Редька чорна - корисна і невибаглива культура. Коренеплід вирощують у відкритому грунті на всій території Росії: від північних регіонів до півдня. Подібна затребуваність пояснюється високо цілющими властивостями рослини, простотою культивування і мінімумом трудовитрат.
Як без проблем виростити чорну редьку і як правильно доглядати за рослиною? Коли збирати редьку і як зберегти урожай? Відповіді на всі питання і рекомендації досвідчених городників - в даній статті. А добірка тематичних фото і відеоматеріал допоможуть краще сприйняти викладену інформацію.
Редька чорна, опис рослини
- Редька чорна відноситься до дворічних трав'янистих рослин сімейства Капустяні і є однією з різновидів редьки посівної.
- На Русі редька з'явилася ще в 12 столітті, з тих пір ця овочева культура цінується своїми високо цілющими і корисними властивостями.
- Цей різновид редьки відрізняється чорної шкіркою коренеплоду і гіркувато гострим присмаком м'якоті.
- Коренеплід, масою від 200 до 600 г, має округлу форму і формується в перший рік посадки (через 3-4 місяці). М'якоть у редьки білого кольору, соковита і щільна.
- Листя овоча перисто роздільні, зеленого кольору. Насіння редьки дрібні, темного кольору, округлої форми, визрівають на другий рік після посадки.
- Рослина відрізняється високим рівнем холодостойкости, невибагливістю у догляді і високою врожайністю.
- Редька чорна має сорти ранніх, середніх і пізніх строків посіву. Овоч вирощують, як правило, насіннєвим способом у відкритому грунті.
- Редька чорна зимова - один з найбільш відомих середньостиглих сортів, визріває близько 3,5 місяця. Зимовий сорт особливо багатий аскорбіновою кислотою і відмінно зберігається протягом всієї зими.
Редька чорна, корисні властивості
- Редька чорна здавна славиться своїми лікувальними властивостями. Коренеплід містить безліч корисних речовин: мікро і макроелементів (калій, сірка, кальцій, магній), мінеральних солей, білків, цукрів, ефірну олію та ін.
- Вживання редьки дозволяє впоратися з багатьма проблемами в організмі людини. Вона покращує апетит і нормалізує роботу кишечника; допомагає при затяжному кашлі (застудах) і лікуванні радикуліту; заспокоює нервову систему і прискорює метаболізм.
- Терта чорна редька стимулює загоєння ран, особливо гнійних; дратує і зміцнює волосяні цибулини. Крім цього, її сік сприяє виведенню холестерину і є перевіреним жовчогінним засобом.
- Сік редьки широко використовують при захворюваннях серцево-судинної системи, шлунково-кишкового тракту, дихальної системи. Вживаючи сік, важливо проконсультуватися з лікарем, тому що у великих кількостях редька подразнює і може заподіяти шкоду. Існує також ряд протипоказань застосування коренеплоду всередину (наприклад, вагітність, виразка шлунка або гострий період будь-якого захворювання).
- Крім доведених лікувальних властивостей, редька є популярним продуктом в кулінарії. Пікантний смак і терпкий аромат дозволяють використовувати овоч для приготування різноманітних салатів і закусок.
Особливості вирощування чорної редьки
- Досвідчені городники рекомендують в процесі вирощування культури, злегка розгойдувати її коренеплід. Такий прийом дозволяє сповільнити розвиток бічних корінців, щоб максимальна харчування отримував головний стрижневий корінь. Після цього, редька виростає соковитою, щільною і великої.
- Редька схильна до утворення стрілок, що негативно позначається на якості коренеплодів. Щоб уникнути стрелкованія, слід постійно підтримувати вологе середовище грунту, висівати насіння після всіх заморозків (або вкривати грядку плівкою) і вибирати стійкі, до утворення квіткових стебел, (стрілок) сорти. Загущені посадки редьки також провокують процес стрелкованія.
- Найкращими попередниками чорної редьки будуть такі овочеві культури: картопля, цибуля, салат, кріп, перець, кабачок, бобові, огірки, гарбуз, баклажан. Ні в якому разі не можна висівати редьку після хрестоцвітих культур, так як вони мають спільних шкідників і ті ж захворювання.
- При нестачі земельної площі, редьку можна підсівати до інших овочів, наприклад, до цибулі, картоплі або томатів.
Посадка чорної редьки у відкритий грунт
Основні агротехнічні прийоми посіву, правильні терміни посадки і попередня підготовка насіння дозволяють уникнути в подальшому небажаного розтріскування коренеплодів, появи стрілок і отримати соковиті, здорові овочі.
Чорна редька, терміни посадки
Один з найголовніших і животрепетних питань при посадці даного коренеплоду: «Коли ж краще садити чорну редьку?» Але відповісти на нього однозначно не вийде. Все залежить від сорту редьки і цільового призначення вирощування овочу.
Розглянемо всі нюанси, що стосуються термінів посіву коренеплоду у відкритий грунт.
- Завдяки холодостойкости, насіння редьки починають проростати вже при температурі від +3 до + 50С. Сходи добре переносять заморозки в зазначеному температурному діапазоні зі знаком «-». Дорослі рослини не бояться негативних температур до - 60С. На жаль, мінусові температури можуть стати причиною стрелкованія редьки.
- Сорти редьки чорної відрізняються не тільки зовнішнім виглядом і смаковими якостями, вони мають різні терміни посіву і, відповідно, дозрівання. Так, ранні сорти висаджують на початку весни (в березні), скоростиглі - у другій половині весни (в квітні-травні), сорти середніх термінів - на початку літа, ну а пізні види - в середині літа (в липні).
- Редьку для зимового зберігання необхідно висаджувати орієнтовно з середини літа, в червні-липні (в залежності від регіону). Причому, найкраще для цих цілей підійдуть сорти середніх і пізніх строків посадки ( «Лікар», «Зимова кругла чорна», «Чернавка», «Негритянка», «Сквирська чорна», «Гайворонська»).
- Для сезонного вживання редьки підійдуть сорти ранніх строків сівби, а також скоростиглі різновиди редьки ( «Ладушка», «Травнева», «Султан»).
- Порушення, зазначених для кожного сорту, строків посадки в грунт, може привести до розтріскування коренеплодів і небажаного передчасного цвітіння культури.
Чорна редька, підготовка до посадки
Перед посівом редьки важливо правильно вибрати місце для посадки, підготувати грунт і обробити насіння. Успішно виконані заходи згодом стануть запорукою отримання багатого і якісного врожаю.
- Для посіву редьки вибирають відкриті, добре прогріваються, вологі ділянки. У тіні, редька формуватиме довгу бадилля і недорозвинений коренеплід. Грунт повинна бути легкою, пухкої і родючою, з нейтральною або слаболужною реакцією середовища. У разі кислого грунту, - його обов'язково потрібно провапнованих (200 г на 1 м2), інакше культура буде хворіти і чахнути. Твердий глинистий грунт також негативно позначається на якості коренеплодів: вони виростають нерівні, з тріщинами і корявостями. Оптимально сприятливий грунт для редьки - родючі зволожені суглинки.
- Щоб підготувати ділянку для посіву редьки, його спочатку перекопують і заправляють мінеральними добривами. Для цього ідеально підійдуть супер фосфати, з додаванням сечовини і хлористого калію (в співвідношенні 3: 1: 1). Мізерні і бідні ґрунти додатково удобрюють органікою: компостом, деревною золою або перегноєм. Гній для добрива редьки краще не використовувати, тому що коренеплоди визріють з низькими смаковими якостями.
- Готуючи насіння чорної редьки до посіву, їх попередньо калібрують. Для цього, насіннєвий матеріал заливають концентрованої солоною водою (1 ст.л. солі на 1 ст. Води) і залишають тільки осіли насіння. Потім їх просівають через решето (2 мм), відбираючи НЕ просівають великі екземпляри. Можна додатково проростити насіння у вологому марлі, щоб прискорити терміни і отримати 100% схожість. На добу (перед посівом) насіння замочують в слабо розведеною марганцівці, таким чином, знезаражуючи їх.
Чорна редька, посів у відкритий грунт
- На розпушеній і разровненную грядці роблять борозенки, глибиною до 2 см. Ширина міжряддя становить близько 30 см. Борозенки краще попередньо пролити водою, тоді схожість насіння буде краще.
- У борозенки сіють підготовлені насіння, з інтервалом між насінням 10-12 см. Причому, для ранніх і скоростиглих сортів яку можна скоротити до 8 см, а для середніх і пізніх, навпаки, збільшити до 15 см.
- Крім техніки одиночного посіву, допускається, і гніздовий посадка по 3-4 насінини в лунку, з відстанню між останніми в 15 см.
- Висіяне насіння присипають грунтом, площа посадки злегка ущільнюють і акуратно (НЕ розмиваючи грунт) поливають водою. Якщо грунт вологий, полив грядки не обов'язковий.
- Щоб відразу захистити сходи редьки від хрестоцвіті блішки, грядку слід присипати деревною золою.
- Подальше мульчування ділянки з редькою дрібними перепрілими тирсою або торфом дозволить довше зберегти, цінний для культури, вологий мікроклімат.
- При сприятливих умовах (в першу чергу, регулярного поливу), перші сходи редьки з'являються вже через 5-6 днів. Густі сходи проріджують, залишаючи найбільш сильні і міцні паростки.
Чорна редька, догляд за рослиною
Після появи сходів, редька потребує регулярних поливах, своєчасному проріджуванні і повноцінної підгодівлі. А правильно зібраний урожай і дотримання умов її зберігання дозволять зберігати коренеплоди практично до наступного врожаю.
Полив і проріджування чорної редьки
- Щоб отримати великі і соковиті коренеплоди редьки чорної, необхідно забезпечити вологолюбні рослини постійну вологість грунту.
- Різкі перепади вологості (рясний полив після посухи) призводять до розтріскування коренеплодів. Недостатній полив провокує формування гіркою, порожнистими і грубої м'якоті редьки.
- Норми поливу залежать від погодних умов і сортової приналежності редьки. Так, рослини, висаджені навесні, поливають 1 раз в тиждень, а більш пізні (зимові) сорти - 1-2 рази на місяць.
- Полив здійснюють в ранковий або вечірній час, використовуючи на 1м2 не менше 10-13 л води. Вітається також організація крапельного поливу грядки.
- Скоротити норми поливу і довше зберегти вологість грунту допоможе мульчування ділянки.
- Щоб уникнути утворення кірки після поливу, грядку постійно розпушують і видаляють всю бур'ян.
- При появі на паростках редьки 3-4-х листків, здійснюють проріджування сходів (5-7 см між сіянцями). Через місяць знову проріджують грядку, залишаючи близько 10-15 см між рослинами. Загущені, що не зріджені посадки стискують і обділяють коренеплоди, що негативно позначається на їх повноцінному визрівання.
Підживлення і внесення добрив для чорної редьки
- Підгодовувати редьку необхідно, в середньому, 2-3 рази за весь вегетаційний період.
- Скоростиглим сортам буде досить 1-2 підживлення в період появи сім'ядольних листочків (повторно - через тиждень). Для цього застосовують азотсодержащие комплекси, що стимулюють ріст рослини.
- Пізні сорти редьки можна підгодовувати частіше (2-3 рази). Використовують мінеральні добрива з азотом, калієм і фосфором (супер фосфати, сечовина, хлористий калій).
- За три тижні до передбачуваного збору врожаю, все підгодівлі припиняють.
- Якщо використовуються сухі добрива - грунт повинен бути вологим.
- З органічних підгодівлі підійде компост, перегній, настій трави і деревна зола. Гній не використовується в якості підгодівлі коренеплодів.
Шкідники і хвороби чорної редьки
- Найчастіше, нападам шкідників схильні загущені посадки редьки або такі, які були висаджені після представників того ж сімейства хрестоцвітних.
- Найбільш небезпечними шкідниками редьки є хрестоцвіті блішки і личинки морквяної мухи. Паразити об'їдають листя і ушкоджують поверхню коренеплоду. При цьому, високі ризики проникнення в м'якоть редьки хвороботворних бактерій і гнильних грибів. Особливо небезпечні нападу комах в період появи сходів. Ось чому при посадці рекомендують обсипати грядку деревною золою. При ураженні рослин комахами, використовують інсектициди типу Конфідор.
- Крім цього, шкідниками редьки можуть бути: слимаки, капустяний листоед, ріпаковий квіткоїд, дротяники і ін. Для боротьби з ними використовують обприскування народними засобами (мильний розчин, настої чистотілу або полину, розчин деревної золи з вапном, тютюновий пил, слабкий розчин оцту) . При відсутності бажаного ефекту, застосовуються хімічні препарати - інсектициди (Інтравір, Фитоверм, Ліпоцід).
- Якщо на коренеплодах утворюються нарости, які згодом загнивають, редька вражена грибковим захворюванням, під назвою «кила». Деформацію і пошкодження листя викликає т.зв. «Мозаїка капусти». Захворювання «Червона гниль» прогресує при високій вологості повітря і проявляється утворенням бурих плям на коренеплодах. «Борошниста роса» відрізняється освітою на листі світлого нальоту, після чого листки засихають, а рослина зупиняється в рості. Для боротьби з цими хворобами застосовують медьсодержащие препарати (бордоською рідиною, мідний купорос, хлорокис міді).
Прибирання і зберігання редьки чорної
Час, коли необхідно прибирати чорну редьку з грядки залежить від сорту і строків дозрівання овочевий культури. Розглянемо детально, коли краще копати чорну редьку і як можна довше зберегти урожай.
- Збір врожаю необхідно здійснювати в суху погоду, щоб коренеплоди НЕ намокли і були готові до закладки на зберігання.
- Збирати врожай річної редьки необхідно в міру дозрівання коренеплодів (в червні-липні). Перетримати в грунті культура стає млявою і в'ялою. Редьку викопують, обрізають бадилля, сортують і зберігають в холодильнику (в пакеті з отворами для вентиляції) не більше 10 днів.
- Строки збирання пізньої чорної редьки, природно, інші (жовтень-листопад). Коренеплід залишають «лежати» в грунті до настання холодів. Головне - не варто чекати морозів, інакше, урожай може загинути. Підмерзла редька до зберігання буде не придатна. Редьку викопують, прибирають бадилля, сортують і готують на тривалий, зимовий, зберігання.
- Як краще зберегти чорну редьку до весни? Перед закладанням на тривале зберігання, коренеплоди краще просушити кілька годин в сухому приміщенні.
- Для зимового зберігання відбирають тільки здорові і неушкоджені екземпляри редьки, які укладають в ящики і опускають в підвал. Ящики можна засипати вологим піском.
- Редька - високоврожайна культура, здатна «давати» з 10 м2 ділянки від 25 до 60 кг смачних і корисних коренеплодів.
Таким чином, чорна редька - невибаглива холодостійка рослина, яке без особливих зусиль вирощується у відкритому грунті. Користуючись порадами та рекомендаціями з посадки та догляду за чорною редькою, гарантовано отримання багатого і корисного врожаю.