Парник для розсади - це спеціальна конструкція, що створює необхідні умови для вирощування городніх культур. Як правило, в парниках здійснюється вирощування розсади, яка згодом пересідає у відкритий грунт. На сьогоднішній день існує безліч варіацій даних конструкцій, які відрізняються між собою в залежності від використовуваних матеріалів, розмірів і властивостей. Будь-яке з таких споруд можна зробити самостійно. У даній статті ми розглянемо кілька способів виготовлення парників.
Спосіб споруди бескаркасного парника
Найпростішим варіантом споруди є парник, який не має каркаса, який в колах дачників називається «утепленим грунтом». Призначення даного виду парникового споруди полягає в прискоренні процесу проростання сходів після посіву насіння в грунт. Також така конструкція захищає розсаду на ранньому етапі весняного періоду, коли температура повітря ще не достатньо висока. Для вирощування високорослих культур цей варіант не підійде, оскільки в силу конструкційної особливості такого парника ці рослини не матимуть необхідних умов для свого зростання.
Міні парник для розсади не припускав спорудження каркаса. Парниковий ефект створюється за допомогою звичайної плівки. Після того як насіння поміщені в грунт посіви ховаються плівкою потрібного розміру. Процедура укриття виконується двома способами:
1. Відповідно до першого укладається легка плівка. Цим матеріалом потрібно накрити посіви в довільному порядку і закріпити матеріал з двох сторін. Також можна зафіксувати його по периметру, щоб плівка не зміщувалася під впливом вітру. Для цього її можна просто присипати по краях землею або зафіксувати за допомогою цегли, каменів або дощок.
Важливо! При цьому слід враховувати, що кріплення одного боку плівки має бути знімним. В процесі вирощування неодноразово виникатиме необхідність відкриття парника для провітрювання, поливу, підгодівлі, пікірування культур. При можливості бажано виконати спорудження таким чином, щоб забезпечити відкривання з усіх боків. Це не є обов'язковою умовою, але рекомендується, щоб уникнути переохолодження культур. В такому плівковому парнику рослини самостійно в міру зростання піднімають плівку.
2. Другий спосіб укриття розрахований на більш важкий і щільний плівковий матеріал. Така плівка укладається на попередньо підготовлені підстави. Зробити їх можна з землі:
- вздовж довгих сторін і всередині грядки потрібно насипати грунт в формі гребенів;
- висота таких насипів повинна дорівнювати 30-35 см. Даний рівень не рекомендується перевищувати, так як в зворотному випадку під плівкою обсяг повітря буде більше ніж цієї необхідно. А в цьому випадку для прогрівання повітря до бажаного температурного рівня буде потрібно значно більше часу.
Крім землі можна застосовувати і заповнені водою пластикові пляшки об'ємом в 5 л:
- насіння висаджують між такими гребеневими підставами;
- плівка спирається на гребені, завдяки чому культура не придавлюються її масою;
- зміцнення проводиться аналогічно фіксації легкої плівки.
Ранньою весною не варто робити плівкові парники великих розмірів. Грунт має здатність добре утримувати тепло, значно краще, ніж повітря. А на початку весни повітря не нагрівається до необхідних показників і можуть бути заморозки. У плівкових укриттях невеликих розмірів краще зберігається накопичене грунтом тепло. У міру прогрівання повітря парник можна розширювати.
Парникове спорудження на рамі
Це проміжний варіант парника під розсаду. Його основу складає рама, на якій кріпиться плівка. Рама за своїми розмірами повинна бути дорівнює грядках, але в той же час не повинна перевищувати параметри 1, 5 м х 2 м. В іншому випадку конструкція буде занадто громіздкою. Як матеріал для виготовлення можна використовувати дерев'яні рейки або дріт.
- Процес виготовлення починають з споруди прямокутника.
- Далі всередині цієї конструкції в кілька рядів натягується дріт або гнучкий шнур, які будуть перешкоджати просідання плівки.
- При установці такого парника не буде потрібно робити всередині грядки гребені для підтримки конструкції як в попередньому варіанті. У цьому випадку вони робляться тільки по краях.
- На гребені укладається рама, яка зверху покривається плівкою. Довга сторона фіксується відповідно до раніше зазначеним способом. В області торців краю плівки потрібно зібрати у вигляді гармошки і зав'язати з допомогою шнура або дроту.
- Після чого краю кріпляться до попередньо вбитих в грунт кілочків. Для виконання робіт по догляду за розсадою, таких як провітрювання або полив слід піднімати довгу сторону плівки.
Технологія виготовлення дерев'яного парника
Перед тим, як зробити парник своїми руками з дерева, необхідно підготувати такі інструменти:
- бруси;
- молоток;
- цвяхи;
- циркулярну пилку або ножівку по дереву;
- рулетку.
Процес спорудження парника виглядає наступним чином:
- Спочатку необхідно виготовити дві бічні стінки. Для цього слід розташувати щільно один до одного 4 бруска довжиною по 3 м кожен.
- Далі потрібно відступити від краю на 3 см і перпендикулярно прибити за допомогою 4 цвяхів брусок довжиною 140 см.
- Брусок повинен виступати з одного боку на 60 см, а з іншого - на 20 см.
- Потім слід відступити від другого краю також на 3 см і прибити ще один брусок.
- Відзначаємо за допомогою рулетки центральну точку конструкції - 150 см. В області цієї позначки потрібно прибити третій брусок. Таким чином, на даному етапі виготовлений перший щит.
- Аналогічним способом потрібно зробити другий щит. Ці два щита будуть утворювати бічні стінки конструкції.
- Щити необхідно встановити вертикальним чином. При цьому бруси, які виступають на 20 см, повинні бути знизу. Простір між стінками повинна дорівнювати 105 см.
- Далі потрібно зробити ще дві бічні стінки, використовуючи для цього 4 бруска 105 см завдовжки. Прибивати слід з нижнього бруска.
- Після цього слід прибити 3 бруска 105 см завдовжки. При цьому слід попарно з'єднувати виступаючі на 60 см вгору бруси. З обох довгих країв конструкції вгорі необхідно прибити по одному 3-х метровому бруска.
- Потім необхідно виготовити крокви. Для цього знадобиться 6 брусів по 55 см завдовжки, кожен з яких необхідно запив по обидва боки за допомогою циркулярної пилки. Запилювати слід під кутом 30 °.
- Потім підготовлені таким чином бруси потрібно встановити по 3 одиниці з обох сторін парникового споруди.
- Далі між ними встановлюється 3-х метровий брусок, який прибивається цвяхами.
- Каркас парника своїми руками для розсади на цьому закінчено. Щоб згодом уникнути розривів укривного матеріалу, кути можна закруглити.
- Каркас також рекомендується покрити водовідштовхувальним фарбою, щоб захистити конструкцію від негативного впливу атмосферних опадів.
- На завершальному етапі спорудження потрібно накрити плівкою, яка фіксується у верхній частині за допомогою дерев'яних рейок.
Види і властивості плівки для парника
Окрему увагу слід приділити видам плівки, так як парник набуває різні властивості в залежності від різновиду даного матеріалу. Розглянемо основні види сировини, який можна використовувати для спорудження парника:
- Плівка на поліетиленовій основі є найбільш доступним у фінансовому відношенні матеріалом. Але її здатність зберігати тепло є незначною.
- Краще утримують тепло ПВХ (ПВХ) і етіленвінілацетатная (ЕВА) плівки. При застосуванні даних матеріалів температурний рівень в парнику буде на 3 ° C вище, ніж в разі використання поліетилену.
- Також сьогодні ринок пропонує альтернативу плівкам. Це більш сучасний вигляд укривного матеріалу - агроволокно, основою якого є поліпропілен. Основними фізичними особливостями агроволокна є еластичність і легкість. Як його переваг можна виділити наступні фактори:
- здатність матеріалу пропускати воду. Завдяки цій властивості для того щоб полити або підгодувати культури не обов'язково знімати покриття;
- також агроволокно НЕ намокає і не стає важче;
- матеріал відрізняється досить високою здатністю утримувати тепло.
Способи обігріву парника
Існує два способи створення в парнику необхідного температурного режиму:
- Перший метод - це застосування біопалива. Найбільш затребуваним біопаливом є продукт життєдіяльності коней, з якого можна отримати досить значну кількість тепла. На дно спочатку укладається шар з листя або соломи, зверху якого - біоматеріал та шар грунту.
- Також парник можна обігрівати за допомогою електричного джерела енергії. В цьому випадку кабелі слід укласти паралельно один до одного на пісок. Після чого проводу необхідно ізолювати, насипавши на них шар грунту. При даному способі обігріву потрібно враховувати, що грунт буде швидко висихати. З цієї причини слід ретельно стежити за підтриманням необхідного рівня вологості.
Висновок
Парник - це необхідна для швидкого розвитку рослинних культур конструкція, яка дає можливість створити потрібний рівень вологості повітря і необхідний температурний режим. На сьогоднішній день існує достатній вибір парників, від найпростішого варіанту споруди до більш складних конструкцій. У цій статті ми розглянули кілька способів, як зробити парник для розсади, які не уявляють особливої складності і при ознайомленні з технологічними нормами доступні навіть для початківців майстрів.
Спорудження парника. Відео: