» » » В'юнкий бузок, посадка і догляд

В'юнкий бузок, посадка і догляд

В'юнкий бузок, посадка і догляд

В'юнкий бузок - цікаве декоративна рослина, що використовується людиною не тільки для оформлення садово-паркової зони або присадибної ділянки, але і в їжу. Їстівні смачні плоди бобової культури цінуються за свою поживність і корисність.

Примітно, що кущ кучерявою бузку виглядає ефектно практично на всіх етапах свого розвитку. Декоративно привабливими виглядають не тільки ніжні кисті суцвіть, а й великі серцеподібні листки, а також фіолетові стручки однорічної культури. Як правильно посадити кучеряву бузок? Який догляд потрібно забезпечити ліано- подібної культурі? Як розмножується рослина? Детальна інформація викладена в цій статті.

В'юнкий бузок, особливості рослини

  • В'юнкий бузок має кілька назв, її часто називають «Доліхос» (за латинським назвою роду), «Гіацинтові боби» або «Єгипетські боби» (за зовнішнім виглядом плоду).
  • Це незвичайне рослина відноситься до сімейства бобові і являє собою кучеряву ліану, добре заплітати будь-яку опору. Завдяки декоративному зовнішньому вигляду кучерявою бузку, культуру часто використовують ландшафтні дизайнери при оформленні скверів, садів або присадибних ділянок.
  • Батьківщиною цього виду бузку вважаються субтропіки (тропіки) Азії і Африки.
  • В культурі зустрічаються як багаторічні, так і однорічні форми рослини. У жарких країнах рослина культивується як багаторічна культура. В умовах клімату з холодними зимами, можливо вирощування кучерявою бузку тільки в якості ефектного однолітник.
  • Не можна однозначно стверджувати, яка частина в'ється бузку є найбільш декоративної: ароматні довго квітучі ніжні квіти, великі «Лопата» листя або екзотичні фіолетові стручки?!
  • У багатьох азіатських країнах в'юнкий бузок відома більше не як декоративна, а як овочева культура.

В'юнкий бузок, посадка і догляд

В'юнкий бузок, опис рослини

  • Стебла рослини представлені трав'янистою ліаною, червонувато-фіолетового відтінку. Ліана кучерявою бузку в довжину може досягати до 6-10-ти метрів. Примітно, що пагони Доліхос в'ються тільки в напрямку проти годинникової стрілки.

В'юнкий бузок, посадка і догляд

  • Листя кучерявою бузку розташовані на черешках, вони великих розмірів і красивою серцеподібної форми. Листова пластинка у рослини шкіряста і злегка шорстка на дотик. Пофарбовані листя в темно зелений колір, а вздовж центральної жилки, найчастіше, проглядаються фіолетові смуги. Особливо ошатно виглядає ліано- подібна бузок восени, коли її нижнє листя починають жовтіти, а на верхніх пагонах продовжує розпускатися соковита молоде листя. При цьому кущ продовжує цвісти і, одночасно, плодоносити.
  • Квіти кучерявою бузку зібрані в густі довгі кисті, фарбування яких варіюється в залежності від сорту рослини і зовні нагадує квітки квасолі. При цьому квітуча бузок виділяє приємний тонкий і ніжний аромат. Зустрічаються різновиди не тільки типового для бузку бузкового забарвлення квіток, але і сорти з білими, рожевими, червоними квітковими гронами. Цвіте одна така гроно від 1,5 до 3-х тижнів, причому кожен окремо взятий квітка розпускається і в'яне протягом 3-4 днів. Одна кисть містить близько 40 квіток. Загалом, цвітіння куща відбувається по черзі і триває практично все літо а, найчастіше, (при сприятливих умовах) ще і першу половину осені.

В'юнкий бузок, посадка і догляд

  • З огляду на приналежність кучерявою бузку (Гіацинтове бобів) до сімейства бобових, плоди у культури їстівні і представлені типовим, для бобів, стручків. Плоди мають гарний насичений бордово-фіолетовий забарвлення, широку сплюснутую форму і виглядають дуже ефектно, особливо на тлі великих зелених листя. Середня довжина такого стручка становить близько 5-6 см.
  • Насіння бобів не мають нічого спільного зі звичною для нас квасолею. Вони можуть бути різних відтінків, від ніжно кремового до насичено чорного, з тонкою білою окантовкою по колу.

В'юнкий бузок, посадка і догляд

  • Коріння кучерявою бузку розгалужені, з азотфиксирующими бульбами на кінцях шнуровідних відростків, що є додатковим джерелом азоту для грунту, де росте однолетник.

Сорти кучерявою бузку

Існує багато різновидів кучерявою бузку, але не для кожної з них підходить клімат з холодними сніжними зимами. У нашій країні кучеряву бузок вирощують виключно як однорічна рослина.

Сорти бузку відрізняються один від одного забарвленням суцвіть, зустрічаються навіть гібридні форми, що поєднують в собі два відтінки.

Розглянемо найбільш популярні і витривалі сорти Доліхос (кучерявою бузку).

В'юнкий бузок «Рубінова Місяць»

  • Однорічна посухостійка рослина, що досягає у висоту близько 4-х метрів.
  • Кущ має міцні потовщені пагони і красиві великі суцвіття червоно-фіолетового забарвлення.
  • Листя темно зеленого кольору з красивим червоним відливом.
  • Сорт має приємний ненав'язливим ароматом.
  • Зрізані квітки довго зберігають свіжий вигляд.

В'юнкий бузок, посадка і догляд

В'юнкий бузок «Бузковий каскад»

  • Сільноветвістий (утворює до 30 пагонів), густо облистяний сорт, ідеально підходить для обплітання необхідних опор (арок, альтанок).
  • Середні розміри дорослого куща складають близько 5-ти метрів у висоту і 50-60 см в ширину.
  • Квітки однолітник мають гарний бузковий відтінок.
  • Невибагливий і стійкий до помірних холодів, сорт кучерявої бузку, можна вирощувати навіть у загазованих міських умовах (наприклад, на балконі).

В'юнкий бузок «Фіолетова гірлянда»

  • Однорічна культура, довжина ліан якої досягає від 4-х до 6-ти метрів.
  • Квітки даного сорту прекрасно підходить для зрізання, довго зберігають свіжість.
  • Листя великі, серцеподібної форми, зеленого кольору з червоними прожилками.
  • Фіолетові суцвіття, зовні, нагадують красиву гірлянду, від чого сорт і отримав свою назву.
  • Плоди боби злегка зігнутої форми, яскраво-фіолетового кольору.

В'юнкий бузок «Сапфір»

  • Багаторічна рослина, що вирощується в нашому кліматі як однорічник.
  • Стебла (трав'янисті ліани) - гіллясті і густо облистнені, з великими симетричними листям зеленого кольору.
  • Квітки зібрані в пишні довгі суцвіття кисть, пофарбовані в синьо-блакитні відтінки.
  • Сорт найчастіше використовується в якості декоративної ампельної культури. Вирощування кучерявою бузку «Сапфір» з насіння найкраще здійснювати розсадним методом (технологію опису дивитися в розділі «Кучерява бузок, технологія вирощування розсади»).

В'юнкий бузок, посадка і догляд

Для оформлення ділянки або присадибної зони часто використовується відразу кілька сортів кучерявою ліани. Різноманітні відтінки суцвіть прекрасно відтіняють один одного і ефектно виглядають практично в будь-який ландшафтній зоні.

В'юнкий бузок, особливості посадки

Щоб в'юнкий бузок довгий час радувала рясним цвітінням і добре плодоносила, їй важливо забезпечити оптимально сприятливі умови для зростання. Для цього спочатку необхідно правильно вибрати місце для посадки однолітник, з урахуванням його основних переваг.

  • «Виходець з тропіків», в'юнкий бузок потребує хорошого освітлення. Доліхос, висаджений в тіні, буде демонструвати уповільнені темпи розвитку і убоге цвітіння. Рослина абсолютно «не боїться» спекотної посушливої ​​погоди, скоріше, навпаки, такий клімат йому буде сприятливий.
  • Теплолюбний однорічник зможе максимально розвиватися лише в добре прогрівається сонячному місці, без протягів і рвучких вітрів.
  • Грунт на ділянці, де планується посадити долихос, повинна бути пухка, легка і помірно родюча. Перед посадкою, ділянку заздалегідь готують: перекопують, вносять добрива і розрівнюють граблями. Головна умова, щоб грунт ні кислим. Найкращий варіант - грунт з нейтральною реакцією середовища.
  • Красива, святкове ліана, в'юнкий бузок - зовсім не вимоглива рослина. Культура прекрасно росте як в низині, так і на височинах, як в добре зволожених, так і в посушливих місцях.
  • З огляду на, що кучерява бузок, подібно, ліані, потребує опори, слід уже при посадці продумати це питання. Можна посадити рослину біля арки або альтанки. Якщо ж вирощування кучерявою бузку планується на відкритій місцевості, важливо в посадкову лунку з рослиною, помістити будь-яку опору (металевий стрижень, дерев'яний каркас і т.д.).

В'юнкий бузок, посадка і догляд

В'юнкий бузок, особливості вирощування з насіння

Досить взяти кілька насіння, щоб отримати в своєму саду справжні «зарості». Насіння для посадки кучерявою бузку можна зібрати самостійно або придбати в спеціалізованому магазині. Для збору якісного насіннєвого матеріалу використовуються повністю доспілі стручки - «первістки», які мають найкращу схожістю і високу життєстійкість. Насіння повинні бути свіжими, з дотриманням всіх правил зберігання.

В'юнкий бузок, посадка і догляд

  • Вирощувати кучеряву бузок можна розсадним способом або безпосереднім посівом насіння у відкритий грунт.
  • Найкращим способом вважається вирощування розсади, так як тоді в'юнкий бузок зацвітає набагато раніше і продовжує цвісти довше. При посіві насіння відразу на клумбу, перші квіти з'являються тільки до кінця серпня, цвітіння виходить убоге і нетривалий, плодів утворюється мало, насіння не встигають визріти.

В'юнкий бузок, посадка і догляд

  • Посів насіння на розсаду здійснюють в кінці зими або на початку весни, але не пізніше квітня місяця. Висівати насіння у відкритий грунт можна лише в кінці весни, в теплу прогріту грунт.
  • Насіння Доліхос покриті твердою оболонкою, що утрудняє природне проростання, тому перед посівом їх піддають скарифікації (порушення цілісності оболонки). Для цього оболонку насіння злегка «стоншується», протираючи її наждачним папером, пилочкою для нігтів або проколюючи голкою.
  • Після даної процедури насіння замочують у холодній воді на добу, періодично міняючи воду.

В'юнкий бузок, посадка і догляд

В'юнкий бузок, технологія вирощування розсади

  1. Посів насіння здійснюється в загальний невисокий контейнер або індивідуальні стаканчики (можна використовувати торф'яні таблетки). У разі застосування торф'яних таблеток, їх попередньо необхідно замочити у воді і після збільшення в розмірах - викласти в кожен по 2-3 насінини кучерявою бузку.
  2. Ємності заповнюють живильним грунтовою сумішшю (з листової землі, торфу і піску) з додаванням невеликої кількості деревного попелу. Можна придбати готовий ґрунтовий субстрат в квітковому магазині. Насіння загортають в грунт на глибину не більше 3-х см.
  3. Посадковий контейнер поміщають в тепле місце, з температурою не нижче + 200С. У додатковому освітленні, до моменту появи перших сходів, немає необхідності. Швидкому проростанню насіння сприятиме створення парникового ефекту, коли контейнер накривають склом або плівкою.
  4. Перші сходи з'являються приблизно через 1,5 тижні після посіву. Догляд за сіянцями полягає в регулярному провітрюванні (якщо контейнер накритий плівкою або склом) і зволоженні грунту. Крім цього, зростаючі сіянці потребують висвітлення, тому контейнер переносять в світле тепле місце.
  5. У фазі розвитку 3-4-х справжніх листочків, сіянці кучерявою бузку прищипують. Даний прийом дозволяє збільшити кількість бічних розгалужених пагонів.
  6. Гартувати розсаду слід починати з 1-1,5 місячного віку. Робити це потрібно поступово, з урахуванням погодних умов. Починають гартувати розсаду кучерявою бузку з 1-2 ч на балконі або веранді, а закінчують, залишаючи сіянці на вулиці на весь день і навіть на ніч.
  7. Підрослу, загартовану і зміцнілу розсаду висаджують у відкритий грунт, коли грунт повністю прогріється і мине загроза поворотних заморозків. Як правило, даний період припадає на травень місяць.
  8. При пересаджуванні розсади у відкритий грунт важливо не пошкодити тендітні коріння молодого Доліхос. Для цього при посадці слід максимально повністю зберегти прикореневій кому землі сеянца.
  9. Відстань між висаджується розсадою залежить від переслідуваної мети: якщо планується зробити густу заплітати огорожа, сіянці висаджують густіше, приблизно через кожні 20 см; якщо ж важливо виділити кожен кущ окремо, рослини висаджують рідше, залишаючи між кущами як мінімум 50 см. Зацвітає бузок приблизно через 3 місяці після посадки.

В'юнкий бузок, посадка і догляд

В'юнкий бузок, особливості догляду

В'юнкий бузок - невибаглива рослина, яке потребує мінімального догляду і уваги з боку квітникаря. Хворобами і шкідниками рослина практично не уражається і вимагає тільки своєчасного поливу, розпушування грунту і підв'язку до опори, у міру зростання ліани.

Якщо ж на пагонах кучерявою бузку з'являється попелиця або гусениці, рослина обробляють відповідними хімічними препаратами. При незначній кількості шкідників, можна використовувати народні засоби боротьби (наприклад, часниковий або мильний настої).

В'юнкий бузок, посадка і догляд

В'юнкий бузок, полив і розпушування

  • Вологолюбна бузок прекрасно відгукується на регулярний помірний полив, в залежності від погоди і природних опадів. Особливо важливий системний полив в період активної вегетації рослини.
  • Головна умова правильного поливу - не допускати пересихання і розтріскування грунту.
  • Після поливу, пристовбурні кола розпушують, щоб уникнути утворення щільної грунтової скоринки. Можна замульчувати ділянку тирсою.
  • Коли стебло Доліхос досягне позначки в 20-30 см, кущик краще підгорнути землею.
  • У міру зростання бур'яну навколо рослини, її слід видаляти.

В'юнкий бузок, посадка і догляд

В'юнкий бузок, підгодівля і внесення добрив

  • У період активної вегетації і швидкого зростання ліани, кущ кучерявою бузку слід «підгодовувати» комплексними мінеральними або органічними добривами.
  • При використанні органіки, внесення свіжого гною не припустимо. Також слід уникати азотовмісних добрив. Краще віддати перевагу комплексам, що містить у великій кількості, корисний для культури, фосфор.
  • Якщо на листках Доліхос з'являються жовті плями - важливо внести добрива з вмістом калію.
  • Внесення добрив здійснюється з інтервалом в 2-3 тижні.

В'юнкий бузок, посадка і догляд

В'юнкий бузок, підв'язка

  • Ліаноподобний стебло в'ється бузку потребує постійного напрямку і підв'язування до опори.
  • Якщо ж ми підв'язувати пагони бузку, вони будуть падати і стелитися по землі, при цьому ламатися, втрачати свій красивий декоративний вигляд або обплітають поруч росте і.

В'юнкий бузок, посадка і догляд

В'юнкий бузок, особливості розмноження

  • Однорічна в'юнкий бузок розмножується за допомогою насіння, що дозрівають в плодах-стручках. Багаторічні кущі Доліхос можна розводити також і за допомогою відводків і живців.

В'юнкий бузок, посадка і догляд

  • Дозрівають насіння бузку восени, коли стручки повністю визріють, а пагони злегка підсохнуть.
  • Для збору якісного насіннєвого матеріалу вибирають стручки, дозрілі найпершими і володіють найбільшою силою для подальшого розмноження рослини.
  • Перед тим як відправити насіння на зберігання, їх підсушують протягом 2-3-х тижнів в сухому темному місці. Тільки після зазначеного часу можна очищати висохлі стручки і виймати дозрілі насіння.
  • Зберігати насіння кучерявою бузку можна до 5-ти років, після чого відсоток їх схожості різко знижується.
  • Після збору первинного врожаю, стебла кучерявою бузку вкорочують наполовину всієї довжини. Даний прийом дозволяє стимулювати подальший активний розвиток куща і його повторне плодоношення.

В'юнкий бузок, посадка і догляд

В'юнкий бузок, застосування рослини

  • Ефектне декоративна рослина, в'юнкий бузок, прекрасно виглядає не тільки в квітучому вигляді, але і в період, що передує цвітінню, коли ліана тільки розвивається, і з'являються красиві серцеподібні листя.
  • По-особливому ошатний і оригінальний, стає кущ кучерявою бузку під час дозрівання, незвичайних за колірною гамою, плодів-стручків.
  • Доліхос легко і швидко обплітає будь-яку надану йому опору, що, при вмілому використанні, перетворить будь-який ландшафт. В'юнкий бузок - одна з найбільш популярних культур, використовуваних для вертикального озеленення. За допомогою цього колоритного однолітник без праці можна оформити тіньової навіс, прикрасити альтанку (арку) або задекорувати стіну будь-якого будови.

В'юнкий бузок, посадка і догляд

  • Комбінувати кучеряву бузок можна практично з будь-якими рослинами на ділянці.
  • Крім вуличних посадок, кучеряву бузок можна висаджувати у великі горщики або вазони для балконного озеленення. Вчасно направляючи і підв'язуючи зростаючі ліани, можна на свій розсуд оформити балкон або відкриту терасу. До того ж, рослина, вирощена в кімнатних умовах, можна легко зберегти взимку, щоб навесні знову прикрасити територію балкона.
  • Довгі квітконоси кучерявою бузку використовують також на зрізання. При цьому ніжні й ароматні букети довгий час зберігають свіжість і радують оточуючих своїм естетичним виглядом.
  • Плоди кучерявою бузку не тільки декоративно привабливі, вони ще їстівні і корисні. Особливо популярні боби кучерявої бузку в індійській кухні, де їх використовують в якості гарнірів, гарячих страв або різноманітних закусок. Боби відмінно поєднуються з прянощами, рисом, овочами і морепродуктами.

В'юнкий бузок, посадка і догляд

  • Поживна цінність плодів Доліхос підтверджується містяться в них корисними для організму, білками, вуглеводами, жирами і мінеральними речовинами. У їжу можна вживати як ніжні зелені стручки, так і дозрілі боби - «фасолінку». Великий вміст білків і вуглеводів дозволяє легко поповнювати енергетичні сили організму, знижувати рівень холестерину в крові. За смаком, боби кучерявої бузку нагадують стручкову квасолю, але більш ніжні й ароматні. Перед тим як варити «фасолінку» їх рекомендують кілька годин вимочити в холодній воді.
  • Ще одна область застосування кучерявою бузку - медична. З плодів рослини отримують агглютинин рослинного походження. Дана речовина використовується для визначення групи крові людини. Використання Доліхос як цінного болезаспокійливого гомеопатичного кошти відомо ще з 1850-х років. Крім цього, східні медики, застосовують відвар з бобів Доліхос для відновлення роботи шлунково-кишкового тракту.

В'юнкий бузок, посадка і догляд

Отже, посадка і догляд за кучерявою бузком не представляє особливих складнощів. Прості агротехнічні заходи і своєчасна підв'язка рослини гарантує 100% позитивний результат. Незвичайний ефектний кучерявий квітка, безперечно, прикрасить будь-який сад, клумбу або присадибну ділянку. А разом з красою, володар «чудо-бузку» зможе в кінці сезону зібрати ще й смачний корисний урожай бобів.

В'юнкий бузок, фото

В'юнкий бузок, посадка і догляд

В'юнкий бузок, посадка і догляд

В'юнкий бузок, посадка і догляд

В'юнкий бузок, посадка і догляд

В'юнкий бузок, посадка і догляд

В'юнкий бузок, посадка і догляд

В'юнкий бузок, посадка і догляд

В'юнкий бузок, посадка і догляд

В'юнкий бузок, посадка і догляд

В'юнкий бузок, посадка і догляд

В'юнкий бузок, відео