Мало хто знає, але колись помідори вважалися отруйними. Сьогодні ж без них не обходиться жодна річна трапеза. Смачні, соковиті і м'ясисті плоди можуть мати солодкуватим, кислуватим і ніжним смаком, відрізнятися за формою і розмірами, а оскільки прийнято вважати, що чим більше смачного, тим краще, то не дивно, що сорти великих помідорів знайшли нечувану популярність. Їх розводять будинку на балконах, в теплицях і в городі, існують навіть спеціальні змагання на найбільший помідор, і якщо ви хочете долучитися до клубу любителів гігантських томатів, пропонуємо ознайомитися з цією статтею.
Переваги великих томатів
Почуття азарту притаманне всім, незалежно від уподобань і роду діяльності. І як будь-який рибалка мріє здивувати всіх великим уловом, так і дачникові буде приємно порадувати домашніх, виростивши багатий урожай. А якщо цей урожай буде складатися з неймовірно великих плодів - ще краще! Сорти великих помідорів ідеально для цього підходять, оскільки при самому елементарному догляді навіть недосвідчений городник зможе виростити кілька великих плодів на радість собі і на заздрість сусідам. Крім видатних розмірів деякі різновиди великих томатів володіють відмінними смаковими якостями, що перевершують навіть среднеплодних і дрібноплідних родичів.
Як правило, великі помідори вирощують для продажу. З них виходять чудові салати і соуси, але для закаток вони не дуже підходять - занадто вже великі, щоб пролізти в горлечко банки. Крім того, у великих плодів шкірка набагато тонше, ніж у среднеплодних дрібних, а значить і консистенція їх більш ніжна і м'яка.
Вибираючи, які сорти вирощувати в наступаючому сезоні, слід визначитися, де будуть рости помідори - у відкритому грунті або теплиці. Не варто обмежуватися якимось одним сортом, оскільки кожен з них має свої смакові переваги.
Чому варто вирощувати хоча б парочку сортів великоплідних помідорів:
- Це оптимальний варіант для приготування вітамінних салатів і соусів. Великі помідори набагато смачніше в свіжому вигляді, ніж багато среднеплодние і дрібні сорти.
- У плодах міститься багато рідини і соковитою м'якоті, тому з них виходять найкращі соки, кетчупи і заливки.
- Якщо ви плануєте вирощувати помідори в парнику, то у випадку з великими сортами площа буде використана найбільш раціонально.
У кожного досвідченого городника з часом з'являється кілька перевірених часом улюблених сортів помідорів з великими плодами. Однак селекціонери не сидять склавши руки, і з кожним роком з'являється все більше нових цікавих різновидів томатів, гідних загальної уваги. Вони стають витривалішими до примхам і мінливість погодних умов, не бояться поширених захворювань, витримують атаки комах шкідників. Пропонуємо розглянути найпопулярніші сорти більш детально.
Сорти великих помідорів
Існує маса різновидів великоплідних томатів для городу і теплиць, однак найбільш вражаючими розмірами можуть похвалитися індетермінантні сорти. Крім цього їх відрізняє високорослої і ліановідний будова. Рослина може виростати на 2 м, що дозволяє оптимально використовувати площу городу і теплиці, коли як у випадку зі середньорослі і дрібними сортами доводиться робити посадки більш великими. З 1 м² посадок великих індетермінантних томатів можна зібрати до 15 кг врожаю за сезон, але і це не межа! З такої ж площі можна зібрати до 25 кг врожаю, якщо мова йде про гібридних різновидах, розроблених стараннями селекціонерів.
Індетермінантні сорти помідорів
Якщо трохи заглибитися в процес вирощування, стане ясно, що найбільші плоди виходять з перших зав'язей. Їх вага може досягати 500-800 г в залежності від сорту, а якщо забезпечувати рослинам належний догляд і правильну підгодівлю, маса буде ще більше.
Про те, як виростити великі помідори, ми розповімо трохи нижче, а поки перерахуємо найбільш популярні індетермінантні сорти:
- Мазаріні - досвід вирощування в промислових теплицях показав, що цей сорт може виростати 1,8 м у висоту. Плоди виглядають у формі серця малинового забарвлення і в середньому складають близько 600 г. Плоди з перших зав'язей важать 700-800 г, з наступних - близько 400 г. Сорт прекрасно підходить для приготування овочевих салатів.
- Скорпіон - цей сорт можна вирощувати виключно в теплицях. Урожай дозріває досить рано. Скорпіон має одну цікаву відмінну рису - він змінює забарвлення залежно від яскравості освітлення. Так, якщо інтенсивність достатня, то плоди будуть яскраво-малинові, якщо ж світла мало - рожевими, але смакові дані від цього не страждають. Маса плодів може досягати 800 г.
- Кардинал - середньостиглий сорт, який тут вирощували в теплицях. Може виростати до 2 м у висоту. Дає великі соковиті плоди з солодкуватим присмаком і вагою 800-900 г. З Кардинала виходять ароматні свіжі салати, вітамінні домашні соки та інші заготовки.
- Ведмежа лапа - високоврожайний сорт. Кущі високі і розгалужені, тому потребують постійного пасинкуванні. Їх можна висаджувати не більше 3 шт на 1 м², інакше плоди не зможуть набрати потрібних розмірів і маси. Урожай дозріває досить рано. Помідори можуть важити до 800 г, м'якоть дуже соковита і цукрова на зламі.
- Бабушкін секрет - середньорослий сорт, що досягає у висоту не більше 1,5 м. Однак, незважаючи на цей факт, рослина плодоносить супер великими томатами, маса яких може становити більше 1 кг. Плоди дуже м'ясисті і соковиті, мають прекрасні смакові характеристиками. При всій своїй масі і розмірах насіння великих помідорів присутні в невеликій кількості. Головним достоїнством бабусині секрету є можливість вирощування в холодному кліматі.
- Гусяче яйце - сорт названий так через характерну овальної форми помідорів. Розмір їх не дуже великий, а маса кожного становить близько 300 г. Сорт підходить для приготування зимових заготовок і вітамінних салатів. Недозрілі помідори швидко дозрівають, якщо їх зірвати з куща і покласти в темне і тепле сухе місце.
- Де Барао - середньостиглий сорт, який можна з однаковим успіхом вирощувати в городі або теплиці. Під тонкою шкіркою знаходиться соковита м'якоть, а маса кожного томата становить близько 300 г.
- Король гігантів - сорт, який є заслугою сибірських селекціонерів. З одного середньорослі куща можна отримати до 9 кг плодів. Головним достоїнством сорти є хороша лежкість. Помідори покриті щільною шкіркою, тому добре переносять транспортування.
- Бичаче серце - високі розлогі рослини з плодами різної форми і розмірів. Вага може варіюватися від 150 г до 500 г. Відмінною особливістю і головним достоїнством є соковита м'якоть з солодкуватим присмаком, який зберігається навіть після термообробки. Більш докладно про особливості вирощування цього сорту томатів розказано в статті «Помідори бичаче серце».
- Малиновий гігант - ранньостиглий сорт, плодоносний ребристими плоско томатами рожево-малинового кольору. Розмір помідорів може бути різним у залежності від черговості формування зав'язі, але в будь-якому випадку маса кожного буде не менше 200 г.
Гібридні сорти помідорів
Якщо порівнювати гібридні сорти зі звичайними великоплідного, можна відзначити велику стійкість до мінливої погоди. Гібриди F1 абсолютно невибагливі і завжди дають багаті врожаї. Вони плодоносять навіть при недостатньому освітленні або різких температурних перепадах, що було б згубно для всіх інших сортів.
Також до переваг гібридів можна віднести високу опірність типовим «помідоровим» хвороб і поразок комахами шкідниками. Так що якщо у вас немає можливості створити в теплиці оптимальні умови для помідорів, але посадити їх дуже хочеться, вибирайте гібриди.
Важливо: Хороший урожай гібридів F1 можна отримати тільки з насіння, куплених в магазині, оскільки посадковий матеріал, отриманий із зібраного врожаю, проростає вкрай рідко, а якщо таке і трапляється, але нові рослини не зберігають сортові характеристики. Це є, мабуть, єдиним і самим головним недоліком гібридів - щороку потрібно купувати посадковий матеріал.
Терміни дозрівання гібридних сортів можуть бути самими різними. Ранні і середньоранні проявляють найбільшу стійкість до примхам погоди і недостатнього догляду. Їх можна висаджувати в неопалювані і плівкові теплиці.
Гібридні сорти великих томатів F1:
- Урал - отримав таку назву, оскільки спочатку був створений для розведення в Уральському регіоні. Сорт можна висаджувати в скляні і плівкові теплиці. Кущ досить розгалужений, тому його необхідно постійно прищеплювати і пасинкувати. Плодоносить великим червоними помідорами вагою 300-400 г. З однієї рослини можна зібрати близько 8 кг.
- Краснобай - високоврожайний середньостиглий сорт. З 1 м² посадок за сезон можна зібрати до 40 кг плоско соковитих томатів, кожен з яких важить 350-500 г.
- Сумочка - ранньостиглий тепличний сорт. Кущі досить високі і на них дозрівають солодкі цукристі томати вагою до 400 г.
- Кавалькада - невибагливий тепличний ранньостиглий сорт, хоча в південних регіонах з теплою весною можна висаджувати у відкритий грунт. Плодоносить дуже великими м'ясистими помідорами. Серед достоїнств можна особливо виділити високу стійкість до ураження нематодою.
- Гілгал - високий ранньостиглий сорт, плодоносний помідорами вагою 300-350 г. З 1 м² можна отримати до 35 кг врожаю.
- Волгоград - Високорослий середньостиглий сорт. Плодоносить великими томатами вагою 300 г з соковитою солодкуватої м'якоттю. Щільна шкірка робить урожай придатним для перевезення і зберігання.
- Російський розмір, Сибіряк - два супергігантскій сорти, в середньому вага плодів становить 500 г, а найбільші помідори можуть досягати 3 кг.
Особливості вирощування помідор
Перше, що треба знати, якщо ви зібралися виростити великі помідори - майже всі індетермінантні і гібридні сорти дуже сильно лунають в сторони і виростають вгору. У листових пазухах регулярно формуються нові пагони, на яких утворюються додаткові стебла з квітками. Якщо все залишити як є і дозволити рослинам розгалужуватись, ні про який врожай великих рожевих помідор не може бути й мови - всі сили куща підуть на розвиток нових пагонів, а не на формування врожаю. Саме тому необхідно постійно прищеплювати і пасинкувати, щоб направити енергію томатів в потрібне русло.
Якщо ви посадили високорослий сорт, то його відразу ж після приміщення в теплицю необхідно пасинкувати. Залишайте лише 1-2 стебла, видаляючи всі бічні пагони на початкових етапах розвитку. Як тільки почнуть розвиватися свіжі - негайно видаляйте і їх.
Корисна порада: Щоб після видалення на цьому ж місці в майбутньому не з'явився пасинок (новий другорядний втечу), що не виламувати його повністю, а залиште невеликий пенечек довжиною 1,5-2 см.
Що ж стосується квіткових кистей, то на кожному стеблі бажано залишати не більше 4-6 штук. Коли рослина досягне своєї максимальної висоти, або коли сформується остання квіткова кисть, необхідно прищипнуть верхівку, залишивши над пензлем 2-3 листочка. Така процедура призупинить зростання і направить енергію на формування плодів.
Оскільки мова йде про великоплідних томатах, існує велика ймовірність того, що стебла кущів можуть не витримати ваги врожаю. І щоб вони не опустилися на землю, не згнили і не зламалися необхідно вчасно підв'язати кожен кущ до опори. Для особливо високорослих сортів рекомендується організувати шпалери. Натягніть тонкий дріт і спустіть з неї вниз мотузки або шнурки. Навколо шнурів обвиває стебла в міру їх зростання, тоді рослина в майбутньому не буде відчувати дискомфорту. Кисті з томатами потрібно підв'язувати окремо. Більш докладно технологія описана в статті «Як підв'язувати помідори».
У всьому іншому вирощування великих сортів рожевих помідор не відрізняється від роботи зі звичайними представниками цього сімейства. Використовуйте ті ж добрива, що і для звичайних томатів, захищайте від тих же хвороб і шкідників. Для ознайомлення з цією інформацією, прочитайте статтю «Помідор. Посадка, вирощування і догляд ». Також буде не зайвим прочитати статтю «Хвороби і шкідники огірків і помідорів».
Пам'ятайте, що навіть в тепличних умовах не завжди вдається створити оптимальне середовище для вирощування помідорів. Купуйте якісний посадковий матеріал у перевірених виробників і дотримуйтесь головні принципи технології вирощування томатів, щоб регулярно отримувати багатий урожай смачних плодів.