» » » Кальцеолярія, посадка і догляд

Кальцеолярія, посадка і догляд

Кальцеолярія, посадка і догляд

Перше весняне сонце пробуджує своїм теплом яскраві і красиві квіти, які прикрашають собою ділянку або кімнату. Всі квітникарі особливо полюбили незвичайні квіти кальцеолярия за химерну форму суцвіть у вигляді черевичків. Цю рослину можна висаджувати в саду або в вирощувати в кімнатних умовах, проте в силу деяких нюансів найпростіше посадити кальцеолярію саме в горщик і поставити на підвіконня.

Екзотичний гість з Південної Америки міцно увійшов в життя завзятих квітникарів, а величезний асортимент сортів цієї квітки розширив області його використання. Кімнатна кальцеолярия при належному догляді і постійному омолодження стане відмінною прикрасою, порадує вас яскравими і барвистими квітами в ще прохолодну весняну пору.

У цій статті розглянемо особливості вирощування кальцеолярії, наведемо опис найбільш популярних сортів, а також відзначимо важливі моменти посадки і догляду за даними рослиною.

Особливості та опис кальцеолярії

Кальцеолярія - це багаторічна трав'яниста рослина, яке на території Росії найчастіше вирощується у вигляді однорічної або дворічної квітки. Належить це незвичайне рослина кальцеолярия до однойменного роду Кальцеоляріевие і великого сімейства Норічниковиє. Хоча є вчені-ботаніки, які виділяють всі види і сорти цієї квітки в окреме сімейство Кальцеоляріевие. Природним ареалом проживання даної рослини є територія Центральної і Південної Америки, де поширення набуло більш 400 різних видів кальцеолярії. У природі ця квітка представлений трав'янистими рослинами, чагарниками і напівчагарниками, які вимагають при вирощуванні дотримання досить низьких температур.

Сама назва квітки кальцеолярия походить від латинського слова Calceolaria, яке в перекладі означає «черевичок». Це пов'язано із зовнішнім виглядом квітів рослини, які представляють собою дві опуклі губи. Верхня зовсім маленька, практично не помітна. Нижня має кулясту форму, дуже опукла, в кілька разів більше верхньої. Такий черевичок дуже нагадує звичне всім сабо. В інтернеті можна знайти велику кількість фото квітки кальцеолярії, зовнішній вигляд яких вражає уяву своєю яскравістю і ніжністю.

Кальцеолярія, посадка і догляд

Опис кальцеолярії:

  • Кальцеолярія - це трав'яниста чагарникова або напівчагарникова рослина, яке найчастіше вирощується як однорічне.
  • Коренева система мичкувата, на поверхню виступають розгалужені пагони. Стебла прямостоячі або вилягає.
  • Сама рослина не високе, в висоту може досягати приблизно 25-35 см, проте зустрічаються екземпляри до 50 см. В ширину кущики можуть розростатися до тієї ж позначки в 25-35 см.
  • Щільну і кулясту шапку створюють гарні довгі листи, які можуть досягати приблизно 10 см. Вони довгастої і ланцетової форми, злегка гофровані по краю. Мають яскравий зелений відтінок. Листя розташовані мутовчато або супротивно.
  • Нижня частина листової пластини покрита невеликими ворсинками.
  • Квіти з'являються на невеликих і тонких квітконосах, які злегка підносяться над листям кальцеолярії.
  • Квіти невеликі, мають своєрідну форму, яка нагадує маленькі черевички, що складаються з двох губ різного розміру. В центрі квітки є 2-3 тичинки.
  • Діаметр квітів різний, від 2 см до 6 см в залежності від конкретного сорту квітки. Вони можуть бути зібрані в одну велику гроновидні суцвіття або в кілька невеликих.
  • Відтінок квітів також різний: жовтий, коричневий, червоний, помаранчевий. Пелюстки можуть бути як однотонними, так і з різними штрихами і плямами на пелюстках.
  • Цвітіння кальцеолярії в домашніх умовах починається приблизно в квітні-травні і в залежності від конкретно сорти цвітіння триває 3-5 тижнів.
  • Кальцеолярія під час цвітіння має дуже гарний і оригінальний вид - на одному кущику може з'явитися приблизно 20-50 квіточок.
  • Після закінчення цвітіння на рослині з'являється плоди у вигляді насіннєвих коробочок довгастої форми, в якій міститься велика кількість дрібних насіння.
  • Ця рослина має дуже незвичайної особливістю - цвіте кальцеолярия тільки один раз, на наступний рік квіти вже більш дрібні і садівники рекомендують щороку омолоджувати рослину, щоб воно радувала вас постійно яскравими квітами.
  • У наших кліматичних умовах кальцеолярію найчастіше вирощують в домашніх умовах, так як в такому випадку набагато простіше за ним стежити і дотримуватися всі нюанси посадки і догляду за рослиною.
  • Оптимальна температура для повноцінного росту і цвітіння кальцеолярії - 14-17 градусів. Чим вище температура, тим рослина швидше старіє і піддається появі шкідників і хвороб.

Кальцеолярія, посадка і догляд

Різноманітність видів і сортів кальцеолярії

Кальцеолярія - дуже цікавий і незвичайний квітка, який змусив закохатися в себе багатьох квітникарів. Ця рослина неодмінно стане відмінною прикрасою будь-якого приміщення і стане яскравою плямою похмурим весняним днем. Сьогодні існує кілька різновидів кальцеолярії, рослини яких відрізняються висотою стебел, розмірами і забарвленням квітів. Розглянемо особливості найпопулярніших видів і сортів кальцеолярії.

Кальцеолярія гібридна

Це найпопулярніша різновид кальцеолярії, яка включає в себе велику кількість сортів. На сьогоднішній день селекціонери продовжують працювати по виведенню незвичайних і яскравих сортів гібридної кальцеолярії. Являють собою невисокі кущики з компактною красивою формою. Листя округлі, великого розміру, в діаметрі досягають 10 см. Листова пластина має невелике опушення. Квіти цього різновиду кальцеолярії бувають самих різних забарвлень: жовтої, помаранчевої, червоною, коричнево-червоною. Переважно всі квіти мають штрихи, цяточки, плями контрастного відтінку на пелюстках, що надає рослині дуже декоративний зовнішній вигляд. Цього різновиду кальцеолярії характерно саме тривале цвітіння, яке становить приблизно 2 місяці. Кальцеолярію гібридну найчастіше використовують саме для вирощування в домашніх умовах. До найпопулярніших сортів кальцеолярії гібридної можна віднести наступні:

  • Сорт «Аїда». Являє собою невисокий компактний кущик кулястої форми, який під час весняного цвітіння повністю усипаний середнього розміру червоними оксамитовими квітами у вигляді черевичків.
  • Сорт кальцеолярії гібридної «Золотий Дощ». Це чагарникова рослина, яке відрізняється дуже дрібними квітами яскравого жовтого відтінку, повністю покривають квітка під час цвітіння.
  • Сорт «Дервіш». Також дуже красивий і компактний кущик, який під час цвітіння прикрашений яскравими оранжево-коричневими квітами. забарвлення строкате.
  • Сорт «Даінті». Це низькоросла рослина, яке у висоту досягає не більше 15 см. Кущ формується великими м'якими листочками з невеликим опушенням. Квіти червоного відтінку.

Кальцеолярія, посадка і догляд

Кальцеолярія зморшкувата

Цей вид кальцеолярії є багаторічною рослиною, яке в південних теплих країнах вирощується в садах, парках, на клумбах. У кімнатних умовах кальцеолярия зростає як дворічного рослини. Природним ареалом проживання кальцеолярії зморшкуватою або цельнолістной. Являє собою досить висока рослина, яке у висоту може досягати приблизно 1-1,5 м. Листя у цієї рослини довгастої ланцетної форми, які зібрані в прикореневу розетку. Красиво кальцеолярия виглядає під час цвітіння, коли весь кущ покривається невеликими, до 2-2,5 см в діаметрі, квіточками в формі черевичків жовтувато-оранжевого відтінку. Квіти зібрані в невеликі пухнасті суцвіття. При вирощуванні цього виду в кімнаті, важливо на літо виставляти горщики на подвір'я. На основі цього виду селекціонери вивели велику кількість морозостійких сортів, здатних виносити морози до -5 градусів. Найпопулярнішими сортами цього різновиду кальцеолярії є наступні:

  • Сорт «Золотий букет». Являє собою кущик, який у висоту може досягати приблизно 30-35 см. Досить великі квіти утворюють щільні, яскраво-жовті суцвіття.
  • Сорт «Sunset». Це мініатюрна рослина, у висоту досягає 15-20 см. Під час цвітіння на кущі розпускаються невеликі суцвіття червонувато-помаранчевих або рожевих квітів.

Кальцеолярія, посадка і догляд

Кальцеолярія пурпурна

Природним ареалом перебування даного виду кальцеолярії вважається територія Чилі, де ця рослина найчастіше вирощується на клумбах і в квітниках. У висоту рослина досягає 35-50 см. Листки довгасті з зазубринками по краю і загостреним кінчиком, зібрані в прикореневу розетку. Листова пластина густо покрита ворсом. Листя мають яскравий насичений зелений колір. Під час цвітіння на кущі розпускаються пухкі суцвіття з фіолетово-пурпурних квітів в цяточку. Квіти довгастої форми.

Кальцеолярія ніжна

Цей різновид кальцеолярії є багаторічна мініатюрна рослина, яке прекрасно можна вирощувати як в домашніх умовах, так на ділянці в літній час. У висоту квітка може досягати приблизно 15-20 см. Являє собою крихке красива рослина з маленькими округлими листочками яскравого зеленого відтінку. Квіти кальцеолярії ніжною золотисто-жовтого забарвлення з темнуватими плямами.

Кальцеолярія мексиканська

Природним ареалом проживання цього виду кальцеолярия вважається територія Мексики, де квіти ростуть на лісистих схилах. У висоту кущ може досягати приблизно 20-50 см, проте можуть виростати і вище при створенні максимально комфортних умов - затінений ділянку з вологим родючим грунтом. Квіти дуже маленькі, в діаметрі можуть досягати приблизно 5 см. Вони яскравого жовтого кольору, посипаних повністю вся рослина. Цвітіння може тривати протягом 2 місяців.

Кальцеолярія, посадка і догляд

Розмноження кальцеолярії

Без сумніву, у кожного квітникаря виникає питання, як виростити кальцеолярію, якщо немає посадкового матеріалу з магазину. Для розведення цієї квітки в домашніх умовах самостійно можна використовувати два способи: розмноження кальцеолярії з насіння і способом живцювання. Кожен варіант має свої особливості і нюансами, які важливо дотримуватися для створення здорового рослини.

Розмноження кальцеолярії з насіння

  • Для отримання квітки кальцеолярия можна придбати в спеціалізованому судовому магазині пакетик з насінням і зайнятися їх розведенням.
  • Також важливо правильно підготувати грунт для посіву кальцеолярії. Грунтову суміш можна купити в магазині, а можна приготувати самостійно. Для цього необхідно взяти одну частину піску і сім частин торфу, трохи доломітового борошна.
  • Перед посівом грунт потрібно обов'язково прожарити в духовці, після цього грунтову суміш поміщають в контейнер і рясно зволожують.
  • Насіння кальцеолярії висівають в квітні.
  • Насіння рослини не потрібно закладати в грунт, досить посіяти їх на поверхні і закрити зверху плівкою або склом.
  • Контейнер з насінням потрібно помістити в приміщення з температурою не нижче 17 градусів. Періодично потрібно прибирати конденсат з плівки, провітрювати і зволожувати грунт. При чому зволожувати необхідно тільки за допомогою обприскування.
  • Приблизно через 2 тижні з'являться перші сходи, які вже можна буде поливати за допомогою лійки.
  • Протягом місяця за рослинами потрібно доглядати, поливати, після чого сіянці в перший раз пікірують в невеликі горщики.
  • Другий раз сіянці пікірують у вересні, для цього підбирають горщики діаметром 9-10 см, після чого поміщають контейнери в освітлене прохолодне місце з температурою 8-10 градусів.
  • На постійне місце сіянці висаджують, коли сформується повноцінна розетка, за часом це доводиться приблизно на лютий.
  • При вирощуванні кальцеолярії з насіння цвітіння настає приблизно через 8-10 місяців після посіву.

Кальцеолярія, посадка і догляд

Розмноження кальцеолярії живцюванням

  • Цей спосіб також можливо використовувати для розведення кальцеолярії, проте він не настільки популярний серед квітникарів.
  • Заготовлювати посадковий матеріал можна в квітні або в лютому після обрізання пагонів, яке проводиться після відцвітання суцвіть.
  • Живці попередньо можна обробити розчином стимулятора росту, після чого їх укорінюють в контейнер з живильним грунтом, яка повинна складатися з піску з торфом.
  • Перед укоріненням грунт рясно поливають.
  • Живці приживаються приблизно через 3-4 тижні.
  • Після цього саджанці пересаджують на постійне місце, при цьому рекомендується в один горщик висаджувати кілька укорінених живців.

Підготовка перед посадкою кальцеолярії

Займатися питаннями посадки кальцеолярії вам доведеться щороку, так як рясне і повноцінне цвітіння цієї рослини можна побачити тільки один раз, після чого квітка потрібно омолоджувати. Для цього збирають насіння або використовують черешки. Перш за все важливо підготувати грунтову суміш для посадки і вибрати здоровий посадковий матеріал.

Вибір сорту кальцеолярії і горщика для посадки

  • Перш за все визначитеся з сортом кальцеолярії, яких існує велика кількість. Віддавайте перевагу кальцеолярії гібридної, яка на ринку представлена ​​величезною різноманітністю яскравих і незвичайних сортів. Якщо ви будете висаджувати рослину на літо в сад, можна купувати видові рослини, наприклад, кальцеолярію зморшкувату або кальцеолярію ніжну.
  • Далі придбайте насіння рослини або візьміть живці для посадки.
  • Від правильно обраного горщика буде залежати повноцінний зростання квітки кальцеолярия, так як в занадто маленькому контейнері рослина може зачахнути. Для дорослого квітки ідеально підійде горщик діаметром приблизно 15-20 см.
  • Горщик може бути виготовлений з будь-якого матеріалу, підійде і скляна ємність, і керамічна, і глиняна.
  • Важливо, щоб горщики мали дренажні отвори.

Підготовка ґрунтової суміші для посадки кальцеолярії

  • Далі важливо підібрати підходящий грунтовий склад для вирощування кальцеолярії в домашніх умовах.
  • Для дорослої рослини підійде така суміш: дві частини листової землі, 2 частини дернової землі, 1 частина торфу і 1 частина піску.

Кальцеолярія, посадка і догляд

Посадка і пересадка кальцеолярії

  • Щорічно кальцеолярия вимагає пересадки. Цю процедуру також можна проводити відразу після покупки квітки в магазині, який знаходиться в технічному горщику.
  • Перш за все підготуйте горщик для посадки, який попередньо потрібно ретельно помити в теплій воді з милом. Якщо в горщику немає дренажних отворів, тоді їх обов'язково потрібно зробити самостійно.
  • На дно горщика насипте шар дренажу для видалення залишків вологи. Як дренаж можна використовувати дрібні камені, гравій, керамзит.
  • Далі пролийте придбане рослина в купленій ємності і обережно методом перевалки перемістіть квітка кальцеолярії в новий горщик разом із земляною грудкою.
  • Всі порожнечі потрібно додатково заповнити спеціальної грунтовою сумішшю. В цьому випадку можна купити в садовому магазині грунт для вересових або можете скористатися самостійно приготовленої сумішшю.
  • Після посадки посаджені рослини потрібно рясно полити і помістити горщик на добре освітлене місце.

Кальцеолярія, посадка і догляд

Догляд за Кальцеолярія

Догляд за Кальцеолярія не складає особливих труднощів, головне періодично приділяти вашому квіточці увагу і він обдарує вас яскравими і дивовижними квітами.

  • Рівень освітлення і температура. Важливо враховувати, що кальцеолярия не виносить прямих сонячних променів і високих температур. Тому важливо помістити горщик в освітлене місце або в злегка напівтінисте. Оптимальною для вирощування кальцеолярії температурою вважається 14-16 градусів. Це і становить основну складність при бажанні виростити у своїй кімнаті красуню кальцеолярію. На літній час можна помістити кущик кальцеолярії на садову ділянку, який буде захищений від сильного вітру і прямих сонячних променів. Взимку температура повинна бути в межах 12 градусів. Ідеальним місцем для розміщення горщика з квіткою є підвіконня на схід, на захід або північній стороні.
  • Вологість повітря. Кальцеолярія дуже любить вологе повітря, тому важливо помістити горщик з рослиною на піддон з керамзитом, який потрібно наповнити водою. Також можна горщик помістити в кашпо, а простір між ними заповнити торфом, який регулярно необхідно зволожувати. Категорично не рекомендується обприскувати квітка, так як це може призвести до гниття і появі захворювань.
  • Полив. Регулярний полив рослині необхідний під час цвітіння. Для цього важливо використовувати відстояну м'яку воду. Орієнтуйтеся на стан верхнього шару грунту, якщо він трохи підсох, пора поливати квітку. Після закінчення цвітіння поливи скорочують, головне, щоб грунт ніколи не пересихала.

Кальцеолярія, посадка і догляд

  • Підживлення кальцеолярії. Ця рослина потребує регулярних підгодівлі розчином мінеральних добрив. Перший раз вносити добриво необхідно через два тижні після посадка. Підгодовується кальцеолярия кожні 10 днів аж до початку цвітіння. У зимовий час квітка підгодовувати не потрібно.
  • Кальцеолярія після цвітіння. Кальцеолярія цвіте тільки один раз. тому для збереження рослини важливо правильно доглядати за квіткою після цвітіння. Коли квіти відцвітуть, всі пагони потрібно обрізати, а сама рослина обов'язково поміщається в прітемненное прохолодне місце. У такому приміщенні кальцеолярия зберігається приблизно 1,5-2 місяці. Періодично грунт в горщику потрібно поливати, а після появи нової порослі горщик знову переноситься на освітлене місце. Однак в такому випадку рослина втрачає свою декоративність, починає витягуватися. Тому квітникарі рекомендують омолоджувати кальцеолярію щороку.
  • Боротьба з хворобами і шкідниками. Найчастіше кальцеолярия уражається попелиць і білокрилкою. Для боротьби з ними рослина важливо вчасно обробити хімічними препаратами. З хвороб квітка може страждати сірою гниллю, яка з'являється в результаті постійного перезволоження грунту. Якщо ви побачите ознаки хвороби, обов'язково видаліть пошкоджені ділянки, а сама рослина обробіть топазом.

Фото кальцеолярії

Кальцеолярія, посадка і догляд

Кальцеолярія, посадка і догляд

Кальцеолярія, посадка і догляд

Кальцеолярія, посадка і догляд

Кальцеолярія, посадка і догляд

Кальцеолярія, посадка і догляд

Кальцеолярія - дуже цікаве і незвичайне рослина, яка здатна прикрасити будь-який підвіконня і садову ділянку. При належному догляді ця рослина обдарує вас яскравими квітами у формі черевичків з найчисельнішими забарвленнями.