» » » Гліцинія Блю мун, посадка і догляд

Гліцинія Блю мун, посадка і догляд

Гліцинія Блю мун, посадка і догляд

Гліцинія (вістерія) Блю мун - красива багаторічна ліана, що вражає своєю пишністю. У сонячну погоду її лавандово-блакитні, немов ароматний водоспад, грона створюють ефект прохолоди. А з приходом сутінків, суцвіття заворожують місячним сріблястим сяйвом. Таке неймовірне видовище послужило причиною ніжного назви цієї красуні - Голубая луна або Blue moon. Цій рослині радий кожен садівник, адже його декоративність здатна прикрасити будь-яку ділянку саду - огорожа, альтанку, стіну. Як правильно вирощувати цю гліцинію, і які труднощі можуть виникнути - тема цієї статті.

Гліцинія Блю мун, опис

Гліцинія макростахія Блю мун (Wisteriamacrostachya Blue moon) - деревовидний представник листопадних ліан, які об'єднані в сімейство Бобові. Сприятливе середовище зростання - вологі субтропіки. Тому в природі глициния переважно зустрічається в деяких регіонах США, Китаї, Японії.

Після того як в Росію потрапила глициния канадська Блю мун, спроби її виростити в суворому російському кліматі були невдалими. Але наполегливість перемогла, і гліцинія поступово акліматизувалися. Тепер вона часто використовується в ландшафтному дизайні. Її можна зустріти на півдні Росії, в Криму, а також північному Причорномор'ї. Також гліцинію з успіхом вирощують як кімнатну бонсай.

Характеристика гліцинії Блю мун:

  • Рослина швидко розвивається і в'ється, висота його пагонів може перевищувати 6 м. Кореневище гліцинії міцне, проростає глибоко в грунт.
  • На згинальних пагонах формуються граціозні грона незвичайних квітів - небесного, рожево-фіолетового, фіалкового, ультрамариново-лавандового забарвлення з жовтими шийками. Довжина грона до 30 см (залежить від умов вирощування).
  • В комфортних умовах глициния може витягуватися до 14-30 м у висоту. Її пониклі пагони прикрашені листям темно-зеленого забарвлення. Листя глянцеві, їх структура Непарноперістие. Кожен лист виростає до 27-30 см і містить по 8-13 листочків.
  • Цвітіння припадає на квітень-вересень. Після його закінчення формуються коричневі плоди, укладені в стручки.
  • Сорт гліцинії Блю мун вважається морозостійким і виживає при -40⁰С.

Гліцинія Блю мун, посадка і догляд

Гліцинія Блю мун, особливості розмноження

Гліцинія Блю мун розмножується різними методами. Найчастіше використовується живцювання і розмноження повітряними відведеннями. Менш популярний насіннєвий метод, оскільки зберегти сортові особливості вдається рідко.

Розмноження гліцинії Блю мун живцюванням

Живцювання - оптимальний варіант розмноження ліани. За допомогою живців можна успішно отримати новий саджанець, який збереже особливості цього виду.

Правила розмноження гліцинії:

  1. Заготівля пагонів починається навесні.
  2. Вибирають і зрізають однорічний пагін.
  3. Посередині втечі роблять неглибокий косою розріз.
  4. Втеча висаджують в живильний грунт до місця надрізу.
  5. В кінці вересня укорінений втечу висаджують на постійне місце.

Гліцинія Блю мун, посадка і догляд

Розмноження гліцинії Блю мун відводками

Ліана охоче розмножується укоріненням відводків:

  1. Укорінення проводять в жовтні-листопаді, коли ліана скинула листя.
  2. Нижні пагони акуратно нахиляють і щільно прикопують.
  3. На вкорінення йде приблизно рік.
  4. Пагони перевіряють, і якщо вони вже обзавелися корінцями, їх відділяють і пересаджують.

Гліцинія Блю мун, посадка і догляд

Насіннєвий спосіб розмноження гліцинії Блю мун

  1. Якщо є бажання ризикнути і виростити ліану з насіння, починати роботи потрібно в грудні (для вирощування розсади) або в березні (у відкритий грунт).
  2. Для посіву насіння використовують плоскі ємності, наповнені спеціальним грунтом (листова земля, пісок, дернова земля в співвідношенні 2: 1: 1).
  3. У вологий грунт укладають насіння (вони великі і схожі на боби), їх не закладають, а просто вкривають дрібними уламками кори або піском.
  4. Зверху споруджується парник за допомогою простого скла або плівкового матеріалу.
  5. Потім горщик з насінням залишають в темному приміщенні на 10-15 діб.
  6. Після появи росточков, горщик переносять на світло.
  7. Коли розсада в тепличних умовах зміцніє, її висаджують на постійне місце.

Порада! Успіх буде можливий тільки за умови посіву насіння від рослини, що росте в вашому регіоні.

Гліцинія Блю мун, посадка і догляд

Способи вирощування гліцинії Блю мун

Ліану вирощують двома способами - в контейнері або у відкритому грунті, що залежить від її стійкості до наявних кліматичних умов

Вирощування в контейнері:

  1. Якщо рослина погано переносить заморозки, його перевалюють у великий контейнер. Його обсяг повинен бути не менше 40 л.
  2. З приходом зими контейнер з ліаною прибирають в тепле приміщення. Протягом цього періоду полив і підгодівлі скорочують до мінімуму.
  3. Напередодні весни відновлюють полив - 3-4 рази в тиждень.
  4. Коли ризик повернення заморозків проходить, рослину виносять на вулицю.
  5. Вагомий недолік такого методу - складність догляду через значний ваги ліани.

Вирощування у відкритому грунті:

  1. На грядку проводиться посадка тільки молодого саджанця гліцинії Блю мун. Купити його можна в розплідниках, що спеціалізуються на вирощуванні ліан, або виростити з насіння.
  2. Зацвіте глициния тільки на 5 рік після посадки або пізніше.
  3. Якщо глициния вирощена з насіння, вона може не зберегти свої сортові особливості, але буде дуже стійка до погоди.

Гліцинія Блю мун, посадка і догляд

Гліцинія Блю мун, посадка і догляд

Важливим моментом у вирощуванні гліцинії є вибір ідеального місця під посадку і процес її вкорінення. Якщо з цим проблем не виникло, подальший догляд за гліцинією Блю мун дуже простий.

Умови для вирощування гліцинії Блю мун

Пишність цвітіння і буяння зелені гліцинії Блю мун залежить від місця її вирощування:

  • Кліматична зона. Гліцинія морозостійка Блю мун охоче приживається в будь-якому регіоні. Правильний догляд дозволяє гліцинії спокійно зимувати в умовах до -40⁰С, тому вона доступна для вирощування у відкритому грунті.
  • Ділянка. Блю мун добре відгукується на розсіяний сонячне світло, в той час як прямі промені або сильне затінення згубно впливають на цвітіння. Тому потрібно вибирати ділянку з південною орієнтацією, і обов'язково з прозорою огорожею. Необхідний сонячний день - більше 12 годин.
  • Грунт. Склад грунту для ліани не є принциповим, головне, забезпечити рихлість грунту, щоб був хороший доступ повітря і вологи до кореневища. Відмінний вибір для Блю мун - пісковики і легкі суглинки.

На замітку! Якщо глициния Блю мун зростає у вапняній грунті, її листя стає блідою, і ліана втрачає декоративність.

Гліцинія Блю мун, посадка і догляд

Особливості посадки гліцинії Блю мун

Щоб глициния успішно вкоренилася і продовжила свою вегетацію на новому місці, обов'язково проводять підготовку ями під посадку:

  1. Вибираючи місце під посадку, враховується інтенсивність росту гліцинії. Через 2-3 роки маленький саджанець сильно розростається і гліцинії потрібно багато простору.
  2. За 3-6 місяців до посадки саджанця, в яму вносять суміш мінеральних і органічних добрив. Якщо це зробити не вийшло, обов'язково вносять комбіновану підгодівлю в процесі посадки гліцинії Блю мун.
  3. На дно ями завжди насипається керамзит або биту цеглу. Достатній дренаж дозволяє вберегти кореневище від перезволоження.

Гліцинія Блю мун, посадка і догляд

Догляд в саду за гліцинією Блю мун

Догляд за гліцинією простий: потрібно регулярно поливати і підгодовувати ліану, при бажанні проводити обрізку, обов'язково оберігати від шкідників.

Полив гліцинії Блю мун

Полив ліани має кілька особливостей:

  • Перезволоження гліцинії призводить до хвороб і погіршення її зовнішнього вигляду.
  • Зволоження в період активної вегетації проводять двічі на тиждень.
  • Рясний полив проводять тільки в період цвітіння. Як правило, поливають ліану щодня.
  • Починаючи з вересня, полив повільно зменшують і до початку грудня повністю припиняють.

Порада! Щоб скоротити полив грунту і не нашкодити цим кореневища, в жарку погоду краще рясно обприскувати листя рано вранці і після заходу сонця.

Гліцинія Блю мун, посадка і догляд

Підживлення гліцинії Блю мун

Питання про добриві гліцинії дуже важливий. Підгодовуючи ліану, важливо не перестаратися, оскільки надлишок мінералів для неї більш шкідливий, ніж дефіцит. Але це не означає, що від підгодівлі потрібно відмовитися. Вони вкрай необхідні для пишного цвітіння і красивого забарвлення зелені.

  • Використовують комплексні добрива, які розводяться по інструкції. Як правило, беруть 20 г добрив на відро води. Такої кількості вистачає на квадратний метр грунту.
  • Благотворно позначається на зростанні гліцинії внесення крейди. Для розчину змішують 100 г крейди і 10 л води.
  • У період цвітіння застосовують мінеральні суміші для квітучих культур або компост.

Гліцинія Блю мун, посадка і догляд

Пересадка гліцинії Блю мун

Пересадка гліцинії блю мун, за відгуками садівників, є спірним питанням. Одні стверджують, що пересаджувати рослину не можна, інші запевняють, що молодий саджанець при потребі можна пересадити на нове місце.

Потрібно відзначити, що ризикнути з пересадкою можна лише в тому випадку, якщо гліцинії менш одного року. Але і це не дає гарантії, що вона вкорениться. Гліцинія може на довго зануритися в стан спокою або зовсім засохнути.

Якщо пересадка гліцинії - вимушений крок, важливо дотримуватися цих правил:

  • Перед посадкою сильно вкорочують пагони.
  • Нове місце під посадку ретельно готують за всіма правилами.
  • Кореневище гліцинії викопують разом з великою грудкою землі.
  • Дбайливо переносять на нове місце, занурюють в яму.
  • Засипають ґрунтом і поливають.

Гліцинія Блю мун, посадка і догляд

Цвітіння гліцинії Блю мун

Рясне яскраве цвітіння гліцинії відбувається з травня по червень. А в теплому кліматі у гліцинії є друга хвиля цвітіння - з кінця червня до осені. У південних регіонах часом спостерігається третій період цвітіння, який стартує в жовтні.

Щоб нові бутони були великими, з красивим насиченим забарвленням, важливо обривати все зів'ялі суцвіття. Не варто забувати на цьому етапі і про постійній підгодівлі.

Гліцинія Блю мун, посадка і догляд

Гліцинія Блю мун, обрізка і формування

Цей різновид ліан потребує обрізання, адже якщо не обмежувати її зростання вона може досягати неймовірних розмірів. У природі глициния нерідко виростає до 30 м у висоту і до 15 в ширину.

  • У перший рік у молоденьких саджанців гліцинії, які були посаджені ранньою весною, обрізають кілька прикореневих пагонів, швидко йдуть у ріст. Якщо з'являються бічні гілки, їх також вкорочують.
  • Якщо ліана вирощується на шпалері і її призначення - прикрити спорудження, наприклад, стіну або високу огорожу, під час посадки прищипують головний втечу на рівні 90 см над землею. Це сприяє утворенню нових нирок, і потім молоді бічні пагони направляють в потрібну сторону: верхній закріплюють вертикально, а решта під кутом 45⁰.
  • На другий рік після зими головний стебло обрізають до 80 см від верхнього бічного пагона. Потім інші бічні пагони розміщують горизонтально і на третину обрізають, що стимулюєте формування бічних нирок. Така обрізка проводиться щороку.
  • Щорічно, в серпні, підрізають зайві бічні гілочки першого і другого ряду до 20 см від головного стебла. Це необхідно для формування коротких квітконосів. Також видаляють молоді прикореневі пагони.
  • Дорослу гліцинію після остаточного формування скелета, в серпні позбавляють від сезонних приростів (вони можуть досягати 2-4 м). Їх обрізають до 15 см від головного втечі, а взимку ще раз вкорочують до 8 см від підстави.
  • Для стимуляції цвітіння гліцинії Блю мун, кожні два тижні прирости вкорочують до 12-17 см від основи. Робиться це протягом літа.

Гліцинія Блю мун, посадка і догляд

Гліцинія Блю мун, хвороби і шкідники

Часті хвороби і поразки шкідниками не характерно для гліцинії. Серед можливих проблем можна назвати:

  • Конюшиновий кліщ - проявляється бронзовим забарвленням листя і відмінно лікується будь-яким акарицидом.
  • Гусениці - комахи активно поїдають листя і без лікування повністю знищують зелень, роблячи її немов решето. Для профілактики ліану потрібно обприскувати біологічними препаратами.
  • Зелена попелиця - комахи висмоктують сік з листя, знижуючи декоративність гліцинії. Для боротьби з ними застосовують інсектициди.

Гліцинія Блю мун, посадка і догляд

Гліцинія Блю мун, фото

Гліцинія Блю мун, посадка і догляд

Гліцинія Блю мун, посадка і догляд

Гліцинія Блю мун, посадка і догляд

Гліцинія Блю мун, посадка і догляд

Гліцинія Блю мун, посадка і догляд

Гліцинія Блю мун, посадка і догляд