Юкка, посадка і догляд

Юкка, посадка і догляд

Юкка садові - красиве вічнозелена рослина з сімейства Спаржевих, яке прийшло до нас з тропічних і субтропічних напівпустель Америки. У Росії юку знають і вирощують уже понад століття. В кінці XIX ст. цю «екзотику» з ланцетоподібним загостреними на кінцях листям, зібраними в щільну розетку, можна було зустріти в паркових ансамблях палаців і садових композиціях великих приватних угідь. Сьогодні ж будь-хто може поселити пишну красуню на своїй присадибній ділянці і навіть в міській квартирі! Сьогодні ми розповімо вам, як виростити юку і забезпечити рослині належний догляд.

При всій заморської краси юки культуру не можна назвати примхливою. Рослина, яке звикло до різких температурних перепадів і посушливого клімату напівпустель, успішно пристосувалося до погодних умов середньої смуги Росії. Однак для благополучної зимівлі юку потрібно добре вкривати від морозу і снігу, а клімат південних областей дозволяє вирощувати рослину взагалі без будь-яких обмежень. Для утримання у відкритому грунті найбільше підходить юка двох видів - нитчатая і славна. Відмітною ознакою юки нитчатой ​​вважають наявність довгих волосків, які звисають і злегка закручуються по краях жорстких листя. У російському садівництві найчастіше зустрічається саме нитчастий вид юки, оскільки він більш зимостійкий.

Юкка, посадка і догляд

Юкка нитчатая

Юкка, посадка і догляд

Юкка славна

Юкка: короткий опис

Лист юки великий і жорсткий. Його ширина досягає 3 - 6 см, а довжина варіюється від 50 до 70 см. В процесі росту нижній ряд листових пластин в'яне і, засихаючи, набуває вигляду своєрідної спідниці, що обрамляє ствол. Завдяки цим великим сизо-зеленим листям, прикрашеним білими або жовтими смужками, юку неможливо сплутати з будь-яким іншим чагарником.

При гарному догляді, який виключає промерзання і перезволоження рослини, юка щороку радуватиме власника помпезним цвітінням. Спочатку з розетки з'являється сильний до 1,5 м у висоту цветонос у вигляді розгалуженої волоті, а потім він вбирається в біле, жовте або рожеве вбрання з 80 - 150 дзвіночків до 6 см в діаметрі. Вид квітучої юки нікого не залишить байдужим.

Юкка, посадка і догляд

Посадка юки

Юкка по праву може пишатися своєю витривалістю, адже вона не боїться посухи, спеки та вітру. Головна небезпека для тропічної красуні криється в надмірному зволоженні і важкої грунті, в якій швидко застоюється волога.

Ідеальне місце для посадки юки - просторий сонячний ділянку, де рослина буде добре провітрюватися. А ось низини і сильно затінені куточки присадибної ділянки їй абсолютно не підходять. Вирощування юки в півтіні - питання досить спірне. Недостатнє освітлення погано позначається на зовнішньому вигляді рослини: його листя втрачають пружність, обм'якають і стоншуються, а стовбур стає більш витягнутим. В результаті юка виглядає неохайно навіть при комплексному догляді.

Склад грунту не є великою важливості для цієї рослини. Головне, щоб грунт пропускав повітря до коріння куща і не сприяв застою вологи. Щоб уберегти рослину від застояної води, перед його посадкою на ділянки з чорноземом або глиною в землю для засипки посадкової лунки додають пісок. На дні ями обов'язково влаштовують дренажний шар, а також збагачують перегноєм обедненную поживними речовинами грунт. Крім того, ймовірність застою води біля коріння юки можна виключити, якщо посадити рослину на сонячному схилі.

Юкка, посадка і догляд

Юкка: правила догляду

Після посадки рослину потрібно помірно поливати, видаляти зів'яле листя і квітконоси, прорік підгодовувати і обрізати.

Полив юки повинен бути таким же, як і для інших рослин, у яких листя зібране в розетку: воду ллють тільки під корінь. Якщо волога потрапить в розеткову серцевину, крона куща може загнити і рослина доведеться рятувати кардинальної обрізанням.

Землю під юкою потрібно регулярно рихлити, усуваючи при цьому бур'яни і відмерлі листя, тоді коріння рослини будуть активно «дихати» і гнильні процеси їх ніколи не торкнуться. Якщо недавно висаджена в грунт юка погано приживається і є підозри, що посадочне місце обрано не дуже вдалий, ще можна все виправити - рослина до 3-річного віку можна пересадити на іншу ділянку.

Юкка, посадка і догляд

Особливості пересадки юки

З приходом холодів вічнозелена юка «засинає», набираючись сил перед новою вегетацією наступної весни. Це найбільш вдалий час для пересадки куща - уповільнені біологічні процеси в тканинах допоможуть рослині швидше пристосуватися до зміни місця проживання. При пересадці юки особливу увагу приділяють її коріння - їх по можливості потрібно залишити недоторканими і злегка зволоженими. Після пересадки кущі протягом місяця не удобрюють, а юки, які залишилися на колишніх місцях, підгодовують з приходом весни, влітку, перед тим, як юка зацвіте і після завершення цвітіння.

Юкка, посадка і догляд

Цвіте юка тільки на сонячних ділянках

Досягаючи 3 - 4 років, юка починає цвісти - вишукано і дуже довго. Декоративний вид гроновидного суцвіття зберігається до 1 місяця! Квітка юки - запашний дзвіночок, з запахом, що віддалено нагадує аромат дорогого мила. Плоди у рослини з'являються тільки в умовах дикої природи і представляють собою круглі коробочки до 5 см в діаметрі. В цей час рослина підтримують добривом комплексними сумішами, в складі яких переважає азот. Підживлення припиняють за 1 місяць до приходу осені. Такий захід дозволить рослині підготуватися до холодів і благополучно перезимувати.

Юкка, посадка і догляд

Як уберегти юку від промерзання

Раптова поява снігу восени або навесні вічнозелений кущ сприймає спокійно за умови, що снігові опади зникнуть протягом кількох днів. А ось при стабільно низькій температурі безсніжною зимою юка може загинути.

Самим уразливим місцем куща є точка зростання, захована в центрі розетки, друге місце по слабкій опірності холоду займають вегетативні коріння рослини. Щоб не допустити псування юки, до приходу зими для тропічної культури готують каркасне укриття у вигляді просторого ящика заввишки, рівною розмірам дорослого екземпляра рослини. Перш ніж заховати кущ, його листові пластини загинають догори і за допомогою міцної мотузки збирають в великий пучок. Потім рослину накривають ящиком, який зверху закладають ялиновим гіллям або товстим шаром опалого листя. Вся споруда обмотують покривним матеріалом і для надійності заклеюють скотчем. Таке укриття допоможе юкке комфортно перезимувати і зустріти весну у всій красі.

Ящик знімають з куща, коли зникне небезпека непередбачених морозів. Якщо ж плюсова температура стабільна, із звільненням юки зволікати не можна, інакше рослина почне активно поглинати кисень і готуватися до вегетативного періоду в замкнутому просторі, а це загрожує появою і швидким поширенням суперечка цвілеві грибки.

Юкка, посадка і догляд

Щоб сніг не розламав кущ, на зиму юку вкривають

Розмноження юки

Юкка на фото, яке ви бачите нижче, пишно і красиво цвіте, тим не менш, в умовах середньої смуги насіння цей кущ не дасть. Однак у вітчизняному садівництві є кілька способів розмножити екзотичну красуню без використання насіння.

Юкка, посадка і догляд

Для отримання молодого самостійного рослини знадобиться дочірня розетка, яка формується біля підніжжя дорослого куща. Щоб розмноження увінчалося успіхом, відведення повинні володіти розвинутими країнами. Завдяки власній кореневій системі «дітки» зможуть швидко акліматизуватися і швидко піти в зростання на новому місці. Відведення без праці можна відокремити при пересадці дорослої юки, причому після від'єднання вони вимагають того ж догляду, що і материнське рослина. Єдиний нюанс полягає в тому, що місця зрізів на «діток» дуже уразливі перед збудниками всіляких інфекцій. Щоб захистити дочірні розетки від зараження, їх підсушують і присипають порошком товченого вугілля або кориці.

Навесні при пересадці від здорового кореня юки нарізають кілька живців розміром 5 - 10 см. Після обробки вугіллям їх висаджують в теплицю, присипаючи важливою сумішшю піску і торфу. Через деякий час сплячі бруньки дають молоденькі паростки.

Юкка, посадка і догляд

Є ще один спосіб, завдяки якому можна не тільки отримати потомство від юки, а й омолодити материнський кущ, якщо з віком він сильно розрісся і втратив компактність. Такого ефекту досягають за допомогою обрізки - проста процедура додасть дорослому куща більш доглянутий вигляд і дозволить отримати багато якісного посадкового матеріалу.

Як правильно обрізати юку

Юкка - рослина, яке пробуджується напровесні, тому обрізку найкраще проводити саме в цю пору року. Юкка володіє єдиною точкою зростання, тому зрізка стебла повністю припиняє вертикальне розвиток куща. Проте, життя квітки не згасає - на стеблі пробуджуються сплячі до цього моменту нирки, з яких і почнуть формуватися нові розетки. За допомогою обрізки рослина також можна позбавити від зіпсованих гниллю або морозом листя. За 2 дні до обрізки юку поливають останній раз.

Саму операцію роблять у такий спосіб: чистим і добре заточеним ножем обережно зрізають частину рослини так, щоб місце зрізу залишилося цілісним - без розщеплення стебла і відшарувалася кори. При цьому потрібно проконтролювати, щоб зріз був зроблений на відстані 8 - 10 см від лінії росту листових пластин. Підсохлі «ранки» на верхівці і стовбурі присипають фунгіцидною засобом і порошком деревного вугілля. На верхівку пенька, який утворився після обрізки, можна нанести захисний шар садового вару. Через 2 - 3 тижні на старому рослині проклюнутся нові паростки. Якщо юка дуже міцна, з великим потенціалом, вона дасть від 3 до 5 нирок, а невеликі кущі можуть пустити в зростання всього 1 - 2 нирки.

Юкка, посадка і догляд

«Дітки» юки садової готові до посадки

Зрізану верхівку викидати не потрібно - з неї можна отримати нову садову юку. Спочатку саджанець потрібно укоренити в теплиці, при цьому потрібно контролювати помірну вологість піщаного субстрату і не допускати появи конденсату.

Юкка садові: шкідники і захворювання

Якщо юка тривалий час знаходиться в перезволожений грунті, їй загрожує атака кореневої і стовбурової гнилі. З цієї ж причини імунітет рослини падає і воно стає мішенню для захворювання грибкової та бактеріальної природи. Якщо листя юки обм'якнули, а стовбур покрився темними плямами, можете не сумніватися - кущ захворів. Потрібно негайно видалити уражені ділянки, а ті, що вціліли, обробити фунгіцидною засобом. На час, поки рослина одужує, полив скорочують, а від обприскування відмовляються зовсім. На жаль, в більшості випадків викорінити гниль не виходить, тому простіше зрізати і укоренити здорову верхівку юки, а від пошкодженої частини рослини відразу позбутися.

Юкка, посадка і догляд

Як доглядати за юкою в домашніх умовах

Вечнозеленую тропічну красуню багато квітникарі вирощують у себе вдома. Сидяча в горщику юка може досягати висоти двох і більше метрів, не втрачаючи при цьому своєї декоративності.

Купити готову юку можна в будь-якому квітковому магазині - сьогодні рослина користується великою популярністю. Витонченому деревцю знадобиться деякий час на акліматизацію в нових для нього умовах. Коли рослина остаточно освоїться, його потрібно пересадити з магазинного грунту в повноцінну, збагачену поживними речовинами грунт. Про особливості перевалки юки в новий горщик розповість відео:

Найкраще кімнатна нитчатая юка буде відчувати себе біля південних, яскраво освітлених вікон. Влітку горщик з рослиною можна помістити на балконі, щоб юка поніжитися під прямими сонячними променями. Якщо можливості тимчасового переселення домашньої «пальми» на відкрите повітря немає, кімнату потрібно регулярно провітрювати навесні і влітку, стежачи за тим, щоб юка не стояла на протязі.

У домашніх умовах тропічна рослина прекрасно відчуває себе при температурі +8 - + 250С. У регулярних обприскуваннях посухостійка юка не потребує, але зовсім від цієї процедури відмовлятися не можна, адже це хороший спосіб почистити її листя від пилу. Важливо стежити, щоб розетки не наповнювалися водою і не обприскувати рослину під прямими сонячними променями, інакше на ньому можуть з'явитися опіки.

Юкка, посадка і догляд

Сигналом про те, що юку пора поливати, є просихання верхнього шару грунту. У теплу пору року полив може бути рясним, а взимку його потрібно звести до мінімуму. Велика юка втрачає більше вологи, відповідно, і води їй потрібно більше, ніж невеликий пальмі.

Кімнатну юку підгодовують 1 раз в 3 тижні з весни і до кінця літа. В якості добрив підходять розбавлені мінеральні склади і органіка на основі коров'ячого або кінського гною. Домашнє рослина не потребує підживлення взимку, під час хвороби, а також відразу після пересадки і вкорінення.

Юкка - не прихильник частих пересадок. У новий горщик рослина відправляють, коли в старому йому вже тісно (коріння проросли через отвори), а також якщо потрібно врятувати його від занадто зволоженою і закисший грунту.

Юкка, посадка і догляд

Нову ємність підбирають на кілька сантиметрів більше колишньої, і юка швидко піде в зростання. Для того щоб припинити зростання кімнатної пальми, ¼ частина її коренів зрізують і садять рослина в старий горщик, наповнений новою землею. Занадто великі екземпляри не пересаджують, а лише оновлюють 1 раз в рік кілька верхніх сантиметрів ґрунту, змінюючи стару землю на нову.

Власник кімнатної юки може зіткнутися з декількома поширеними для цієї рослини проблемами:

  1. У пальми підсихають нижні листки. Переживати з цього приводу не варто, оскільки це закономірність. А ось якщо у юки марніють і висихають верхні листочки, швидше за все, їй бракує вологи, тому програму поливу потрібно переглянути і підкоригувати.
  2. У приміщеннях, де занадто сухо, юку можуть атакувати полчища павутинних кліщів. У рослини сохнуть і покриваються павутиною листя, а їх поверхня спотворюють жовті плями. Щоб позбутися від шкідників, для обробки пальми використовують слабкий розчин тютюну, цибульний і часниковий настої. Обраним засобом юку протирають у напрямку від стовбура до листів.
  3. При появі личинок щитової попелиці застосовують господарське мило. З нього готують розчин і обробляють їм листя. Також можна використовувати мильний розчин з додаванням тютюну, гасу і незначної частини денатурованого спирту. Цим засобом рослину обприскують.
  4. У холодну пору року, коли природного освітлення недостатньо, юкке складно перебувати в приміщеннях з центральним опаленням. На такі умови листя пальми реагують пожовтінням. Щоб зупинити згубний процес, рослина прибирають подалі від батарей і забезпечують йому якомога більшу кількість природного світла.

Незважаючи на подібні нюанси, юка визнана одним з найвимогливіших кімнатних рослин. При дотриманні елементарних правил догляду за нею ви прикрасите своє житло екзотичної колоритною пальмою.

Юкка нитчатая: вирощування, догляд та розмноження. Відео