» » » Бадан, посадка і догляд у відкритому грунті

Бадан, посадка і догляд у відкритому грунті

Бадан, посадка і догляд у відкритому грунті

Бадан - декоративне трав'яниста рослина, широко застосовується в озелененні дачних ділянок, клумб і прибудинкових територій. Добре виглядає при посадці моно групами, одиночними рослинами біля штучних водойм, або ж в компанії інших рослин в складі альпійських гірок. З листя рослини готують смачний і корисний чай. Кореневища використовують для приготування цілющих відварів і мазей. Друга назва квітки - Бергені, в честь німецького ботаніка Бергена.

Бадан: опис

Бадан - це багаторічна вічнозелена рослина. Відноситься до сімейства камнеломкових (Saxifragaceae). У північних регіонах росте в дикому вигляді, в середній смузі використовується для озеленення на міських клумбах, вирощується на городах, в садах.

Широке поширення трава бадан придбала завдяки своїй невибагливості і привабливому зовнішньому вигляду. Листя бадану щільні, зелені, за формою схожі на капустяні. При першому зниженні температури, восени, листя червоніють, тому клумби, до складу яких входить рослина, набувають яскраві осінні фарби і стають надзвичайно декоративними завдяки різноманіттю кольорів.

У квітні рослина випускає стріли - квітконоси довжиною 20-50 см, на яких формуються суцвіття типу волоті, що складаються з безлічі невеликих квіток. Цвіте бадан в травні, при цьому досить тривалий час, близько місяця. Пелюстки квітів білі, рожеві, пурпурові, червоні, в залежності від сорту рослини. Квіти невеликі, чашоподібні, пелюстки частково зрощені.

Залежно від регіону зростання період цвітіння може зміщуватися як на середину березня, так і на кінець травня - початок червня. Запилюється бадан комахами.

В кінці липня - серпні на місці квітів формується плід - коробочка з насінням. Насіння утворюється багато, розмір насіння близько 2 мм.

Бадан, посадка і догляд у відкритому грунті

Бадан: посадка

Освітленість

Квітка бадан - тіньовитривала рослина, ідеальним місцем посадки для нього буде півтінь. При посадці на сонці листочки стають яскравішими, або навіть трохи підгорає, сама рослина повільніше розвивається. Хоча в природному середовищі існування бадан зустрічається не тільки на узліссях, а й в горах на відкритих схилах. Якщо рослина не цвіте, можливо, йому дуже темно, або не підходить грунт. У такому випадку його пересаджують.

Вологість, грунт

Місце для посадки вибирають таке, де немає застою грунтових вод. Якщо все ж потрібно посадити Бергені в місці з підвищеною вологістю, то організують дренаж, щоб в місці посадки не було занадто сиро. Масивне кореневище бадану в занадто вологому грунті загниває, рослина хворіє і може пропасти повністю. Також при виборі місця посадки уникають місць, в яких утворюється застій води під час танення снігу. До складу грунту бадан невибагливий, тому додаткових добрив не потрібно.

Терміни посадки

Рекомендований час висадки рослини - початок весни, тоді за літо саджанець не тільки добре вкорениться, а й почне розростатися. При осінній посадці місце заглиблення стебла мульчують залишками рослин, накривають агроволокном, так як незміцніле рослина ще не вкоренилася на новому місці. При мульчировании стежте, щоб в мульчу не потрапляли сірники з насінням, які навесні проростуть в окрузі і доставлять чимало клопоту. Купити бадан в горщику можна в будь-який час року, така рослина висаджують в грунт починаючи з ранньої весни і до пізньої осені.

Посадка бадана

Саджанець рослини розміщують у заздалегідь приготовлені ямки на глибину 10-15 см. Відстань між саджанцями не менше 30 см, так як бадан досить швидко розростається вшир. Висаджують Бергені горизонтально, кореневище засипають ґрунтом і трохи утрамбовують. Місце посадки рясно поливають. Якщо бадан із закритою кореневою системою пересідає в жарку пору року, для кращої адаптації рослину висаджують відразу з грунтом з горщика, щоб не пошкодити його кореневу систему.

Бадан, посадка і догляд у відкритому грунті

Догляд за Бергені

Обрізка

Бадан - невибаглива рослина, тому догляд за ним мінімальний. Навесні, після зимівлі, частина листя засихають. Ці листи обрізають, миють, сушать, подрібнюють і використовують для приготування смачного і корисного чаю. Якщо залишити листя на грядці з рослиною, листя сформують мульчирующий шар, який буде зберігати вологу в землі і захистять коріння від пересихання, тому прибирати їх необов'язково. Після закінчення цвітіння сухі суцвіття видаляють.

Полив і добриво

У міру висихання грунту бадан поливають, полив помірний. Якщо Бергені зростає довго на одному місці, то навесні проводять підживлення універсальними мінеральними добривами. Восени рослина підливають розчином суперфосфату. На одному місці бадан росте до 10-ти років, пересадки не любить. Після зміни місця може досить тривалий час залишатися на одній стадії розвитку, поки добре не вкорениться і адаптується.

Зимівля

Бадан - морозостійка рослина. Всю зиму листя бадану прекрасно переносять без укриття, притому залишаючись живими. У холодну пору року листя рослини яскравого червоного кольору, і лише навесні він знову стають зеленими, а частина нижнього листя всихає.

Бадан, посадка і догляд у відкритому грунті

Бадан: розмноження

Найчастіше бадан розмножують діленням куща, але таким способом неможливо отримати багато рослин за один сезон. До теж же, поділ куща не рекомендується проводити занадто часто. Розглянемо можливі способи розмноження рослини.

Розмноження насінням

Для посадки насіння готують ємність для посадки і грунт для квітів. Посів роблять на початку березня. На дні ємності передбачають отвори для вентиляції. Спочатку засипають шар дренажу, потім грунт. У грунті формують борозенки глибиною до 1 см, відстань між борозенками - 5-7 см. Борозенки перед посадкою поливають. Насіння бадана дрібні, але не варто їх садити занадто густо. Після посіву зміна трохи прикривають землею або торфом і легенько трамбують місце посадки долонею. Оптимальна температура в приміщенні - 18-20 ° C, під час пророщування насіння не розміщують під прямими сонячними променями.

Ємність з майбутньою розсадою накривають плівкою, періодично плівку знімають для провітрювання, у міру необхідності грунт поливають. Вже через 2 тижні з'являються перші паростки. Після цього плівку знімають. Через місяць розсаду проріджують.

На початку літа приходить час для висадки рослин у відкритий грунт, до цього часу маленькі саджанці бадана досить для цього зміцніли. Для висадки готують лунки глибиною 5-7 см на відстані 30-40 см одна від одної, для кращого вкорінення місце посадки притеняют. Саджанці акуратно розміщують в лунці, засипають ґрунтом, поливають. У перший рік життя бадан з насіння розвивається дуже повільно, полив повинен бути помірним, щоб грунт не пересихав. Для успішної зимівлі для маленьких рослин організовують укриття з листя опалого дерев.

За другий рік життя рослини зміцніють достатньо для того, щоб замовити без укриття. Цвітіння бадана настає орієнтовно у віці 3-х років.

Розмноження діленням куща

Дорослий кущ бадана добре розвивається, нарощуючи безліч горизонтальних стебел, які займають все більшу площу. Один з таких стебел з кореневищем відсікають в місці його приєднання до материнського рослині, і пересаджують на нове місце проживання. У новому місці саджанець розміщують горизонтально, трохи заглубив в грунт, і рясно поливають. У перший рік рослина вкорінюється і розвивається повільно, але вже на наступний рік навесні викидає цветонос і прикрашає місце свого проживання цвітінням і ніжним ароматом. Кращий час для розмноження поділом - рання весна. При необхідності розсаджують і влітку, восени, але такі рослини гірше приживаються, потребують притінення, регулярного поливу, мульчування грунту. Якщо стебло пересаджуваної рослини збирається цвісти, цветонос видаляють, щоб бадан не витрачав сили на цвітіння.

Бадан, посадка і догляд у відкритому грунті

Бадан: сорти

Всього в природі існує близько 10-ти різновидів бадана, на основі яких отримано безліч сортів садових рослин.

  • Бадан товстолистий (B. crassifolia) найбільш поширений вид, досягає у висоту до 50-ти см. Пелюстки квітів - темно-рожеві, самі квіти розміром 1,5-2 см. Листя навесні і влітку світло-зелені, блискучі, в зимовий час червоно-бурі. Кущ рослини великий, до 45 см в діаметрі.
  • Бадан тихоокеанський (Bergenia pacifica kom.) У висоту досягає 40-45 см, цветонос червонуватий, квіти рожеві, з бузковим відливом, нагадують маленькі дзвіночки. Листя шкірясті, товсті, еліпсоїдної форми, черешки їх короткі. Влітку листя темно-зелені, в холодну пору року червоніють.
  • Бадан серцелиста (B. cordifolia) зростає до висоти 20-40 см, в залежності від умов вирощування. Існує безліч сортів, які цвітуть білими, рожевими, фіолетовими квітами. Листя пишні, декоративні, серцеподібної форми. Існують різновиди з різнокольоровим листям. Деякі сорти здатні повторно цвісти наприкінці літа.
  • Бадан Шмідта (B. schmidtii) - невибагливий сорт, найбільшого поширення набув у Європі. Відрізняється своєрідними крильцями, що обрамляють краю і черешок листя рослини. Квіти яскраво-червоного кольору. Восени листя рослини стають темно-червоними з синім відливом. Поверхня листя матова.
  • Бадан Таббі Ендрюс (Tubby Andrews) - гібридний сорт з унікальним забарвленням листя. Його листя темно-зелені з білими, жовтими плямами і штрихами. Кущ росте до 30 см. Восени листя набувають червоно-оранжеві відтінки.

Бадан, посадка і догляд у відкритому грунті

Хвороби і шкідники

Хімічний склад бадана такий, що він практично не вражається шкідниками.

Хвороби

При вирощуванні в важких глинистих ґрунтах з підвищеною вологістю кореневища бадану можуть загнивати. Гниття викликають гриби, добре розмножуються в сирому грунті. Рослина пересаджують в більш сухе місце або організовують дренаж для зниження вологості грунту на місці посадки Бергені. Додатково поливають протигрибковими препаратами, або при пересадці обробляють кореневище, попередньо видаливши підгнилі ділянки коренів.

Шкідники

  • Пенніц слинява як правило вражає рослини, посаджені в тіні. Для боротьби застосовують інсектициди, обробка проводиться рано вранці або у вечірній час. У похмурі час проведення обробки не має значення.
  • Нематоди - черв'яки, що живуть в грунті, при великому ураженні здатні знищити рослину. Навіть на пересадженими рослині залишаються яйця нематод і колонія знову розмножується. Для боротьби зі шкідником бадан викопують, витримують коріння в яскраво-рожевому розчині марганцівки і висаджують на нове місце. Заражену ділянку ретельно обробляють хімікатами, з протягом року він непридатний для вирощування будь-яких рослин. Прогноз лікування рослин, заражених нематодами, несприятливий, тому найкращим способом боротьби з шкідником є ​​спалювання стебел і коренів хворого квітки.

Бадан, посадка і догляд у відкритому грунті

Бадан: фото

Бадан, посадка і догляд у відкритому грунті Бадан, посадка і догляд у відкритому грунті

Бадан, посадка і догляд у відкритому грунті

У середній смузі бадан широко поширений в ландшафтному дизайні завдяки його невибагливості і високої декоративності в будь-який час року. Навесні цвітіння бадана радує око ще на напівпорожніх клумбах, влітку пишні листя зберігають декоративний зовнішній вигляд рослини, восени, коли все в'яне, обсипається, бадан немов починає нове життя, тільки вже в багряному вбранні. І навіть взимку, ледь сніг підтане, як погляду відкривається який не хоче засипати бадан.