Лаватера, посадка і догляд

Лаватера, посадка і догляд

Кожен садівник хоче прикрасити свій сад красивими і яскравими квітами. Популярністю користуються ті квіти, які є невибагливими і не вимагають особливого догляду. До таких рослин відносяться квіти лаватера або «дика троянда», як її називають серед людей.

Походження лаватера

Лаватера, посадка і догляд
Квіти лаватера (лат. Lavatera), іліхатьма, або дика троянда, відносять до роду дерев, чагарників і трав сімейства Мальвові. Цей рід нечисленний - близько 25-ти видів рослин, які ростуть найбільше в Австралії, Середземномор'я і Східної Азії. Свою назву квітка отримав на честь швейцарських натуралістів і лікарів, відомих в XVII столітті, братів на прізвище лаватера. Відомим рослина стало з XVI століття, однак популярність зросла близько 20-ти років тому. Неможливо було знайти сад, де не росло б ця рослина з ніжними і яскравими бутонами. У сучасному світі лаватера зберегла свою популярність, як і 20 років тому.

Опис квітів лаватера

Лаватера, посадка і догляд
На сьогоднішній день, завдяки старанній роботі селекціонерів, лаватера представлені двома видами: багаторічна і однорічна. Рослина дістає в висоту 50-150 см, має добре розвинену кореневу систему, міцні гілки і потужну крону. У більшій частині видів листя лопатеві, розташовані в черговому порядку і покриті волосками. Великі до 10 см в діаметрі бутони ростуть поодиноко або по кілька штук і утворюють кінцеві суцвіття у вигляді колосов або кистей. Як лаватера багаторічна, так і лаватера однорічна буває рожевого, малинового, жовтого, Пурпуного і білого кольорів. Крім того, ці квіти відрізняються великим періодом цвітіння - з початку літа до середини осені. Після зрізання квіти виглядають свіжими більше тижня. Це один із самих невибагливих квітів: вона стійка до посухи і сильного вітру, не вимоглива до стану грунту. Багато хто вважає, що ця квітка створений для ледачих людей, які не мають зайвого часу.

Вирощування насіння лаватера

Лаватера, посадка і догляд
Найчастіше садівники використовують метод рассадного вирощування, а тому насіння лаватера сіються досить рано і в залежності від того, коли необхідно оформляти сад або клумби.

Посадка лаватера

Лаватера, посадка і догляд
Насіння лаватера садять на початку березня, якщо необхідно оформити сад уже в травні. Тому купити лаватеру варто вже взимку або раніше. Іноді насіння садять ще раніше, щоб виростити великі і високі рослини.
Щоб виростити лаватеру з насіння за допомогою розсади, не буде потрібно велика кількість зусиль. Насіння сіють в ємність, як правило, на глибину до 1 см. Через 5-7 днів з'являються сходи, що дуже швидко для квітів. Не варто робити посіви занадто густо. В окремі горщики (бажано діаметром до 5 см) садимо лаватеру при появі другої пари справжніх листків. У грунт лаватера пересаджують після того, як пройдуть весняні заморозки.
У регіонах з теплим кліматом лаватеру садять відразу ж у відкритий грунт зазвичай в кінці квітня і початку травня. Перед посадкою грунт необхідно удобрити: на 1 кв.м. вноситься 1 відро перегною або компосту, 2 ложки нітрофоски. Далі грунт вирівнюється, і в ньому створюються невеликі борозенки, глибиною 1 см. Вони проливаються теплою водою, потім в них сеятся сухе насіння лаватера. Після посадки необхідно накрити гряду прозорою плівкою для збереження тепла. Приблизно через тиждень насіння проростає, і при досягненні висоти в 5 см необхідно зняти плівку і прорідити саджанці. Якщо вчасно не вдалося удобрити грунт перед посадкою, то можна підгодувати саджанці після зняття укриття.

Висаджування лаватера

Лаватера, посадка і догляд
Вирощування лаватера найчастіше відбувається шляхом розсадження. Однак перед посівом необхідно підготувати потрібні ємності. На дно ящиків для розсади потрібно покласти дренаж, а зверху грунт для розсади, який можна придбати в спеціалізованих квіткових магазинах. Полив теплою водою ґрунт і посадивши на 1 см вглиб насіння, потрібно накрити посів плівкою або склом і поставити в місце, куди потрапляє достатня кількість світла. Сходи з'являться через 1-2 тижні. Однак варто пам'ятати, що сходи завжди світлолюбні, і при недостатньому світлі сіянці можуть потоншати і витягнутися. Скло можна прибирати відразу ж після того, як насіння проростуть. До пересадки за квітами слід доглядати наступним чином: потрібно зволожувати грунт і повертати сходи до сонця по колу, щоб вони рівномірно розвивалися.

Пікіровка лаватера

Лаватера, посадка і догляд
В основному, при насіннєвому способі вирощування лаватера не вимагає пікіровки. Коли сіянці зміцніли і підросли, їх відразу ж садять у відкритий грунт. Багато садівники все ж роблять пікіровку лаватера. При появі другої пари справжніх листків сіянці пересаджують в окремі ємності діаметром до 5 см.

Догляд за лаватера

Лаватера, посадка і догляд
Як було сказано вище, лаватера - невибагливий квітка, він вимагає мінімум догляду. Полягає цей догляд в регулярній поливанні, зволоження грунту. Лаватера посухостійка, однак їй необхідно раз на тиждень полив в розмірі 2-3 відер на один великий кущ. При невисоких температурах і достатніх опадах лаватеру можна поливати і рідше. Щоб квіти виглядали охайно і красиво, варто підв'язувати розлогі і великі кущі до опор. Крім того, це є гарантією того, що при вітрі вона не зламається. Що стосується грунту, то рихлити її можна лише до досягнення рослиною метра у висоту, оскільки пізніше вже є ймовірність пошкодити розташовану поверхнево кореневу систему. Також для гарного вигляду варто видаляти обвядшіе квіти, розкиснули після дощу. Якщо їх не прибирати, то вони перетворюються на слизову масу і можуть залишити опіки на листках. Якщо говорити про підгодовування лаватера, то, в основному, її підгодовують при пересадці, при сходів. Але не варто робити підгодівлю, якщо грунт удобрювати перед посадкою. Останньою підгодівлею стане час утворення бутонів для їх кращого цвітіння. Склад підгодівлі наступний: на 10 літрів води 1 столова помилкова сульфату натрію і сульфату калію / 1 дорослий кущ лаватера.

Хвороби лаватера і її шкідники

Лаватера, посадка і догляд
Не варто лякатися шкідників лаватера. З ними також легко боротися, тому що поразка лаватера відбувається досить рідко. Якщо на садову ділянку напала тля, то вона торкнеться і лаватеру. Усунути цього шкідника допоможуть системні препарати біотлін, актара, які препарати комбінованої дії - актеллик, Акарін. Варто окропити ними рослини і їх бутони. Трапляються випадки, коли лаватера може постраждати через так званої іржі. Виявляється ця хвороба у вигляді коричневих, бурих або жовтих плям на нижньому боці листків. Ці частини, уражені хворобою, необхідно видалити. Саме ж рослина варто обробити топазом, Купроксат або бордоською рідиною. Якщо рослина уражена більш ніж на 60%, то його з ділянки краще прибрати і спалити.

Лаватера після цвітіння

Лаватера, посадка і догляд
Коли лаватера відцвіте, і її квітки повянут і опаде, то з'являться на їх місці коробочки зеленого кольору з насінням. Однак не варто зривати їх відразу, необхідно їм дати дозріти. Як визначити, що насіння готові до збору? Коробочка висохне і змінить колір з зеленого на коричневий. Для точної переконливості можна розкрити одну коробочки і подивитися на що випали насіння. Готові насіння мають сіро-коричневий колір, і вони не пристають до стінок коробочки, а легко висипаються з неї. Час дозрівання насіння лаватера - початок осені. Щоб зібрати насіння лаватера, необхідно обережно зрізати коробочки і висипати насіння на папір. Потім досушити їх на папері або газеті в добре продувається приміщенні. Зберігати насіння лаватера необхідно в полотняному мішку або пакетику з паперу.

Лаватера однорічна після цвітіння

Лаватера, посадка і догляд
Лаватера однорічна після цвітіння знищується повністю, а грунт, де вона сиділа, підлягає перекопке. Варто врахувати, що лаватера - це квітка, що розмножується самосівом, а тому не варто дивуватися, якщо на наступний рік на тому ж місці виростуть квіти лаватера.

Лаватера багаторічна після цвітіння

Лаватера, посадка і догляд
Лаватера багаторічна проводить весь рік в грунті. Для збереження квітки взимку варто пригнути до землі якнайнижче його стебла. У такому положенні їх необхідно закріпити і накрити покривним матеріалом, а потім сухими листям, батва, ялиновим гіллям і ін.
Лаватера, посадка і догляд
Лаватера - не тільки гарний і невибагливий квітка, який прикрасить будь-який сад, це і природні ліки. Квіти лаватера володіють цілющими властивостями. Лікувальні засоби з лаватера застосовують при лікуванні головного болю, кашлю, застуди, грипу, кишкових розладів, гастриті, ломота в м'язах і суглобах, гінекологічних захворюваннях. Крім того, цілющі свіже листя деяких видів лаватера при лікуванні лишаїв, незажівающін ран, фурункулів або інших гнійних захворювань.