Герань, посадка і догляд

Герань, посадка і догляд

Садова герань - воістину унікальна рослина. Багаторічна і морозостійка, практично не вимагає догляду після посадки, Тіньолюбні і відмінно переносить посуху, ця культура здатна виростати на одному місці до 15 років. Дивно те, що красиві не тільки квіти, а й листя герані. Жодного садівника не залишить байдужим універсальність цього багатолітника: при тривалому періоді цвітіння і сортовому різноманітті, його можна використовувати в будь-яких квітниках і природних зонах саду.

Пеларгонія - широко поширене кімнатна рослина. Надзвичайно красива декоративна культура не просто здатна заповнювати естетичне сприйняття оточуючих, а й дарувати гарний настрій, знімати головний біль, боротися з нервовими і шлунково-кишковими розладами. Такий букет корисних властивостей не зможе обійти жоден квітникар. А враховуючи, невибагливість у догляді і тривалий рясний період цвітіння пеларгонії, ця рослина по праву можна назвати «справжнім домашнім святом».

Багато хто думає, що герань і пеларгонія - це одне і те ж рослина, але насправді вони належать до різних родів одного сімейства і мають ряд відмінностей. У цій статті спробуємо розібратися, в чому ж різниця між цими рослинами, які особливості посадки і догляду, як садової герані, так і кімнатної пеларгонії. Для будь-якого квітникаря принципово важливо розуміти відмінності між спорідненими представниками, щоб не заплутатися при виборі конкретного сорту і виростити на своїй ділянці або в квітковому горщику саме те рослина, яке було задумано спочатку. Ознайомившись з представленим нижче матеріалом, кожен з легкістю зможе визначитися з вибором улюбленого рослини, забезпечивши йому правильний догляд і потрібну агротехніку.

Герань, посадка і догляд

Різниця між геранню і пеларгонії

З огляду на частою плутанини, важливо відразу відзначити різницю між геранню і пеларгонії, яку в побуті також часто, але некоректно, називають «герань».

Отже, герань або журавельник (рід Geranium) - багаторічна і морозостійка рослина, а пеларгонія (рід Pelargonium) - всіма улюблений теплолюбний кімнатна квітка. Обидва представники відносяться до різних родів одного сімейства - геранієвих. Ось чому, кімнатна рослина горщика - пеларгонія - звикли в побуті називати також геранню.

Садова герань росте в садах і на клумбах, прекрасно переносить зими і радує садівників рясним цвітінням не один сезон. Пеларгонію також можна висаджувати у відкритий грунт, але, з огляду на її теплолюбні властивості, тільки в теплу пору року. Перед настанням холодів, її викопують і пересаджують знову в кімнатні квіткові горщики.

Герань, посадка і догляд

Розглянемо детальніше особливості вирощування та догляду герані, її сортове різноманіття і використання в побуті людини.

Герань, опис

Відомо близько 400 видів трав і напівчагарників роду Герань, що ростуть по всьому світу. Герань почали вирощувати в Європі ще в 17 столітті, а в Росії вона потрапила лише в 18 столітті. Батьківщиною більшості нових сортів садової герані є Англія. Назва рослини «geranion» перекладається з грецької, як «журавель». Таке незвичайне порівняння пояснюється тим, що плоди гераней нагадують дзьоб журавля, тому рослина часто називають «Журавельнік».

Листя герані - на черешках, мягковолосістие, розсічені по-різному: пальчатораздельнимі, пальчатолопастние або перисто, з 3-5 листочками.

Квіти великі і красиві, складаються з 5-ти пелюсток віночка, круглої форми, і 5-ти чашолистків. На одному пагоні, як правило, розміщується від 1 до 3-х квіток. Забарвлення квітів герані досить різноманітна, в залежності від сорту: біла, рожева, синя, фіолетова та ін.

Плід - коробочка, що розкривається незвично: від низу до верху.

Герань - стійке, вимоглива, декоративно стабільне рослина. І цінується культура не стільки за гарне цвітіння, скільки за свій привабливий габітус - вона формує компактні щільні кущі з ефектними ажурними листками, які зберігають свою декоративність до самої зими, може розростатися густим килимом і мати різні розміри і забарвлення квіток і листя.

 Герань, посадка і догляд

Види і сорти герані

Види герані вражають уяву будь-якого захопленого квітникаря. Останнім часом виведені різні сорти герані, що відрізняються особливими ботанічними ознаками і формою бутонів. А цінуються представники сімейства геранієвих не тільки за красу квіток, а й листя.

Герань, посадка і догляд

У кожного виду герані є свої сорти. Вони відрізняються один від одного за зовнішнім виглядом і іншим характеристикам.

Умовно, для зручності користування, герані ділять на дві групи: високі (50 см і вище) і низькі (10-50 см).

Розглянемо найбільш поширені і культивовані види герані:

високі герані

  • герань болотна

Багаторічна трав'яниста рослина з потужним кореневищем і великими прикореневими семіпальчато-роздільним листям на довгих, до 20 см, волосистих черешках. Стебло прямостояче або підводиться, волосиста, досягає у висоту 70 см. Стеблові листки пятіраздельние, злегка зубчасті. Квітки великі, до 3 см в діаметрі, пелюстки пурпурного кольору.

Виростає герань у вологих місцях на рівнинах, серед пагорбів і на болотах. Цвіте в червні-липні, а вже до кінця серпня відмирають навіть листя, насіння стрімко обсипаються, даючи навесні рясний самосів. Герань болотну наші предки використовували при розладах шлунка, ентероколіт, кольках в боці, маткових кровотечах після пологів, при кровохарканні, для промивання гнійних виразок і ран, лікування запаленого горла.

Герань, посадка і догляд

  • герань чудова

Цей вид герані садової відповідає своїй назві - яскраві і величезні квіти насиченого бузкового кольору ефектно виділяються на тлі не менш красивих опушених листя. Цвіте герань рано: з кінця травня і до початку червня. Віддає перевагу сонячним або трохи затінені місця з родючим і обробленої грунтом. При таких сприятливих умовах, кущ герані швидко розростається і досягає у висоту близько 50 см.

Герань, посадка і догляд

  • герань грузинська

Один з найкрасивіших і найбажаніших садових багаторічників, що росте на одному місці, без поділу і пересадки, до 10 -12 років. Чагарник потужний, гіллясте, зростає до 60-80 см у висоту. Листя щільні, зеленувато-сизі від опушения, дуже привабливі. Восени червоніють і на зиму відмирають. Квітки до 4,5 см в діаметрі, фіолетові з пурпуровими жилками, зібрані в зонтикоподібне суцвіття. Пелюстки клиновидні, виїмчасті. Цвітіння починається з середини червня і триває близько 40 днів. Цвітіння рясне, в цей період кущ герані грузинської чудовий: геть увесь усипаний фіолетовими відкритими і яскравими квітами. Вид відрізняється довголіттям, стійкістю до хвороб, які не вимогливістю в культурі.

Герань, посадка і догляд

  • Герань червоно-бура

Являє собою досить високий кущ - до 1м, в формі півсфери, з гарними листами. Квіти дрібні, темних відтінків: від темно-фіолетового до темно-бордового. Цвітіння тривале, 40-45 днів, в липні-серпні дозрівають численні насіння. Сіянці зацвітають на другий рік. Багаторічник воліє тінь / півтінь, помірну вологу, пухкі, родючі, добре дренованих грунту. Цей вид герані часто іменується, як «темно-бура». Рідкісна темне забарвлення квіток, ажурність суцвіття, красивий кущ - все це робить герань дуже перспективною для оформлення квітників у тіні.

Герань, посадка і догляд

  • Герань кровяно-червона

Відрізняється щільним, сферичної форми, красивим кущем, висотою близько 60 см. Листя зимуючі, округлі, глибоко розсічені (у вигляді зірочок), восени набувають яскравого забарвлення. Квітки бузково-рожеві, 3-4 см в діаметрі, всипають весь кущ. Цвіте довго: з середини червня до серпня. Віддає перевагу сонячному місцю розташування або півтінь, помірно родючі вапняні грунту, але непогано розвивається на будь-яких садових грунтах. В цілому, невибагливий і витривалий декоративний вигляд, що росте на одному місці до 15 років. відмінний медонос.

В останні роки селекціонери вивели близько десятка сортів цієї герані, особливо хороший «Compactum», пишно квітучий все літо, низенький сорт (до 15 см висоти) з рожевими квітками. Також популярні такі сорти герані криваво-червоною: Album (має білі квіти), Ankum's Pride (цвіте яскравими рожевими квітками), Glenluce (відрізняється бузково-рожевими суцвіттями, з темними прожилками), Nana (низькорослий сорт з яскраво-рожевими квітками), Prostratum (низький кущик з темно-рожевими квітками), Striatum (має світло-рожеві квітки з темним оком, низькорослий сорт).

Герань, посадка і догляд

  • герань лісова

Рослина холодного і помірного пояса Євразії. У природі, вважає за краще лісові притінення зони або зарості, зволожені і родючі грунти. Стебло - до 80 см, прямостояче, у верхній частині розгалужене, покритий волосками. Квітки великі, зібрані по два в пухке суцвіття, від рожево-лілових і блакитних до білих відтінків. Цвіте в червні - липні. З квіток лісової герані виготовляли сіро-блакитний барвник, який використовували в стародавній Європі, для фарбування військових плащів. Також, вид є хорошим медоносом і лікарською рослиною. Найбільш популярні сорти: Amy Doncaster (має блакитні квітки з білим центром), Mayflower (цвіте лілово-синіми бутонами з білим центром), Meran (відрізняється фіолетовими суцвіттями з білим центром), Wannerii (володіє ніжно-рожевими дрібними квітками). Більшість сортів переносить зниження температури до -29 ° С.

Герань, посадка і догляд

  • герань лугова

Висока (до 1,2 м) красива герань з сильно кавалками листям і великими квітами блакитного або бузкового забарвлення. Тіні, цвіте з червня по липень. Має кілька десятків садових форм, особливо гарний її махровий гібридний сорт «Summer Skies». А сорт «Patricia» - це яскраве і помітне рослина, що займає площу близько одного квадратного метра.

Герань, посадка і догляд

  • Герань мелкотичінковая (вірменська)

Цей вид ще називають - «Герань чорноока» через яскраво-малинових квіток з чорним очком. Цвіте з середини червня протягом півтора місяців. Великі кущі цієї герані заввишки до 60-100 см можуть рости без пересадки до 15 років і прикрашати сонячні місця з весни до осені. Добре росте на багатих, глибоких грунтах з достатнім зволоженням.

Герань, посадка і доглядГерань, посадка і догляд

  • герань плосколепестная

Багаторічний чагарник, висотою 60-100 см, округлої форми. Рослина ароматне, густо опушена. Листя сизо-зелені, округлі, на довгих черешках, відмирають при настанні морозів. Цвітіння починається в червні і триває близько 2 місяців, в серпні визрівають насіння. Пелюстки плоскі, насиченого синьо-фіолетового кольору. Вид стійкий в культурі, широко використовується в квітниках. Віддає перевагу сонячним місцям проживання, родючі грунти, помірне зволоження.

Герань, посадка і догляд Герань, посадка і догляд

низькі герані

  • Герань крупноквіткова (гімалайська)

Привабливий кущовий вид, компактної форми, висотою не більше 30 см. Має округлі листя. Квітки великі (4-5 см в діаметрі), розташовані по два на квітконосі, оригінального голубавато-фіолетового кольору з червоними жилками. Зацвітає герань гімалайська в кінці травня і цвіте все літо. Низький зріст, гарної форми щільний кущ, тривале цвітіння роблять цей вид придатним для оформлення ландшафтів, особливо на сонячних місцях з добре дренованих грунтами. Цікавий сорт з махровими квітками - Plenum. Найчастіше в Європі вирощується низькорослий сорт з блакитними квітками - Fohnson's Blue, що відрізняється тривалим, рясним цвітінням.

Герань, посадка і догляд

  • герань далматська

Витончена герань, завдяки повзучим тонким кореневищам утворює низький (10-15 см висоти) приґрунтовому покрив. Особливо ефектним стає такою покрив в кінці червня, коли герань зацвітає. Він покривається невеликими (до 3 см в діаметрі) світло-рожевими бутонами і цвіте до самих заморозків. Після перших заморозків листя набувають гарний рожево-червоний відтінок, а потім відмирають. Особливо часто вирощується сорт з білими квітками: герань далматинська Album.

Герань, посадка і догляд

  • герань попеляста

Компактний низькорослий кущ, висотою 10-15 см. Листя округлі, з сизуватим, попелястим відтінком. Квітки білі, рожеві, пурпурові, часто з темною плямою в зіві або з більш темним малюнком по жилах, діаметром 3-4 см. Рясно цвіте в липні-серпні. Прекрасна рослина для рокаріїв. Потребує сонячному місцезнаходження, помірно родючим і добре дренованим грунті. Популярні сорти герані попелястої: Ballerina (квітки блідо-рожеві, з темно-пурпуровими жилками і центром), Carol (квітки фуксиново-рожеві, з темним центром), Apple Blossom (квітки ніжно-рожеві з рожевими штрихами).

Герань, посадка і догляд

  • герань крупнокорневіщная

Невисока багаторічна герань з товстим кореневищем і активної манерою розростання. Добре зростає на бідних ґрунтах, виключно посухостійка, любить сонце або півтінь. Утворює щільну зімкнуту зарості, висотою 30-45 см. Листя округлі, розділені на 5-7 часткою, злегка опушені, при розтиранні видають характерний запах герані. Восени набувають гарний червонуватий відтінок. Квітки пурпурово-рожеві, 2,5 см в діаметрі, зібрані в малоцветковое зонтиковидні суцвіття. Цвіте в червні. Популярні сорти герані: Spessart (квітки білі з рожевими жилками), Ingwersen's variety (квітки світло-рожеві), Ynsversen (фіолетово-рожеві квітки), Spessart (зимуючі листя і біло-рожеві квітки), Variegata (смугасті листя).

Герань, посадка і догляд

Перераховані вище види можуть виростати на одному місці без розподілу й пересадження від 8 до 15 років. Первинні ознаки старіння (відмирання середини куща) починають проявлятися тільки на 6 - 7 рік.

розмноження герані

Герань розмножується насіннєвим і вегетативним способом.

розмноження за допомогою насіння - досить трудомісткий спосіб, не завжди зберігає сортові ознаки рослини. Деякі сорти герані зовсім не утворюють насіння, а деякі - розмножуються самосівом без будь-якої участі людини. Зібрати насіння садової герані також непросто. Підсихаючою зрілі плоди моментально розкриваються, а недозрілі насіння можуть не дати бажаних сходів. Тому завчасно верхівки квітконосів з плодами ховають в невеликі полотняні мішечки і перев'язують знизу, щоб насіння залишилися всередині.

Отже, можна використовувати покупної насіннєвий матеріал або зібраний самостійно. Насіння висаджуються у відкритий грунт в зиму або навесні (орієнтовно, в квітні). Зацвітуть рослини тільки на наступний рік.

Через клопітність процесу і негарантованої отримання сходів, насіння для розмноження садової багаторічної герані використовуються нечасто. Набагато ефективніше і простіше отримати нову рослину з допомогою розподілу дорослого куща.

Найчастіше, герань розмножують вегетативним способом. Даний метод не трудомісткий і дозволяє уникнути перехрещення сортів.

Для цього, лопатою потрібно відокремити частину куща разом з кореневищем і пересадити його на нове місце. Роблять це, в основному, ранньою весною або на початку осені, заздалегідь удобривши підготовлену ділянку землі.

Деякі види важко відокремити, тому досить відокремити тільки втеча, прибрати з нього більшу частину листя і визначити в парник. Протягом місяця рослина вкорениться і буде готове до пересадки на постійне місце на ділянці.

Також, для розмноження підходить метод нарізування кореневих живців герані, які обробляють препаратами для росту коренів. Після чого, їх визначають в парник, поки не з'являться листя.

Як вже зазначалося вище, садова герань не любить пересадок і здатна рости на одному місці до 10-15 років. При омолодження і розмноженні куща вибирають молоді корінці з добре розвиненими нирками, а всі старі - видаляють. Як правило, молоді кущики швидко і легко приживаються на новому місці.

Більшість видів радує квітникарів не один рік, потрібно лише створити мінімум умов, необхідних для їх успішного росту, а в подальшому вони подбають про себе самі.

Герань, посадка і догляд

Герань, посадка і догляд

Герань - абсолютно невибаглива рослина, і виростити гарний кущ під силу навіть початківцю квітникарю.

Вибираючи місце для посадки герані, потрібно враховувати, в першу чергу, особливості конкретного виду: одні з них - віддають перевагу сонячним місцям або болотисту місцевість, інші - помірне зволоження або тінь.

Тим не менш, для більшості сортів герані краща відкрита або злегка затінена територія. Грунт - краще родюча, пухка і добре пропускає повітря.

З огляду на, що зазвичай у герані довге кореневище, посадкову яму роблять не широкої, а глибокої - на 20 см глибше, ніж найдовший корінець. В яму конусом насипають трохи землі, зверху на якій і розкладаються коріння. Потім, яма повністю засипається родючим грунтом, ущільнюється і поливається водою. При підготовці грунту до посадки використовують добрива у вигляді перепрілого гною або компост.

Між кущами залишають не менше 30-40 см, щоб коріння рослини розросталися вшир і не заважали один одному. А, враховуючи, що герань довго росте на одному місці, не потребуючи пересадки, необхідно заздалегідь виділити достатньо місця для її подальшого зростання.

Герань садові практично не потребує догляду. Пересадка і омолодження герані не буде потрібно багато років. Причому, рослина активно розростається і не дає можливості появи на ділянці бур'янів.

Якщо, відразу після посадки, замульчувати грунт - розпушування грунту стає не потрібним.

Багато сортів герані садової - зимують з листям і не потребують обрізку. Крім цього, володіючи морозостійкими якостями, герань не потребує укриття на зиму.

Єдиними правилами догляду за геранню садової є:

  • своєчасний полив;

Полив особливо важливий в перший час після посадки і під час тривалої посухи.

  • удобрення грунту;

Більшість сортів потрібно підгодувати ранньою весною азотним добривом, а через місяць - будь-яким комплексним. Можна використовувати і органічні добрива.

  • боротьба з шкідниками та хворобами;

Різкий аромат листя (через насиченість ефірними маслами) відлякує від герані комах-шкідників, та й хворобами рослина практично ніколи не уражається. Захворювання можуть проявитися лише в холодних і вологих умовах:

- при борошнистої роси видаляють хворі частини рослини, а решта - обробляють бордоською сумішшю;

- сіра гниль свідчить про перезволоження грунту - уражене рослина рідко вдається врятувати;

- бура плямистість усувається обробкою фунгіцидом.

У сухих і жарких умовах на герані може оселитися павутинний кліщ: його усувають інсектицидом або мильним розчином.

Крім того, садова герань, виділяючи навколо себе специфічний пряний аромат, насичений ефірними маслами і фітонцидами, захищає від хвороб і шкідників своїх сусідів по клумбі.

Герань, посадка і догляд

 Використання герані

  • в садовому дизайні

Завдяки сортовому розмаїттю, невибагливості у догляді і ефектному зовнішньому вигляду, герань садові знайшла своє активне застосування в ландшафтному дизайні і декоративному садівництві.

Низькорослі сорти герані часто використовують в якості почвопокровного багатолітника. Деякі види садових гераней здатні покрити досить велику територію за відносно короткий термін.

Герань, посадка і догляд

Часто, в дизайні саду, герані здатні грати роль фонових рослин - ними закривають порожнечі в квітниках. Ці багаторічники прекрасно поєднується з дзвіночками, анемонами, гвоздиками, весеннецветущих флоксами і папоротями.

Герань, посадка і догляд

Чітка, геометрично округла форма кущів, щільна листова поверхня, велика кількість квітів дозволяють використовувати ці рослини на передньому плані в групових посадках і для широких бордюрів.

Герань, посадка і догляд

Цінне поєднання багатьох видів герані: тіньовитривалість і посухостійкість, дозволяє вирощувати їх в найскладніших ділянках саду або паркової зони.

Завдяки своїм сильним і чіпким кореневищам, герані відмінно підходять для озеленення ділянок з ухилом.

Карликові види герані застосовують для створення композицій альпійських гірок або в якості квіткових бордюрів, міксбордерів і рабаток.

Герань, посадка і догляд

Високорослі види садових гераней використовують в змішаних міксбордерах з іншими багатолітниками для створення «диких» ділянок в пейзажному стилі.

Герань, посадка і догляд

  • в медицині

З давніх-давен, герань використовували в народній медицині як лікарський засіб від багатьох захворювань.

Навіть її аромат позитивно впливає на людину і його самопочуття, завдяки наявності фітонцидів, які вбивають багато видів бактерій і вірусів. Однак, володіючи специфічно різким ароматом, у деяких людей вона може викликати алергію.

Володіючи протимікробними, кровоспинними властивостями, вона допомагає при деяких формах діабету і кровотечах. Використовують її також і як болезаспокійливий засіб.

З квіток білої герані готують заспокійливий відвар, корисний при нервовій збудливості, неврозах і стресі.

У будь-якому випадку, при будь-яких захворюваннях, перед використанням герані, як ліки, слід обов'язково проконсультуватися з лікарем.

Герань, посадка і догляд

Отже, герань - невибаглива при посадці і догляду, володіє тривалим періодом цвітіння і високу життєстійкість, багаторічна садова рослина, яке все частіше стає кращим вибором для будь-якого садівника-квітникаря.

Герань, фото

Герань, посадка і доглядГерань, посадка і доглядГерань, посадка і догляд Герань, посадка і догляд Герань, посадка і догляд Герань, посадка і догляд Герань, посадка і догляд

Герань, посадка і догляд

Герань, посадка і догляд

 Відео: «Садова герань»

Пеларгонія, опис

Пеларгонія - це багаторічна трав'яниста рослина, деякі різновиди якого представлені у вигляді напівчагарників. Висота рослини становить від 30 до 80 см.

Стебло може бути прямим, гіллястим і повзучим.

Листя прості пальчаті або пальчасто-розсічені. Листя виділяють приємний пряний аромат, характерний для всього сімейства геранієвих. Геранієве ефірне масло широко застосовують в парфумерії та аромотерапії.

Цвіте пеларгонія яскраво, вражаючи різноманітністю забарвлень зонтиковидних суцвіть. Квітки можуть бути махровими або простими, одноколірними або з кількома відтінками.

Плід, також як і у герані, представлений коробочкою, що розкривається від нижньої частини до верхньої.

У дикому вигляді пеларгонія зростає в Південній Африці, а в якості кімнатної рослини - відомо по всьому світу.

Ця рослина - світло і теплолюбна, здатне легко переносити нестачу вологи. У культурі, пеларгонія витривала і невибаглива, росте досить швидко. Рясне ефектне цвітіння може радувати квітникаря практично цілий рік. У відкритому грунті НЕ зимує.

Всі види пеларгонії, вирощувані в домашніх умовах, об'єднуються під загальною назвою «пеларгонія кімнатна». Рід Pelargonium містить більше 250 видів.

 Герань, посадка і догляд

Сорти і види пеларгонії

Завдяки розвитку селекційної науки виведено багато різновидів пеларгонії. Сортів і видів пеларгоній стільки, що навіть вчені не можуть вибудувати чіткої класифікації. Кожен вид має своєрідний аромат (мускатним, шоколадним, цитрусовим і ін.), Характерними умовами виростання і особливостями зовнішнього вигляду. Розглянемо найпоширеніші види і сорти пеларгонії:

  • пеларгонія запашна

Пеларгонія запашна має перисто-надрізані на 5-7 частин листя, від чого вони здаються махровими. Листя містять запашне ефірне масло, тому навіть при легкому дотику видають сильний запах. В даний час виведені запашні пеларгонії із запахом лимона, м'яти, троянди, апельсина, перцю, меліси, імбиру, суниці та ін. Квітки дрібні, найчастіше рожевого або фіолетового кольору. Цей вид пеларгонії використовується для отримання гераниевого ефірного масла. Найпоширеніший сорт - Graveolens (кущ високий і гіллясте, потребує опори). Ряболистий сорт Lady Plymouth (має великі листи з білою або кремовою облямівкою).

Герань, посадка і догляд

  • пеларгонія королівська

Одна з найефектніших і вишуканих квітучих пеларгоний, але в той же час вимогливих до умов вирощування. Вони розкішні і більш примхливі, ніж багато інших видів: цвітуть лише на другий рік після вкорінення живців, потребують особливих умов для зимівлі, цвітіння їх обмежена 3 - 4-ма місяцями. Являє собою потужний рунисте рослина, що досягає у висоту 50 см. Квітки великі, до 4-7 см в діаметрі. Краї пелюсток часто гофровані, бахромчасті. Забарвлення їх ніколи не буває однотонною через обов'язкової наявності темних плям або смужок уздовж жилок. У багатьох сортів королівської герані верхні пелюстки темніші, ніж нижні. Переважаючі кольори - білий, бордовий, темно-рожевий, пурпурний. Листя у королівської герані зубчасті й широкі.

Герань, посадка і догляд

  • пеларгонія зональна

Пеларгонія зональна - найпоширеніший, численний і улюблений усіма вид - він налічує тисячі сортів. Сорти цієї групи дуже витривалі і рясно. Рослина являє собою прямостоячий, густооблиственний кущ, листя злегка хвилясті, з червоно-коричневим обідком по колу, опушені дрібними волосками, мають своєрідний запах. Зональними ці пеларгонії були названі через своєрідного забарвлення листя, з видимими зонами, пофарбованими в темніший чи світліший тон. Зони на листках мають різну форму, досить часто це кільця або виділене кольором пляма в середині листа.

Пеларгонія тюльпановідная - представник зонального виду рослини. Квітки пеларгонії нагадують бутони тюльпанів з 6-9 пелюстками. Підгрупа характеризується щільним цвітінням у вигляді букетика.

Герань, посадка і догляд

  • Пеларгонія щитовидна (плющелистная)

Особливістю виду є спадаючі стебла (до 2 м завдовжки), хоча є і компактні сорти. У зв'язку з цією особливістю, рослина застосовують для висадки в підвісні вазони. Свою другу назву - пеларгонія плющелистная - цей вид отримав за схожість форми листя з листям плюща. Квітки у цих рослин - прості, махрові і густомахрові. Забарвлення червона, рожева, блакитно-бузкова, пурпурна або біла. Квітки бувають і з малюнком (плями, смуги) на верхніх пелюстках, і двоколірні, з вічком або облямівкою.

Герань, посадка і догляд

  • Пеларгонія «Ангел»

Цей вид пеларгонії виведений за допомогою селекції, при схрещуванні королівської і кучерявою пеларгонії. Від королівських пеларгоній ангели відрізняються більш компактним розміром квіток і листя. Квітки нагадують братки. Вид підходить для вирощування в горщиках на відкритому сонці, відрізняються тривалим цвітінням і декоративністю. Популярні сорти: Burgundy Red, Blueberry, Randy.

Герань, посадка і догляд

  • пеларгонія «Унікум»

Результат селекції королівської пеларгонії з пеларгонії блискучою, «Унікум» - акуратне, невибаглива росле рослина з запашними і кавалками листям. Нечисленні, але по-справжньому унікальні сорти, деякі з яких збереглися з середини 19 століття. Суцвіття з нечисленних красивих квіток, нагадують крупноцветковие пеларгонії. Кущ потребує формувальної обрізки.

 Герань, посадка і догляд

розмноження пеларгонії

Розмножуються пеларгонії насінням і живцями.

Легше і швидше розмножувати пеларгонію живцями, з яких при правильному догляді можна в короткі терміни сформувати гарний кущ.

Живці можна заготовлювати протягом усього року, але краще робити це навесні, зрізуючи з бічних або верхівкових пагонів так, щоб відрізана частина була не меншою 5-7 см і мала 2-3 листків. Зрізають живці на дорослому і здоровому рослині, потім видаляють все листя, залишивши лише кілька верхніх. Зрізи на матковій рослині і черешках, краще обробити фунгіцидом, наприклад, деревним вугіллям. Після цього, живці краще залишити підсушити на повітрі кілька годин.

Потім, «відпочилі» живці висаджують в невеликі окремі ємності (наприклад, одноразові пластикові стакани) з грунтом, политим розчином марганцівки. Грунт краще вибирати пухку, на основі торфу. Стаканчики виставляють в світле місце (без потрапляння прямих сонячних променів) і забезпечують полив у міру необхідності (через піддон і дренажні отвори внизу стаканчика).

Укорінення живців відбувається при температурі, не нижче +15 ° С. Немає необхідності споруджувати спеціальні міні-теплиці: волога в грунті і утворюється конденсат приведуть до загнивання рослин. З цієї ж причини живці пеларгонії не рекомендують вкорінювати в воді (низ втечі часто загниває, не встигнувши розвинути коріння).

Укорінення живців відбувається приблизно через 3-4 тижні після посадки, в залежності від пори року і сорти пеларгонії.

Кращий час для вегетативного розмноження, це березень-квітень чи серпень-вересень.

Герань, посадка і догляд

насіннєве розмноження пеларгонії застосовують значно рідше. Посів здійснюють, як правило, в період з середини листопада до середини квітня. Беруть, як правило, покупні насіння, скаріфіцірованную і повністю підготовлені до посіву. Висівають їх в спеціальну грунтову суміш (краще торф'яну).

Використання власного насіння, що дозрівають в серпні-вересні, можливо тільки при вирощуванні сортових гераней в сприятливих умовах з штучним запиленням або запиленням комахами. Гібридні герані при такому розмноженні втрачають ознаки материнської рослини. Для прискорення проростання власне вирощеного насіння проводять їх скарифікацію, тобто перетирають дрібнозернистим наждачним папером, з метою порушення цілісності жорсткої покривної оболонки.

Насіння загортають в грунт неглибоко, злегка присипаючи землею і зволожуючи водою з пульверизатора. Відстань між насінням - не менше 5 см.

Контейнер (горщик) з насінням краще спочатку накрити плівкою, спорудивши міні-парник. Оптимальною температурою для росту насіння пеларгонії буде температура близько 20 ° С. Приблизно, через тиждень - півтори з'являються перші сходи. Коли сіянці підростуть, і з'явиться близько 4-х листочків, можна їх пікірувати, висаджуючи в окремі горщики.

Герань, посадка і догляд

 Пеларгонія, посадка і догляд

Пересадка паростків пеларгонії - швидкий і нетрудомісткий процес. Акуратно відділяючи паростки, їх висаджують з невеликою грудкою землі в окремі горщики (з діаметром не більше 10 см).

Поливати посаджену пеларгонію краще за допомогою лійки з вузьким носиком.

У похмурі дні краще додати освітлення, щоб його дефіцит не привів до пожовтіння листя і їх обпадання.

Герань, посадка і догляд

Кімнатну пеларгонію, з настанням тепла, можна висадити і у відкритий грунт. Для збереження вологи, грунт під рослиною рекомендують замульчувати. Подальший догляд не складе великих труднощів. Полив здійснюють приблизно раз в тиждень, зів'ялі квіти і пожовкле листя регулярно видаляють, періодично вносять добрива. Не чекаючи настання заморозків, рослина знову пересаджують в кімнатні квіткові горщики.

Унікальність пеларгонії полягає в майже безперервному цвітінні протягом всього року. Але щоб цього домогтися, необхідно забезпечити їй правильний догляд:

  • освітлення

Пеларгонія - світлолюбна рослина, яке, вкрай рідко негативно реагує на тривалий вплив прямих і спекотних сонячних променів. Їх надлишок може спричинити бляклість листя і квіток рослини, з подальшим їх обпаданням. Квітка прекрасно себе почуває на сонячних підвіконнях з південної сторони, а при посадці в літньому саду - на сонячному і безвітряному місці. Спокійно переносить пеларгонія і легку півтінь, а ось в тіні - листя будуть посилено опадати. Підсумовуючи, зазначимо, що недолік освітлення для пеларгонії - згубний.

  • полив

Полив краще здійснювати не частий, але рясний, при перших же ознаках підсихання грунту. Щоб вода в горщику не застоювалася, і рослина не загниває, важливо забезпечити хороший дренаж (наприклад, помістити керамзит на дно горщика). Надмірний полив сприяє загнивання і подальшого захворювання рослини. У разі почорніння стебла, пеларгонію вже неможливо буде врятувати. Можна сказати, що пеларгонія більше схильна до посухи, ніж до надлишку вологи. Обприскувати пеларгонію також не варто, так як вона вважає за краще свіжий сухе повітря.

  • Температурний режим

Пеларгонія, теплолюбна рослина, і любить тепло, але не сильну спеку. При температурі, нижче + 12 ° C вона припиняє цвісти, а при більш низьких температурах - може загинути. Якщо взимку у пеларгонії, що стоїть на підвіконні, раптом почервоніли краї листя, значить треба відсунути її від морозного вікна.

  • Грунт

Грунт повинна бути легка, помірно родюча і пухка. Пеларгонія відмінно відгукується на додавання в універсальну земельну суміш піску, торфу і добрив. Важливо забезпечити хороший дренажний шар з великого керамзиту в горщику з рослиною.

  •  підживлення

Існують спеціальні підгодівлі для пеларгоній, які враховують всі її потреби. Можна використовувати і універсальні добрива. Періодичність підгодівлі - 1-2 рази на місяць.

  •  обрізка і прищипування

Для забезпечення продовження цвітіння пеларгонії, потрібно регулярно видаляти відцвілі суцвіття. Восени настає пора обрізки пагонів пеларгонії. Залишати потрібно стебло з 6-7 листям. Видаляти потрібно пагони, що ростуть не з кореня, а з листових пазух. Якщо за зиму рослина знову розрослося, навесні (на початку березня) його можна знову обрізати, залишивши на стеблі лише кілька нирок. Відрізані гілочки можна використовувати в якості живців для розмноження. Надалі, щоб поліпшити цвітіння і зробити кущик пеларгонії гущі, пагони прищипують після 4-5 листків. Набагато красивіше виглядає рослина, якщо в горщиках стоять невисокі і пишні кущики, ніж довгі голі стебла з листочками і квіточками на кінцях. Для посилення гіллястості стебел можна також прищипувати молоді пагони. Робити це можна в будь-який час року при необхідності.

Герань, посадка і догляд

  • Пересадка домашньої пеларгонії

Пеларгонія не любить пересадок, та й не дуже в них потребує. Тільки коли коріння починають вилазити з зливного отвору горщика, потрібно її пересадити в більший (на кілька сантиметрів) горщик. Посадка або пересадка герані здійснюється ранньою весною, коли у рослини починається період вегетації. Якщо взяти занадто великий горщик - пеларгонія розростеться, але цвісти не буде.

  •  Боротьба з шкідниками та хворобами

Рослина рідко хворіє і, якщо це і трапляється, то, як правило, причиною буває неправильний догляд.

З хвороб може розвинутися коренева гниль і гниль кореневої шийки (В разі надмірного перезволоження грунту). Це для пеларгонії, на жаль, смертельно. Уражені рослини знищують, грунт також краще замінити.

З сірої цвіллю на листках (сіра гниль) можна боротися: припинити полив, видалити уражені листя, обприскати протигрибковим препаратом, виставити на сонці.
Основними шкідниками пеларгонії є белокрилка і тля, з якими легко боротися. Досить обприскати листя інсектицидною препаратом ( «Зубр», «Конфідор», «Актеллік», «Фуфанон»).

Найбільш часті питання по догляду за кімнатної пеларгонії

Чому листя пеларгонії жовтіють?

Причин може бути декілька:

- якщо у листя жовтіє і сохне тільки краю - рослині не вистачає вологи;

- якщо жовтизна листя супроводжується млявістю, то причина - в надлишку вологи;

- якщо рослина жовтіє і втрачає нижнє листя - недостатньо освітлення або рослині став тісний горщик;

- якщо стебла голі і листя опадає (часом навіть не Жовтий) - занадто мало світла;

- можливе ураження білокрилкою, для цього потрібно оглянути нижню частину листа;

- іноді причиною пожовтіння і опадання листя може бути адаптація при зміні місця або після пересадки рослини.

Герань, посадка і догляд

Чому пеларгонія не цвіте?

Причини можуть бути наступні:

- занадто низька температура або нестача освітлення;

- занадто родючий грунт;

- занадто жарке повітря в приміщенні;

- занадто просторий горщик, стимулюючий ріст кореневої системи, але гальмує цвітіння;

- несвоєчасна обрізка;

- нерегулярне підгодівля рослини.

Герань, посадка і догляд

Пому пеларгонія сохне?

Причини можуть бути наступні:

- якщо у листя сохнуть тільки кінчики - рослині не вистачає вологи;

- якщо листя спочатку покриваються червоно-бурими плямами, потім починають сохнути і опадати - можливо, грибкове захворювання «іржа». Потрібно обприскати пеларгонію п'ятипроцентним розчином бордоською рідини або двічі обробити її Фітоспорін з інтервалом в 7-10 днів.

Герань, посадка і догляд

застосування пеларгонії

Природно, головне призначення кімнатної пеларгонії для людини - дарувати красу, естетичну насолоду і радувати своєю пишністю. Гармонія природних фарб пеларгонії, в поєднанні з приємним пряним ароматом створює воістину справжній домашній затишок і особливий настрій.

Герань, посадка і догляд

Влітку, пеларгонію широко застосовують в оформленні клумб і рабаток, а ефектні кашпо прикрашають альтанки і стіни будинків.

Герань, посадка і доглядГерань, посадка і догляд

Завдяки величезному різноманіттю простих, напівмахрових і махрових суцвіть широкої палітри квіток пеларгонії, вона добре поєднується практично з усіма рослинами і використовується в самих різних комбінаціях. Для імітації природного ландшафту поруч з кущами пеларгонії розміщують злаки і хости. Якщо ж потрібно сформувати строкату клумбу, квітка слід розташувати поруч з гравілату, котовником і гвоздикою.

Герань, посадка і догляд

Крім декоративних якостей герань славиться і цілющими властивостями. Відвар її листя широко застосовується в народній медицині для лікування хвороб шлунково-кишкового тракту, при головних болях і як антидепресант при нервових розладах. З листя пеларгонії, також як і герані отримують запашне гераниевое ефірне масло. А екстракт коренів деяких видів пеларгоній застосовують в медицині при лікуванні ЛОР-органів. Нарівні з подорожником листя пеларгонії здатні зупиняти кров, загоювати ранки і виводити гній. Пеларгонія відмінно очищає повітря, а це, знову-таки, грає на користь нашого здоров'я.

Герань, посадка і догляд

Пеларгонія, фото

Герань, посадка і догляд

Герань, посадка і доглядГерань, посадка і догляд

Герань, посадка і догляд

Герань, посадка і догляд  Герань, посадка і догляд

Герань, посадка і догляд Герань, посадка і догляд

Герань, посадка і догляд  Герань, посадка і догляд

 Невибагливість до умов зростання, простота розмноження і високі декоративні якості роблять цей домашній квітка універсальним, так як вирощувати пеларгонію можна не тільки в кімнатній культурі, але і в саду в теплу пору року. При створенні сприятливих умов і належному догляді рослина може цвісти на підвіконні протягом усього сезону.

Відео: «Догляд і розмноження пеларгонії»

Таким чином, занурившись в прекрасний і неповторний світ сімейства геранієвих, ми познайомилися ближче з представниками двох родів: Geranium і Pelargonium. Як виявилося, кожна культура по-своєму унікальна і самобутня.

У статті чітко позначені відмінності між цими рослинами, представлені найбільш популярні види і сорти сімейства геранієвих, запропоновано докладний опис агротехніки культур. Залишається лише зробити вибір: вирощувати садову герань або ж завести кімнатну пеларгонію? Не варто сумніватися - потрібно розвести обидві культури! Повірте, результати перевершать усі сподівання!