Тривалий період рясного цвітіння і невибагливість у догляді, зробили бальзамін улюбленцем для багатьох квітникарів. І дійсно, яскраві і барвисті кущики, густо саджені квітками різних відтінків, здатні перетворити нудну клумбу в справжню квіткову феєрію.
Сортове різноманіття бальзаміну дозволяє використовувати його, як у відкритому грунті, так і в якості кімнатної рослини, модифікуючи, таким чином, культуру з однолітник в багаторічна рослина.
Вирощування бальзаміну не вимагає особливих знань або умінь. Досить вибрати відповідне місце для посадки і дотримуватися елементарних правил агротехніки. Всі ці питання будуть детально розглянуті в статті. Покрокова інструкція висаджування розсади або посів насінням допоможе починаючому садівникові виростити на своїй ділянці бальзамін і милуватися красою своєї праці довгий час.
Бальзамін, опис рослини
Рослина - бальзамін, відомий також під назвою «Недоторка Бальзамінова», відноситься до роду Недоторка сімейства Бальзамінова.
Ця однорічна трав'яниста культура родом з Китаю. В даний час рослина активно культивуються в Європі, Азії, Індії, Японії і навіть на Далекому Сході. Будучи однорічним в природі, бальзамін росте і прекрасно розвивається не один рік в кімнатних умовах.
Бальзамін зовні нагадує невеликий чагарник, що росте від 25 до 70 см, а в діаметрі - від 15 до 45 см.
Індивідуальною особливістю рослини є утворення, в процесі росту, на листках рідких крапельок, через що в народі його прозвали «Ванька мокрий».
Стебло у рослини прямий і не гіллясте, густо обсаджений вузькими і витягнутими м'ясистим листям. Листя бальзаміну ланцетової форми, загострені до краю.
У підстави листової пластинки, всередині пазухи, утворюються квітки, досить великих розмірів і різних забарвлень. У природному, природному середовищу, найбільш часто зустрічаються квітки бальзаміну фіолетового і рожевого кольору. Гібриди ж «радують око» як простими, так і пишними махровими квітками різноманітних відтінків червоного, бузкового, бордового кольорів. Вони можуть бути поодинокими або зібраними в суцвіття, одноколірними або двоколірними. У відкритому грунті бальзамін зацвітає вже в травні і цвіте до перших заморозків.
Плід бальзаміну - коробочка, покрита пушком. Рід Недоторка характеризується тендітною зрілої коробочкою, яка навіть від легкого дотику розкривається, розкидаючи насіння.
У садівництві відомо близько 500 різновидів бальзаміну.
Бальзамін: види і сорти
Існує кілька підходів класифікації бальзаміну: по формі квітки і листя (камеліевідние, розововідние, гвоздікоцветние), по висоті стебла (карликові, середньорослі, високорослі).
- Бальзамін садовий- найпопулярніший вид. Низька морозостійкість дозволяє вирощувати його в відкритому грунті тільки один рік. Пелюстки у квітки мають злегка загострену форму. Квіткова палітра вражає своєю різноманітністю відтінків. У приміщенні, в квітковому горщику росте понад 2-х років. Найпоширеніші сорти: «Camellia Flowered», «Baby Bush» і «Тоm Thumb».
Бальзамін садовий «Тоm Thumb» являє собою сільноветвістий кущ, до 25 см у висоту. Листя ланцетної форми, квітки махрові, різних кольорів: білого, червоного, фіолетового, бузкового або рожевого відтінків.
- Бальзамін Уоллера - барвисте рослина, що відрізняється різноманіттям форм і забарвлень квіток. Цвіте культура з початку літа до самих заморозків, радуючи оточуючих великою кількістю красивих суцвіть, густо покривають весь кущ. Гамма відтінків включає яскраво-червоні, лососеві, пурпурні і кармінні тони. Це низькорослий вид бальзаміну, що досягає не більше 30 см і має сферичну, округлу форму. Даний вид часто використовується селекціонерами в якості вихідної культури для виведення нових гібридів. Найпоширеніші сорти: «Stardust», «Frosty», «Symphony». Вид рекомендований до використання в якості кімнатної рослини.
Бальзамін Symphony - низькорослий, мініатюрний кущ, висотою до 20 см з різноманітною забарвленням квіток. Використовується для бордюрних посадок, однолітка.
- Бальзамін Новогвінейскій- багаторічний гібрид з товстим і ущільненим стеблом, зростаючим до 50 см. Відмінною рисою виду є незвичайно яскраве забарвлення листя. Широке поширення отримав як кімнатна рослина. Квіти і листя бальзаміну відрізняються соковитою, насиченою забарвленням. Даний вид включає такі відомі сорти, як «Harmony», «Divaro», «Mini Jini», «Java», «Jungle Rain», «Macarena» і «RainforestExotic».
- Бальзамін султановідний - відрізняється незвичайним фарбуванням листів. Листова пластинка, світло-жовта в центрі, стає до периферії зеленої, а червонуваті прожилки виділяються по всій поверхні листа. Квітки великі, яскраво-рожевого або соковито червоного кольору.
- Бальзамін махровий - однорічний гіллясте вид рослини. Як і всі представники сімейства, він вважає за краще світло, вологу, тепло і погано реагує на прямі промені сонця і низькі температури. Прекрасно виглядає в вазонах або контейнерах на балконах і квітниках. Родзинка виду - наявність махрових і великих квіток рожевого, червоного, бузкового кольору.
Посадка бальзаміну
Посадка однолітник у відкритий грунт проводиться розсадою, насінням або готовим дорослим рослиною. Найбільш прийнятний і поширений варіант - висаджування розсади квітки. Для цього вже в березні необхідно посіяти насіння, а коли паростки підростуть і утворюють як мінімум 2 листочка - пікірувати в окремі стаканчики. Розсаду вирощують у кімнатних умовах, поступово загартовуючи по кілька годин на вулиці. Ранньою весною, коли минуть останні заморозки, сіянці висаджують в грунт.
Щоб завести бальзамін на своїй ділянці, можна купити в спеціалізованому магазині або на квіткових виставках-ярмарках як насіння для посіву, так і розсаду або дорослий кущ. Дотримуючись основні правила агротехніки, рослина швидко приживеться і зацвіте.
Місце для посадки
Бальзамін прекрасно себе почуває в напівтіні або на відкритих місцях з легкої затінення. Віддаючи перевагу помірне сонячне вплив, рослина на пекучому сонці в'яне і згасає. Але і в сильній тіні, бальзамін уповільнює розвиток, зокрема - починає гірше цвісти. Тендітні кущі також не люблять протягів або сильний вітер.
Вологолюбна рослина буде активно розвиватися поблизу водойм, річок або озер. Разом з тим, вогкість і прохолоду бальзамін переносить погано, що потрібно врахувати при виборі місця для посадки.
Грунт повинна бути пухкої, родючої, легкої і добре дренованим. Ідеально підходить грунт з низькою кислотністю, по типу суглинків.
Агротехніка посадки бальзаміну
- Для висаджування розсади, завчасно готують ямки. Можна в них відразу ж додати підгодівлю у вигляді органіки (компост, гній). Ямку рясно зволожують водою, а в разі підвищеної кислотності і щільності ґрунту - додають торф і пісок.
- Розсаду в стаканчику добре поливають водою, потім акуратно витягують сіянець, і, злегка розправивши коріння, поміщають його в ямку.
- Глибина ямки приблизно збігається з висотою стаканчика або горщика, в якому він ріс раніше. Засипавши землею, місце злегка утрамбовується і мульчують.
- Для придбання компактної рунистої форми, розсаду бальзаміну зверху прищипують або обрізають.
- Висаджують розсаду не густо, приблизно дотримуючись дистанції в 30 см, враховуючи наступне розростання кущів.
- При посадці насінням у відкритий і прогрітий, до 25 ° С, грунт, перші паростки з'являться вже через два тижні. При зниженні температурного режиму, ділянку накривають плівкою. Бальзамін не виносить заморозків.
Бальзамін, догляд за рослиною
З огляду на, що бальзамін - теплолюбна, вологолюбна і тендітна рослина з тонким ніжним стеблом, садівниками застосовується відповідна агротехніка по догляду за ним.
розпушування грунту
Бальзамін потребує легкої і дренированной грунті, а значить, регулярне розпушування та видалення бур'яну - необхідний прийом для поліпшення росту і інтенсивності цвітіння культури.
полив
Віддає перевагу помірний і рівномірний полив з зрошенням листя. Постійна вологість повітря перешкоджає зараженню павутинним кліщем і сприяє оптимальному розвитку бальзаміну. Поряд з цим, надмірне зволоження і застій вологи може спричинити загнивання і загибель кореневої системи квітки. Полив краще здійснювати у вечірній час.
Підживлення, внесення добрив
Азотні добрива показані молодим паросткам, на яких ще не видно квіткових бутонів, так як надмірне внесення азоту може уповільнити процес утворення квіток.
Квітучий бальзамін рекомендується підгодовувати 1 або 2 рази на місяць комплексним добривом з вмістом фосфору і калію. Здійснюється поза кореневе підживлення.
Хворі і недавно пересаджені рослини підгодовувати не слід близько 3 тижнів. Вносити добрива краще в похмуру погоду або одночасно з поливом. До серпня - вересня в додаткових підгодівлі вже немає необхідності.
При здійсненні підгодівлі важливо знати про негативні наслідки надлишку солей в грунті, який може викликати опадання або пожовтіння листя, що негативно позначиться на декоративному вигляді рослин. Щоб уникнути цього, фахівці рекомендують вносити комплексні добрива в два рази меншій дозі від зазначеної в інструкції.
Боротьба з хворобами і шкідниками
Бальзамін схильний до впливу деякими захворюваннями і шкідниками. Найчастіше зустрічаються такі:
- Павутинний кліщ вражає листя бальзаміну, заплітаючи їх в павутину і висмоктуючи сік. В якості профілактичних заходів рослину можна обробити розчином мила. Якщо ж рослина вже захворіло - обприскати спеціальними хімічними препаратами.
- Гниль - наслідок надмірного поливу, особливо з настанням холодів. Тому, уникнути появу гнилі допоможуть заходи, що перешкоджають застою води в грунті і сприяють її дренажним характеристикам.
- Белокрилка сприяє опадання листя. Боротьба з цією комахою буде ефективна в разі застосування спеціальних хімічних засобів.
- Вірусна мозаїка проявляється появою кручених листя з жовтими плямами. Вірус розносять тля і трипси. При зараженні цим захворюванням необхідна обробка рослини хімічними препаратами.
- Кільцева мозаїка відбивається на зовнішньому вигляді листя, які покриваються плямами, розтріскуються і як-би «дерев'яніють». Заражений бальзамін починає в'янути, а потім гине. Для лікування, необхідно видалити уражене листя, з подальшою обробкою рослини фунгіцидом.
- Таке захворювання, як бронзовість листя, викликає деформацію листової пластинки. Вона спочатку зморщується, а потім відпадає. Рослина починає стрімко втрачати листя. Хворі рослини, на жаль, необхідно повністю видалити.
Доглядаючи за рослиною, рекомендується своєчасне видалення зів'ялих суцвіть. Такі заходи допоможуть значно продовжити період і інтенсивність цвітіння.
З огляду на, що бальзамін - рослина однорічна, в кінці сезону, після цвітіння, його видаляють з клумби. На наступний рік його знову висаджують - з насіння або з допомогою розсади.
Розмноження бальзаміну
Існує 2 види розмноження бальзаміну: вегетативний (живцями) і насіннєвий.
- При вегетативному розмноженні, вибирають здорові верхівкові пагони, довжиною близько 5-10 см, зрізають їх і поміщають у вологе середовище (стакан з водою або вологий пісок). Нижні листочки живців видаляють, щоб вони не загнивали в воді. З метою отримати більшу кількість живців бальзаміну, рослина можна навмисно помістити в прітемненное місце, де пагони починають швидше витягуватися.
- Приблизно через 1-2 тижні у живців з'являються корінці, після чого їх пікірують і висаджують в грунт. Грунтову суміш готують з приблизно рівних частин грунту, торфу і піску, роблячи її легкою і повітропроникною.
- Вирощена навесні розсада зацвіте цим же влітку. Даний спосіб простий у виконанні, що не трудомісткий і ефективний.
Цей спосіб також хороший для тих, хто буде переносити садовий бальзамін в кімнатний горщик, тоді цвітіння «Ваньки мокрого» порадує вже до Нового року.
- При насіннєвому способі розмноження, насіння попередньо обробляють розчином марганцю, витримуючи їх у ньому близько 10-15 хвилин.
- Насіння в одній коробочці бальзаміну дозріває багато, тому зібрати достатню кількість насіннєвого матеріалу можна швидко і легко. Єдиний нюанс - крихкість плодової коробочки, яка при щонайменшому дотику вибухає, розсипаючи насіння навколо. Тому робити це потрібно обережно, попередньо підвісивши під плід полотняний мішечок, куди і будуть зсипатиметься насіння. Визначити ступінь зрілості насіннєвий коробочки можна по її кольору, мінливого в міру дозрівання від зеленого до жовтого. Практикують також збір дещо не дозрів коробочок, які укладають в сухе приміщення на дозрівання, з подальшим збором і зберіганням насіннєвого матеріалу.
- Зібрані насіння висівають в ящик або відразу в окремі горщики. Їх можна зовсім присипати землею, а прикрити плівкою або склом, або ж злегка притрусити легкої сумішшю. Подібну міні теплицю необхідно регулярно провітрювати. До речі, насіння бальзаміну можуть зберігатися до 8 років, не втрачаючи при цьому гарною і швидкої схожості.
Грунтовий субстрат при посадці і подальшому зростанні повинен бути помірно вологим і пухким, а температура середовища - не нижче 20 ° С. Далі, підросли сіянці пікірують в окремі горщики для підрощування і подальшого висаджування у відкритий грунт. Висаджуючи їх на ділянку, коли паросток має 6-8 листочків, головний корінь трохи відщипують, стимулюючи, таким чином, зростання бічних коренів. Для отримання міцної ранньої розсади до квітня-травня місяців, насіння висівають приблизно в лютому.
Практикується посадка насіння і безпосередньо у відкритий грунт. Проводять посів навесні, приблизно в квітні, прикривши ділянку плівкою для створення парникового ефекту і необхідної температури. Теплолюбна рослина, бальзамін не переносить заморозків і зниження температури, яке ще може спостерігатися в квітні, особливо вночі. При сприятливому температурному режимі з постійним зволоженням ґрунту, насіння сходить вже через пару тижнів.
Вирощування бальзаміну з насіння - найбільш поширений спосіб серед садівників.
Застосування бальзаміну
Бальзамін - популярна рослина серед садівників, культивується ще з XVI століття. Ландшафтні дизайнери вже давно облюбували компактні яскраві кущики, квітучі рясно і досить тривалий час. Чи не кожна квітка зможе похвалитися достатком кольорів, що прикрашають сад з весни і до самих заморозків. А вміло складені квіткові композиції в поєднанні з бальзаміном, вражають і захоплюватися оточуючих.
Все частіше, квітникарі вважають за краще висаджувати бальзамін групами, створюючи ефектні композиції. Він вдало поєднується з бегоніями, дзвіночками, фіалками і навіть самшиту.
Незамінний «Ванька мокрий» і при оформленні бордюрів або створенні міксбоксеров. Рослина по праву вважається справжньою окрасою будь-якої клумби або альпійської гірки. Головне - правильно підібрати культури «компаньйони», на тлі яких яскравий акцент у вигляді квітучих бальзамінів буде неперевершений і чудовий.
Поодинокі низькорослі сорти бальзаміну дуже ефектно виглядають в кашпо і одиночних горщиках. Такі квітучі вазони здатні прикрасити будь-який балкон або лоджію.
Крім декоративного застосування, бальзамін використовують і в народній медицині. Настої і відвари з бальзаміну радять приймати при сечокам'яній хворобі. Свіже листя рослини застосовують для загоєння виразок або ран. Зовнішньо, відвар рослини допомагає справлятися з ревматизмом. Дані лікарські властивості рослини ще мало вивчені і досить спірні, так як бальзамін вважається одночасно отруйною рослиною. У зв'язку з цим, потрібно обережно підходити до використання бальзаміну як лікарської культури, попередньо порадившись з лікарем.
Переконавшись, що вирощування бальзаміну не забирає багато часу, то перетворити звичайну клумбу або грядку в постійно квітучий яскравий палісадник не складе великих труднощів.