При формуванні альпійської гірки незамінним рослиною буде такою почвопокровнікі, як ломикамінь, який в травні перетворюється в килим з квітів, в решту часу утворює красиву подушку із зелені, формуючи суцільне трав'яниста покриття. Розглянемо в нашій статті особливості догляду та розмноження садових видів ломикаменів.
Камнеломка: опис
Камнеломка відноситься до багаторічних рослин, рідше зустрічаються одно- і дворічні різновиди, які не використовуються в декоративних цілях. Належить до почвопокровним, тобто стелеться рослинам.
Листя ломикаменів зібрані в невелику розетку, з якої росте міцний цветонос, який закінчується білими, рожевими або червоними квітами. Листя різноманітні за формою залежно від сорту рослини. Квіти за розміром можуть досягати 1,5-2 см в діаметрі. Суцвіття гроновидні або волотисте.
Назву свою рослина отримала завдяки здатності рости навіть на невеликій ділянці грунту зведи каменів, в тріщинах скель. Існує безліч різновидів ломикаменів, використовуваних для вирощування як на садових ділянках, так і в якості кімнатних рослин.
Вегетаційний період ломикаменю починається в квітні, і вже в середині травня на зеленому килимі розпускаються численні квіти. Цвітіння триває близько місяця.
Камнеломка: посадка
Грунт для посадки
Грунт для посадки ломикаменю підходить практично будь-якого складу. Добре підходять навіть глинисті низькородючі почви.Так як це почвопокровноє рослина, бажано заздалегідь продумати обмежувачі зростання, тоді ломикамінь, яка з часом займе всю надану їй площу, не буде витісняти сусідів по клумбі.
Місце посадки
Камнеломка добре себе почуває як при посадці на сонячних ділянках, так і в півтіні. Для цієї рослини важливий хороший дренаж грунту, щоб вода не застоювалася і коріння не загнивали. У складі альпійських гірок краще використовувати рослину для посадки на схилі, ніж на вершині.
Пора року
Оптимальний час для посадки - весна, до настання спеки. Краще садити відразу кілька рослин, розташувавши їх на відстані 15-20 см одна від одної в шаховому порядку. Влітку молоді поодинокі рослини перетворяться в невеликі кущики, які з часом зімкнуться між собою. При необхідності пересаджують в будь-який час року, але тоді використовують для посадки не поодинокі рослини, а шматочки «килимка» разом з грунтом.
Посадка
Для посадки ломикаменю виконують наступну послідовність дій:
- формують невеликі поглиблення в грунті,
- розміщують в ямці саджанець,
- закопують землею, ретельно утрамбовувавши її,
- ділянку добре поливають.
Якщо грунт в місці посадки спочатку був дуже сухе, за добу до посадки грядку поливають.
Камнеломка: догляд
Завдяки невибагливості і витривалості ломикамінь дуже проста в догляді. Більшість видів рослини не бояться посухи, спеки та морозів.
- Під час літньої спеки рослину поливають у міру необхідності, при поливі важливо не перезволожувати грунт, щоб не було застою води. У перший час після посадки стежать за рівнем вологості грунту, але після того, як ломикамінь застилає грунт єдиним покровом, вона сама утримує вологу в ґрунті, тому її маленькі корінці добре переносять посуху.
- Камнеломка пригнічує бур'яни, поступово витісняючи їх, тому прополка потрібно тільки на відкритих ділянках землі біля рослини.
- Висока морозостійкість дозволяє вирощувати ломикамінь в північних регіонах, при цьому на зиму укриття не потрібно.
Камнеломка: розмноження
Рослина розмножують 3-ма способами:
- насінням,
- живцями,
- діленням куща.
Вирощування ломикаменю з насіння
У природі маленькі насіння розносяться на великі відстані, що пояснює появу рослини в найнесподіваніших місцях, таких як вузька ущелина на схилі кам'янистої скелі. Виростити ломикамінь можна з насіння і самостійно.
- Після закінчення цвітіння збирають насіння, просушують, і зберігають до весни в полотняних мішечках.
- Готують посадковий ящик, на дно насипають дренажний шар, потім заповнюють його приготованим грунтом, який складається з торфу, дернової землі і піску в співвідношенні 2: 2: 1.
- Насіння сіють навесні, в березні-квітні, до того ж їх не поглиблюють в грунт, а тільки трохи засипають піском і поливають.
- Ящик з посівами накривають плівкою для створення парникового ефекту. У міру необхідності землю зволожують за допомогою розпорошеної води. Перші сходи з'являються тільки через 15-20 днів, а перший справжній листочок з'явиться тільки через місяць.
- Через 3 тижні після появи справжнього листка розсаду пікірують в окремі горщики з живильним грунтом і продовжують вирощувати.
- В кінці травня горщики з рослинами виносять на балкон або в теплицю для того, щоб рослини загартувалися перед висадкою у відкритий грунт.
- Пересаджують рослини на постійне місце в червні. Більш надійно висадити ломикамінь з відкритий грунт після того, як у нього сформується розетка з листя, але, як правило, це відбувається тільки через рік.
Вирощування ломикаменю з насіння - тривалий процес, тому такий спосіб розмноження не користується широкою популярністю серед садівників.
Розмноження укоріненням живців
Для вкорінення зі здорового рослини беруть живці - бічні пагони, які являють собою розетки з фрагментом черешка. Процедуру проводять після завершення цвітіння. Живці відщипують від материнської рослини і укорінюють в посадочних ящиках, або просто пригинають до землі і дають їм вкоренитися поруч з материнською рослиною. В кінці літа на держаках формуються корінці.
Рослини, вкорінюється в посадочних ящиках, краще висадити в грунт тільки на наступний рік, навесні. Ті ж рослини, які вкорінюються у відкритому грунті, на зиму вкривають опалим листям плодових дерев, а навесні пересаджують на постійне місце.
Розмноження діленням куща
Такий спосіб найбільш поширений, так як найменш трудомісткий. До недоліків можна віднести хіба що отримання невеликої кількості посадкового матеріалу за сезон.
- Частина куща ломикаменю відокремлюють від материнської рослини разом з корінцями.
- Ділять на необхідну кількість саджанців так, щоб у кожної рослини були свої коріння.
- Висаджують відразу на постійно місце.
Процедуру проводять, починаючи з квітня і до серпня. Якщо пересадка проводиться під час цвітіння, то квітконоси видаляють.
Камнеломка: види і сорти
Існує велике різноманіття видів ломикаменів, які включають в себе безліч сортів. Розглянемо основні особливості деяких найбільш поширених видів.
Камнеломка Арендса
Являє собою низькорослий гібрид, широко застосовуваний садівниками для оформлення клумб на своїх ділянках. Ломикамені цього виду, як правило, виростають не вище 20 см, утворюючи щільне густе покриття. Листя рослини зеленого кольору, роздільні. Час цвітіння настає в травні. Завдяки високій зимостійкості ломикамінь Арендса відмінно себе зарекомендувала для озеленення садів і клумб в північних широтах.
Сорти ломикаменів Арендса:
- Пурпурмантель - сорт з незвичайними рожевими квітами діаметром 1,5 см, висота стебла до 20 см. Віддає перевагу півтінь, помірно-вологий грунт.
- Блютентеппіх має червоні квіти і росте до 15 см.
- Шнеетеппіх - рослина з білими квітами, листя темно зелені.
- Фламінго - сорт з квітами ніжно-рожевого кольору, завдяки чому і отримав свою назву.
Метельчатая камнеломка Бедренец
Рослини цього виду широко поширені в Сибіру і Європі. Найчастіше зустрічаються на схилах пагорбів, на узліссях лісу. Вид не використовується як декоративна рослина, проте славиться своїми лікувальними властивостями. Має зонтичні суцвіття, квіти білі, дрібні, розташовані на стеблах заввишки до 60-ти см. Листя у ломикаменю цього виду округлої форми, шкірясті, м'ясисті, зеленого кольору з сіруватим нальотом.
Камнеломка котиледон
Один з найбільш привабливих і поширених видів рослини. Завдяки дуже щільним розеток листя, ломикамінь котиледон схожа на суккулент. Листя товсті, зеленого кольору з білим вапняним нальотом, особливо вираженим по краях. Довжина листя до 10-ти см, форма овальна з зубчастими краями. Стебло з квітами досягає 60-ти см у висоту, квіти біло-рожеві, схожі на маленькі зірочки, зібрані в кистеобразное суцвіття. У природному середовищі існування зустрічається в Альпах.
Камнеломка плетеносная
Вид в природному середовищі існування зростає в Японії і Китаї. Лист рослини опушений, як правило верх листа строкатий, нижня ж сторона рожево-коричнева, хоча в залежності від сорту листя може бути і повністю зеленими.
Камнеломка плетеносная використовується для вирощування в якості кімнатної рослини, ця невибаглива рослина, яке цвіте навіть не в найсприятливіших умовах. Квітконоси рослини мають вигляд волоті з невеликого розміру білими квітами.
Садити така рослина краще в підвісне кашпо, так як з часом материнський кущ дає безліч вусів з розеточка діток, як полуниця. Вуса з маленькими розеточка красиво декоративно звисають вниз на 2-3 рівня, що надає рослині ампельний вид. Потрапляючи на землю, розеточкі діток вкорінюються.
Як і інші види ломикаменів, кімнатна рослина не любить застою води. Під прямими сонячними променями листя рослини бліднуть, тому краще розташувати ломикамінь на північний або західний підвіконня.
Найбільш поширені сорти кімнатних ломикаменів:
- Триколор має суцвіття з дрібними квітами, здатна цвісти в будь-який час року. Квітконоси високі, до 40 см. Листя 5-7 см в діаметрі, округлі, зелені з біло-рожевою облямівкою.
- Харвест Мун має жовто-зелені, золотисті листя, знизу червоні.
- Марун Б'юті - сорт з округлим листям, пофарбованими в іржаво-червоний колір.
Хвороби і шкідники
Незважаючи на невибагливість рослини, при несприятливих умовах все ж ломикамінь може захворіти. В першу чергу важливо з'ясувати причину захворювання, так як якщо її не усунути, рослина захворіє знову.
Хвороби
При підвищеній вологості повітря, посадці в густому затінку, на листках ломикаменю з'являються сліди грибів. Це можуть бути такі захворювання як іржа ломикаменю, або борошниста роса. Рекомендується провести обробку рослини протигрибковими медьсодержащими препаратами.
Шкідники
З шкідників на ломикаменю найчастіше зустрічається павутинний кліщ. Листя уражених рослин покриваються плямами жовтого кольору, потім всихають. Для боротьби з павутинним кліщем застосовують інсектициди. Сухе повітря сприяє поразці ломикаменю кліщем, тому частіше пошкоджуються домашні види рослин.
Камнеломка: фото
болотяна ломикамінь
камнеломка плетеносная
камнеломка Арендса
дерністий ломикамінь
камнеломка Бедренец
камнеломка котиледон
Квітка ломикамінь добре виглядає на спільних клумбах поряд з седумов, живучки, низькорослої гвоздикою, чебрецем. Також хороші ломикаменю поруч з високими рослинами, квітучими в відмінне від ломикаменів час. Зібравши в одній клумбі рослини з різними термінами цвітіння, можна домогтися високої декоративності ділянки протягом усього сезону.