Якщо ви хочете зробити свою ділянку і квітник незвичайним і особливим, можна посадити на ньому ніжне і крихке рослина - аквилегию. Ця квітка мало кому знаком, проте раніше він був широко відомий і застосовувався в різних областях, навіть у захисті від чаклунських сил. Володіючи яскравими і красивими квітами, він стане ідеальною прикрасою саду або квітника. У даній статті ми розглянемо особливості цього незвичайного квітки, а також наведемо характеристику основних видів і сортів аквилегии, дізнаємося тонкощі посадки і догляду за аквілегіі у відкритому грунті.
Особливості та опис аквилегии
Аквілегія є багаторічним трав'янистим рослиною і відноситься до сімейства Лютикова. Відомий квітка аквилегия з доби середньовіччя, коли він був постійним гостем на всіх присадибних ділянках. Даний квітка згадується в творах мистецтва: картинах і романах. Раніше він використовувався для отважіванія злих духів.
Батьківщиною його вважається Північна Америка, а в природі може рости на північній частині Європи. Тому і наші кліматичні умови для нього досить приємні. У цієї квітки дуже цікава особливість - велика кількість назв. Крім свого латинського, яке в перекладі означає «збирає воду», його називають Колумбіна в Англії та Америці, «п'ять птахів разом» в Австрії, «туфелька ельфа» в Німеччині, орлик або водозбір в Росії.
На сьогоднішній день все частіше можна зустріти цю квітку на ділянках, так як повертається мода на старовину. Особливо популярно стало вирощувати дикі сорти аквилегии для створення садів в природному стилі. На таких ділянках не потрібно буде рихлити, капати, все росте саме.
Опис аквилегии:
- Даний квітка є багаторічною рослиною, цвіте переважно на другий рік після посадки.
- У природі налічується близько 120 видів цієї рослини, культивується в саду тільки в районі 40.
- По висоті аквилегия відрізняється в залежності від сорту. Найнижчий - віялова, її висота 15-20 см.
- Аквілегія має дворічний цикл розвитку: в перший рік формується розетка, а вже на другий рік з'являється листя і цветонос з красивими і різнокольоровими квітками.
- Листя аквилегии мають ажурну форму, складаються з трьох частин, тому і мають назву - трійчастого.
- Забарвлення листя сизо-зелена, ростуть вони з прикореневої розетки на довгих черешках. У довжину досягають 5 см.
- Поверхня листя має незвичайну властивість - вона погано змочується водою, вона по ним скочується вниз.
- Квітконоси у рослини прямостоячі, досить міцні.
- Квіти мають досить незвичайну форму: 5 загострених чашолистків і 5 пелюсток у вигляді воронок, які у більшості видів закінчуються шпорами.
- Забарвлення у квітів найрізноманітніша, все залежить від конкретного сорту. Зустрічаються види аквилегии з двоколірними квітками або навіть махровими.
- Цвітіння аквилегии починається на початку літа, тривалість його близько місяця.
- Плід достигає в липні, вони отруйні.
Фото аквилегии в саду
Клумба з махровими квітами:
Аквілегія в природі:
Клумба з аквілегіі:
Основні види і сорти аквилегии
У світі культивується близько 40 видів аквилегии, які налічують безліч різних сортів.
Гібридна аквилегия
У цю групу можна віднести різні сорти, отримані від будь-якого схрещування. Таким рослинам притаманні потовщений корінь біля основи, а також прямостоячий з великою кількістю гілок стебло. У висоту можуть досягати одного метра, середня висота - 50-100 см. Листя з сизим нальотом, іноді строкаті.
Квіти досить великі, до 10 см в діаметрі. Можуть бути простими або махровими з довгими шпорами. радує дана група сортів і різноманітністю забарвлень: від білих до жовтих і рожевих. Відрізняються вони тим, що шпори і пелюстки у квітів різного кольору.
Гібридні сорти аквилегии відбулися в основному від схрещування звичайної аквилегии з американськими видами: золотистої, канадської, блакитний.
Популярні гібридні сорти аквилегии:
- «Маккал». Вирізняються високим зростом - досягають у висоту 120 см. До цієї групи відносяться квіти з жовтим забарвленням, рожевого, фіолетового, бузкового.
- Nora Barlow - рожеві квіти.
- Black Barlow - чорно-фіолетові квіти.
- Ruby Port - яскраво-червоні квіти.
- Biedermeier - велика різноманітність кольорів, квіти аквилегии махрові, невисокий зріст самого рослини.
Аквілегія звичайна
Звичним ореолом проживання даного виду рослин вважаються луки і ліси. У висоту може досягати 80 см, дуже гіллясте рослина - крона розростається на 40-50 см. Листя аквилегии звичайної зелені з сизим відтінком. Вони двічі трійчасті з розтином. Квіти зазвичай поодинокі, середнього розміру - приблизно 4-5 см в діаметрі. Цвіте даний вид аквилегии з червня-липня.
Аквілегію звичайну дуже часто можна зустріти на занедбаних старовинних садибах, так як цей вид практично не дичавіє. В даний час виведено безліч декоративних садових форм з різною забарвленням квітів.
Популярні сорти:
- Flore Pleno Black - досить високі рослини, які можуть виростати до 80 см. Такий сорт має махровими темно-червоними, практичними чорними кольорами.
- Grannys Bonnet - також має махрові квіти з великою кількістю пелюсток фіолетово-рожевого кольору.
- Nivea - даний сорт може похвалитися синьо-фіолетовими квітками з білими смужками.
- Peachy Woodside - цей сорт в висоту досягає 75 см, квіти персиково-рожевого відтінку.
- Green Apples - відрізняється незвичайними квітками білувато-зеленого кольору.
- Winky - найпопулярніший сорт, його можна вирощувати навіть у горщиках. Низькоросла рослина, у висоту всього 35-50 см. Квіти темно-рожеві і біло-фіолетові.
Аквілегія сибірська
Даний вид аквилегии поширений на території Сибіру, вважає за краще рости на заплавних луках і лісах аж до альпійського пояса. Кущ пишний з великою кількістю стебел, листя мають червонувато-зелений відтінок. Переважно квіти мають синьо-ліловий колір. Одним з сортів є «Адьба» з білими квітами.
Аквілегія мелкоцветковая
Відмінною особливістю цього виду є численність квіток і їх досить невеликий розмір. Ареал обітанія- це територія Росії, Китай, Монголія. Віддає перевагу рости на сухих ґрунтах в листяних лісах, березових гаях і на схилах горах. У висоту досягає всього 30-40 см, стебло позбавлений листя. На кінці стебла зібрані в суцвіття красиві маленькі квіти фіолетово-синього відтінку.
Аквілегія вееровідние
У природі виростає на території Сахаліну і Курильських островів. Рослина буває низькорослим і середнім за величиною. Середня висота 15-60 см. Листя розташовуються на довгих черешках і мають трійчастого форму. На довгому квітконосі може бути від 1 до 5 квіток, які мають лілово-синій забарвлення з білою облямівкою.
Популярні сорти:
- Alba і Nano Alba - рослина з білими квітками.
- Ministar - синьо-білі квіти невеликого розміру.
- White jewel - також володіє квітами чистого білого відтінку.
Крім перерахованих вище існують ще популярні види аквилегии. До них можна віднести аквилегию Бертолон, дісколоріт, аквилегия зеленоцветковой, аквилегия Кареліна.
Розмноження аквилегии
Аквілегія може розмножуватися трьома способами: насінням, живцюванням і діленням куща. Найбільш прийнятний для цієї рослини - вирощування аквилегии з насіння, так як два інших проходять досить болісно для аквилегии.
Розмноженням насінням
Аквілегію з насіння починають вирощувати по осені. Для цього необхідно зібрані насіння просушити і піддати їх стратифікації при температурі +5 градусів. Далі їх розсіюють по поверхні підготовленого грунту, яку попередньо зволожують. Насіння злегка присипаються землею і накриваються склом або плівкою. Перші сходи повинні з'явитися вже через 7-16 днів.
Занадто часто посаджену розсаду аквилегии необхідно пікірувати в глибокий посуд для нормального розвитку кореневої системи. Після появи сходів розсаду переносять з холодного місця в приміщення і далі вона зростає при кімнатній температурі. Головне не ставити в дуже спекотне місце. У відкритий грунт розсада висаджується в травні-червні.
Розмноження діленням куща
Це болючий спосіб розмноження, так як коренева система аквилегии дуже тендітна і рослина погано переносить пересадку. Зазвичай його використовують, якщо потрібно зберегти якусь цінну форму рослини або сорт. Для розмноження таким способом підійде кущ не молодше 3 років. Викопувати його треба ранньою весною або восени. Робити це потрібно дуже обережно, щоб не пошкодити коріння. Після вилучення з землі, коріння обмивають водою і зрізають все пагони, залишаючи лише пару листя. Потім розріжте рослина на дві частини, щоб з двох сторін були нирки і дрібні коріння. Розрізи необхідно присипати деревним вугіллям і посадити в легку родючу землю. Приживатися будуть довго.
Розмноження живцюванням
Цей спосіб проводиться навесні до розпускання бруньок. Необхідно вирізати молодий пагін, обробити кінець спеціальним засобом і висадити в грунт, накривши пластиковою пляшкою. Вкорінюється рослина 3-4 тижні, протягом яких потрібно його провітрювати і поливати. Після вкорінення держак слід викопати і посадити на постійне місце.
Підготовка перед посадкою
Це дуже важливий етап, так як кожна рослина вимагає своїх умов зростання, що підходить саме йому місця і грунту. Аквілегія хоч і невибаглива рослина, все ж вимагає до себе уваги. Особливо під час посадки.
Вибір місця
Аквілегія може рости і на відкритій місцевості, і в тіні. Однак, якщо ви посадите її на самому сонці, чекати розкішного цвітіння не варто. Квіти будуть значно менше і забарвлення тьмяніше. Оптимальним місцем для них буде півтінь.
Перед посадкою сплануйте, яку саме композицію ви хочете отримати. При цьому правильно підберіть сорти, орієнтуючись на час цвітіння і висоту рослини. Правильно врахувавши всі особливості кожного сорту, ви отримаєте красиву клумбу, яка буде радувати вас яскравими квітами.
Вибір грунту
Для отримання пишного рослини з яскравими квітами можна підібрати легку і родючий грунт. Для отримання такої змішайте грунт з компостом і ретельно перекопайте, наситивши її киснем. Любить аквилегия в міру вологу землю.
Посадка аквилегии в грунт
- Ретельно перекопайте грунт, удобривши її компостом.
- Якщо збираєтеся висаджувати кілька рослиною, стежте, щоб між ними було 25-40 см, все залежить від сорту і висоти аквилегии.
- Зазвичай на один квадратний метр висаджується 10-12 рослин, але не більше. В іншому випадку, вони будуть заглушати один одного.
- Техніка посадки залежить від посадкового матеріалу. Якщо сієте насіння відразу в грунт - пишіть на глибину півсантиметра. Розсаду розсаджують зазвичай в травні, викопавши для них невеликі лунки.
- Після посадки аквилегии грунт зволожують.
Особливості догляду за аквілегіі
Догляд за аквілегіі точно такий же, як і за будь-яким іншим квітучим рослиною. Вона вимагає прополки, розпушування, підживлення і рідкісного поливу.
Полив
Аквілегія є невибагливою рослиною і може прекрасно себе почувати без води, так як має довгу кореневою системою. Однак все ж не слід обділяти його водою. Поливати потрібно в міру пересихання грунту.
Прополка і розпушування
Ця квітка дуже любить пухкі і легкі грунту, тому періодично потрібно рихлити землю навколо рослини. Обов'язково видаляйте бур'яни, щоб вони не заважали росту аквилегии.
Підживлення
Квітці періодично необхідно підсипати компост, а також вносити добрива. Зазвичай достатньо 1-2 рази підгодувати аквилегию мінеральними добривами за сезон. Щороку потрібно додавати під кущики родючий грунт для інтенсивного росту.
Обрізка
Ця процедура проводиться в тому випадку, якщо ви не хочете довільного розсіювання насіння. Тоді обрізку потрібно зробити відразу після цвітіння. Стебла зрізаються на рівні прикореневого листя. За допомогою такого процесу рослина зберігає свою декоративність.
Пересадка рослини
Фахівці не рекомендують дуже часто пересаджувати рослину, так як аквилегия погано переносить даний процес. Приблизно на одному місці аквилегия може рости 5-7 років. Після закінчення цього періоду можна зайнятися пересадкою. Обережно викопують кущ разом із землею, потім видаляють всі пагони і розрізають його на дві частини. Їх потім висаджують на інше місце. Таким чином проводиться оновлення рослини.
Боротьба з шкідниками та хворобами
Як і будь-яке інше декоративна рослина, вирощування аквилегии супроводжується захворюваннями або її можуть пошкодити шкідники. Одним з основних захворювань є борошниста роса, яка може з'являтися на рослині, посадженому в тіні. Симптомом є білий наліт на листках, після якого вони стають бурими і обпадають. В такому випадку рослина необхідно обробити розчином сірки.
Часто з'являється і сіра гниль. Вона проявляється темними водянистими плямами на листках. Боротися з нею можна розчином марганцівки.
Що стосується шкідників, найбільш небезпечні попелиці та гусінь, які можуть знищити рослину за пару днів. Для боротьби з ними використовують фундазол.
Красиві і ніжні квіти - відмінна прикраса для будь-якого саду. А при належному догляді аквилегия буде радувати вас постійним цвітінням своїх незвичайних барвистих квітів.