Доліхос

Доліхос

Кучерява багаторічна рослина доліхос є представником сімейства Бобові. У народі цю рослину ще називають єгипетськими бобами, кучерявим бузком, а ще кокорником.

Особливості доліхоса

Доліхос

У природних умовах доліхос можна зустріти на території Східної Африки. У регіонах з м'якими і теплими зимами цю квітку вирощують як багаторічну рослину, проте в областях з більш суворим кліматом її вирощують як однорічну рослину. Цвітіння спостерігається в середині липня. Довгі гроновидні суцвіття складаються з дуже маленьких білих або фіолетових квіток. Квітки мають приємний аромат, причому він трохи схожий на запах бузку. Досить часто цю рослину культивують як декоративну культуру, при цьому вона прекрасно підходить для прикраси парканів, альтанок і декоративних арок.

Ця кучерява ліана має великі листові пластини насичено-зеленого забарвлення, на тлі яких дуже ефектно виглядають суцвіття рожевого або блідо-фіолетового відтінку, а також пурпурні стручки. Висота такої ліани близько 600 сантиметрів, що дозволяє її поєднувати з іншими кучерявими рослинами. Тому її нерідко використовують для вертикального озеленення, створюючи ефектні композиції. Плоди такої рослини мають цілющі властивості, а також їх вживають у їжу. З бобів доліхоса готують велику кількість смачних страв.

Посадка і догляд за доліхосом у відкритому ґрунті

У середніх широтах доліхос, як правило, вирощують через розсаду. Насіння такої рослини, зібране своїми руками, залишається схожим протягом 5 років. Висівати насіння можна і безпосередньо у відкритий ґрунт, роблять це в травні. Однак у цьому випадку кущ буде дуже довго рости, а перші квітки можна буде побачити не раніше кінця серпня. Через це досвідчені садівники рекомендують, вирощувати доліхос через розсаду.

Вирощування розсади

Вирощування розсади

Посів насіння проводять наприкінці лютого. Насіннєвий матеріал потребує передпосівної підготовки. Для цього її укладають на зволожену марлю і прибирають у тепле місце. Але перед тим як замочити насіння, оболонку кожного бобу треба обережно проткнути гострою голкою, при цьому не чіпайте білу плямочку на ребрі, тому що саме в цьому місці розташована зародкова зона (з неї з'являється паросток).

Для початку наповніть невеликі стаканчики субстратом, що складається з піску, листового дерну і торфу. У кожну ємність висівають по одній насінині, причому її потрібно закладати в ґрунтосуміш на глибину близько 40 мм. Посіви акуратно зволожують з пульверизатора, а зверху їх накривають плівкою і переносять у тепле місце з розсіяним світлом. Для того щоб сіянці з'явилися якнайшвидше, не забувайте регулярно провітрювати і зволожувати посіви з пульверизатора, а також стежте за тим, щоб вони перебували в теплі (близько 23 градусів).

Посадка сіянців у ґрунт

Посадка сіянців

Коли сіянці підростуть і зміцніють, їх пересаджують у сад. Проводять висадку в травні після встановлення теплої погоди, коли загроза весняних заморозків залишиться позаду. Для того щоб сіянці прижилися якомога швидше і краще, їх акуратно перевалюють зі стаканчиків у підготовлену лунку, при цьому намагаючись зберегти грудку землі цілою. Дистанція між посадковими лунками може варіюватися від 0,2 до 0,4 метрів. Біля посадки відразу ж поставте опору, яка заввишки повинна бути не менше 200 см. Для посадки вибирайте сонячну ділянку, тому що ця рослина є світло- і теплолюбною. Ще обране для посадки доліхоса місце має бути надійно захищене від сильного вітру і протягів, тому що вони можуть йому сильно нашкодити і навіть стати причиною загибелі кущів.

Ґрунт на ділянці має бути пухким, поживним і нейтральним. Перш ніж висаджувати сіянці, не забудьте перекопати ділянку. Якщо ґрунт виснажений, то приблизно за 30 днів до висадки розсади в нього вносять перепрілий компост.

Полив

Полив

Ця рослина потребує систематичних поливів. Слідкуйте за тим, щоб поверхня ґрунту постійно була вологою, але водночас не допускайте застою рідини в коренях, інакше на системі коренів може з'явитися гниль. Систематично 1 раз на три доби виливайте під кожну рослину не дуже велику кількість води. У спекотний посушливий сезон частоту поливів збільшують до 1 разу на 2 дні. Не забувайте після кожного поливу розпушувати поверхню ґрунтосуміші, а також видаляти бур'яни.

Відповідний ґрунт

Для рослини рекомендується вибирати ділянки з пухким поживним ґрунтом нейтральної реакції. Він повинен добре пропускати воду і повітря, а також містити мінімальну кількість азоту. Перед посадкою сіянців ґрунт на ділянці піддають перекопуванню, при цьому в нього вносять перепріле органічне добриво, а також торф або пісок. Якщо ґрунт на ділянці кислий, то під час перекопування в нього так само вносять трохи вапна або деревного вугілля.

Пересадка

Пересадка

Пересаджують доліхос лише один раз, коли його висаджують з розсадної ємності у відкритий ґрунт. Проводять пересадку шляхом перевалки, для цього обережно витягують рослину разом з грудкою землі зі стаканчика й акуратно поміщають її в лунку. Висаджені в ґрунт сіянці необхідно полити, а поверхню ґрунту біля них рекомендується засипати шаром мульчі, щоб волога випаровувалася повільніше. Для цього можна використовувати сухий торф.

Підживлення

Доліхос необхідно регулярно 1 раз на місяць підгодовувати комплексним мінеральним добривом. Якщо ліані вистачатиме поживних речовин, то вона залишатиметься ефектною і привабливою до заморозків.

Цвітіння

Цвітіння

Вирощені через розсаду кущі починають цвісти вже в червні. На них з'являються довгі запашні китицеподібні суцвіття жовтого, бузкового, білого або рожевого відтінку. Тривалість життя одного суцвіття - приблизно 3 тижні, саме тому за хорошого догляду цвісти кущі можуть дуже довго (до самих заморозків). Коли суцвіття відцвітає, на ньому утворюються плоди темно-фіолетового забарвлення, представлені стручками, вони теж мають високу декоративність, як і самі квітки. Плоди виростають пучками, усередині них знаходиться по 2-4 боба. У кожної насінини на ребрі є плямочка білого кольору. Вони є їстівними і широко використовуються при приготуванні різноманітних страв.

Обрізка

Доліхос обрізати не потрібно. Єдине, до того як відростуть бічні гілки, треба проводити регулярне прищипування верхівок стебел. А ще не забудьте поруч із посадкою встановити опору, по якій кущ зможе вільно витися вгору.

Зимівля

У середніх широтах доліхос культивують як однорічну рослину, тому до зимівлі готувати його не потрібно. Після того як почнеться в'янення кущів, їх просто видаляють з ділянки і знищують.

Способи розмноження

з насіння

Як уже говорилося вище, доліхос в середніх широтах вирощують з насіння, причому розмножити його можна як розсадним, так і безрозсадним способом. Якщо ви вирішили висівати насіння безпосередньо у відкритий ґрунт, то слід врахувати, що кущі ростимуть дуже довго і почнуть цвісти лише в останні літні тижні. Саме тому садівники вважають за краще вирощувати таку квітку через розсаду, а про те, як це зробити, дуже докладно розказано вище в розділі «Вирощування розсади».

Захворювання і шкідники

Захворювання та шкідники

Така рослина як доліхос відрізняється високою стійкістю до захворювань. Однак він може постраждати через неправильний догляд, наприклад, у куща може стати жовтим листя або він може не зацвісти. Для того щоб ліани знову стали зеленими і пишно цвіли, їх необхідно підгодувати. Також надалі їм слід забезпечити регулярні підживлення. Пам'ятайте, що ця квітка вкрай негативно реагує на дефіцит поживних речовин.

Шкідники теж намагаються обходити цю ліану стороною. Однак все ж їй можуть нашкодити попелиці або гусениці. Якщо ви їх помітите на кущах, то якомога швидше обприскайте листя розчином інсектицидного препарату Актелліка, при цьому не забувайте дотримуватися інструкції, яку ви зможете відшукати на упаковці.

Види і сорти доліхоса з фото

Доліхос Лаблаб

Доліхос Лаблаб

Батьківщиною такого виду є Західна Європа. На території його культивують як однорічник. Висота такої кучерявої рослини близько 500 см. Сильно розгалужені стебла прикрашає листя зеленого і фіолетового забарвлення. Під час цвітіння на кущі утворюються китиці, до складу яких входить по 40 невеликих квіток. Довжина гроновидних суцвіть може досягати півметра, зовні вони схожі на гірлянди. Забарвлення квіток може бути рожевим, білим або кремовим. Вони ні чим не пахнуть. Починається цвітіння в середині літнього періоду, а закінчується - з першими заморозками.

Доліхос Звичайний

Доліхос Звичайний

Довжина такої ліани може доходити до 450 см. Листя може бути забарвлене в зелений або фіолетовий відтінок. Батьківщиною цього виду вважається Західна Європа, де він культивується як декоративний багаторічник. Цвітіння спостерігається в середині літнього періоду. У цей час на кущах утворюються довгі великі суцвіття, що складаються з безлічі рожевих, білих або кремових квіток. Коли закінчиться цвітіння, на місці квіток формуються стручки темно-фіолетового відтінку, всередині яких розташоване насіння (їстівні боби).

Доліхос Рубі Мун

Доліхос

Гнучкі стебла цієї ліани в довжину досягають близько 400 см. Серцеподібне листя у верхній частині має загострення, воно забарвлене в насичено-зелений колір із фіолетовим відливом. Довгі китиці складаються з великих квіток бузкового відтінку. Квітки такого виду можна використовувати для зрізання, вони тривалий час стоять у воді й при цьому дуже приємно пахнуть. Цвіте вид у середині червня. По завершенню цвітіння на кущі утворюються стручки темно-фіолетового кольору, які не опадають до другої половини осені і є чудовою прикрасою доліхоса.

Доліхос Пурпурний

Доліхос Пурпурний

Цю трав'янисту декоративну ліану культивують як однорічник. Довжина пагонів близько 300 см, вони прикрашені великими серцеподібними листовими пластинами, що мають загострену верхівку. Пофарбоване листя в зелений колір з фіолетово-червоним відливом. Запашні довгі китиці складаються з квіток рожевого, фіолетового, білого або малинового забарвлення. Цвітіння спостерігається в середині літнього періоду, а після його закінчення на кущі з'являються стручки з їстівними бобами.

Доліхос Гіацинтовий

Доліхос Гіацинтовий

Довжина стебел такої трав'янистої декоративної ліани близько 400 см. Велике листя серцеподібної форми має загострену верхівку, воно забарвлене в зелений колір з фіолетовим відливом. До складу довгих запашних кистей входять бузкові квітки. Цвіте ця ліана в середині літнього періоду. На місці відцвілих суцвіть з'являються стручки темно-фіолетового забарвлення, усередині яких знаходиться їстівне насіння.

Доліхос Рожевий Місяць

Доліхос Рожевий Місяць

Цей вид вважається найбільш декоративним з усіх відомих видів доліхоса. Довжина його стебел близько 400 см. Серцеподібні великі листові пластини мають загострення на верхівці, а пофарбовані вони в насичено-зелений відтінок. Фіолетові довгі китиці мають приємний запах. Коли цвітіння закінчиться, утворюються стручки темно-пурпурного забарвлення, усередині яких знаходяться боби.

Доліхос Фіолетова Гірлянда

Доліхос Фіолетова Гірлянда

У довжину стебла такої сильнорослої ліани можуть досягати близько 600 см. Темно-зелене велике листя має серцеподібну форму. Під час цвітіння утворюються фіолетові китиці, що зовні нагадують ефектні гірлянди. По завершенню цвітіння кущ зберігає свою декоративність завдяки утворенню темно-фіолетових стручків, в яких дозріває насіння.

Доліхос Бузковий Каскад

Доліхос Бузковий Каскад

На відміну від інших видів у цієї рослини розгалужені стебла відрізняються більшою компактністю. В однієї ліани може вирости до 30 пагонів. Велике серцеподібне листя забарвлене в темно-зелений відтінок і має загострену верхівку. Цвіте цей вид не дуже рясно (якщо порівнювати його з іншими видами), проте його довгі китиці, пофарбовані у фіолетовий колір, виглядають дуже ефектно. Коли цвітіння закінчується, кущ прикрашають темно-фіолетові блискучі стручки, що сформувалися на місці квіток, усередині яких знаходиться насіння (боби).

Доліхос у кулінарії: рецепти страв

Доліхос у кулінарії

Як уже йшлося вище, плоди, а точніше, боби доліхоса можна вживати в їжу. Вони зовні і за смаком схожі з квасолею. Однак доліхос набагато ніжніший за квасолю і смак у нього більш приємний. До складу насіння доліхоса входить велика кількість крохмалю і рослинного білка. Саме тому такі боби дуже ситні та допомагають за короткий час відновлювати сили. З молодих стручків, а також зрілих бобів готуються найрізноманітніші страви.

Боби такої рослини чудово поєднуються з рисом, тушкованими овочами, морепродуктами і птицею. А ще його можна додавати в суп або салат. Нижче буде дано кілька рецептів, які допоможуть вам навчитися готувати смачні страви з доліхосом.

Суп із доліхосом і коксовими вершками

Суп із доліхосом і коксовими вершками

Пікантний і ситний суп виходить із прянощів, доліхосу та кокосових вершків. Ця страва чудово підійде як для сімейної вечері, так і для невеликого торжества. Для його приготування вам треба підготувати:

  • дві спинки курки;
  • одну цибулину середнього розміру;
  • 0,45 кг бобів доліхоса;
  • 0,2 л кокосових вершків;
  • шість столових ложок соку лайма;
  • чотири лаврушки;
  • по половині чайної ложки сушеного часнику, зіри і куркуми;
  • чотири перчики чилі;
  • одну столову ложку сушених томатів і стільки ж сушеного імбиру.

Для того щоб приготувати суп, для початку потрібно взяти каструлю і влити в неї 3 л чистої води, а потім у неї кладуть очищену і подрібнену цибулю, курячі спинки, а також лаврушку. Із цих продуктів необхідно приготувати бульйон. З готового бульйону вийміть і лаврушку, і курку, і цибулю. Акуратно вийміть із м'яса всі кісточки. Процідіть бульйон, щоб він був прозорим. Залийте заздалегідь боби доліхоса теплою водою, щоб вони встигли постояти чотири години. У готовий бульйон додають вершки і все добре перемішують. Після цього в нього всипають приправи, дрібненько посічений перець чилі, спеції, підготовлені боби і курку. Поставте каструлю на вогонь і дайте супу закипіти, після чого зменшіть вогонь і варіть страву до повної готовності. Коли суп буде готовий наполовину, в нього кладуть сіль. Готову страву розкладіть по тарілках, а зверху прикрасьте дрібно порізаною свіжою зеленню. Також у кожну тарілку рекомендується додати невелику кількість соку лайма.

Незвичайна паста з доліхосом

паста з доліхосом

Макарони, подані із зеленню, доліхосом і сиром, являють собою дуже незвичайну і смачну страву, що вирізняється своєю ситністю. Для його приготування вам знадобиться всього приблизно 1 год.

Насамперед підготуйте всі необхідні продукти:

  • півтори склянки заздалегідь відвареного до готовності доліхосу;
  • 0,23 кг невеликих макаронів спіралей;
  • половина чайної ложки лимонної цедри;
  • 0,15 кг сиру пармезану, подрібненого на тертці;
  • чверть склянки оливкової олії;
  • повну склянку подрібненої зелені петрушки;
  • один пучок свіжої зеленої цибулі;
  • перець і сіль додають за смаком.

Щоб приготувати цю апетитну страву, для початку відваріть макарони в солоній воді до повної готовності. Коли до готовності залишиться кілька хвилин, у каструлю всипають доліхос. Відкиньте вміст каструлі на друшляк, і почекайте, поки стече вся рідина. Викладіть готові боби і макарони в глибоку чашку, а також всипте в неї подрібнену цибулю і петрушку, а ще перець, лимонну цедру, сир і олію оливи. Усе добре перемішайте, і страва буде готова. Її залишиться розкласти по тарілках і подати до столу.

Курка з морквою і доліхосом

Курка з доліхос і морквою

Курка, посмажена з овочами та неймовірно смачним імбирно-соєвим соусом, має дуже незвичний пікантний смак і апетитний вигляд. Незважаючи на назву, у приготуванні цієї страви немає нічого складного. Перше, що вам потрібно зробити, це підготувати всі необхідні продукти:

  • 0,45 кг порізаного філе курки;
  • повна склянка бобів доліхосу, які потрібно відварити до напівготовності;
  • пару столових ложок соєвого соусу і кукурудзяного крохмалю;
  • чверть склянки соку апельсина;
  • півтори склянки готового курячого бульйону;
  • половина чайної ложки сушеного червоного перцю;
  • одна столова ложка насіння кунжуту, яке потрібно посмажити, і така ж кількість подрібненого на тертці імбиру;
  • три склянки заздалегідь відвареної крупи кіноа;
  • пару столових ложок води;
  • 0,45 кг подрібненої на тертці моркви;
  • один порізаний кубиками болгарський перець;
  • три столові ложки олії оливи;
  • три дрібно порізаних часникових зубчики.

Щоб приготувати цю смачну страву, для початку візьміть глибоку і доволі містку сковорідку і поставте її на вогонь. Потім у неї наливають одну столову ложку олії оливи. Коли олія добре нагріється, всипте в сковороду підготовлену моркву. Її тушкують, регулярно перемішуючи, протягом п'яти хвилин. Після цього до моркви треба додати солодкий перець. Продовжуйте тушкувати овочі протягом ще трьох хвилин. Викладіть вміст сковороди в чашку. У порожню сковороду, що звільнилася, знову влийте одну столову ложку олії. Після того як олія розжариться, у сковорідку висипте підготовлену курку. Її слід обсмажувати протягом п'яти хвилин, не забуваючи регулярно перемішувати. Готову курку висипте в чашку з овочами, туди ж покладіть доліхос і все ретельно змішайте. У порожню сковороду знову влийте одну столову ложку олії. Коли воно нагріється, в нього висипають імбир, часник і червоний перець. Вміст сковороди обсмажують буквально одну хвилину. Потім у неї вливають бульйон, соєвий соус і сік апельсина. Дайте суміші закипіти. Всипте в склянку крохмаль і додайте в нього холодну воду, все добре перемішайте. Вилийте крохмаль у сковорідку за постійного помішування і прокип'ятіть суміш протягом двох хвилин. Викладіть у пательню доліхос із м'ясом та овочами, і тушкуйте її вміст протягом десяти хвилин. Готову страву подають разом із готовою крупою кіноа, при цьому зверху її посипають кунжутом.

Апетитна закуска з доліхосом і авокадо

Закуска з авокадо та доліхосом

Пікантна закуска з доліхосом, авокадо, цибулею і спеціями виходить дуже смачною і апетитною. Як правило, до столу її подають із грінками або чіпсами. Перше, що потрібно зробити, так це підготувати продукти:

  • 0,2 кг чіпсів;
  • один авокадо без шкірки, розрізаний на невеликі кубики;
  • чверть склянки подрібненої цибулі;
  • кілька столових ложок базилікового соусу песто;
  • 0,32 кг бобів доліхоса, заздалегідь відварених;
  • шість тостів;
  • один подрібнений томат;
  • три столові ложки соку лайма;
  • перець і сіль додають за смаком.

Для початку змішайте в блендері цибулю, авокадо, доліхос, сік лайма, соус песто, перець і сіль, щоб вийшла однорідна маса. Перекладіть отриману масу в контейнер і приберіть її в холодильник. Потім викладіть готову пасту на тарілку і прикрасьте подрібненою зеленню і томатами. Подають страву з чіпсами та грінками.

Доліхос із яловичиною

Доліхос із яловичиною

З яловичини і доліхосу може вийти вкрай незвичайна і смачна страва. Насамперед підготуйте продукти:

  • по три столові ложки рослинної олії та соусу теріякі;
  • 0,25 кг телячої вирізки, яку розрізають на смужки;
  • одна склянка бобів доліхоса, які відварюють до повної готовності;
  • чайна ложка подрібненого часнику;
  • по одному перцю чилі та болгарському перцю.

У розігріту з олією сковорідку викладають яловичину, яку обсмажують протягом п'яти хвилин. Викладіть її в чашку. Всипте в порожню сковорідку боби і влийте трохи води, підсмажте їх протягом кількох хвилин. Після цього в неї додають перець і смажать продукти протягом ще трьох хвилин. Також додайте соус і порізаний часник, і через пару хвилин приберіть сковорідку з вогню. Яловичину з'єднують з овочами, все змішують. Страва готова!