище - тільки промислові альпіністи.
Висотність накладає обмеження на вибір матеріалів, а фасад - на технологію утеплення і оформлення зовнішнього оздоблення.
За якою технологією зробити утеплення стіни
В принципі утеплення стін зовні в багатоповерховому будинку не накладає обмежень на вибір технології. Як і в приватному будинку може використовуватися "сухий" і "мокрий" фасад, але варто врахувати, що:
- "сухий "вентильований" фасад вимагає зовнішньої обшивки панельного типу або інших матеріалів, які можна монтувати на каркасі. Цей спосіб більш трудомісткий, що прямо вплине на вартість висотних робіт;
- "Мокрий" фасад вимагає міцних стін і актуальний для цегляного будинку. Якщо у вас виникають сумніви з цього приводу, краще замовити експертизу або вибирати легкий утеплювач для стін зовні.
Вибір технології також може залежати від розташування вашої квартири. Наприклад, північні стіни, на які не потрапляють сонячні промені, часто вологі і на них рекомендовано кріпити вентильований фасад, який запобігає утворенню конденсату. Крім того, додатково краще прокласти під утеплювачем шар гідроізоляції.
Також врахуйте, що утеплення стін зовні не проводиться, якщо несуча стіна пошкоджена або спостерігається тенденція до подальшого її руйнування. Тріщини не можна просто заховати під утеплювач і штукатурку і забути про них. Згодом стіна просто завалиться, а конденсат, який утворюється при порушенні технології, тільки прискорить цей процес.
Чим краще провести утеплення зовнішніх стін
Що стосується матеріалу, то як утеплювач зазвичай використовують відомі та поширені:
- Мінвата - найчастіше застосовується при зовнішньому утепленні стін у багатоповерхових будинках (особливо якщо йдеться про повне утеплення фасаду) т.к. є негорючим матеріалом з високими теплоізоляційними якостями. Потребує надійного захисту від вологи, при "мокрому" утепленні варто подбати про якісну штукатурку. Монтується швидко і не вимагає встановлення каркасної основи, якщо працювати з твердими плитами.
- Екструдований пінополістирол - легший, міцніший і гідрофобніший, порівняно з мінватою матеріал. Належить до слабогорючих, допускається використання при утепленні фасадів. Теплоізоляційні властивості дещо нижчі, ніж у мінеральної вати, але істотно нижче і навантаження на стіну, тому утеплення з пінополістиролом встановлюють у разі невеликої товщини стін або в будівлях з більш легких матеріалів. Монтується на клей і дюбелі, роботи можна виконати самостійно.
Як більш дешевий варіант - утеплення пінопластом. Його ціна нижча, проте це більш пожежонебезпечний матеріал, ніж наведені вище, і його використання дозволено не у всіх будівлях (наприклад, для дерев'яного або брусового будинку). Крім того пінопласт руйнується швидше, ніж його екструдована версія, хоч і має прекрасні гідрофобні властивості. Практично не використовується при зовнішньому утепленні пінополіуретан і ековата, оскільки технологія нанесення занадто складна для висотних робіт (потрібне громіздке обладнання).
Зовнішнє утеплення стін квартири допоможе заощадити (за наявності індивідуального лічильника), зробити ваше житло теплим, а проживання в ньому комфортнішим. Головне - правильно підібрати матеріали та дотримуватися технології проведення робіт!