» » » Пеларгонія в домашніх умовах, посадка і догляд

Пеларгонія в домашніх умовах, посадка і догляд

Пеларгонія в домашніх умовах, посадка і догляд

Легкість у догляді, невибагливість, краса, легкий аромат, лікувальні властивості та тривалість цвітіння - всі ці якості об'єднала в собі Пеларгонія. І цілком природно, що така квітка захочуть виростити на своєму підвіконні квітникарі-аматори.

Ще в минулому столітті в кожній родині на підвіконні красувалася Пеларгонія. Вважається, що це домашнє рослина принесе в дім щастя, Пеларгонію називали берегинею сімейного вогнища. Але останнім часом через те, що з'явилися нові види кімнатних рослин, Пеларгонія була відсунута на другий план.

Якщо уважно ознайомитися з особливостями вирощування та догляду за квіткою, кожен новачок зможе без праці виростити вдома Пеларгонію і тоді перший боязкий досвід може перерости у велике захоплення.

Пеларгонія: опис

Пеларгонія - це багаторічна рослина, відноситься до сімейства «Геранієві», тому трав'янистий багаторічник недосвідчені квітникарі часто називають геранню. Але насправді це різні види, тому що герань відноситься до морозостійким рослинам, які можна вирощувати не тільки на підвіконнях, а й в садах, а Пеларгонія боїться холодів, тому ця квітка вирощують тільки вдома.

З історії відомо, що квітка вперше був виявлений в Південній Африці і звідти перевезений до Голландії. Трохи пізніше він став переміщатися по світу, і незабаром на підвіконнях француженок і англійців красувалася красивоцветущая Пеларгонія. Через те, що рослина швидко росте і радує красивим цвітінням, Пеларгонію полюбили всі квітникарі.

Всього відомо близько 300 видів, серед них є багаторічники, чагарники і суккулетние види. Всіх об'єднує одна властивість - це виражений аромат. Дивно, але Пеларгонія діє на всіх людей по-різному: одним стає погано від цього запаху, а на інших він діє заспокійливо.

Пеларгонія в домашніх умовах, посадка і догляд

Це не єдине властивість Пеларгонії - рослина відрізняється корисними властивостями, ефірні масла використовуються в косметологічної промисловості, масло додають при виробництві парфумів і мила, а ще використовують як природний ароматизатор. Зустрічаються отруйні рослини, після контакту потрібно вимити руки.

Сорти Пеларгонії

Невибагливий сорт - зональна Пеларгонія. У цій сортовий групі є розділення на такі види:

  • квіти немахрові - в догляді така рослина невибаглива. Особливість - пелюстки розташовані в ряд;
  • квіти махрові - дуже ніжні і красиві, зовні нагадують нерозкриті бутончики троянд;
  • низькорослі сорти рослини;
  • з двокольоровими листям - рослини можуть відрізнятися тим, що мають різну форму і забарвлення листя;
  • зірчасті - у цього виду рослини листя загострені, тому нагадують зірку;
  • кактусовидні - квіти згорнуті, білого або червоного кольору, більше нагадують пелюстки хризантеми.

Є ще кілька популярних видів пеларгонії, у яких дуже гарні листи, а квіти великі - це королівські сорти. Діаметр квітки може досягати в розмірі до 6 см, а пелюстки можуть бути гладкими з правильними краями або хвилястими різного забарвлення: від блідо-рожевого до темно-фіолетового.

Як виглядає Пеларгонія, фото

Пеларгонія в домашніх умовах, посадка і догляд

Пеларгонія в домашніх умовах, посадка і догляд

Пеларгонія в домашніх умовах, посадка і догляд

Ознайомимося з видами Пеларгонії:

  • Ароматна Пеларгонія - низькоросла, виростає до метра. Листя поділяються на декілька часток, відрізняються соковитою, яскраво-зеленим забарвленням. Квітки - ніжно-рожеві, цвіте з червня по початок або середину вересня, якщо погода видалася теплою;
  • Головчатая Пеларгонія - напівчагарник, у висоту досягає не більше півметра або трохи більше. І пагони і листя опушені, з боку здається, що листя немов пом'яті, але при детальному розгляді видно, що вони розділені на кілька частин (до 5), листя видають тонкий аромат. Квіти «сидячі», їх дуже багато, зустрічаються види з рожевого кольору квітками, а також з прожилками фіолетового. Через це Пеларгонії дуже красиві під час цвітіння, а цей період припадає на середину літа і триває до кінця серпня;
  • Запашна Пеларгонія - з короткими пагонами, широким листям. Листя витончують приємний аромат. Квіти білі з рожевим;
  • Зональна Пеларгонія - листя стандартної форми і кольору, але з темною облямівкою по краю. Квіти червоні, зібрані в суцвіття. Період цвітіння з кінця травня і до середини-кінець вересня.
  • Клобучковая Пеларгонія - в зростанні досягає не більше півметра, вічнозелений чагарник, відрізняється тим, що пускає безліч гілок, а листя розташовуються в кілька рядів. Краї листя щільні і зубчасті, приємного аромату;
  • Плющелістная Пеларгонія - сланкі товсті пагони, листя діляться на часточки, опушені або неопушені, довжиною до 8 см, квіти білі, по 5-6 шт.

Часто квітникарі стикаються з рослинами-гібридами, які відрізняються від популярних видів незвичайною формою листя і квіток, вони були отримані шляхом схрещування. Наприклад, у запашної Пеларгонії квіти непривабливі, зате дуже ароматні листя, якщо доторкнутися до рослини. Аромат приємний, в букеті можна виділити нотки фруктів і квітів, а також спецій, хвої і трав.

Фото Пеларгонії

Пеларгонія в домашніх умовах, посадка і догляд

Пеларгонія в домашніх умовах, посадка і догляд

Пеларгонія в домашніх умовах, посадка і догляд
Пеларгонія в домашніх умовах

Якщо ви поставили собі за мету виростити Пеларгонію домашню, необхідно знати, як правильно вибирати квітка в магазині. Перш за все, рослина має бути здоровим, без шкідників і хвороб. Уважно огляньте суцвіття і весь кущ. Навіть якщо впевнені, що рослина здорове, необхідно будинку тимчасово зробити карантин, щоб на підвіконні по сусідству не було інших кімнатних рослин.

Пеларгонія: умови вирощування:

  1. Пересаджувати квітка чи ні? Як правило, з магазину рослина потрапляє додому в одноразовому контейнері, для вирощування така ємність не підходить, так як грунт і розміри ємності невідповідні. Тому пересаджувати рослину можна і потрібно, але якщо Пеларгонія в горщиках в момент покупки квітуча, потрібно почекати, поки вона відцвіте. Потім потрібно підготувати горщик і грунтосуміш, що складається з листової і дернової землі, перегною і піску (пропорції: 1 частина піску, по 2 частини землі і перегною). Можна придбати готову суміш в магазині. Потім пересаджувати рослину можна в міру необхідності, але не частіше 2-х разів на рік в осінній і весняний період. Врахуйте, що якщо горщик занадто просторий, то рослина може піти в зелень і тоді цвітіння не буде.
  2. Вирощування Пеларгонії - завдання нескладне, потрібно тільки створити оптимальні умови. Це стосується і освітлення, щоб домогтися рясного цвітіння, потрібно організувати висвітлення. У затінених місцях рослина не буде йти в ріст, цвітіння можливо, але недовгий. Тому потрібно вибрати добре освітлені місця або підвіконня, в зимовий період організувати підсвічування. Для вирощування пеларгонії підходить південне вікно.
  3. Пеларгонія взимку вимагає спокою, тому в холодну пору року рослина буде себе прекрасно почувати, якщо температура на підвіконні не підніматиметься вище +10 градусів. Якщо цього правила не дотримуватися, то з настанням весни і тепла, бутонів не буде. Подивіться на рослину, якщо в зимовий період краю листочків темніють, це означає, що рослині холодно. Потрібно відсунути горщик з пеларгонії на край підвіконня або на ніч квітка поставити на стіл.
  4. Пеларгонія - кімнатна теплолюбна рослина, але попадання прямих сонячних променів в літню спеку не витримує, тому потрібно затінити рослина. Оптимальна температура для тривалого цвітіння від плюс 18 до 25 градусів. Якщо поставити горщик на балкон або лоджію, на свіжому повітрі рослина швидше адаптується і добре переносить спеку.

Пеларгонія домашня, фото

Пеларгонія в домашніх умовах, посадка і догляд

Пеларгонія в домашніх умовах, посадка і догляд

Пеларгонія в домашніх умовах, посадка і догляд

Вирощування Пеларгонії з насіння

Виростити Пеларгонію можна і з насіння, якщо є хороший посадковий матеріал.

Пеларгонія в домашніх умовах, посадка і догляд

Правила вирощування:

  • насіння цієї рослини великі, тому досить в окремий стаканчик посадити по одному насіння на глибину півсантиметра-сантиметр;
  • якщо місця на підвіконні мало, а планується розмножити Пеларгонію великими обсягами, можна посіяти насіння в ящики для розсади або пристосувати контейнери, тоді відстань між насінням має становити не менше 2 см;
  • як тільки розсада підніметься, її потрібно пікірувати в інші, окремі горщики;
  • при посадці використовується універсальна грунтосуміш, призначена для вирощування рослин в горщиках;
  • перед тим, як посадити насіння, їх потрібно обробити, занурити в розчин - стимулятор росту на 1-2 години. Завдяки такій попередній підготовці, насіння стають міцнішими, швидше сходять і сходи будуть міцними;
  • при вирощуванні розсади потрібно дотримуватися температурного режиму (в межах 20-25 градусів) і не забувати про висвітлення, тому що рослини люблять багато тепла і світла;
  • догляд за розсадою Пеларгонії - завдання не складна, але важливо не пропустити момент, коли підросла розсаду потрібно буде пересадити. Після появи 2-3-х листочків, Пеларгонію необхідно пересадити в ємність трохи більшого розміру, а коли рослини піднімуться, зміцніють і досягнутий в зростанні до 10-12 см, їх можна посадити в постійні вазони.

Такий спосіб розмноження Пеларгонії вважається хоч і не швидким, але найоптимальнішим, тому що завдяки вирощуванню з насіння можна отримати рясне цвітіння. Тільки одна рослина може випустити до 25-30 бутонів!

Як виростити Пеларгонію з живців

Домашні види добре розмножуються живцями, їх потрібно зрізати і укоренити, а коли рослини зміцніють - пересадити в постійний горщик.

Детальніше про живцюванні Пеларгонії:

  • від міцного дорослої рослини відрізають верхівкові живці, у яких є 2 або 3 междоузлия. Довжина держака - не більше 7 см;
  • щоб не допустити загнивання зрізу живця, його потрібно опустити на кілька секунд в подрібнений деревне вугілля з додаванням води;
  • перед тим, як посадити в горщик живці, потрібно підготувати грунтосуміш, якщо взяли грунт з саду (на вибір: пропарити над киплячою водою протягом півгодини, прожарити в духовці, обробити спеціальними антисептичними розчинами, пролити окропом або витримати на морозі);
  • посадка Пеларгонії: в злегка зволожений грунт, зверху накрийте банкою або обрізаної пластиковою пляшкою, щоб створити парниковий ефект;
  • постарайтеся не перегрівати живці, максимально допустима температура +23 градуса, зволоження - помірне;
  • на укорінення відводиться від півтора до трьох тижнів, в залежності від виду рослини.

Пеларгонія в домашніх умовах, посадка і догляд

Якщо такий спосіб вам здасться довгим, можна поставити живці в банку з водою і дочекатися, коли вони пустять коріння і потім посадити в вазони з грунтом. Врахуйте, що великі вазони уповільнюють процес цвітіння. Якщо все зробили правильно, очікуйте цвітіння через 5, максимум 7 місяців після вкорінення.

Пам'ятайте, що деякі види домашньої Пеларгонії отруйні, тому обов'язково після роботи з рослиною потрібно добре вимити руки.

Обрізка Пеларгонії

Оскільки все Пеларгонії швидко виростають і поступово втрачають нижнє листя, то стебла швидко оголюються. Тому необхідно періодично обрізати рослини, так кущ буде виглядати охайніше, що не буде викидати бутони. Крім цього, обрізка - це омолодження рослини Пеларгонії.

Пеларгонія в домашніх умовах, посадка і догляд

Як правильно виконати обрізку:

  1. Сприятливий час для цієї маніпуляції - осінь, але якщо потрібна пересадка - можна одночасно пересадити і обрізати рослину з настанням весни.
  2. Обрізати потрібно як верхівку, так і нижню частину, підрізаючи коріння.
  3. Для формування пухнастого і невисокого куща, потрібно зробити коротку обрізку, залишити пеньки, довжиною 5 см. Врахуйте, що такий спосіб відсуне цвітіння на кілька місяців (12-16 тижнів).
  4. Зріз потрібно робити гостро заточеним ножем, навскіс.
  5. Простежте за тим, щоб зріз гілки проходив вище, ніж междоузлия і не було нирок, зростаючих вглиб.
  6. Якщо потрібно сформувати густу крону, зробіть прищипивание.

Як доглядати за пеларгонії

Пеларгонія в догляді невибаглива, добре відгукується на помірний полив, дотримання температурного режиму, але вимагає дотримання правил:

  • полив Пеларгонії в літній період - рясний, регулярний, але без застою води, тому потрібно ще перед посадкою саджанців зробити хороший дренаж (це можуть бути дрібні морські камінці або биті черепки, цегла);
  • квіти Пеларгонії в літню спеку поливають у міру підсихання грунту, потроху, вранці і ввечері. У холодну пору полив скорочується до 2-х разів на тиждень, а можливо, буде достатньо одного разу на 2 тижні. Обприскування небажано, щоб не погубити рослина;
  • поливати домашній квітка потрібно тільки під корінь, щоб вода не потрапляла на листя;
  • необхідно періодично розпушувати грунт, щоб корінці дихали;
  • якщо полив неправильний, на листках з'являться коричневі плями;
  • внесення підгодівлі - регулярне, за винятком зимових місяців, коли рослина перебуває в стані спокою. Влітку і навесні поживні суміші вносяться двічі за місяць. Ідеальне живильне суміш: азот, магній і калій в однакових пропорціях. Перед тим, як рослина буде цвісти, кількість азоту потрібно зменшити, але збільшити дозу калію;
  • щоб домогтися рясного цвітіння, в воду для поливу додають краплю йоду, на літр води. На один дорослий кущ знадобиться до 50 мл готового розчину. Щоб не допустити опіків на листках, полив - по стінці горщика.

Пеларгонія в домашніх умовах, посадка і догляд

Проблеми в догляді за домашньою пеларгонії

За зовнішнім виглядом можна зрозуміти, які помилки були в догляді за рослиною:

  • Пеларгонія сохне через неправильного догляду: можливо, в кімнаті дуже жарко, не вистачає вологи, грунт занадто щільна або потрібні підгодівлі;
  • якщо жовтіє листя - це коренева гниль, потрібно пересадити квітку в інший горщик з новою землею;
  • чому немає цвітіння - рослині не вистачає світла, неправильно зроблений дренаж і вода в горщику застоюється, температура в кімнаті вище +25 градусів;
  • рослина зупинилося в зростанні, листя в'януть, можливо, це брак мінералів, потрібно перевірити кислотність грунту. Крім цього, зростання може припинитися через те, що горщик маленький;
  • зелені, міцні листя, але кольору немає - це надлишок добрив, потрібно підсушити рослина (частий полив), а також почекати, поки коріння заповнять простір горщика.

Пеларгонія в домашніх умовах, посадка і догляд

Хвороби Пеларгонії

Незважаючи на легкість в догляді за пеларгонії, ця рослина піддається атаці шкідників і захворювань. Шкідники - тля і білокрилка, від яких легко позбутися, якщо обробити спеціальними засобами (наприклад, обприскування розчином Аспірину, таблетка на 8 л води або спеціальним засобом «Марафоном»), іноді рослина атакують кліщі, тоді на допомогу прийдуть фунгіциди.

Пеларгонія в домашніх умовах, посадка і догляд

Хвороби і як від них позбавитися:

  • хвороба чорна ніжка з'являється через надмірне поливу, або якщо грунт був заражений. Підстава стебла псується, але можна спробувати расчеренковать Пеларгонію, якщо хвороба на початковій стадії. Як позбутися: на початковій стадії простерилізувати грунт або замінити на новий, обробити горщик. Якщо пізно - позбутися від землі, горщика і рослини;
  • на листках з'явилася сіра цвіль - це грибок, потрібно зрізати ці листя, виконати обробку рослини фунгіцидом. При цьому полив зменшується, приміщення потрібно добре провітрювати;
  • набряки на листках - перезволоження ґрунту. Позбутися легко, потрібно зменшити полив;
  • «Едему» або «Еодема» - бугоркообразние нарости на листках з'являються через часті поливів. Усі пошкоджені листя потрібно зрізати, а полив - зменшити;
  • фітофтороз - поразка грибком, рослина швидко в'яне. Зараження відбувається через грунт або суперечки розносяться по повітрю, якщо є протяги. На початковій стадії можна позбутися від захворювання, обробляючи листя спеціальними препаратами (наприклад, Превікуром). Всі уражені ділянки потрібно видалити, а місце зрізу притрусити товченим деревним вугіллям. Допомагає пересадка рослини в прокаленную грунт і стерильний горщик.