Кожен присадибна ділянка відрізняється своїм неперевершеним ландшафтним дизайном і яскравими декоративними рослинами. Одні садівники віддають перевагу екзотичним і примхливим рослинам, які вимагають постійного ретельного догляду, інші ж любителі рослин йдуть більш легким шляхом і складають садові композиції з більш знайомих і невибагливих культур. Найпопулярнішим представником наших садів і ділянок є бузок вінцевий або жасмин садовий помилковий - красивий і статний чагарник, який неодмінно приковує до себе захоплені погляди перехожих.
Не варто вважати, що він відноситься до сімейства елегантних жасминів, таку назву бузок отримав за деяку схожість. Ця культура підкорила вимогливих садівників своєю невибагливістю, ароматними квітами, довгожительством.
У цій статті розглянемо особливості та ботанічні характеристики чубушника венечного, а також наведемо опис найпопулярніших сортів цієї рослини. Відзначимо важливі моменти і правила вирощування бузку венечного на своїй ділянці.
Особливості та опис чубушника венечного
Бузок вінцевий - це відмінна альтернатива більш примхливому жасмину, який просто неможливо виростити в умовах суворого клімату Росії. Саме тому бузок отримав настільки широке поширення, що став зустрічатися мало не в кожному саду. Навіть в садових центрах і розплідниках часто продають саджанці бузку під ім'ям жасмину, тому важливо бути уважними і читати повна назва бузку венечного на латині. До того ж необхідно пам'ятати, що справжній жасмин - це ліана, а бузок вінцевий - це листопадний і напівлистопадні чагарник. При покупці молодих саджанців складно визначити, яка форма у цієї рослини, тому можна орієнтуватися на назву культури латинською і його приналежності до конкретного сімейства. Бузок вінцевий або Philadelphus coronarius - рослина, яке належить до великого сімейства Гортензіевие, тим часом як жасмин відноситься до сімейства маслини. Обов'язково звертайте увагу на ці нюанси, щоб купити бузок вінцевий, а не жасмин і потім неправильно його вирощувати.
Своє російськомовну назву «бузок» рослина отримало від застосування стебел чагарнику для виготовлення курильних трубок і їх частин цибухів або мундштуків, так як гілки мають тверду і щільну деревину і м'яку серцевину. З порожніх всередині гілок наші предки також робили різні флейти і дудочки, які мали гарне і ніжне звучання. Своє ж латинська назва Philadelphus дана невибаглива культура отримала в честь одного з царів Стародавнього Єгипту Птолемея Філадельфус, який був сином знаменитих батьків Клеопатри і Марка Антоніа. Птолемей дуже любив чагарники та інші рослини з красивим цвітінням і ароматним пахощами квітів, тому бузок і отримав ім'я царя в якості свого наукового назви.
Бузок вінцевий отримав досить широке поширення на території Росії. Природним ареалом даної культури також можна вважати Північну Америку, Західну і Східну Європу, Східну Азію і Північну Африку. У природі на сьогоднішній день за різними підрахунками налічується приблизно 50-70 різних видів бузку, на основі яких селекціонерами виведено багато садових форм і сортів.
Опис чубушника венечного:
- Бузок вінцевий може бути як листопадним чагарником, так і напівлистопадним.
- Висота чубушника венечного становить приблизно 3-3,5 м, а іноді може досягати 4 метрів. Зустрічаються також представники цього різновиду неправдивого садового жасмину карликової форми, які в висоту можуть виростати максимум на 70 см.
- Сам чагарник формується прямостоящими, тонкими і добре гнеться пагонами, які розташовуються один до одного не дуже щільно, тим самим створюючи красивий і акуратний кущик. Пагони чубушника венечного мають червонувато-коричневий відтінок, іноді жовтуватий. Кора на пагонах з віком починає тріскатися.
- У діаметрі пагони можуть розростатися приблизно на 2-2,5 м, що формує дуже акуратний і красивий кущ, який стане прикрасою будь-якої ділянки і неодмінно буде приковувати погляди захоплених сусідів і цікавих перехожих.
- Крона чагарнику чубушника венечного формується досить великими листками довгастої або яйцевидної форми. Листова пластина має злегка зазубрений край, а також світло-зелений відтінок. Особливо красивою листя стає восени, коли вона забарвлюється в яскравий лимонно-жовтий колір. Дана особливість цього чагарнику робить його просто неймовірним прикрасою будь-якого саду.
- Довжина листової пластини може становити приблизно 3-6 см, при цьому верхня частина абсолютно гладка, а нижня має невелике опушення. Листя бузку венечного черешкові, кріпляться до гілок за допомогою невеликого черешка супротивно.
- Цвітіння починається приблизно в кінці травня або на початку червня і триває протягом 3-4 тижнів.
- Квіти розпускаються на бічних крайніх пагонах. Діаметр однієї квітки становить приблизно 5 см, при цьому всі квіти зібрані в суцвіття по 7-9 штук в кожному.
- Квіти можуть мати абсолютно різну будову. Найчастіше одна квітка складається з 4-5 увігнутих пелюсток і жовтих тичинок. Квіти можуть бути простими, напівмахровими і махровими.
- Бузок вінцевий цвіте кремовими квіточками, які виділяють приємний аромат.
- Після відцвітання по гілочках кущів з'являються плоди, які мають вигляд невеликої коробочки з маленькими насінням. Діаметр коробочки може досягати приблизно 1 см.
- Бузок вінцевий вважається відмінним медоносом.
- Цей вид бузку відрізняється стійкістю до диму і газів, тому його без проблем можна вирощувати в міських умовах. До того ж цей чагарник має гарну морозостійкість - може витримувати морози до мінус 25 градусів.
- Бузок вінцевий характеризується швидким ростом і довгим терміном життя, який становить приблизно 30-35 років.
Різноманітність сортів бузку венечного
Сортів бузку венечного виведено на сьогоднішній день дуже багато. Всі вони відрізняються красивою і різноманітною листям, а також ніжними і ароматними суцвіттями. Сам вид бузку вінцевий є одним з найпоширеніших і основних, тому він використовується для виведення абсолютно нових садових форм помилкового жасмину, а також декоративних сортів.
- Бузок вінцевий aureus. Це дуже гарний і поширений сорт цього різновиду чубушника. Являє собою швидко зростаючий листопадний чагарник, який у висоту може досягати 2,5-3 м. Тонкі і гнучкі пагони формує акуратний кулястий кущик. Бузок вінцевий ауреус має одну відмінну рису - навесні на пагонах розпускаються яскраво-жовте листя, які ближче до літа набувають жовтувато-зелений відтінок. Цей колір не змінюється до осені до самого листопада. Золотистий бузок вінцевий цвіте простими білими квіточками з сильним запашним ароматом, який так нагадує запах жасмину. Цвіте цей сорти протягом 3 тижнів і користується популярністю з тієї причини, що виграшно виглядає в будь-який час року.
- Бузок вінцевий Варієгата. Цей сорт бузку має ще одну назву Боулз Верайеті, також садівники називають кущики даного різновиду пестролістие. У висоту рослина досягає приблизно 2-2,5 м, кущик формується тонкими і гнучкими пагонами, які густо розташовані один до одного. За цю особливість даний сорт можна використовувати для створення живоплоту. Діаметр кущика досягає іноді 2-2,5 м. Листя має дуже красиву забарвлення: в центрі листова пластина зеленого кольору, а по краю має кремову смужку. Цвітіння починається в кінці травня або на початку червня і триває приблизно 22 дня. Квіти мають білий відтінок з кремовою серединою.
- Бузок вінцевий Інносенс. Цей сорт відрізняється середнім ростом, кущики в висоту можуть досягати максимум 2 метрів. Особливість цієї рослини - незвичайний відтінок листя. Листова пластина має світло-зелений колір, на якому зрідка виявляються кремові плями. Цвіте рослина цього різновиду поодинокими і простими квітами на відміну від інших сортів, які відрізняються цвітінням суцвіть. Квіти мають приємний аромат.
- Бузок вінцевий карликовий або нано. Цей різновид чубушника найчастіше використовується в ландшафтному дизайні як озеленення, так як цвіте цей чагарник досить рідко. У висоту кущ нано може досягати приблизно 60-70 см.
- Бузок вінцевий snowbelle. Кущик даного сорту бузку має досить компактні розміри, у висоту досягає 90-120 см. Гнучкі пагони формують правильний і акуратний кущик. Цвітіння починається трохи пізніше за інших сортів - приблизно в кінці червня і триває до середини липня. Сорт відрізняється красивими махровими квітами, в діаметрі досягають 5 см. На гілках зібрані в суцвіття по 5-7 штук.
- Бузок Лемуана. Цей різновид чубушника була виведена на основі чубушника венечного. Саме завдяки цьому сорту рослина бузок отримав небувалу популярність. У висоту чагарник може досягати приблизно 3 м, відрізняється розлогою формою. Листя довгасті яйцеподібні, в довжину можуть досягати 4 см. Цвіте великими білими квітами, які зібрані в суцвіття по 5-7 штук. Квіти мають запашний аромат. Серед найпопулярніших сортів бузку Лемуана можна виділити наступні: Шнеерштурм, Чарівність, Снігова Буря, Гордон.
Розмноження чубушника венечного: найпоширеніші способи
Бузок вінцевий можна без проблем розвести на своїй садовій ділянці, так як ця рослина відрізняється невибагливістю і швидко відгукується на догляд і турботу. Для розмноження бузку підходить кілька способів. Серед них можна виділити насіннєве розмноження, розмноження живцями і відводками, а також діленням куща. Кожен варіант має свої особливості, які важливо враховувати для отримання міцного молодого саджанця. Розглянемо більш докладно характеристики найпоширеніших способів розмноження бузку венечного.
Насіннєве розмноження бузку венечного
- Насіннєве розмноження чагарника чубушника венечного вважається більш простим і необтяжливим способом отримання молодих саджанців. Однак в даному випадку необхідно враховувати той факт, що зацвіте такий кущик тільки через 5-8 років. До того ж при розмноженні насінням сортових рослин ви можете не дочекатися яскравих материнських ознак.
- Перш за все, важливо зібрати насіння бузку венечного. Зробити це можна після відцвітання суцвіть і після дозрівання насіннєвий коробочки. Їх потрібно добре просушити, після чого витягти насіння.
- Також пам'ятайте, що насіння потребують процесі стратифікації для поліпшення їх схожості. Для цього наберіть в контейнер чистий пісок, в ній згори насипте рівномірно насіння бузку, після чого злегка присипте тонким шаром річкового піску. Поставте цей контейнер в холодильник. Робити цей процес потрібно в січні і тримати насіння в холодильнику приблизно до березня місяця.
- Далі в березні насіння витягають і поміщають у капронову мішечок, після чого опускають його в розчин корнеобразователя для прискорення проростання. Тримати насіння в такому розчині потрібно приблизно 3-4 години. Далі все насіння просушують.
- Підготуйте контейнер з торфом і посійте на поверхні насіння з піском, після чого накрийте склом. В такому стані насіння повинні прорости.
- Після повного вкорінення паростки можна висаджувати на заздалегідь підготовлену ділянку, який попередньо заповнюють сумішшю піску, перегною і торфу.
Розмноження чубушника венечного живцями
- Цей спосіб використовується набагато частіше вищеописаного. До того ж він ідеально підійде для гібридних декоративних сортів з метою збереження материнських ознак, наприклад, махрових квітів або строкатою забарвлення листя.
- Розмноження таким способом може проходити по-різному, все буде залежати від того, коли ви заготовили посадковий матеріал.
- Якщо живці ви нарізали після закінчення вегетації, їх необхідно зберігати в темному підвалі до самої весни, а з її настанням їх висаджують в підготовлені ями таким чином, щоб на поверхні залишалися тільки дві нирки.
- Набагато частіше використовується розмноження зеленими живцями, так як укорінення відбувається швидше, та й зберігати їх немає необхідності.
- Для посадкового матеріалу використовуються добре розвинені однорічні пагони, які виросли на пагонах минулого року. Довжина живців повинна становити 7-10 см, при цьому на ньому повинні бути кілька нирок і відривати такий держак важливо з п'ятою.
- Перед посадкою такі живці попередньо обробляють розчином корнеобразователя для прискорення вкорінення. Для цього розчин наливають в ємність і поміщають в неї черешки приблизно на пару годин.
- За цей час підготуйте контейнер в грунтовою сумішшю, що складається з перегною, дернової землі і піску, і висадіть в нього заготовлені живці.
- Контейнер зверху накривається плівкою для створення тепличних умов і поміщається під розсіяне світло. Вкорінюються зелені живці приблизно протягом місяця.
Розмноження чубушника венечного відводками
- Також дуже постій у виконанні спосіб розмноження, який під силу навіть садівник-любитель.
- Проводять такий спосіб після омолоджуючої обрізки, коли всі пагони видаляються приблизно на висоті 7 см.
- Залишивши один гнучкий бічний пагін, його пригинають до заздалегідь обробленої і удобреному грунті, фіксують його за допомогою дроту і присипають грунтом, залишивши тільки верхівку.
- Відокремлювати молоді рослини від материнського куща можна наступної весни, однак після цього ще протягом двох років саджанці необхідно доращивать.
Підготовча робота перед посадкою бузку венечного
Посадка бузку венечного не відрізняється великою складністю і хитромудрістю, всі етапи цього процесу відомі будь-якому починаючому садівникові. Головне, провести якісну підготовчу роботу і молодий кущик садового помилкового жасмину вже незабаром порадує вас пишним цвітінням і чудовим ароматом.
Етап 1. Вибір посадкового матеріалу чубушника венечного
- Перш за все необхідно заготовити потрібну кількість посадкового матеріалу.
- Для цього можна самостійно зайнятися розмноженням бузку, а можна купити молоді саджанці в спеціалізованому садовому центрі або розпліднику, де професійно займаються розведенням рослин.
- Перед покупкою саджанців визначитеся з часом посадки. Якщо ви посадите їх навесні, купити необхідно задовго до моменту розпускання бруньок. При посадці восени, придбати саджанці можна за пару тижнів.
- Перед покупкою ретельно перевірте всі молоді кущики. На них не повинно бути пошкоджень, сухих пагонів або ділянок з гниллю.
- Саджанці можна купувати з відкритою кореневою системою або в спеціальному контейнері. У першому випадку перевірте кореневу систему, вона повинна бути міцною і пружною, без ознак в'янення. У другому випадку зверніть увагу на грунт в контейнері. Вона повинна бути чистою, свіжою і зволоженою.
Етап 2. Вибір місця для посадки бузку венечного
- Для повноцінного росту чагарнику чубушника важливо підібрати ідеальний ділянку для посадки.
- Бузок вінцевий буде пишно цвісти на відкритих сонячних ділянках. Підходить для цієї рослини і невелика тінь, яка триває не цілий день.
- В постійній тіні пагони сильно витягуються, і квіти розпускаються дуже маленькими.
- Також важливо висаджувати саджанці на ділянках з хорошою водопроникністю. Якщо такої немає, тоді необхідно задуматися про хорошого дренажу.
- Також особливу увагу варто приділити складу грунту. Для швидкого вкорінення саджанців необхідно змішати перегній, пісок і листову землю в пропорціях 1: 2: 3.
Технологія посадки бузку венечного
- Висаджувати молоді саджанці у відкритий грунт можна навесні до моменту розпускання бруньок і восени.
- Перш за все необхідно задуматися про підготовку посадкової ями. Якщо ви висаджуєте кілька кущиків бузку, між ними обов'язково залиште відстань 70-150 см залежно від діаметра крони дорослої рослини. Якщо ви плануєте створити живопліт, тоді відстань між саджанцями має бути менше - приблизно 50-70 см.
- Для кожного саджанця обов'язково викопайте простору яму, розмір якої повинен становити 60 см в глибину і 60 см в ширину.
- Якщо ділянку в вашому саду не має гарну водопроникністю, тоді обов'язково подбайте про дренажі. Для цього на дно кожної ями насипте шар їх битої цегли, гравію або дрібного каміння. Такий шар може бути приблизно 15 см.
- Далі в яму потрібно насипати шар грунтової суміші з піску, перегною і листової землі.
- Досвідчені садівники рекомендують готувати посадочні ями для чубушника венечного приблизно за 1-2 тижні до моменту посадки. Так грунтова суміш встигне трохи осісти.
- Після цього саджанці поміщають в ями таким чином, щоб коренева шийка була врівень з поверхнею землі. При цьому акуратно розподіліть коріння рослини всередині ями.
- Засипте саджанці грунтовою сумішшю і рясно полийте водою, приблизно по 2-3 відра на одну рослину.
- Через кілька днів важливо замульчувати пристовбурні кола сухими тирсою або торфом.
Агротехніка вирощування бузку венечного: секрети і нюанси догляду
Догляд за бузок вінцевий досить простий і полягає у виконанні найпростіших правил. З усім набором дій легко впоратися, а в підсумку красивий кущик порадує вас пишним цвітінням, а сад наповниться непередаваним ароматом квітів.
- Полив. Бузок вінцевий сильно любить добре зволожені ґрунти, при цьому абсолютно не виносить посуху. Тому особливу увагу приділіть поливу кущиків. Влітку рослина потребує поливах щотижня, під час яких під кожен кущик необхідно виливати приблизно 2 відра води. В особливо посушливий час поливи роблять практично кожен день, вносячи по 1-2 відра води. Орієнтуватися можна на листя бузку, якщо їм не вистачає вологи, вони в'януть. Якщо ж ви після посадки замульчувати грунт навколо кущиків, тоді частота поливів скорочується.
- Розпушування і мульчування. Після кожного поливу рекомендується ретельно розпушувати грунт, видаляючи одночасно всі бур'яни. Також періодично доведеться міняти мульчу в пристовбурних кіл. Для цього можна використовувати тирсу або чистий торф.
- Підживлення чубушника венечного. Важливо пам'ятати про постійній підгодівлі кущиків бузку. Щороку навесні кожна рослина необхідно удобрювати гноївкою в розрахунку 1 до 10. Після закінчення цвітіння кущики добре реагують на внесення деревної золи. Також не варто забувати, що раз на рік потрібно вносити мінеральні добрива. Для цього у відрі води необхідно розвести 30 грам суперфосфату, 15 грам сечовини, 15 г сірчанокислого калію. Після закінчення цвітіння необхідно вносити добрива на основі калію і фосфору.
- Обрізка бузку. Для підтримки здорового стану чубушника і додання кущику гарної форми важливо регулярно проводити обрізку. Щороку після відцвітання суцвіть необхідно повністю обрізати всі відцвілі молоді пагони до рослих, так ви забезпечите пишне цвітіння в наступному році. Щовесни також необхідно проводити санітарну обрізку кущів бузку венечного. Це необхідно для видалення пошкоджених гілок, а також пагонів, які ростуть усередину куща. Приблизно один раз на рік рекомендується робити омолоджуючу обрізку, в ході якої кілька пагонів коротшають до 30 см, а решта вирізаються.
Бузок вінцевий в ландшафтному дизайні
- Кущики чубушника венечного використовуються в якості соліста для посадки в саду або на ділянці.
- Гармонійно ця рослина виглядає на тлі зеленого газону і більш дрібних рослин.
- Ландшафтні дизайнери висаджують бузок вінцевий на клумбах, де представлені квітучі рослини різної висоти.
- Красиво виглядає ця рослина в різних міксбордерах, рокарії і альпійських гірках, а також для оформлення водойм і ставків. Особливо в даному випадку підходять карликові форми чубушника венечного.
- Широко використовується бузок для створення самих різних живоплотів. Це можуть бути звичайні огорожі, а можна виростити гарні композиційні живоплоти на дачній ділянці.
- Якщо на вашій ділянці є місця відпочинку типу альтанок і терас, біля них можна також висадити бузок вінцевий і насолоджуватися тихими вечорами його ароматом.
Фото чубушника венечного
Бузок вінцевий хоч і не є примхливим жасмином, однак незважаючи на це стане справжньою окрасою навіть самого простого і невеликого саду і ділянки. Посадка і догляд за цією рослиною дуже прості, тому не доставлять особливого клопоту любителям і досвідченим садівникам.