Як виростити гліцинію

Як виростити гліцинію

Побачивши цю шикарну ліану хоча б раз в житті, ви ніколи не відмовитеся від бажання виростити її у себе на дачній ділянці. Це яскраве рослина стане справжньою окрасою вашої дачі або заміського будинку.

Опис культури

Красуня гліцинія є листопадні кучеряву ліану з сімейства бобових. Культуру прикрашають ароматні квітки у вигляді кистей всіх відтінків фіолетового і лілового, іноді білого кольору. У висоту ліана досягає 10 м і більше, тому її садять біля надійних опор. Цвісти гліцинія починає в квітні і часто продовжує радувати садівників своїм пишним цвітінням до кінця літа. Батьківщиною культури прийнято вважати азіатські країни - Китай і Японію. Саме в цих регіонах гліцинію можна зустріти скрізь - при вході в будинок, біля альтанок, в парках і на алеях. Гліцинія має ще одне латинська назва «вістерія», яке їй дісталося від професора Каспара в історію. Це одна з культур, яку дуже люблять ландшафтні дизайнери. І це не дивно, адже вістерія може облагородити навіть самий нудний і нецікавий ділянку. Гліцинію заслужено називають високодекоративним рослиною.

Який красивою буває гліцинія, ви можете побачити на фото:

Як виростити гліцинію

Як виростити гліцинію

Як виростити гліцинію

Види гліцинії

У природі можна зустріти багато сортів гліцинії, а найпопулярнішими серед любителів ліан називають такі види:

  • гліцинія китайська - відрізняється високим ростом до 15-20 м. Рослина має густе листя з суцвіттями у вигляді кистей лілового, світло-лілового і іноді білого кольору, які здатні виростати до 30 см в довжину. Плоди-боби, які виростають до 15 см в довжину, дозрівають в липні. При сприятливих умовах радує своїм цвітінням весь сезон. Це теплолюбна ліана росте найчастіше в південних регіонах. Для вирощування в штамбової формі рекомендується регулярна обрізка пагонів;
  • багатоквіткова гліцинія - виростає не більше 8-10 м у висоту. Цвіте блакитно-фіолетовими квітками-китицями, які, незважаючи на невисокий зріст самої ліани, досягають 50 см. Ця глициния морозостійка, легко переносить температуру до - 22 ° С. Починає цвісти майже на місяць пізніше китайської гліцинії;
  • гліцинія прекрасна - зовнішній вигляд відповідає своїй назві. Рослина цвіте з початку травня до кінця червня біло-фіолетовими квітками, які схожі на махрові ліхтарики. Виростає до 10 м у висоту. Кисті досягають в довжину 20-25 см і приносять плоди такої ж довжини;
  • чагарникова гліцинія - у висоту досягає 10-12 м, цвіте невеликими фіолетово-блакитними суцвіттями. Віддає перевагу теплі регіони, добре росте в Криму;
  • гліцинія японська - зовні не така шикарна, як інші сорти гліцинії, але теж гарна, з білими і бузковими квітками. Відноситься до теплолюбних рослин, часто зустрічається на Чорноморському узбережжі Кавказу, підходить для вирощування в Криму.

Вирощування гліцинії

Тим, хто вирішив займатися вирощуванням гліцинії на своїй ділянці, необхідно ознайомитися з деякими нюансами цього нескладного, але відповідального ставлення, тоді успіх буде гарантований.

Розмноження гліцинії

Ви можете придбати вже готові саджанці в спеціальних розплідниках у фахівців. Вони підберуть вам кращі сорти для вашої місцевості. Але якщо є бажання займатися розмноженням самостійно, то потрібно знати, що ліану кучеряву можна розмножувати декількома способами, які відрізняються ймовірністю вкорінення і трудомісткістю процесу:

  • відводками горизонтальними;
  • прикореневій щепленням;
  • живцюванням;
  • насінням.

Розмноження відведеннями і живцями

Цими способами рослина розмножується в такий спосіб:

  1. Щоб відведення добре вкоренилися, ранньою весною беруть однорічний міцний втечу і на косу надрізають його в місці, ближче до кореня. Потім цей надріз поміщають в ємність (горщик, ящик) з удобреним грунтом, а верхівку втечі підв'язують до якої-небудь опори. В останніх числах серпня укорінений отводок можна висадити на постійне місце у відкритий грунт.
  2. Вибирати живці для розмноження потрібно в кінці березня або на початку квітня. Для цього однорічні пагони нарізають на черешки довжиною 20-25 см і опускають в субстрат (грунт, пісок, торф і перегній у співвідношенні 3: 1: 1: 1). Вкорінені саджанці гліцинії висаджують у відкритий грунт.

 Як виростити гліцинію

Розмноження насінням

Розмноження гліцинії насінням справа нескладна, але рідко закінчується успіхом. Гліцинія, вирощена з насіння, рідко коли приживається, а якщо навіть і приживається, то чекати від неї пишного цвітіння і активного росту не варто.

Якщо ви все-таки вирішили поекспериментувати, то повинні знати, як виростити гліцинію з насіння:

  1. Придбати насіння можна в магазині, а можна зібрати самостійно. Роблять це в кінці літа, коли культура відцвітає, і на ній формуються плоди. Ось ці самі плоди в стручках, схожі на боби, і є насіння гліцинії. Діставайте їх з стручків, підсушуйте на відкритому повітрі і зберігайте в сухому темному місці.
  2. Висівати насіння можна ранньою весною в прогрітий грунт, але краще все-таки проростити їх в домашніх або тепличних умовах. Для цього в період з листопада по грудень насіння висівають в шухлядки з грунтом, який складається з дернової землі, піску і перегною. Не забудьте насипати на дно ящика дренаж.
  3. Перед висіванням восени або взимку насіння гліцинії потребують стратифікації. Для весняної посадки відразу у відкритий грунт в стратифікації немає необхідності. Насіння поміщають у вологе середовище і тримають там кілька діб. Такий середовищем може бути знезаражений пісок, який регулярно змочується водою. Час стратифікації залежить від виду і сорту рослини. Насіння гліцинії стратифицируют 4-5 місяців.
  4. Поставте ящики в темне приміщення, де температура повітря буде підтримуватися на рівні 25 ° С і накрийте їх плівкою або пластиком. Скло теж підійде для цих цілей.
  5. Не дозволяйте грунті пересихати, регулярно зволожуйте її.
  6. При сприятливих умовах перші паростки повинні зійти вже через 3-4 тижні. Через 2 тижні після їх появи перенесіть ящики під сонечко, щоб саджанці прогрілися і почали активно рости.
  7. Коли на кожному росточком буде по 3 листочка, молодняк можна пікірувати. Пересаджувати молоді саджанці акуратно, виймаючи з горщика їх так, щоб частина грунту залишалася на коренях. У цьому випадку саджанці краще приживуться.
  8. Ви повинні знати, що гліцинія, вирощена з насіння, вперше зацвітає тільки через 5-7 років після висаджування її на постійне місце і то тільки в разі правильного за нею догляду.

Вибір місця і підготовка грунту

Щоб глициния активно росла і пишно цвіла, їй необхідно забезпечити правильні умови вирощування - вибрати місце і підготувати грунт:

  1. Ліана любить яскраве сонце і багато світла, але при цьому боїться протягів і рвучких вітрів, це потрібно враховувати при виборі місця для посадки. Бажано, щоб половину дня глициния отримувала сонячне світло, інакше вона буде відставати в рості і її цвітіння не буде пишним і яскравим.
  2. Рослина добре приживається і активно росте на поживних грунтах з хорошим дренажем. Чи не підходять для ліани кислі і важкі грунту, також протипоказано висаджувати гліцинію в занадто вологий грунт з підвищеним вмістом вапна. Якщо грунт на вашій ділянці не відповідає вимогам, ви можете кожну яму заправляти складом з суміші глинистого дерну (3 частини), грунту (1 частини), перегнилого гною (1 частини) і піску (1 частини).
  3. Те приношення, що віддаєте під вирощування гліцинії, необхідно перекопати і удобрити за 2-3 дня до посадки саджанців. Для цього використовують мінеральні добрива в кількості 30 г на 1 кв. м або перегноєм в кількості 1 кг на ту ж площу.

Як виростити гліцинію

Посадка саджанців

Посадка гліцинії у відкритий грунт проводиться ранньою весною, коли мине небезпека заморозків. Процес складається з наступних етапів:

  1. Вимоги до посадки саджанців незалежно від їх розмноження абсолютно однакові.
  2. Визначившись з місцем вирощування і після підготовки грунту необхідно викопати ямки розміром 70 см на 70 см завглибшки не менше 50 см.
  3. Вийміть саджанці з ящиків, в яких вони пророщують з насіння або укоренялися з живців і відводків. Робіть це так, щоб на коренях залишалося трохи грунту.
  4. Опускайте саджанець в підготовлену ямку і прикопують корінь так, щоб прикоренева шийка залишалася на поверхні.
  5. Утрамбуйте землю навколо саджанця і полийте його водою.
  6. Не забудьте, що з ростом ліані знадобиться опора. Можна навіть відразу після посадки підв'язати рослину, це буде надійніше.
  7. Добре росте гліцинія в домашніх умовах. В цьому випадку вона не досягає великих розмірів, але це не заважає їй красиво і пишно цвісти. Ви можете висадити саджанці в красиві горщики і поставити їх в добре освітлене місце.

Як виростити гліцинію

Догляд за саджанцями і дорослої гліцинією

Гліцинія буде добре рости, якщо ви забезпечите їй правильний догляд, який полягає в наступному:

  1. Рослина необхідно поливати в міру висихання грунту. Але тільки не заливайте ліану великою кількістю води, це може призвести до гниття і загибелі кореневої системи. При не дуже посушливій погоді можна зволожувати рослина методом обприскування листя.
  2. Щоб вода не застоювалася біля коренів, періодично рихлите землю навколо культури.
  3. Підгодовуйте гліцинію 2-3 рази на місяць мінералами і органікою. Можна чергувати види добрив, в цьому випадку рослина отримуватиме все найнеобхідніше для кращого росту. Домашню гліцинію підгодовують спеціальним добривом, яке підходить для кімнатних квітучих рослин.
  4. Якщо регіон, в якому ви проживаєте, славиться морозними зимами, гліцинію потрібно вкривати. Листя закутується плівкою, а земля біля коріння засипається піском або щебенем, а зверху укладаються соснові гілки.
  5. Обрізка гліцинії потрібна з метою омолодження культури і для формування крони. Процедура проводиться двічі на рік. Після того як гліцинія відцвіте, рекомендується скоротити більшу частину бічних пагонів. Після того як рослина розпрощається з листям, потрібно ще раз обрізати вже укорочені бічні пагони і трохи зрізати з нових молодих гілок. А ось для підтримки крони можна періодично підрізати випадають з форми молоді пагони. Якщо ви хочете виростити штамбові дерево, то обрізка повинна проводитися інакше. У цьому випадку бічні втечі не коротшають, а ось верхівка головного втечі обрізається до першої сильної нирки. Перший раз це роблять після посадки у відкритий грунт, а наступного разу вже влітку, коли бічні пагони підростуть. Третій раз процедура повторюється взимку. На 3 році штамбові обрізка проводиться один раз влітку і один раз взимку.

Як виростити гліцинію

Шкідники і захворювання, що загрожують гліцинії

Не можна сказати, що гліцинія сильно страждає від атаки шкідників і інфікується, але, тим не менш, іноді це трапляється:

  1. Головними ворогами рослини вважаються тля і конюшини кліщ. Найчастіше вони активізуються в посушливу погоду. Для знищення цих комах використовуються інсектициди і акарициди. Ними потрібно обприскати листя, на якій з'явилися шкідники. Роботи рекомендується проводити в захисному одязі, очі захищати окулярами, рот і ніс закривати маскою. Час для обприскування вибирайте вечірній чи ранковий. Якщо після робіт пройде дощ, процедуру потрібно повторити через 1-2 дня.
  2. Якщо ви помітите, що листя гліцинії пожовкла і почала скручуватися в трубочку, то знайте, що рослина вразив хлороз. Це відбувається в тому випадку, якщо ви посадили ліану на лужних грунтах. Для лікування використовують солі заліза, якими підгодовують коріння гліцинії.

Тепер, коли ви знаєте все про гліцинію, можете сміливо братися за вирощування цього чудесного рослини. Повірте, ви не пошкодуєте витраченого часу. Ліана, вирощена з любов'ю, обов'язково віддячить вам всією своєю красою і пахощами.

Вирощування гліцинії. Відео