Вибір щоденного раціону - безсумнівно основоположна здорового харчування і стійкості нашого імунітету. Одним з продуктів, виростити які може кожен садівник є помідори. Але мало хто знає, що саме сорти жовтих помідорів володіють багатьма корисними речовинами, які відсутні в красноплодной сортах. Розглянемо, що ж являють собою - ці жовті помідори.
Помідори жовті - опис
Смакові і корисні якості - безсумнівні і основоположні аргументи при виборі будь-якого виду, який буде рости на ділянці будь-якого садівника. Помідори жовтого кольору містять:
- підвищену кількість керотіноідов;
- лікопін;
- каротин;
- Фіто;
- неуроспорін;
- органічні кислоти;
- величезну кількість клітковини.
Щодо користі для організму - це високий вміст корисних речовин, зміцнює серцево-судинну систему, стінки судин, діяльність ЦНС, головного мозку, травлення, настрою, відновлення і зростання нових клітин у всіх органах (одне з найважливіших властивостей жовтих помідорів - це придушення ракових клітин в організмі). Крім усього цей вид не містить алергенів, які містяться в красноплодной сортах помідор.
Жовті помідори - сорти
Помідори - корисний і смачний продукт з городу. Прийнявши рішення про вирощування даного виду, необхідно вибрати сорт. Для консервування, овочевий нарізки або для гарячих страв - індивідуальний вибір кожного. Сортів жовтих помідорів - велике безліч, але розглянемо деякі з кращих жовтих помідорів:
- Помідори «Жовтий трюфель» - сорт відкритого і тепличного типу вирощування (170 см.), Плоди 150 г, дуже щільні, грушоподібної форми, ребристі, оранжевого забарвлення, сорт чудовий для засолювання і консервування.
- «Кенігсберг золотий» - тепличний сорт (у відкритому грунті росте гірше), період дозрівання близько 110 днів, стебло близько 1,5 м, плоди вагою 300 г, яскравого смаку, відмінно підходить для консервування.
- «Лимонний гігант» - сорт як відкритого, так і тепличного типу, період дозрівання близько 120 днів, стебло близько 1-1,5 м, плоди вагою близько 900 г, м'ясисті і майже без соку.
- «Медовий спас» - сорт відкритого грунту, період дозрівання близько 115 днів, стебла 1,5 м у висоту, плоди вагою 600 г мають серцеподібну форму, солодкі і майже без кислоти.
- Томат «Персик» - сорт росте, дозріває і на грядці і в теплиці близько 110 днів, стебла до 1 м, плоди вагою 100 г опушені (як і листя), мають фруктовий присмак, також підходить для консервації і для вживання в свіжому вигляді.
- Томат «Хурма» - росте і в теплиці (1,5 м) і на відкритій грядці (80 см) близько 100 днів, плоди 300-500 г з фруктовим смаком - солодкі жовті помідори, період плодоношення розтягнуто до 4-х місяців (до заморозків), томат універсального призначення.
- Томат «Бурштиновий кубок» - жовті помідори відкритого ґрунту і для теплиць, стебла до 1,7 м у висоту, плоди 85-125 г, соковиті, стійкі до транспортування і високих температур, томат також використовують універсально.
- Томат «Золоте серце» - сорт раннього терміну дозрівання, кущ 30-40 см - міцний, зрілі плоди серцеподібної форми - великі, мають золотисто-помаранчевий окрас.
- Томат «Самоцвіт золотий F1» - середньостиглий сорт, на кисті 6-10 плодів по 60 г (дрібні жовті помідори) яйцевидної форми, яскраво-жовтого кольору, важлива особливість даного сорту - стійкість до багатьох захворювань, властивим томатам.
- Томат «Діна» - середньостиглий, росте і на грядці і в теплиці (60-70 см), плоди солодкі, апельсинового кольору вагою 100-150 г, універсальний сорт по застосуванню.
- Помідори «Черрі жовті» - можливо вирощувати в будь-яких умовах - вдома, на грядці і в теплиці, низькорослий сорт, плоди по 15 г, солодкого смаку на кисті безліч пагонів.
Слід пам'ятати, що так звані «жовті зелені помідори», тобто не дозріли - вживати ні в якому разі не можна, а от знімати і, «по-старому», залишати дозрівати на вікні стоїть тільки невеликі плоди (100-160 г).
Посадка жовтих помідорів, розсада і догляд за нею
Землю для розсади варто вибирати більше що містить органічні елементи (компост з городу, суміш землі і торфу, гною), ніж мінеральні, а ось при висадці в грунт навпаки.
Посів насіння помідор організовують за 60-75 днів до висадки у відкритий грунт, а при подальшій висадці в теплицю ще раніше. Слід пам'ятати жовті помідори з теплиці, незалежно від їх сортів, будуть більшими і соковитіше звичайного. Садити краще в окремі горщики або стаканчики, так при висадці на грядку коріння найменше пошкоджуються і рослина хворіє менше.
Садити слід на 0,5 см в глибину - не глибше, одиночними посівами.
При вирощуванні розсади в домашніх умовах необхідно вибрати сонячну сторону, при недостатньому світлі необхідно штучно додати. При недостатній кількості світла - розсада стане витягуватися.
Полив розсади варто проводити помірно і дозволяти грунті трохи підсихати. Проблема надмірного поливу може призвести до «чорних ніжок» - згодом - «жовта розсада помідорів» призводить до в'янення листя і відмирання рослини в цілому. Також «жовта розсада помідорів» може стати наслідком «тропіків» на підвіконні або в теплиці.
Слід уникати прітемнённих місць і тіні, в якій може опинитися розсада - це призведе до призупинення правильного росту рослини.
Висадка у відкритий грунт і його підготовка
Підготовку землі проводимо восени - перекопують, удобрює органікою, очищаємо від бур'янів і, звичайно, каменів.
Навесні, під час висадки на грядку чи в теплицю, удобрює мінеральними добривами, додаємо трохи золи (від шкідників). Землю вибираємо середньої кислотності - не вище 6,5 PH.
Як сказано вище, висаджувати краще з стаканчиків поодинокими екземплярами. Це оптимальний спосіб не травмувати кореневу систему, в процесі поділу розсади на окремий екземпляри.
Висаджувати слід так - 4 паростки на 1 м². В цьому випадку сонце добре потрапляє і на землю біля коріння (виключається ймовірність підвищеної вологості грунту) і на весь кущ з плодами в цілому - це найкраще використання співвідношення сонячного світла і площі при посадці.
Догляд за томатами
В процесі вирощування виникає безліч питань, основні - це прополка від бур'янів, розпушування, полив, способи і види добрив.
Прополка і розпушування носить періодичний характер, особливо варто звертати увагу на такі «залицяння» в періоди сонячних днів після дощів. Не можна допускати тріщин на землі у стебла, це буде означати кілька негативних моментів:
- випаровування вологи з ґрунту і всмоктування води коренями було настільки динамічним, що земля не встигла поміняти форму - це може привести до зміни форми землі (тріщини), а також при цьому розрив кореневої системи під землею;
- в «тріщини» потрапляють комахи, які харчуються вологою з коренів і, власне, самими країнами і, як наслідок - поступове і динамічний в'янення і загибель рослини.
В процесі прополки від бур'янів, в посушливу погоду, бур'яни слід укладати кругом, в радіусі не менш 15-25 см від стебла, в сторони для збереження вологи в грунті. Ближче до стебла траву укладати не можна - це призведе до грибкових захворювань або мутацій хвороб.
Томати не люблять занадто суху і перенасичене вологою землю - тому варто стежити на «совість» за станом вологи в землі, в разі потреби поливати. При поливі важливо знати, як розташована коренева система помідор - вона неглибока і розташована ближче до поверхні, тому рослина моментально реагує на посуху.
При слабкому зростанні бадилля - підживлювати азотними і мінеральними добривами з обережністю, тому що при перенасичення можливо «спалити» коріння. Слабкі розчини і періодичність будуть перевагою перед рідкісними і концентрованими підгодівлею.
Органічні добрива слід виключити, велика ймовірність пошкодити коріння цим добривом, тому добрива вносяться з осені для більш кращого розчинення і з'єднання з основним грунтом.
Шкідники і хвороби жовтих помідорів, боротьба з ними
Хвороби жовтих помідорів
мозаїка
Хвороба вражає бадилля здорових томатів, внаслідок чого листя жовтіє окремими плямами. Коли рослина уражена повністю, воно висихає і відмирає.
Заходи боротьби:
- для посіву вибирати 2-3 річні насіння
- насіння знезаражувати в 1% розчині марганцівки;
- якщо заражене не вся рослина, а окремі листя, то спробувати їх видалити і спалити;
- уражені рослини виривати і спалювати.
фітофтороз
Поширений майже по всій території популяції помідорів. Каталізаторами є: підвищена вологість і різкі перепади температур. Виявляється білою плівкою на зворотному боці аркуша і підшкірними потемніння на самих плодах.
Заходи боротьби:
- обприскування розчинами «Бар'єр» та «Заслін» в період, коли рослина ще не заражено;
- розчин 1% марганцівки і склянки перемеленого часнику, витрата 0,5 л на 1 м²;
- уражені рослини видаляють з ділянки і спалюють.
Вершинна гниль томатів
На першій кисті на середині кожного плоду з'являються вдавлені темні плями з запахом гнилі.
Заходи боротьби:
- обприскування заражених кущів розчином кальцієвої селітри 1 столова ложка на 10 л води;
- спалювання заражених плодів.
Бура плямистість або листова цвіль
Виявляється темно-коричневими плямами з пліснявим нальотом. Заражені листя висихають, потім гинуть разом з рослиною. Поширюється найкраще в теплицях.
заходи боротьби
- обприскування препаратами «Заслін» і «Бар'єр» (користуватися інструкцією);
- зниження подачі вологи в повітрі (якщо теплиця) і поливу;
- після збору врожаю обприскати як теплицю зсередини, так і старі рослини, злегка зрошена землю розчином 1 склянки мідного купароса на 10 л води.
Сіра гниль на томатах
Грибкове захворювання. Зараження зазвичай відбувається до кінця дозрівання плодів, коли настають періоди дощів і нічної прохолоди. Прояв бурі плісняві точки
Заходи боротьби:
- збір зараженого врожаю і його знищення;
- обприскування рослин і землі інсектицидами і фунгіцидами.
Шкідники
Капустянка - всеїдна комаха коричнево-бурого кольору, всеїдна. Поїдає і коріння і плоди.
Заходи боротьби:
- ефективний препарат «Грім»;
- розливання по нірках такого розчину по 0,5 л - 150 г перцю або 1 стакан столового оцту на 10 л води.
Дротяники - личинки жуків-коваликів. Являють собою гусениць жовтувато-коричневого кольору, дуже щільні. Поїдають корові системи і проникають всередину стебел.
Заходи боротьби:
- за 3-4 дні до висадки томатів заривають на 10-12 см нанизані на палички шматочки овочів (картопля, морква, буряк) так, щоб палички були над землею. Через 2-4 дня палички витягують і скупчилися комах спалюють разом з шматочками овочів;
- збирання та знищення комах при перекопуванні;
- вапнування кислих ґрунтів і внесення мінеральних добрив;
- застосування препарату «Базудин» - змішати з піском або тирсою і ретельно перекопати.
Белокрилка - маленька комаха 1-1,5 мм присмоктується до листя і таким чином харчується. Також ця комаха супроводжує сажисті грибки. Згодом, якщо не вживати заходів, листя покриваються грибком, потім відмирають листя і рослина.
Заходи боротьби:
- вітчизняний препарат - «Фосбецід» обробляти з інтервалом 15-20 днів
Висновок: тільки основні корисні властивості цього овоча на городі садівника говорять про те, що не дивлячись на примхливий догляд і вид - цей вид томатів безсумнівно внесе багато позитивних «нот» і в раціон, і в здорове харчування круглий рік.