» » » Рослина єрика, посадка і догляд

Рослина єрика, посадка і догляд

Рослина єрика, посадка і догляд

Еріка, квітуча в саду, не залишить байдужим жодного любителя квітів. Розкішний спектр фарб вічнозеленого чагарнику поряд з невибагливістю у догляді - головні достоїнства багаторічної декоративної культури.

Як вибрати і посадити саджанці? Як доглядати за Ерікою на клумбі і в домашніх умовах? Що потрібно знати, щоб вересковая красуня радувала красою довгі роки? Всі відповіді, а також поради та рекомендації бувалих квітникарів, - в даній збірці матеріалу.

Рослина єрика, ботанічний опис

  • Еріка відноситься до великого роду стародавніх вічнозелених рослин з сімейства вересових.
  • Широкий ареал природного поширення роду від Південної Африки до високогір'я Кавказу представлений більш 800-та видами чагарників, дерев і напівчагарників. Численні види еріки відрізняються між собою не тільки зовнішнім виглядом, але і вимогами до середовища зростання.
  • Незвичайне, але дуже витончене назву квітки пов'язують з грецьким словом «ereike», що означає «ламати». Швидше за все, мається на увазі взаємозв'язок з ламкими гілочками цього хвойного рослини.
  • Більшість представників роду єрика представлені низькорослими чагарниками, висотою від 20 см до 2 м.

Рослина єрика, посадка і догляд

  • Багато видів еріки - типові декоративні рослини для саду, хоча є і мініатюрні форми, визнані суто кімнатними рослинами.
  • Зовні єрика дуже схожа на верес звичайний, але відрізняється більш яскравим і пишним цвітінням.
  • Здеревілі пагони вічнозелених чагарників (і дерев) покриті корою сірого або бурого кольору. Стебла тонкі, жорсткі і прямостоячі.
  • Вузькі ігловідние або лінійні листя багаторічної культури розташовані в мутовках або по черзі. Довжина листової пластинки може варіюватися від 2 до 15 мм. Будова листя еріки має свої особливості: їхні краї загнуті вниз, а з нижньої сторони є улоговинка з устьицами.
  • Цвітіння еріки настає по-різному (в залежності від виду), починаючи з весни і закінчуючи взимку. Слід зазначити все ж, що велика частина представників роду єрика відрізняються пізнім періодом цвітіння. Дана особливість квіток дозволила багаторічній культурі зайняти почесне місце у багатьох ландшафтних дизайнерів і оформлювачів інтер'єру.

Рослина єрика, посадка і доглядРослина єрика, посадка і догляд

  • Колокольчатовідние квітки еріки характеризуються видовженою формою і розмірами близько 1-3 см. Забарвлення суцвіть вельми різноманітна: від білого до червоного, лілового і чорнильного.
  • Відцвілі сухі суцвіття довгий час зберігаються на пагонах, забезпечуючи рослині ефект безперервного цвітіння.
  • Плід має вигляд чотиригранної коробочки з безліччю дрібних насіння.
  • Еріка - довговічна рослина, здатне рости на одному місці від 15 до 20 років.

 Рослина єрика, посадка і догляд

Рослина єрика, сфера використання

  • Вічнозелені вересові рослини єрика широко використовуються в декоративному садівництві та оформленні ландшафтів. Оригінально і ефектно виглядають квіти на тлі рекреацій з камінням, на клумбах, присадибних ділянках і міських скверах. Зімнецветущіе види еріки виглядають досить незвично на тлі зимового похмурого пейзажу, тим більше, що інші рослини в саду не здатні до подібної конкуренції в цю пору року.

Рослина єрика, посадка і догляд

  • Рослина єрика визнана справжнім древнім реліктом, що виростають в найдавнішої екосистемі з минулих геологічних епох. У зв'язку з таким багатим «минулим» рослина докладно вивчають в ряді біологічних вузів.
  • Деякі види еріки використовуються в медицині як лікарські трави для лікування хвороб суглобів (подагри).
  • Серед величезного видового різноманіття відомо безліч медоносних форм рослини, завдяки яким бджолярі одержують т.зв. "вересковий мед".
  • З пористої деревини коренів деревовидного вигляду еріки роблять трубки для куріння, більше відомі під назвою «вересові».
  • Культивуються також види, які відмінно підходять на зрізання або виготовлення сухих букетів.

Рослина єрика, посадка і догляд

Садова єрика, видове різноманіття

З огляду на величезну видове різноманіття Ерік, розглянемо особливості найбільш поширених в нашому регіоні форм вічнозеленого декоративна рослина.

  • Еріка трав'яна.

Еріка трав'яна або, як її ще називають, рум'яна, являє собою розлогий вічнозелений чагарник, висотою не більше півметра. Густа розрослася крона часто нагадує «живий зелений килим». Вид зимостійкий, витривалий, налічує понад 200-т сортів. Може культивуватися в середній смузі Росії. У м'якому південному кліматі цвітіння настає взимку, в більш суворих регіонах - навесні або влітку. Забарвлення пелюсток рожевий або малиновий. Культура відмінно переносить вапняний грунт.

  • Еріка чотиривимірна.

Еріка чотиривимірна або крестолістная володіє компактною чагарникової формою. Вид зимостійкий, високо декоративний. Забарвлення повстяних листя - сіро-зелений, квіток - білий, рожевий або червоний. Листя зібрані в мутовки по 4 шт., Що зумовило назву виду. Зимостійкість помірна, в зонах 4-5 потребує додаткового укритті на зиму.

  • Еріка дарлейская.

Гібридний вид з тривалим періодом цвітіння і великою кількістю бутонів. Еріка дарлейская відрізняється середнім рівнем морозостійкості і швидкими темпами зростання. У висоту багаторічна рослина може досягти метрової позначки, в діаметрі - до півметра. Крона щільна, куляста. Квітки забарвлені в білі, рожеві або малинові тони. Рослина добре росте на вапняній грунті.

  • Еріка деревоподібна.

Це витривала невибаглива дерево з викривленим стовбуром здатне рости на кам'янистому і сухому грунті. Квітки-дзвіночки білого кольору з яскраво-бурими пильовиками. Рослина характеризується сильним запашним ароматом. Висота деревної рослини може досягати 7 метрів.

  • Еріка колосиста.

Еріка колосиста - низькорослий (близько 25 см) напівчагарник з розлогою кроною. Забарвлення суцвіть - ніжно рожевий. Цвітіння починається в літній період.

  • Еріка сіра.

Еріка сіра (або попеляста) відрізняється розлогою кроною невисокого чагарнику, що досягає у висоту від 20 до 50 см. Назва виду обумовлено сизуватим забарвленням листя. Квітки рожево-білі. У період суворих зим вимагає укриття.

Рослина єрика, посадка і догляд

Еріка, кімнатна рослина

  • Квітка єрика можна вирощувати в горщиках, як кімнатна рослина. Природно, що при величезному різноманітті видів еріки далеко не кожен підходить для культивування в домашніх умовах.
  • Для домашнього квітникарства найчастіше використовуються вид еріки витонченої і Ерік трав'яний (рум'яної), а також сорти, виведені з цих форм еріки.
  • Еріка трав'яна може розростатися в діаметрі до півметра, характеризується яскраво-зеленим листям і квітками рожевого забарвлення. Еріка витончена схожа на свого родича, відрізняючись лише забарвленням суцвіть. Вони у неї пурпурно-бузкових відтінків.
  • Кімнатна єрика - низькорослий щільний чагарник, висотою не більше 40-50 см. Діаметр, навпаки, часто перевищує висоту багатолітника. Постійно розростається кущ потребує періодичного пересаджуванні в великі за розміром контейнери або в систематичному розподілі чагарнику. Цвітіння еріки в домашніх умовах настає восени або взимку, радуючи оточуючих великою кількістю ніжних дзвіночків до самої весни.

 Рослина єрика, посадка і догляд

Рослина єрика, особливості вирощування

  • Велика частина видів еріки (за винятком форм, здатних рости на заболочених ділянках) потребує добре водо- і повітропроникною грунті. Культура погано переносить застій вологи, тому при посадці рослини (як в саду, так і в горщику) важливо спорудити хороший дренажний шар.
  • Еріка позитивно відгукується на полегшений пухкий грунт. Кращою для посадки вважається грунтосуміш з торфу, піску і дернової землі (3: 1: 1). Для видів Ерік, що вважають за краще нейтральну середу грунту, потрібно зменшити кількість внесеного в суміш торфу.
  • Висаджують молоді рослини найчастіше ранньою весною, до процесу цвітіння. Практикуються також посадки і після припинення цвітіння. Якщо ж пересадка здійснюється з контейнера, підходить також літній період. В цьому випадку горщик заздалегідь заливають водою і через 1-2 години висаджують, максимально зберігаючи природний кому землі (з горщика).

 Рослина єрика, посадка і догляд

Еріка, посадка рослини в саду

  • Численні представники роду єрика можуть рости на різного типу грунтах: одні на кислих, інші - на вапняних. Грунт може бути як сухий піщаний, так і вологий, заболочений. Тому перед посадкою важливо ознайомитися з перевагами того чи іншого виду еріки. Більшість сортів еріки все ж виростають на нейтральній або кислої, дренированной, грунті.
  • Вічнозелена культура негативно «ставиться» до органічним добривам, тому з органікою «перестаратися» не варто.
  • Місце для посадки слід вибирати відкрите, з розсіяним світлом. Тінь і півтінь небажані, так як подібні умови провокують бляклу забарвлення квіток багатолітника і значно знижують їхню розмаїтість. Прямостоячі ламкі гілки еріки потребують захищеному від вітрів і протягів ділянці. Жива огорожа з представників хвойних (або інших рослин) стане надійним захистом для декоративного чагарнику в саду.

Рослина єрика, посадка і догляд

  • Щоб уникнути постійного застою вологи, краще не висаджувати багаторічна рослина в низинах або улоговинках. Перезволоження провокує розвиток грибкових захворювань.
  • Початковим етапом посадки культури буде підготовка посадкової ями. Глибина ями повинна відповідати розмірам кореневої системи саджанця еріки. Як правило, буде достатньо 20-25 см.

Рослина єрика, посадка і догляд

  • На дні ями споруджують дренажний шар з щебеню або битої цегли, зверху підсипають грунтосуміш. Коренева шийка рослини при посадці повинна знаходитися на рівні поверхні землі, без заглиблення.
  • При посадці кількох кущів Ерік, між ними залишають відстань близько півметра.

 Рослина єрика, посадка і догляд

Еріка, посадка кімнатної рослини

  • Вирощування домашнього рослини, Ерік, вимагає дотримання певного температурного режиму. Оптимальна температура культивування куща в домашніх умовах не повинна перевищувати позначку в 180С, а в період цвітіння - бути ще нижче (до 80С). У разі температури, що перевищує зазначені показники, рослині потрібно обов'язково збільшити вологість повітря. Для цього крону обприскують з пульверизатора, встановлюють спеціальний зволожувач або ставлять горщик з квіткою на вологий керамзит.

Рослина єрика, посадка і догляд

  • При посадці рослини в горщик необхідно спочатку переконатися в наявності на дні посадкового контейнера декількох отворів (для стоку води), після чого насипати дренажний шар з дрібного щебеню або керамзиту, і вже потім засипати основну грунтосуміш.
  • Місце, де розташовують кімнатна рослина еріку, має бути добре освітленим, без протягів.

Рослина єрика, посадка і догляд

Де купити і як вибирати рослина єрика?

  • Купуючи хвойна рослина, важливо переконатися в ідентичності вибраного сорту, перевірити стійкість рослини до місцевих кліматичних умов. Як відомо, районовані сорти добре адаптовані до місцевого клімату, чого не скажеш про завезених здалеку або імпортних саджанцях.
  • При покупці саджанців слід звернути увагу на стан кореневої системи представника вересових. З огляду на, що коріння еріки утворюють тісний симбіоз з грунтовими грибами, пошкоджені (оголені) коріння будуть погано приживатися на новому місці.
  • Еріка, що продається в контейнері, також повинна відповідати ряду вимог, а саме: пагони повинні бути повністю облиственими і еластичними; на кінцях гілок будуть помітні молоді (світлого забарвлення) пагони; грунт в контейнері зволожений (без пересушування і застою вологи); кореневий кому контейнера не відділяється від горщика (це може свідчити про висушуванні грунту і коріння).
  • Найкращий вік саджанця для посадки на постійне місце становить 2-3 роки.

Рослина єрика, посадка і догляд

Рослина єрика, особливості догляду

Як правильно доглядати за квіткою єрика? Насправді, особливих секретів немає. Полив, мульчування, легка формує обрізка і щорічна підгодівля, - ось основні заходи, необхідні для догляду за рослиною єрика як в домашніх умовах, так і в саду, у відкритому грунті.

Крім цього, садові єрика часто потребує укриття на зиму, прополюванні від бур'янів і захисту від характерних для виду захворювань.

Кімнатна єрика, в основному, потребує хорошому освітленні і прохолодному повітрі.

 Рослина єрика, посадка і догляд

Полив і розпушування рослини єрика

  • Хвойна рослина єрика віддає перевагу поливу м'якою водою (без будь-яких домішок).
  • У жаркий і постпосадочний період поливати чагарник необхідно частіше і рясніше. Разом з тим, не можна допускати надмірного перезволоження або застою вологи.
  • Кімнатна рослина єрика з пересушеним грунтом можна «реанімувати». Для цього горщик з кущем еріки рекомендують поставити в ємність (наприклад, відро) з водою, приблизно на годину.
  • Обприскування надземної частини багаторічників позитивно позначається на зростанні і розвитку чагарнику, забезпечуючи при цьому необхідний квітці високий рівень вологості. Проводити обприскування краще у вечірній час.
  • З огляду на поверхневе залягання коренів Ерік, розпушування грунту проводять акуратно і не глибоко. Розпушування показано при видаленні бур'янів і в разі ущільнення грунту.
  • Мульчування пристовбурного кола деревною тріскою, торфом або корою дозволить уникнути додаткового розпушування, забезпечуючи при цьому вологий мікроклімат грунту.

 Рослина єрика, посадка і догляд

Обрізка рослини єрика

  • У перші два-три роки після посадки рослина не обрізають. По закінченню цього терміну (а іноді і значно пізніше) проводиться неглибока формує обрізка кущів.
  • Обрізають крону куща після завершення цвітіння або до нього. Роблять це акуратно, трохи нижче суцвіть, що не зрізуючи стару здерев'янілих частина пагонів.
  • Щоб зберегти декоративний вигляд кімнатної Ерік, після цвітіння горщик з квіткою злегка нахиляють і струшівают зів'ялі бутони.
  • Обрізка надає вічнозеленого чагарнику привабливий і доглянутий вигляд. До того ж, видалення старих пагонів стимулює утворення нових, молодих.
  • Регулярна щорічна обрізка дозволяє рослині закласти більшу кількість квіткових бруньок, що забезпечує в подальшому формування красивою, рясно квітучої, крони.

Рослина єрика, посадка і догляд

Підживлення рослини єрика

  • Періодичність внесення підгодівлі для рослини еріки становить - 1 раз в рік (навесні).
  • Небажано в якості підгодівлі еріки використовувати органічні добрива.
  • Оптимальний варіант - внесення в грунт комплексних мінеральних добрив (наприклад, 30 г комплексу «Кеміра універсал» на 1 м2).
  • Підійдуть також готові добрива для рододендронів або азалій, які продаються в квіткових і садівничих магазинах.
  • При поливі квітки розчином добрива, потрібно стежити, щоб рідина не потрапляла на лиственную частина чагарнику.

 Рослина єрика, посадка і догляд

Хвороби і шкідники рослини єрика

  • Рослини єрика практично не піддається нападам шкідників, але, на жаль, може хворіти грибковими та вірусними захворюваннями.
  • Найчастіше поширене захворювання сірою гниллю. Провокує появу грибка підвищена вологість грунту і повітря (наприклад, застій талих вод або пізніше розкриття чагарнику навесні). Одними з перших ознак захворювання буде сірий наліт на пагонах і опадання листя. Для запобігання хвороби використовують протигрибкові препарати, на кшталт «Фундазол» або «Топаз». При більш глибокої стадії хвороби застосовують 1% -й розчин мідного купоросу, яким обприскують рослина кілька разів (з інтервалом в 6-10 днів). Для профілактики захворювання, кущі еріки обробляють розчином мідного купоросу ранньою весною і пізньою осінню.
  • Перезволоження грунту і надлишок внесених добрив так само негативно позначаються на зростанні і розвитку вічнозеленого чагарнику. При цьому, зелене листя набувають коричневий відтінок, а верхівки пагонів в'януть.
  • Підсихання молодих пагонів і сірувато-білястий наліт на листках еріки свідчить про поразку рослини борошнистою росою. Бурі плями на листі багатолітника вказують на прогресування хвороби - іржі. У боротьбі з цими захворюваннями застосовуються відповідні протигрибкові препарати.
  • У разі поразки рослини вірусною інфекцією, пагони еріки починають викривлятися і деформуватися, а листя і суцвіття стають нерівномірно забарвленими. Як правило, при такому захворюванні чагарник доводиться знищити, а місце його зростання - ретельно продезінфікувати.

Укриття на зиму рослини єрика

  • Більшість представників вересових, в тому числі і єрика, відрізняються високим ступенем морозостійкості, а значить, не потребують будь-якого додаткового укриття на зиму.
  • У регіонах з холодними суворими зимами пристовбурне ділянку чагарнику мульчують товстим (до 10 см) шаром торфу або сухого листя. Надземну частину багатолітника вкривають ялиновим гіллям.
  • Навесні, при настанні стійкої теплої погоди, укриття знімають, а мульчу злегка відгортають від стовбура.

Рослина єрика, посадка і догляд

Розмноження рослини єрика

Багаторічна єрика розмножується насінням, живцями, відводками або поділом куща.

Рослина єрика, посадка і догляд

Генеративний спосіб (насінням) розмноження еріки

Даний спосіб розмноження найчастіше використовується при виведенні нових сортів еріки. Практикується також розведення еріки за допомогою насіння і в домашніх умовах, хоча часу для вирощування саджанців знадобиться більше, ніж при вегетативному способі.

  • Насіння еріки дуже дрібні, тому для них застосовується поверхневий посів, їх можна також висівати в пакети (або миски), що не закладаючи в грунт. Як субстрат використовують хвойну землю, торф і пісок (1: 2: 1). Миски накривають склом, імітуючи умови парника.
  • Підтримуючи температурний режим близько 200С, забезпечуючи зволоження грунту і провітрювання парника, приблизно через місяць з'являються сходи рослини.
  • Сіянцям забезпечують світло і вологість, їх дорощують і гартують, і лише через 1,5-2 роки вони будуть готові до посадки на постійне місце.
  • Насіння Ерік, за умов правильного зберігання, довгий час (до 15 років) здатні зберігати схожість.

Рослина єрика, посадка і догляд

Вегетативний спосіб (живцями, частиною куща, відводками) розмноження еріки

  • Для розмноження живцями, ранньою весною (або після періоду цвітіння) зрізають короткі полуодревесневшіе верхівкові пагони Ерік, довжиною близько 2-3 см. Живці на третину поглиблюють в субстрат з торфу і піску. Хороші результати вкорінення живців показує використання додаткових підгодівлі (мікродобрив або слабкого розчину сечовини). Приблизно через місяць живці утворюють коріння. З цього часу живці швидко ростуть і висаджуються на постійне місце.
  • Розподіл чагарнику на частини, мабуть, найбільш простий спосіб розмноження вічнозеленого верескового. Для цього кущ, за допомогою лопати, ділять на частини з повноцінними корінням, після чого розсаджують їх на нове місце.
  • Відведення чагарнику (нижні пагони) прикопують навесні, прищипують скобою і чекають утворення коренів. Природно, що в цей період рослина і місце фіксації відводків потребують регулярних поливах. Вкорінені відводки відокремлюють від материнського куща і висаджують окремо.

Рослина єрика, посадка і догляд

Отже, дивно приваблива рослина, єрика, найчастіше використовується в садовому квітникарстві, але деякі її види можна вирощувати і в домашніх умовах, в квіткових горщиках. При цьому важливо враховувати особливості культивування вічнозеленого чагарнику і його базові потреби: світло, волога, свіже повітря.

Знаючи ключові агротехнічні прийоми, посадка і догляд за рослиною єрика не викличе особливих складнощів. Натомість, клумба, квітковий горщик або сад по-справжньому перетворяться і «заграють» різнокольоровими фарбами, навіть в холодну пору року.

Рослина єрика, фото

Рослина єрика, посадка і догляд

Рослина єрика, посадка і догляд

Рослина єрика, посадка і догляд

Рослина єрика, посадка і догляд

Рослина єрика, посадка і догляд

Рослина єрика, посадка і догляд

Рослина єрика, посадка і догляд

Рослина єрика, посадка і догляд

Рослина єрика, посадка і догляд

Рослина єрика, посадка і догляд

Рослина єрика, посадка і догляд

Рослина єрика, посадка і догляд

Відео «Рослина єрика, посадка і догляд»