Багато дачники висаджують на своїх ділянках квіти. Вони відмінно прикрашають будь-яку клумбу, наповнюючи все навколо яскравими фарбами. Одними з найбільш популярних кольорів для дачі вважаються флокси. На сьогоднішній день налічується безліч видів даний рослин. Причому навіть всередині свого виду вони різноманітні і не схожі один на одного. У різному кліматі зовнішній вигляд рослин відрізняється. Так, наприклад, на висоті 4 км флокси низькорослі і мохоподібних. Стебла цих рослин розгалужуються і покриті вічнозеленими листочками. При цьому в таких умовах у висоту вони досягають до 250 мм. У більш сприятливих умовах флокси виростають вже до 1,8 метрів. Про методику їх вирощування розповімо далі.
Флокс: опис
Залежно від видової приналежності цвісти рослини починають в різний час. Зокрема, існують сорти, що цвітуть навесні, влітку або в літньо-осінній період. Діаметр квітів може варіюватися від 20 до 40 мм. При цьому в кожному суцвітті може перебувати до 80 квіток. Кожен з них має по п'ять пелюсток і тичинок, а також один товкач. Листочки аналогічно можуть мати різне розташування. Так, у популярних флоксів прямостоячих вони можуть бути овальними, суцільнокрайнім або видовженими. Більшість відомих сортів флоксів є багаторічними. Виняток становлять тільки флокси Друммонда.
Види флоксів
Відомі види даних культур можна умовно розділити на чотири групи.
- В першу з них входять кущові високорослі сорти, цвітіння яких відбувається влітку та у вересні. До цієї групи, зокрема, відносяться такі сорти, як Флокс волотистий, Флокс плямистий і Флокс гладкий. Ці різновиди рослин можуть виростати до 170 см.
- До другої групи відносять кущові сорти, які цвітуть у другій половині весни і в липні. До цієї групи, зокрема, відносяться сорти Phlox amoena, Флокс яйцевидний і Флокс волосиста. У висоту кущі цих сортів можуть досягати всього 70 см.
- У третю групу включають сорти перехідного виду, тобто в групі є як кущові, так і стеляться сорти. Їх цвітіння відбувається в другій половині весни і в першій половині літа. Зокрема, до цієї групи належать такі види - Флокс розходиться канадський і Флокс столононосний повзучий. У висоту вони можуть досягати всього 25-30 см.
- До четвертої групи відносять такі, що підводяться і сланкі сорти флоксів. Наприклад, Phlox nivalis, Флокс Дугласа і Флокс шилоподібний. Їх цвітіння відбувається навесні або в першій половині літа. У висоту вони виростають всього на 10-15 см.
Флокси багаторічні: посадка
Методика розмноження
Найчастіше дані культури розмножуються:
- живцюванням,
- відводами,
- діленням куща.
Тим не менш, деякі квітникарі вирощують флокси з насіння. Насіння рослин, зібрані напередодні восени, найкраще сіяти в почвогрунт в кінці осені або на початку зими. Під багаторічні флокси бажано підібрати ділянку, на якому вони зможуть спокійно існувати протягом декількох років. Якщо вже встиг випасти сніг, то той, що лежить на грядці, слід прибрати, і розсипати на промерзла землю насіння з кроком 40-50 мм. Потім їх потрібно присипати невеликим шаром землі, а зверху накрити снігом.
Щоб земля не була холодною і мерзлої, її бажано підготувати заздалегідь. Насіння, які посаджені в цей час, мають схожість близько 70%. Сходи, які проклюнутся ранньою весною, бажано пікірувати. Це потрібно зробити після того, як з'являться хоча б пара міцних листків. Розсада флоксів повинна бути висаджена в належний час. Слід зазначити, що за допомогою насіння найчастіше розмножуються саме однорічні сорти рослин. Навесні готується грядка, на ній з кроком 30-40 мм розсипаються насіння, а потім вони за допомогою обприскувача поливаються, після чого накриваються поліетиленом. Землею бажано не присипати, але кожен день плівку слід ненадовго піднімати і струшувати з неї накопичилася вологу, щоб насіння могло отримувати достатньо повітря. Коли саджанці проклюнутся, поліетилен можна прибирати.
Розмноження флоксів розподілом
Для нормального розвитку флоксів процедура ділення куща є обов'язковою. Її рекомендується проводити кожні 6-7 років. Допускається виконувати це раніше, через кожні 3-5 роки. Розподіл можна проводити практично в будь-який час року, крім зими. Для цього кущ акуратно витягують і обрізають наявні пагони на 11-12 см. Потім беруть гострий ніж і за допомогою нього розрізають на окремі частини, кожна з яких повинна містити 2-5 бруньок відновлення.
Пересадка здійснюється в ямки, які повинні бути приготовлені заздалегідь. До посадки почвогрунт повинен встигнути осісти. Для висадки флоксів навесні лунку слід підготувати вже восени, а для посадки влітку або восени - як мінімум за пару тижнів до заходу. Між ямками має бути достатня відстань. Так, для високорослих сортів вона повинна складати не менше 60 мм, а для інших сортів проміжок можна робити менше.
У готові ямки насипається компост в кількості пів відра і необхідні добрива. В якості додаткової підгодівлі добре підійде звичайна зола. Якщо на ділянці кислий грунт, то потрібно додати до посадки флоксів не менше одного стакана вапна. Щоб добрива не викликали опіків коренів, вони повинні бути добре перемішані з почвогрунтом. Після внесення підгодівлі ямки заповнюються водою, а потім в них висаджують відокремлені пагони. Їх слід засипати так, щоб бруньки відновлення були прикриті як мінімум на 30 мм, але не більше 40 мм. Після чого місце утрамбовується, що потрібно зробити до і після підсипання шару компосту.
Потім зверху насипається шар мульчі товщиною 100 мм. Завдяки мульчування краще приживаються відокремлені стебла. При осінньому розмноженні флокси повинні встигнути як слід «освоїтися» до настання холодів.
Розмноження зеленими живцями
Заготівлю зелених живців починають тоді, коли рослина досягає у висоту 15 см. Якщо зробити це не вчасно, то заготовлені живці можуть взагалі не прижитися. При заготівлі потрібно правильно зрізати пагони: на материнській рослині слід залишити як мінімум дві нирки, причому обидві вони повинні бути добре розвиненими. Самі ж живці повинні вийде в довжину приблизно 60-100 мм.
Щоб свіжі живці краще вкоренилися, їх слід помістити в ємність з водою, але не більше ніж на годину. Безпосередньо перед посадкою листочки коротшають до половини, а під ниркою робиться зріз. Це стосується всіх листя крім нижніх - їх потрібно видалити з держака повністю. Під дією сонячних променів непосаджений живці можуть поникнути. Щоб цього не сталося, з ними бажано працювати в приміщенні або в тіні. Готові живці висаджують в почвогрунт. Це повинно бути місце в тіні або в парнику. Щоб вони краще прижилися, після посадки їх рекомендується вкрити шаром мокрого паперу. Посадити їх досить на глибину всього 10-15 мм. Приблизно за пару тижнів держак повинен вкоренитися.
Флокси однорічні: посадка за допомогою розсади
Далеко не всі садівники висаджують флокси насінням. Одним з альтернативних варіантів є посадка розсадою. Щоб отримати розсаду однорічні рослини зазвичай сіють в перший місяць весни. У цьому випадку перші сходи зазвичай з'являються через один тиждень. Протягом перших 14 днів після появи сходів, паросткам необхідне світло, достатній полив і помірна температура. Після цих двох тижнів саджанці пікірують і поміщають в захищене від сонячних променів місце на кілька днів (наприклад, накривають непрозорою плівкою або газетою). Якщо цього не зробити, то паростки можуть отримати опіки. Перед посадкою у відкритий почвогрунт під сіянці бажано внести мінеральні добрива. Для отримання пишного куща стебла слід злегка підрізати, коли на сходах буде 4-5 листків.
На клумбу розсада висаджується в травні. При цьому між саджанцями має бути не менше 150 мм. Слід знати, що флокси є невибагливими рослинами, стійкими до холоду і посухи, однак, вони люблять сонячне світло, але при цьому не переносять перегріву кореневої системи. Найбільш красивими флокси виходять тоді, коли ростуть в півтіні. Коли вони висаджуються на сонячних галявинах, то швидко вигорають. Тому бажано, щоб рослини протягом дня перебували в півтіні, де вони будуть здатні зберігати яскравість кольору.
Флокси рекомендується висаджувати на піднесених місцях, далеко від дерев і кущів з масивними корінням. Що стосується почвогрунта, то в його складі для флоксів однорічних має бути більше гумусу. Важкі грунту без дренування негативно впливають на розвиток цієї культури. Крім того, флокси погано переносять закислення ділянки, і якщо грунт на дачі саме така, то в неї рекомендується додати вапно. Для флоксів бажано, щоб в складі грунту входив пісок без домішок глини. Якщо земля на ділянці є важкі суглинки, то потрібно буде додати в неї пісок, торф і органічну підгодівлю. Для посадки розсади викопується неглибока ямка, в яку попередньо рекомендується додати компост або біогумус. При посадці коріння розсади флоксів слід акуратно розправити.
Флокси багаторічні: догляд
Догляд за флоксами включає в себе внесення добрив, своєчасний полив і підготовку до зимівлі. Щоб флокси мали досконалий вид, їх необхідно регулярно протягом всього періоду зростання підгодовувати добривами. Це потрібно починати робити з моменту початку активності першої нирки, а закінчувати тоді, коли листочки повністю обсипаючи. Що стосується поливу, то він повинен забезпечити постійну вологість грунту. Тому його слід проводити регулярно. Також обов'язково потрібно рихлити поверхню грунту.
Багаторічні флокси потрібно підготувати до зими перед настанням холодів. Якщо сніг ще не випав, то при температурі -12-14 градусів протягом пари тижнів без утеплення вимерзнуть ростові нирки. При температурі -20-25 без утеплення відбувається загибель кореневища. При наявності снігового покриву товщиною 50-60 см флокси зможуть успішно перезимувати навіть в тому випадку, якщо температура на вулиці сягає -35 градусів.
Хвороби і шкідники флоксів
Частими шкідниками даних культур є дротяники, щипавки і голі слимаки. Крім того, шкода можуть наносити стеблові нематоди, павутинні кліщі і заслинені пенніц. Якщо рослина ослаблено через нестачу вологи, то воно стає вразливим для попелиці.
З хвороб флокси найчастіше уражаються септориозом, фоммозом і борошнистою росою. Останній недуга вважається найпоширенішим, і саме він найсильніше псує зовнішній вигляд квітів. Тому на борошнистої роси варто зупинитися трохи докладніше. Уражена рослина покривається щільним білим нальотом. Зазвичай недуга прогресує в середині-кінці літа. Уражені листочки поступово скручуються, опадають і сохнуть.
Для боротьби з борошнистою росою при перших проявах хвороби потрібно обробити рослини за допомогою розчину кальцинованої соди з милом. Це потрібно зробити кілька разів з перервою близько тижня. Для приготування розчину на одне відро води береться 2 ст.л. соди, 50 гр. мила. Замість цього можна обробити мідно-мильним розчином. Для його приготування на відро води беруть 200 гр. мила і 20-35 гр. мідного купоросу. Після цвітіння восени рослини слід коротко обрізати і обробити вищеописаними препаратами ще раз. В якості профілактики борошнистої роси з початку літа рекомендується періодично обприскувати фунгіцидними препаратами, а в жовтні обробляти рослини розчином мідного купоросу або бордоською рідиною.
Флокси: фото