Бузок - один з найпопулярніших декоративних чагарників, який садівники з багатьох країн світу вибирають для прикраси своїх ділянок. Бузок вибирають не тільки через її вабить і яскравого аромату, але і через невибагливості в вирощуванні. Відомо багато різновидів бузку, але в цій статті ми поговоримо про бузку амурської, яка в народі часто називають «Тріскун». Таке незвичайне назва чагарник заслужив через характерного гучного тріску, який можна почути, якщо кинути гілки бузку в вогонь.
Бузок амурський - опис
- Бузок амурський належить до сімейства маслинових роду бузок.
- Батьківщиною бузку амурської вважають Маньчжурію, Китай, Корею, Амурську область, Хабаровський регіон, Приморські краю.
- Бузок амурський була відкрита в 1855 році, а перше ботанічний опис отримала в 1857 році російськими ботаніками.
- Бузок амурський в дикій природі воліє рости на гірських схилах, на берегах водойм, у змішаних лісах, в заростях кущів.
- Бузок амурський в дикій природі може досягати 20 метрів у висоту. При сприятливих умовах в саду може виростати до 10 метрів.
- Бузок амурський вважається деревом довгожителем, тому що може рости на одному місці близько 100 років.
- Стовбур бузку амурської може досягати 30 см в діаметрі. Він покритий корою темно-сірого, бурого кольору.
- Листя бузку амурської можуть досягати від 5 до 11 см в довжину і мають елліпсовіднимі форму, яка характерна для більшості інших різновидів бузку. З приходом осені листя бузку амурської набувають золотисті або пурпурні відтінки, що надає дереву ще більшу декоративну цінність.
- Відмінною особливістю бузку амурської є те, що вона зацвітає трохи пізніше, ніж бузок звичайний. Період активного цвітіння настає в кінці червня або на початку липня. Бузок амурський цвіте білими або злегка кремовими квітами, які збираються в суцвіття з довжиною близько 20-25 см і діаметром близько 20 см. Квітки бузку дуже дрібні - близько 5-6 мм в діаметрі. Бузок амурський цвіте близько 3 тижнів.
- Після закінчення періоду цвітіння бузку амурської на місці відцвілих суцвіть утворюються насіннєві коробочки. Насіння досить великі - довжиною близько 1.5 мм і шириною близько 6 мм.
- Бузок амурський - відмінний варіант не тільки для декорування приватного саду, але і для прикраси міських вулиць. Рослина дуже витривала, має сильно розвинену кореневу систему, посухостійка і морозостійко. «Сестрою» бузку амурської вважають бузок японську.
Екологічні властивості бузку амурської
- Бузок амурську часто вибирають для посадки не тільки через високу декоративності цієї культури, а й з-за її здатності зміцнювати грунт. Цей різновид бузку має надзвичайно розвинену кореневу систему, завдяки якій і відбувається зміцнення берегів, схилів, пагорбів. Особливо корисно висаджувати амурську бузок поблизу водойм.
- Бузок амурський - чудовий медонос. Незвичайно приємний і сильний аромат вабить бджіл та інших комах.
- Бузок амурський має високу стійкість до забруднених міському повітрю. Саме з цієї причини дану культуру часто вибирають для облагородження скверів, парків, жвавих вулиць в містах. Бузок амурський прекрасно росте навіть на бідних і кам'янистих грунтах, прикрашаючи і перетворюючи будь-яку місцевість.
Бузок амурський Сударушка
Бузок амурську купити не завжди просто. Набагато більшою популярністю користується бузок звичайний. Але у великих садівничих магазинах можна придбати насіння найвідомішого сорти бузку амурської - Сударушка. Багатостовбурний чагарник може досягати 10 метрів у висоту. Кора дуже схожа на вигляд на кору вишні. Бузок Сударушка схильна до зміни забарвлення листя протягом вегетаційного періоду. При розпусканні листя має зеленувато-пурпурового кольору, влітку - темно-зелений, а восени листя забарвлюється в пурпурні і золотисті відтінки. Бузок цвіте дрібними білими квітами, зібраними в волотисте суцвіття довжиною до 25 см.
Даний сорт активно залучає бджіл під час цвітіння своїм сильним медовим ароматом. Насіння бузку амурської Сударушка перед посадкою обов'язково повинні пройти стратифікацію. Якщо насіння сіють навесні, то їх витримують при температурі 0-5 градусів протягом 2-5 місяців. Також допустима і осіняючи посадка насіння. В цьому випадку піддавати штучної стратифікації насіння не потрібно. Сорт відомий своєю морозостійкістю, посухостійкістю, стійкістю до міського пилу і забрудненого повітря. Життєвий цикл чагарнику може становити 90-100 років.
Бузок амурський - фото
Бузок амурський - посадка
Де росте амурський бузок - вибір місця
Амурська бузок в дикій природі відмінно росте навіть у вельми несприятливих умовах. Однак, для досягнення максимально красивого і пишного цвітіння бузку важливо подбати про вибір правильного для посадки місця. Намагайтеся дотримуватися наступних рекомендацій:
- бузок амурський дуже негативно ставиться до заболочених, низинних ділянках, ділянках з близьким приляганням до поверхні ґрунтових вод;
- при виборі місця для посадки бузку амурської віддавайте перевагу добре освітленим ділянкам. У тінистих місцях, під густою кроною високих дерев бузок цвістиме не так рясно, як могла б;
- при виборі місця для посадки намагайтеся уникати ділянок з сильними вітрами і протягами.
Яку грунт віддає перевагу амурський бузок
Амурська бузок особливо добре буде рости на грунті, яка буде мати наступні характеристики:
- грунт повинен бути водопроникної;
- грунт повинен бути поживною;
- грунт повинен бути збагачена органічними добривами;
- грунт повинен бути із слабокислою або нейтральною реакцією 6.0-7.5 pH;
- грунт повинен бути добре зволоженою, але не заболочений.
Якщо ж на вашій ділянці все-таки переважає глинистий і важка грунт, то зробити умови для бузку амурської більш комфортними можна дуже просто. Ви можете придбати готовий грунт в магазині, що володіє всіма перерахованими вище характеристиками і використовувати його для заповнення посадкової ями.
Коли садити бузок амурську
Початківців садівників завжди хвилює питання термінів посадки рослин. Коли ж висаджувати саджанці бузку амурської у відкритий грунт? У кліматичних умовах середньої смуги дану культуру рекомендовано висаджувати в кінці літа або на початку осені. Саме такі терміни висадки гарантують гарне вкорінення саджанців. Варто також відзначити, що висаджувати можна тільки ті саджанці бузку амурської, на яких є зелені листочки. Якщо листя опало, то терміни посадки вже пропущені, і слід чекати наступного сезону. Якщо потрібна пересадка бузку амурської, то провести її можна і в другій половині літа. У цей час настає період спокою для бузку. Час між викопкой і посадкою бузку на нове місце повинно бути зведене до мінімуму. А відразу після посадки поверхню землі необхідно замульчувати деревною золою.
Технологія посадки бузку амурської
- Приблизно за 2-3 тижні до посадки починайте готувати місце для посадки бузку амурської. Ретельно розпушити грунт, видаліть бур'яни і їх коріння. Вносити будь-які добрива при розпушуванні грунту немає необхідності, так як вони будуть додаватися безпосередньо в посадкову яму.
- Копаємо посадкову яму. Вона повинна становити близько 50-60 см в ширину і глибину. Якщо грунт на ділянці занадто бідна, то копайте яму з шириною і глибиною близько 100 см, щоб було місце для внесення добрив. Для заповнення ями можна придбати готовий живильний грунт в магазині або додати деревну золу, будь-які органічні добрива в грунт.
- У центрі посадкової ями спорудити невеликий горбок з живильним земляний суміші. Встановіть саджанець на вершину цього горбка.
- Однією рукою притримуючи саджанець, другою рукою починайте заповнювати посадкову яму. Саджанець необхідно періодично струшувати, щоб земля рівномірно заповнювала всі повітряні порожнечі між країнами.
- Після заповнення посадкової ями коренева шийка бузку амурської повинна знаходитися на рівні з землею.
- Відразу після посадки полийте бузок амурську і замульчируйте пристовбурні кола.
Бузок амурський - догляд
Полив амурської бузку
- Бузок амурський любить зволожений грунт, тому регулярні поливи дуже важливі для цієї рослини. Недолік вологи негативно позначається на зовнішньому вигляді бузку. Чагарник починає в'янути, цвітіння перестає бути таким рясним. Особливо небезпечний недостатній полив на піщаних ґрунтах.
- Незважаючи на те, бузок амурський любить зволожений грунт, допускати перезволоження земляного кома ні в якому разі не можна. Якщо ви допустите сильну затримку води біля коріння рослини на 1-2 дня, то бузок може навіть загинути.
- Поливають рослину частіше і рясніше в першу половину літа, у другій половині літа полив поступово скорочують, а восени прибирають його зовсім. Але завжди потрібно орієнтувати на погодні умови в конкретному регіоні в даний момент. Якщо друга половина літа видалася надто посушливої, то полив не скорочують. Якщо видалася надзвичайно спекотна і суха осінь, то полив, можливо, припиняти ще рано.
- Якщо не припинити полив бузку амурської восени, то взимку коренева система чагарнику може вимерзнуть.
- Якщо літо дощове, то полив потрібно скорочувати або прибирати зовсім.
- Досвідчені садівники радять збільшувати обсяг води при поливі, якщо місце зростання бузку амурської занадто вітряною.
- Влітку під одну рослину має йти близько 20 літрів води.
- Поливати бузок амурську найкраще у вечірній час, як і більшість інших декоративних чагарників в саду.
- Чим молодше бузок амурський, тим менше площа поливу.
- Якщо в повітрі, де росте бузок амурський, міститься будь-якої газ (наприклад, сірчистий), то обприскувати рослину не можна. Через обприскування на листках може утворюватися згубна кислота.
Розпушування і видалення бур'янів навколо бузку амурської
Кожен полив бузку амурської потрібно поєднувати з розпушуванням грунту і видаленням бур'янів. Якщо бузок росте біля дороги, на міській вулиці, то для очищення листя проводять регулярне обприскування.
- Якщо замульчувати поверхню грунту навколо бузку амурської, то необхідність рихлити і видаляти бур'яни буде наступати рідше.
- Не можна допускати, щоб на поверхні грунту утворювалася кірка.
- Якщо поверхню грунту була замульчувати, то за вегетаційний період може знадобитися близько 3-4 процедур розпушування.
- Рихлити землю навколо бузку амурської слід на глибину 4-7 см.
- Бур'ян може представляти серйозну небезпеку не тільки для бузку амурської, але і для будь-якого іншого декоративного рослини на ділянці. Особливо небезпечні бур'яни для молодих рослин.
- Особливо небезпечні бур'яни для бузку амурської - кульбаби, снить, пирій.
Підживлення бузку амурської
На частоті внесення підгодівлі і їх необхідності для бузку амурської думки садівників поділяються. Деякі фахівці радять починати вносити азотні добрива вже на другий рік після посадки, які будуть сприяти кращому розвитку кореневої системи і гарному росту пагонів. Прихильники даної теорії пропонують наступну схему внесення добрив:
- перша підгодівля амурської бузку азотними добривами може бути проведена ранньою весною. Вносити добрива можна навіть тоді, коли сніг зійшов ще не повністю;
- друге підживлення азотними добривами повинна відбутися через 3 тижні;
- третю підгодівлю азотними добривами також проводять приблизно через 3 тижні, але не пізніше серпня.
Інші ж садівники вважають, що вносити будь-які підгодівлі слід тільки на 2-ий або 3-ий рік після посадки. Вносити їх слід за наступною схемою:
- перша підгодівля проводиться ранньою весною в момент пробудження нирок. Краще віддавати перевагу готовим комплексним мінерально-органічних добрив;
- друге підживлення амурської бузку проводиться приблизно через 3-3.5 тижні. В цей час краще вносити розчин коров'ячого гною або пташиного посліду. Залежно від того, якого віку бузок, може знадобитися від 1 до 3 відер такого рідкого органічного добрива;
- третя підгодівля бузку амурської також проводиться приблизно через 3-3.5 тижні розчином гною або посліду. Також варто відзначити, останнім внесення добрив має бути проведено не пізніше початок серпня.
Обрізка бузку амурської
Бузок амурський - декоративний чагарник, який вимагає обов'язкової обрізки, якщо ви хочете домогтися пишного і тривалого цвітіння.
- Починати проводити формуючу обрізку бузку амурської слід на 3-ій рік після посадки. Ранньою весною до моменту пробудження нирок проводять обрізання пагонів, що йдуть углиб крони. Основними повинні стати гілки, які надають рослині висоту. Звичайно, слід видаляти хворі, надламаний гілки, видаляється коренева поросль. Після закінчення цвітіння видаляються відцвілі суцвіття. Якщо є пагони, які стеляться по землі, то їх також варто обрізати.
- Санітарна обрізка може проводитися в будь-який момент. Регулярно оглядайте декоративний чагарник на предмет наявності хворих листя, деформованих хворобою пагонів і своєчасно їх видаляйте.
Способи розмноження бузку амурської
Бузок амурський з насіння
Насіння бузку амурської можна купити в магазині, а можна спробувати зібрати самостійно, якщо такий різновид бузку вже росте на вашій ділянці. Приготуйтеся до того, що процес вирощування бузку з насіння буде досить тривалим. Посадка у відкритий грунт буде можлива тільки через кілька років після посіву насіння. Розглянемо приблизну інструкцію з вирощування бузку амурської з насіння:
- якщо ви вирішили зібрати насіння бузку амурської вручну, то робити це потрібно у вологу погоду, щоб коробки з насінням не потріскалася. Зібрані коробочки потрібно просушити при кімнатній температурі протягом декількох днів, а потім витягти насіння;
- насіння бузку амурської обов'язково потрібно піддати стратифікації перед посадкою. Для цього помістіть насіння бузку у вологий річковий пісок в ємність з отворами внизу. Поставте насіння на нижню полицю в холодильнику, де вони повинні простояти протягом 2 місяців;
- через 2 місяці підготуйте поживний грунт. Перед тим, як занурити насіння в нього, обов'язково потрібно пролити його окропом;
- після того, як сіянці бузку амурської трохи підростуть, необхідно провести їх пікіровку;
- після того, як коренева система сіянців трохи зміцніє, бузок можна висаджувати у відкритий грунт. Однак, перед пересадкою на місце постійного зростання повинно пройти пару років.
Розмноження бузку амурської живцями
Спробувати розмножити бузок живцями може навіть недосвідчений садівник. Розмножувати можна за допомогою зелених живців і здерев'янілих живців. Розглянемо більш легкий і результативний спосіб - за допомогою зелених живців.
- Заготівлею зелених живців потрібно займатися навесні.
- Виберіть бічний пагін і за допомогою гострого ножа відокремте держак завдовжки близько 15 см. Зріз обов'язково повинен бути косим, а на черешку повинно бути не менше 3-х пар нирок.
- Далі необхідно вкоротити все листя на черешку, а нижню пару листочків зовсім видалити. Прямим зрізом видаліть верхівку втечі.
- Замочіть держак в розчині будь-якого стимулятора освіти коренів.
- Підготуйте посадкову ямку. На дно обов'язково помістіть шар дренажу, потім насипте шар перегною, потім - поживного грунту.
- Посадіть держак в підготовлену ямку.
- Для того щоб живці вкоренилися потрібно створити оптимальні для цього умови. Можна вкорінювати живці в домашніх умовах. Якщо ви робите це на грядці, то необхідно спорудити міні-парник. Плівка ні в якому разі не повинна торкатися живців. Висота парника повинна бути не менше 50 см.
- Поливайте живці, провітрюйте теплицю. Опадання листя - нормальний процес при укоріненні живців.
- Оптимальні температурні умови - 20-25 градусів тепла і 90-95% вологості.
- Прибрати теплицю можна приблизно через 1-1.5 місяці. Не чекайте, що укореняться все живці. Саме тому потрібно посадити якомога більше зелених живців, щоб потім вибрати для пересадки на постійне місце росту найбільш сильні екземпляри.
- Уже восени можна пересаджувати на постійне місце росту вкорінені сильні паростки бузку амурської.
Розмноження бузку амурської відводками
Якщо на вашій ділянці вже росте досить дорослий кущ бузку амурської, то ви можете спробувати розмножити його за допомогою відводків. Це метод полягає в пригибании бічного пагона до землі, чекаючи його вкорінення і відділення нової рослини від материнського куща. Залежно від того, яким чином закріплюється відводок, виділяють наступні методи:
- просте відгинання втечі бузку. Даний метод є найпопулярнішим. Бічний пагін бузку амурської гнеться до землі, закріплюється скобами або шпильками і засипається грунтом. Отводок слід поливати, досипати землю при необхідності. Власна коренева система, яка дозволить новій рослині відокремитися від материнського куща, з'явиться приблизно через 4 роки;
- Далемський спосіб. Даний спосіб використовується досить рідко через трудомісткості процесу і його тривалості. Перед тим, як розмножити кущ амурської бузку таким способом, потрібно робити повну обрізку пагонів чагарнику протягом 2-ох років. На третій рік, коли пагони досягнуть висоти в 20 см, можна приступати до процесу розмноження. Виберіть сильний боковий пагін, знайдіть першу нирку і прямо під нею зробіть надріз кори. Місце надрізу потрібно обмотати дротом кілька разів. Таким же чином надходять з іншими бічними пагонами кущів. Підготовлені для вкорінення пагони необхідно присипати грунтом наполовину. Восени відводки готові для викопування, відділення від материнського куща і пересадки на нове місце;
- китайський спосіб відгинання втечі бузку. Даний метод ще називають методом горизонтальної відведення. Таким способом можна розмножувати 3-4-річні кущі бузку амурської. Ранньою весною навколо куща викопують траншеї глибиною близько 2 см. У ці траншеї укладають міцні бічні пагони віком більше 1 року. За допомогою скоб або інших пристосувань відведення фіксуються в траншеях. Потім дротом тричі обмотують під кожною ниркою на втечу. Відведення засипають ґрунтом і поливають. Після того, як з'являться молоді паростки із землі, потрібно стежити за рівнем грунту. Він повинен покривати половину паростка. За сезон потрібно підсипати грунт близько 3-4 разів. Уже на початку осені молоді паростки бузку амурської можна відокремити від материнського куща і доращивать їх для подальшої посадки на постійне місце зростання.
Хвороби бузку амурської
Як і більшість інших декоративних культур в саду, бузок амурський може зазнати зараження деякими захворюваннями. Найчастішими з них є:
- мозаїка. Запідозрити дане захворювання можна за специфічними плям на листках бузку амурської. Плями мають округлу або неправильну форму і жовтий колір. Поступово хвороба охоплює все більші площі, листя деформуються, скручуються, в'януть і обпадають;
- фітофтороз - небезпечне захворювання, яке часто вражає і інші різновиди бузку. У зараженого цим захворюванням куща не розпускаються нирки, кора і пагони покриваються плямами бурого відтінку. Ефективним засобом для боротьби з цією недугою є обприскування кущів розчином з бордоської рідини, сульфату міді і води (на 1 відро води знадобиться 100 гр вапна і 100 гр сульфату міді);
- кільцева плямистість. Якщо ви помітили на листках бузку амурської смуги або плями неправильної форми світло-зеленого або жовтого кольору, то це може свідчити про зараження вірусним захворюванням - кільцевої плямистості. Ефективних способів лікування декоративних рослин від вірусів немає. Заражені кущі краще викопувати і спалювати, щоб запобігти поширенню хвороби по всьому саду;
- некроз. Даному захворюванню кущі бузку амурської найчастіше піддаються в холодну і вологу погоду. Верхівки пагонів починають набувати чорний відтінок і в'янути. Ефективний захід боротьби - регулярне обприскування кущів бордоською рідиною протягом 2-х тижнів.
Для того щоб не зустрічатися з різними захворюваннями амурської бузку, потрібно вживати заходів профілактики. Якщо ви купуєте саджанці кущів, то робіть це в перевірених місцях. Краще вибирати розплідники, де вам дадуть гарантію здоров'я бузку. Якщо ви вирощуєте бузок з насіння, то обов'язково розлити грунт окропом перед тим, як посадити в нього молоді сіянці. Також важливо дбати про стерильності інструменту під час обрізки бузку амурської, про дезінфекцію місць зрізу. Якщо ви будете дотримуватися цих простих правил, будете забезпечувати оптимальний режим поливу рослини, то шукати способи лікування від будь-яких недуг вам не доведеться.
Бузок амурський в ландшафтному дизайні
Декоративна цінність бузку амурської дуже висока. Ландшафтні дизайнери дуже часто вибирають саме цей різновид бузку для оформлення міських скверів, парків, зелених зон вздовж автомобільних доріг. Рослина відома незвичайною стійкістю до несприятливих умов навколишнього середовища. Бузок амурський чудово підходить для створення живоплотів. Густа зелена крона, яка влітку стає густо вкрита пишними і ароматними білосніжними суцвіттями, приковує погляд всіх перехожих.
Бузок амурський однаково красиво виглядає як в групових посадках, так і в одиночних. Чагарник можна висаджувати поруч з іншими різновидами бузку, щоб підкреслити мальовничий контраст. До того ж, поціновувачі бузку зможуть насолоджуватися прекрасним ароматом ще довше, якщо посадять на ділянці амурську бузок. Адже чагарник починає цвісти приблизно через 3-4 тижні після цвітіння бузку звичайного, наприклад.
Бузок амурський відмінно поєднується з наступними декоративними культурами:
- півонії;
- блискучий кизильник;
- самшит;
- спірея Ваг-Гутта;
- тамариск;
- форзиція;
- бузок;
- повстяна вишня;
- магония подуболістная;
- вейгелла;
- клен Друммонд і інші.
Тріскун амурський чудово підходить для оформлення зон відпочинку біля водойм. Близьке розташування води буде сприятливо позначатися на зовнішньому вигляді рослини, роблячи колір листя ще соковитіше і яскравіше. Дизайнери часто вибирають саме цю рослину для прикраси парадних входів в будівлі.
Бузок амурський здатна стати справжньою перлиною вашого саду. Високий чагарник з щільною зеленою кроною і величезними білосніжними суцвіттями, що видають неповторний запашний аромат, постійно буде привертати до себе погляд.