» » » Катран Пікадром, посадка і догляд

Катран Пікадром, посадка і догляд

Катран Пікадром, посадка і догляд

Катран - не дуже відома культура, яка з кожним роком набирає популярність серед городників. Цей коренеплід з упевненістю можна назвати поліпшеним варіантом хрону. Якщо ви вирощуєте хрін на своїй ділянці, то обов'язково ознайомтеся з перевагами катрана. У цій статті ми познайомимося з одним з найбільш затребуваних сортів - Пікадром.

Катран Пікадром - ботанічний опис

  • Катран Пікадром - трав'янистий багаторічник, що належить до сімейства хрестоцвітних.
  • Катран Пікадром виростає в країнах Європи, на території Росії, у Східній Африці. У Росії в дикому вигляді росте близько 20 видів катрана.
  • Листя у катрана Пікадром пофарбовані в сизо-зелений колір, мають гладку поверхню. Листя за формою є яйцевидним, перисторозсіченим.
  • Стебло катрана Пікадром прямостоячий, трохи розгалужених, здатний досягати 50 см у висоту.
  • Коренева система катрана Пікадром стрижнева, представлена ​​коренеплодом витягнутої форми. При сприятливих умовах і належному догляді корінь катрана Пікадром може досягати до 40 см в довжину і 4 см в діаметрі. Коренеплід має правильну конічну форму і коричневий колір з сіруватим відтінком. Може досягати маси в 900 гр.
  • Катран Пікадром вважається досить врожайним сортом катрана. З 1 кв.м можна зібрати до 4 кг врожаю.
  • Приблизно в середині літа катран Пікадром починає цвісти ароматними дрібними квітами білого кольору. Але милуватися миловидна квіточками ви зможете тільки на 2-ий або 3-ий рік після посадки.
  • Соковита м'якоть коренеплоду катрана Пікадром за смаком схожа з м'якоттю хрону. Вона має білий колір, володіє більш багатим і цінним хімічним складом, ніж хрін.
  • Плід катрана Пікадром - стручок, усередині якого знаходиться 1 насінину. При дозріванні стручок легко лопається.
  • Катран Пікадром вважає не тільки посухостійким рослиною, але і морозостійким. З настанням холодів його надземна частина відмирає, а корінь заглиблюється в землю ще глибше на 4 см. Це і дозволяє рослині з легкістю переносити суворі морози навіть без спеціального укриття.

Катран Пікадром, посадка і догляд

Катран Пікадром - де можна використовувати

Розглянемо, де ж може застосовуватися катран Пікадром:

  • в харчових цілях. Все-таки найчастіше катран сорти Пікадром вирощується саме для харчових цілей. В їжі придатні як коренеплоди, так і листя або стебла рослини. За смаковими характеристиками катран схожий з хроном, а деякі цінителі пряних добавок вважають, що він навіть перевершує хрін. Катран використовують в якості пряної добавки при приготуванні овочевих і м'ясних бульйонів, рибних страв, закусок, солінь, маринадів, соусів, підлив. Стебла катрана Пікадром можна використовувати як спаржу, обсмажувати в маслі, додавати в салати;
  • в народній медицині. Завдяки багатому хімічному складу катран Пікадром дуже часто використовується в якості основного компонента в різних рецептах народної медицини. У складі катрана присутні: пектин, інулін, вітамін С, солі калію, кальцію, магнію, заліза, ефірні масла, фітонциди, вітаміни групи В, РР, велика кількість мікроелементів, цукру. З давніх-давен катран застосовують як ранозагоювальний засіб, протимікробної, противірусної. Катран Пікодром має загальнозміцнюючу впливом на організм людини, здатний надавати протицинготний вплив, сприятливо впливати на роботу органів шлунково-кишкового тракту, здатний підвищувати апетит. Незважаючи на те, що катран Пікадром володіє таким різнобічним позитивним впливом на організм, застосовувати його в деяких випадках варто з обережністю або відмовитися зовсім. Наприклад, особам з індивідуальною непереносимістю цього коренеплоду варто уникати його застосування, людям з виразковою хворобою шлунка, коліт, гастрит, з деякими хронічними захворюваннями нирок;
  • в тваринництві. Надземна частина катрана служить чудовим кормом для дрібної і великої рогатої худоби;
  • в бджільництві. Якщо ви вирішили посадити на своїй ділянці катран Пікадром, то будьте готові до того, що рослина буде притягувати до себе бджіл. Катран - цінна культура-медонос;
  • в промисловості. У насінні катрана міститься велика кількість масел. Рослина може використовуватися з метою отримання мастильних матеріалів, воску, технічного масла.

Катран Пікадром, посадка і догляд

Катран Пікадром - посадка

Вибираємо місце для посадки катрана Пікадром

  • Катран Пікадром воліє рости на добре освітлених ділянках. Якщо ви не можете знайти на своїй ділянці таке сонячне місце, то це не проблема. Посадіть катран Пікадром на напівтінистому ділянці. При таких умовах надземна частина рослини не буде занадто високою, але урожай коренеплодів ви все-одно зберете непоганий.
  • Катран Пікадром не любить рости на заболочених ділянках. Вибирайте таке місце, де грунтові води протікають до поверхні грунту не дуже близько.
  • При виборі місця для посадки катрана Пікадром варто також враховувати, які рослина росли раніше на тому чи іншому місці. Катран не варто висаджувати після рослин, що належать до сімейства хрестоцвітних, через ризик зараження килою.
  • Бажано висаджувати катран Пікодром в місці, де до цього росли огірки, квасолю, картоплю, баклажани, помідори.

Катран Пікадром, посадка і догляд

Деякі садівники бояться вирощувати катран Пікадром на своїй ділянці, так як впевнені в його «агресивності». Але ця рослина абсолютно не засмічує ділянку, росте миролюбно. Деякі навіть додають частини катрана при мульчировании грунту, так як в ньому містяться речовини, що прискорюють ріст рослин природним чином.

Вибираємо грунт для посадки катрана Пікадром

Якщо ви переживаєте, що грунт на вашій ділянці не дуже живильна для вирощування катрана Пікдром, то ваші побоювання марні. Ця культура абсолютно невибаглива до складу грунту. Розглянемо її мінімальні «вимоги» до грунту:

  • катран Пікадром не дуже любить важкі глинисті грунти. На такому місці насіння можуть просто не прорости;
  • катран Пікадром не любив заболочені і глинисті грунти, ділянки з близьким прилеганием грунтових вод;
  • катран Пікадром на пухких, повітропроникних і поживних грунтах росте найкраще;
  • якщо на вашій ділянці сликом кислий грунт, то це також може стати невеликим перешкодою для вирощування катрана Пікадром. Таку грунт перед посадкою катрана потрібно в обов'язковому порядку провапнованих. В іншому випадку, рослина буде рости погано, буде піддано зараження різними грибковими захворюваннями;
  • ідеальні грунту для вирощування катрана Пікадром - суглинки і супесчанікі.

Технологія посадки катрана Пікадром насінням

Так як насіння катрана Пікадром мають досить щільну оболонку, то вони потребують стратифікації для успішного пророщування. Проводити її можна природним способом і «примусовим». Природна стратифікація насіння катрана Пікадром полягає в предзимней посадці. Якщо ж ви хочете посадити катран навесні, то насіння потрібно витримати в холодильнику протягом 2 місяців у вологому грунті. Трапляється, що катран починає давати паростки вже в холодильнику. По закінченню 2-місячного терміну ємність з піском ставлять на освітлений підвіконня. Приблизно через 40 днів ви отримаєте повноцінну розсаду катрана Пікадром з 5-ю справжніми листочками, яка готова для висадки у відкритий грунт. Розглянемо докладніше процес посадки:

  • перед посадкою катрана Пікадром потрібно підготувати ділянку. Ретельно розпушити землю, видаліть бур'яни. Якщо грунт на ділянці кисла, то проведіть вапнування. Для цього на 1 кв.м вносять 100-300 гр вапна і 300-500 гр деревної золи;
  • для посадки відберіть найбільші насіння катрана Пікодром. Саме такий посадковий матеріал при правильно проведеної стратифікації дасть хороші і міцні сходи;
  • насіння перед посадкою у відкритий грунт або перед стратифікацією в холодильнику (підвалі) необхідно замочити в слабкому розчині марганцівки на 2 години;
  • катран Пікадром - рослина, якому практично все-одно, на якому грунті воно буде рости. Якщо ви будете висаджувати цей багаторічник на занадто убогою грунті, то можете злегка її удобрити. Для цього під перекопування вносять 3-4 кг гною на 1 кв.м, 40 гр фосфорно-калійних добрив на 1 кв.м. Також можете використовувати будь-яке готове комплексне мінерально-органічне добриво;
  • якщо ви вибрали передзимових посадку катрана Пікадром, то виробляти її слід в жовтні-листопаді. На грядці зробіть борозни завглибшки близько 3 см. Відстань від однієї борозни до іншої має становити від 70 см до 90 см. На кожний погонний метр такої грядки повинно піти близько 10-12 насіння катрана Пікадром;
  • посійте насіння в зволожений грунт і присипте грунтом;
  • після посадки катрана Пікадром роблять мульчування грунту перегноєм;
  • при температурі +4 градуси катран Пікодром починає проростати. Найбільші обороти в зростанні і розвитку рослина набирає при температурі від +19 градусів до +25 градусів. Не варто переживати, якщо після посадки трапилися заморозки. Катран - це та багаторічна культура, яка відома своєю морозостійкістю. Короткочасні заморозки до -6 градусів не страшні навіть для молодих рослин.

Катран Пікадром, посадка і догляд

У міру того, як рослини будуть рости і розвиватися, знадобитися їх проріджування. Мінімальна відстань між окремими рослинами повинна становити близько 35-45 см. Не думайте, що коренеплід у катрана Пікадром утворюється в перший рік після посадки. У перший рік утворюється лише розетка з 5-6 листків, на наступний рік їх кількість зросте до 20 штук і з'явиться коренеплід. На 3-ій рік після посадки катран почне цвісти влітку.

Катран Пікадром - догляд

Початківці городники можуть сміливо вирощувати цей багаторічник на своїй ділянці. Догляд за катраном, в тому числі і за сортом Пікадром, абсолютно не представляє складнощів.

  • Після появи 2-3 листочків дуже важливо прорідити посадки катрана Пікадром так, щоб між окремими рослинами зберігалася дистанція близько 30-40 см.
  • Грядку з катраном Пікадром обов'язково потрібно прополювати, щоб підтримувати не тільки естетичний зовнішній вигляд посадки, а й захистити катран від хвороб і шкідників, рознощиками яких може бути бур'ян.
  • Катран сорти Пікадром, як і хрін, вимагає поливу в міру необхідності. Самий рясний полив доводиться на кінець травня. В цей час на 1 кв.м потрібно витратити близько 30 л води. У періоди посухи бажано використовувати рідкі форми добрив, якщо ви збираєтеся їх вносити.
  • Періодично рихлить міжряддя, щоб забезпечувати хорошу притоку повітря до коріння рослини.
  • Для того, щоб «побалувати» катран сорти Пікадром, можна підгодовувати його близько 2-ух раз за сезон. Першу підгодівлю аміачною селітрою виробляють в момент проріджування грядки. Для цього знадобиться 10-15 гр аміачної селітри на 1 кв.м. Після того, як у катрана з'явиться близько 5 справжніх листочків, можна підгодувати його калійної сіллю (10-15 гр) і аміачною селітрою (7 гр) в розрахунку на 1 кв.м.

Катран Пікадром, посадка і догляд

Катран Пікадром - розмноження

Виростити катран Пікадром можна не тільки з насіння, але і з кореневих відростків. Такий посадковий матеріал заготовляють восени під час збирання врожаю.

  1. Кореневі відростки нарізаються довжиною близько 10-15 см, зв'язуються між собою і відправляються на зберігання в підвал при температурі 0 градусів. Вони чекатимуть весни для посадки у відкритий грунт.
  2. Дуже важливо не переплутати верхню і нижню частину кореневого відростка, щоб знати, як його потім висаджувати у відкритий грунт. Можна зробити різні надрізи. Наприклад, вгорі зробіть косий надріз, а внизу кореневого відростка - прямий надріз.
  3. Навесні огляньте посадковий матеріал, видаліть всі бічні нирки, крім верхівкової. Приступати до посадки можна після того, як земля розмерзнеться.
  4. Висаджуйте катран похило. Між кореневими відростками повинна збережуться дистанція в 10 см. У міру росту рослин посадки потрібно буде прорідити.

Катран Пікадром, посадка і догляд

Катран Пікадром - правила збору врожаю

  1. Збирати смачний і неймовірно корисний урожай коренеплодів катрана Пікадром можна в кінці вересня. Якщо ви вживаєте в їжу листя або стебла катрана, то збирати їх можна протягом літа.
  2. Коренеплоди досягають хороших розмірів тільки на 2-ий або 3-ий рік після посадки.
  3. За допомогою садових вил акуратно підкопати катран, витягніть коренеплід з землі. Надземну частину рослини перед витяганням коренеплоду варто відрізати.
  4. Коренеплоди очищають від землі.
  5. Катран Пікадром відмінно піддається зберіганню. Можна скласти його в ящики, пересипавши кожен шар піском, і зберігати їх в підвалі при температурі близько 4-5 градусів тепла і вологості повітря 85%. Катран можна зберігати і в холодильнику.
  6. Якщо вживати в харчових цілях тільки надземну частину катрана сорти Пікадром, то на одному і тому ж місці рослина може рости до 15 років.

Катран Пікадром - відгуки

  • Ірина Володимирівна: «Моя бабуся завжди вирощувала на своєму городі гарне квітуча рослина, назви якого я не знала. Пізніше дізналася, що це був катран - аналог хрону. Також стала вирощувати цей коренеплід на своїй дачі і була дуже здивована. Смак катрана для мене здається набагато більш вираженим і пікантним, ніж смак звичайного хрону. Перевагою вирощування вважаю повну невибагливість цієї трав'янистої багаторічників в догляді ».
  • Ілля Андрійович: «Катран давно оселився на моїй дільниці. Мало хто знає, але «магазинний» хрін в баночках часто роблять саме з катрана, а не з хрону. Коренеплоди на 3-ій рік досягають відмінних розмірів, небувалою соковитості і гармонійного смаку. А ще катран Пікадром в посадці і догляді - досить невибаглива рослина ».
  • Ольга Матвіївна: «По прмере своєї знайомої вирішили посадити на дачі замінник хрону - катран. У магазині змогла знайти насіння тільки одного сорту - Пікадром. Перша спроба посадити насіння навесні у відкритий грунт стала провальною, оскільки нічого не зійшло. Потім я дізналася, що насіння обов'язково потрібно піддавати дії холоду перед посадкою. Зробила все правильно і дочекалася 100% -ого всхода. Доглядати за рослиною дуже просто. Я б навіть сказала, що катран Пікадром росте сам по собі, не потребуючи моєю участю ».
  • Ірина Сергіївна: «Дуже часто люблю використовувати хрін в якості добавки для соусів, бульйонів, інших страв. Але вирощувати цю рослину на дачі мені не дуже подобалося. Хрін швидко заполоняє простір навколо себе. Сусідка запропонувала посадити замість нього катран, так як він не відрізняється таким агресивним ростом. Я була приємно здивована цим фактом. Вирощую катран сорти Пікадром, якій повністю влаштовує мої смакові переваги ».

Катран Пікадром, посадка і догляд

Катран Пікадром - секрети вирощування

  • При вирощуванні катрана Пікадром вибирайте самі великі насіння.
  • Обов'язково залишайте насіння катрана Пікадром перед посадкою стратифікації або садіть їх у відкритий грунт перед зимою.
  • Не вибирайте місце для посадки катрана Пікадром, де раніше росла капуста. У цих рослин схожі хвороби і шкідники.
  • Хрестоцвіті блішки - частий шкідник всіх рослин із сімейства хрестоцвітних, в тому числі і катрана Пікадром. Щоб захистити багаторічна рослина від блішки, висаджуйте поруч цибулю-латук, запах якого має відлякують вплив на комаха.
  • Якщо ви не будете висмикувати коренеплід катрана з землі, то рослина зможе рости близько 10-15 років на одному місці.
  • Коренеплоди катрана Пікадром годі й викопувати восени, а залишити їх в грунті до весни.

Як бачите, катран Пікадром легко може стати постійним «жителем» на вашій грядці. Прикладаючи мінімум зусиль по посадці, догляду, натомість ви отримаєте корисний урожай - джерело різних вітамінів і мікроелементов.Успехов в вирощуванні катрана!