Малину окультурили вже дуже давно через її прекрасних смакових якостей і цілющих властивостей. Сьогодні стараннями селекціонерів розроблено неймовірну кількість всіляких сортів цієї рослини, кожен з яких відрізняється розмірами і смаком плодів, особливостями вирощування, періодом дозрівання і т.д. Перерахувати все неможливо, тому в цій статті ми дамо опис сортів малини, які найбільше полюбилися російським садівникам.
Загальний опис рослини
Малину відносять до сімейства рожевих. Вона являє собою прямостоящий кущ, гілки якого покриті маленькими шипами. Плодоносить малина ягодами різних відтінків - від світло-жовтого до практично чорного. Плодоношення починається на другий рік після посадки, однак якщо умови сприятливі (зазвичай це південні області), кущ може порадувати смачними ягодами вже на перший рік. Сьогодні існують ремонтантні сорти, здатні плодоносити при відносно прохолодних кліматичних умовах.
Посадка
Незважаючи на велике розмаїття сортів малини, правила посадки для всіх приблизно однакові. Малина віддає перевагу грунти з низькою або нейтральною кислотністю, добре освітлені майданчики, приховані від протягів і сильного вітру. Важливо не поміщати малинові кущі поруч з рослинами, які можуть дивуватися схожими захворюваннями, наприклад, з томатами, картоплею або полуницею.
Посадкою слід займатися навесні або на початку осені, а зелені живці вкорінювати влітку. Необхідно заздалегідь підготувати грунт приблизно за місяць до посадки кущів, щоб добрива встигли вбратися в грунт і рівномірно розподілитися по ньому. Малину можна вирощувати окремо зростаючими кущами або влаштувати цілий малинник, висадивши рослини стрічковим способом. Для реалізації першого сценарію вам потрібно викопати ями приблизно 40х50 см, насипати туди родючу земляну суміш невеликою гіркою, змочити коріння малини в Корневином, опустити в лунку і присипати землею. Заглубляйте рослина так, щоб коренева шийка залишалася на 3-5 см вище рівня землі - з часом грунт дасть усадку, і вона виявиться якраз в потрібному положенні. Якщо ж заглибити молодий кущик занадто сильно, прикоренева нирка може загнити. Дотримуйтеся вимог дистанцію між кущами не менш 1 м, інакше дорослим рослинам буде дуже тісно. Між рядами залишайте приблизно 2 м.
Щоб висадити кущі в ряд, викопайте траншею близько 50х50 см, витримуючи між рядами приблизно 80 см, а між кущами - 60 см. Заповніть траншею родючої сумішшю з перепрілого гною, дерну і комплексних мінеральних добрив. Азотні добрива на цьому етапі додавати не рекомендується, інакше кущики будуть повільно і погано вкорінюватися. Для зниження кислотності грунту можна додати трохи золи.
В обох випадках після посадки необхідно як слід полити саджанці і покрити грунт мульчею з торфу, перегною або сухого дерну. Це запобіжить надто швидке випаровування вологи і поява бур'янів. Якщо вам попалися саджанці з добре розвиненими нирками, обріжте їх, залишивши 25-30 см, щоб рослина пустило всі свої сили на укорінення, а не на розвиток нирок. Воду малина дуже любить, але перезволоження не переносить, тому грунт повинен бути добре дренованим.
Догляд
Малина потребує обрізку, інакше посадки будуть занадто густими, а коренева поросль буде віднімати сили материнського куща, які могли б піти на формування смачного і соковитого врожаю. Після посадки верхівки гілок потрібно вкоротити приблизно на 20 см, після чого повторювати процедуру щорічно навесні або після збору ягід. Ранньою весною пагони слід вкоротити приблизно на 10 см до найсильнішої нирки.
Корисна порада: Щоб не доводилося надто часто рихлити землю навколо куща і видаляти бур'яни, застеліть її соломою або верховим торфом.
Деякі сорти потрібно пригинати для зимівлі, щоб гілки не поламати під сніговим покривом. Великоплідні сорти потрібно підв'язувати, щоб гілки не зламалися під вагою ягід. Найбільш популярний віяловий метод підв'язки, оскільки він створює зручні умови для збору врожаю і окультурює посадки. Для цього між кущами забивають два жердини і підв'язують до них на різній висоті частина плодоносних гілок одного куща і частина - іншого.
Однак якщо ви посадили малину в ряд, зручніше буде зробити шпалерну підв'язку. Для цього до вбитих жердин потрібно прив'язати дріт рядами, відступивши від центру жердини на 30-35 см, щоб гілки розташовувалися в міжрядді трохи під кутом. Пагони слід підв'язати до дроту. Коли рослина маленьке, досить одного ряду, але в міру зростання куща число рядів треба збільшувати.
Популярні сорти
Отже, коли з загальними рекомендаціями з посадки та догляду покінчено, можна переходити до обіцяного опису найкращих сортів малини. У садах найбільш часто зустрічається традиційна, ремонтантна і великоплідна малина. Перша вважається витривалою, стабільно показує дещо врожаї дрібних ягід, прекрасно адаптується до будь-яких умов. Крупноплодная малина плодоносить дуже великими і смачними ягодами, за що і цінується садівниками. Однак вона досить примхлива і вимагає постійного догляду. Ремонтантні сорти вдало поєднують в собі всі переваги традиційних і великоплідних - вони вимагають мінімального догляду, прекрасно приживаються в будь-яких умовах і при цьому дають багаті врожаї досить великих соковитих ягід.
У відео представлено опис кращих сортів малини для Підмосков'я і середньої смуги:
Ремонтантні сорти примітні ще й тим, що дають урожай в цей же сезон на відміну від традиційних, яким на це потрібно два роки. Після збору ягід плодоносні гілки потрібно зрізати до самого низу, щоб на наступний сезон цикл повторився. При виборі сорту малини для Сибіру слід звертати увагу на період плодоношення - чим раніше дозрівають ягоди, тим більше ви зможете отримати до настання заморозків.
Корисна порада: Щоб наблизити термін збору врожаю, досвідчені садівники садять ремонтантну малину на удобрені органікою високі грядки. А щоб прискорити розвиток молодих пагонів, навесні потрібно розчистити сніг з кущів і вкрити їх плівкою або агрополотном.
Найпопулярніші сорти:
- Брусвяна - оптимальна посадка в Поліссі та Лісостепу. На гілках невелика кількість шипів, молоді пагони мають синьо-бордовий відтінок. Плодоносить великими ягодами червоного кольору твердої консистенції. Відрізняється тривалим врожайним сезоном, оскільки молоді пагони з'являються дуже рано і встигають швидко сформуватися.
- Брянське диво - невеликий чагарник висотою не більше 1,5 м. Рясно плодоносить великими ягодами характерною конічної форми. Вони легко відокремлюються від плодоніжки, мають солодкий смак. За сезон з куща можна зібрати до 5 кг. Плодоношення починається в середині серпня, тому сорт більше підходить для середньої смуги і південних областей, де заморозки наступають не надто рано.
- Рясна - великоплідний кущ висотою до 2 м, гілки позбавлені шипів. Високоврожайний сорт, що дає великі соковиті ягоди конічної форми з щільною блискучою шкіркою. Прекрасно переносить зиму без укриття, стійкий до поширених захворювань і шкідників.
- Геракл - сорт малини з жорсткими і колючими шипами. Кущі досить компактні невисокі і слабораскідістий. Прикореневі пагони розвиваються слабо. Оскільки плодоносні пагони досить міцні і ростуть строго вертикально, кущ годі й підв'язувати на шпалери. Урожайність не надто висока, і восени з рослини можна отримати до 2,5 кг ягід. Примітно те, що сорт стійкий до паразитам і його рідко вражають грибкові інфекції. Плодоношення починається на початку серпня і триває до настання осінніх заморозків. Ягоди усіченої конічної форми можуть досягати 10 г ваги. Мають приємний кислуватий смак і характерним рубіновим кольором.
- Кумберленд - середньорослий кущ з характерними вигнутими дугою пагонами з густим восковим нальотом і безліччю шипів. Плодоносить солодкими невеликими ягодами чорного кольору, за смаком нагадують ожину. З куща за сезон можна зібрати до 2 кг. Кумберленд не дає прикореневих пагонів, тому розмноження можливо тільки укоріненням верхівок. Сорт не відрізняється хорошою зимостійкістю, тому його слід утеплювати і закидати пагони снігом. Однак не можна не відзначити стійкість до основних шкідників малини і грибкових захворювань.
- Гордість Росії - великоплідний сорт, що дає великі ягоди вагою до 15-18 г. Форма ягід конічна або тупоконическая, поверхня шовковиста. Незважаючи на особливо великі розміри і хорошу отделяемость від плодоніжки, при дозріванні ягоди не осипаються. Вони дуже соковиті і солодкі, підходять для вживання в свіжому вигляді і приготування домашніх заготовок. За сезон з одного куща можна зібрати до 5 кг, якщо своєчасно підгодовувати і належним чином доглядати за рослиною. Урожай дозріває в середині липня. Примітно ще й те, що на пагонах немає шипів, тому ягоди збирати дуже зручно і легко. Гордість Росії здатна витримувати суворі зими до-30С без укриття, а в більш північних регіонах кущі слід утеплювати. Спостерігається висока стійкість до основних хвороб і комах паразитам, а в разі поразки такими врожайність все одно не падає. Попелиця даний сорт взагалі не чіпає. Можна сказати, що він практично позбавлений недоліків.
- Жовтий гігант - сорт малини, який дає найбільші плоди серед всіх інших сортів. Уявіть собі ягоду розміром з волоський горіх - це і буде жовтий гігант. При правильному догляді врожайність буде максимальною щороку. Рослини можуть досягати 2,5 м в висоту, тому восени потрібно відрізати верхівки пагонів до двометрової висоти. Морозов цей сорт жовтої малини не боїться, і пригинати гілки на зиму не потрібно. Навесні досить розмістити пагони на шпалері, щоб було зручно збирати урожай.
- Помаранчеве диво - сорт помаранчевої малини з великими видовженими ягодами вагою до 12 г конічної форми. Консистенція досить щільна, а тому вони прекрасно переносять транспортування. Кущ виростає 1,5 м у висоту, на пагонах є короткі, але досить м'які і безпечні шипи. Опора рослині не потрібно. Відео нижче познайомить вас з сортом малини диво більш докладно:
- Шапка Мономаха - середньоросле рослина, схоже на маленьке дерево. Плодоносить ягодами середніх розмірів подовженою тупоконическая форми темно-червоного кольору. Урожай дозріває приблизно до середини серпня, тому сорт більше підходить для південних областей, інакше до перших заморозків встигне дозріти лише половина ягід. Це ремонтантний сорт, а значить урожаєм можна ласувати в перший же рік після посадки.
- Гусар - сорт малини, який ідеально підходить для садівників-новачків, оскільки не вимагає особливого догляду і при цьому дає багатий урожай великих смачних ягід. Пагони покриті невеликою кількістю шипів і то тільки в нижній частині, тому урожай збирати легко і приємно. Також на пагонах є восковий наліт, який захищає рослину від пересихання, тому Гусара можна вирощувати навіть в посушливих областях. Плодоносить сорт в середині літа ягодами середніх розмірів вагою 5-8 м З одного куща за сезон можна зібрати близько 3 кг. До переваг рослини можна також віднести високу стійкість до поширених захворювань малини.
Який би сорт малини ви не вибрали, пам'ятайте, що для отримання регулярного і багатого врожаю навіть самим невибагливим рослинам потрібна підгодівля, своєчасний полив і підрізування.