Приваблива квітуча ліана, клематис - ідеальне прикраса будь-якого саду або квітника. Сортове різноманіття і колірна гамма суцвіть вражає уяву, а тривалість рясного цвітіння не може не «радувати око».
Невибаглива декоративна рослина легко виростити самостійно. Досить знати ключові агротехнічні прийоми при посадці і догляду за чагарником у відкритому грунті. Як виростити клематис? Який вибрати сорт? Де краще посадити чагарник? У цій статті знайдуться відповіді на всі питання, а практичні рекомендації садівників допоможуть впоратися з будь-якою проблемою.
Клематис, опис рослини
- Клематис або, як його ще називають, Ломонос - багаторічна рослина сімейства Лютикова.
- Ареал зростання клематисів в природі займає субтропічні і помірні кліматичні зони. Представників даного роду можна зустріти в степу і перелісках, біля підніжжя гір і уздовж берегів річок, на луках і в чагарниках.
- Цей великий рід представлений трав'янистими або дерев'янистими формами рослин (чагарники, напівчагарники).
- Ломоносов - тепло і вологолюбні рослини, які віддають перевагу рости на відкритих сонячних місцях і багатих родючих ґрунтах.
- Характерною рисою роду є наявність ліаноподобний або лазять стебла. Листя - невеликі, цільні, іноді перисті.
- Головною прикрасою культури вважаються його квіти: великі, зазвичай поодинокі, різноманітних яскравих відтінків. Зацвітає клематис навесні і продовжує цвісти практично весь теплий сезон. Палітра фарб квітучих клематисів настільки різноманітна, що важко назвати неіснуючий відтінок суцвіття.
Налічується понад 300-т видів Ломоносов. Їх видове і сортове різноманіття настільки багато, що ботаніків доводиться класифікувати рослини за різними ознаками.
Клематис: видове і сортове різноманіття
Налічується понад 300-т видів Ломоносов. Їх видове і сортове різноманіття настільки багато, що ботаніків доводиться класифікувати рослини за різними ознаками. Розглянемо основні групи клематисів.
Класифікація по групі обрізки
Група (А). Квіткові бруньки утворюються на пагонах попереднього року.
- Вид: Клематис альпійський (Альпіна) Являє собою ліану, що досягає у висоту до 3-х м.
Популярні сорти: клематис Артагена Франки (Зимостійкий сорт, має дзвіночки сині суцвіття з білою серцевиною), клематис Albina Plena (Високорослий сорт, з махровими білими квітками), клематис Pamela Jackman (Характеризується фіолетовими великими квітками, зацвітають двічі за сезон).
- Вид: Клематис барвистий (Флорида) відрізняється високорослої дерев'янистої ліаною з поодинокими великими, світлих тонів, квітками.
Популярні сорти: клематис Малюк (Невисокий сорт з бузковими великими квітками), клематис Жанна д'Арк (Морозостійкий, цвіте білими великими махровими квітками).
- вид: Клематис гірський (Монтана) володіє гігантської ліаною (до 9 м) і зібраними в суцвіття по кілька штук квітками на високих квітконіжках.
Популярні сорти: клематис Rubens (Квітки червоних відтінків), клематис Монтана Grandiflora (Віночки пофарбовані в ніжний пурпурний або білий колір).
Група (В). Квіткові бруньки утворюються на пагонах попереднього і поточного року
- вид: Клематис шерстистий (Ланугіноза) являє собою невисоку кустарниковую ліану з величезними (до 20 см) квітками. Цвіте двічі: спочатку на торішніх пагонах, потім - на молодих.
Популярні сорти: клематис Мадам ле культре (Сорт середньої зимостійкості, з чашолистками білого кольору), клематис Hybrida Sieboldii (Характеризується тривалим періодом цвітіння ніжно - бузкових, з фіолетовим краєм, квіток), клематис Lawsoniana (Виділяється квітками, фіолетового кольору, з темною смугою посередині).
- вид: Клематис розлогий (Патенс) погано переносить сильні морози, в довжину, чагарникова ліана досягає не більше 3-х м.
Популярні сорти: клематис Joаn Pikton (Хвилясті по краю, великі квіти рясно прикрашають кущ), клематис Мульти Блю (Махрові квітки, фіолетових відтінків, розташовуються по побіжу в кілька ярусів).
Група (С). Квіткові бруньки утворюються на пагонах поточного року
- Вид: Клематис групи Жакмана - великі чагарники з ліанообразниє пагонами, довжиною до 6-ти м. Цвітіння тривале і рясне.
Популярні сорти: клематис Руж Кардинал (Володіє середньою зимостійкістю, чашолистки - оксамитові, насиченого рожевого кольору), клематис Gipsy Queen (Тіньовитривалий сорт, з оксамитовими фіолетовими віночками), клематис Белла (Відрізняється зірчастими білосніжними квіткам).
- вид: Клематис фіолетовий (Вітіцелла) відрізняється швидким зростанням і витривалістю.
Популярні сорти: клематис Віль де Ліон (Рясно цвіте, суцвіття червоного кольору), клематис Viola (Квітки дисковидной форми, темно фіолетового кольору з фіолетовими прожилками).
- вид: Клематис цельнолістний (Інтегріфолія) - напівчагарник, що не чіпляється за опору. Квіти дзвонові форми, пониклі.
Популярні сорти: клематис Durandii (Крупноквіткова форма), клематис Вярава (Зірчасті квітки бордово-фіолетових відтінком і комбінацій).
- вид: клематис пекучий (мілкоцвітна) відрізняється швидким зростанням, рясним цвітінням дрібних, зібраних в пишні суцвіття, білих і запашних квіточок.
Класифікація за морфологічними ознаками:
- Трав'янисті багаторічні ліани (пагони відмирають в кінці вегетаційного періоду).
- Напівчагарники (верхні пагони відмирають, нижні - зберігаються).
- Чагарники (одеревів, що не відмирає стебло).
Класифікація за розміром квіток:
- крупноквіткові клематиси.
- Среднецветковие клематиси.
- мелкоцветковиє клематиси.
Щоб купити клематиси бажаного сорту, краще звернутися в спеціалізований розплідник або магазин. Придбані на ринках, саджанці можуть не відповідати заявленим пропозицій.
А для того, щоб остаточно визначитися який сорт посадити, непогано спочатку переглянути відгуки досвідчених квітникарів на спеціальних квіткових форумах або рекомендації людей, які вирощують Ломоносов, на сайтах- отзовіках, типу http://otzovik.com/, https://irecommend.ru /.
Клематис, особливості розмноження
Рослина розмножується вегетативним (поділ куща, відводками, живцями) і генеративних способами (насінням). Розглянемо переваги і недоліки кожного з методів.
Вегетативний спосіб розмноження
розподіл куща
Даний спосіб підходить для молодих, ще не дуже розрослися, чагарників (не старше 6-7 років).
- Викопувати клематис потрібно обережно, намагаючись не пошкоджувати коріння.
- Очищений від землі, кущ ділять (ножем або секатором) на рівноцінні частини, з корінням і нирками на кореневій шийці. Занадто довгі пагони обрізають.
- Отримані частини чагарника розсаджують згідно з правилами посадки.
розмноження відведеннями
Даний метод розмноження застосовують навесні або восени. Серед садівників він вважається відносно не трудомістким і високопродуктивним.
- При підготовці осінніх відводків (в жовтні-початку листопада), пагони клематиса спочатку звільняють від листя і відцвілих бутонів.
- Потім частина підготовлених пагонів збирають в джгут і укладають в земляну канавку. Якщо дно канавки присипати торфом, волога буде зберігатися набагато довше, зберігаючи максимальну аерацію грунту.
- Зверху, пов'язані пагони присипають грунтом і добре ущільнюють її. Кущ клематиса вкривають на зимовий період.
- З початку вегетації (навесні) і протягом усього сезону, рослина регулярно поливають і мульчують (торфом або мохом) пристволову поверхню.
- На наступну осінь, відведення вже готові для посадки: вони проростають і дають коріння. Акуратно викопавши пророслі відведення, їх висаджують на постійне місце.
Таким же чином, можна готувати і весняні відводки. Однак тоді, важче буде зберегти пророслі пагони в зимовий період. Їх слід ретельно вкрити на зиму тирсою, ялиновим гіллям, листям або спеціальними матеріалами (руберойдом, мішковиною).
Як правило, навесні, краще застосувати метод прішпіліванія окремо взятих нижніх пагонів чагарнику.
- Для цього, минулорічні пагони клематиса (в місці розташування вузла) фіксують до землі металевою скобою або дротом, в заздалегідь підготовлену, неглибоку канавку.
- Зверху втечу присипають землею з торфом, залишивши відкритою лише його верхівкову частину. Восени, вкорінені саджанці будуть готові до висадки.
розмноження живцями
Живцювання проводять восени, з досить зрілими чагарниками (не менше 4-5 років) клематисів.
- Спочатку готують живці: нарізають пагони (з середньої частини стебла), на яких має бути як мінімум дві розвинені нирки.
- Живці засипають землею і опускають в підвал до весни. Періодично землю потрібно поливати, зберігаючи вологий мікроклімат грунту.
- Ранньою весною, живці поміщають в приміщення з температурою близько 15 ° С. При появі паростків, температуру в приміщенні підвищують, грунт регулярно зволожують.
- У травні, пророслі живці можна висаджувати у відкритий грунт.
Насіннєвий спосіб розмноження
Вирощуючи клематис з насіння, потрібно бути готовим, що процес займе досить тривалий час (3-4 роки), поки пророслі сіянці можна буде висадити у відкритий грунт.
Цей спосіб часто застосовується селекціонерами для виведення нових сортів.
- Зібрані насіння піддають попередньої стратифікації і висівають в контейнер з грунтово-торф'яно-піщаної сумішшю.
- Свіжі насіння (зібрані в поточному році), дають найбільшу схожість.
- Можна зберігати насіннєвий матеріал близько 3-4-х років в паперових пакетиках, при температурі близько 20ºC.
- Насіння перед посадкою краще перебрати на фракції: дрібні, середні і великі, так як вони мають різні терміни посіву. Найбільші насіння сіють вже в листопаді-грудні, тому як вони будуть довше проростати, середні - в січні, а дрібні - в березні.
Клематис, агротехніка посадки
З огляду на тривалу тривалість життя клематиса (близько 25-30 років), необхідно спочатку правильно вибрати місце для посадки. Від цього залежить розвиток рослини в майбутньому, ефективність цвітіння і зростання ліан.
Місце для посадки
- Клематис воліє тепле, сонячне і безвітряної місце. Підійде легка півтінь. Затінені ділянки негативно позначаються на процесі цвітіння ломоноса. А постійний вітер або протяг може травмувати тонкі пагони і зривати квіти.
- Не варто висаджувати клематис в місцях постійного застою води (в низинах, під скатом даху). Такі умови можуть привести до загнивання кореневої системи рослини. У місцях з високим рівнем підземних вод, необхідно забезпечити якісний дренаж і відтік води.
- З огляду на особливості ліаноподібних стебел, які чіпляються і в'ються, потрібно заздалегідь підготувати опору (Шпалери, стовп) для чагарнику або висаджувати в потрібних місцях (арка, альтанка, стіна).
- Грунт на ділянці повинна бути поживною, повітропроникною, пухкої, із слаболужною або нейтральною середовищем. Якщо грунт не відповідає таким параметрам - потрібно внести відсутні компоненти (чорнозем, пісок, перегній, деревна зола, торф і т.д.). У разі підвищеної кислотності грунту - потрібно її нейтралізувати, додавши гашене вапно. Ідеально підходять суглинні родючі типи грунтів.
Агротехніка посадки саджанців
Посадку клематисів здійснюють як у весняний (квітень-травень), так і в осінній період (вересень-жовтень).
- Підготувати посадкову яму близько півметра в ширину, висоту і довжину.
- Якщо у саджанця підсох корінь, потрібно замочити його перед посадкою на кілька годин у воді.
- На дні ями зробити дренажний шар (10-20 см) з щебінки, керамзиту або битої цегли.
- Насипати в лунку, невеликим горбком, шар грунтово суміші з землі, піску і перегною (до середини ями), вертикально виставити саджанець, розправити коріння і засипати землею.
- У підготовлену грунтову суміш можна додати комплексні мінеральні добрива. Ні в якому разі не можна використовувати свіжий гній.
- Коренева шийка і перше міжвузля саджанця має бути присипане землею.
- Ущільнити грунт навколо саджанця, полити і присипати піском, оберігаючи кореневу шийку клематиса від загнивання.
- Зверху грунт краще замульчувати мохом або перегноєм.
- Клематиси висаджують з невеликим заглибленням в грунт (не засипаючи в рівень з поверхнею грунту), щоб запобігти їх вимерзання взимку. У міру просідання грунту, його поступово підсипають в ямку.
- Відстань між саджанцями має бути не менше 70-100 см.
- Висаджений восени саджанець, утеплюють на зиму шаром сухого листя або спеціальним покривним матеріалом.
Агротехніка посадки насіння
- Відсортовані за розміром насіння висівають (в різні терміни) в контейнер з грунтовою сумішшю з землі, піску і торфу (1: 1: 1).
- Посів здійснюють не глибокий, злегка присипавши насіння невеликим шаром землі.
- Землю трохи ущільнюють і зволожують. Зверху контейнер закривають склом.
- Температуру в приміщенні підтримують близько 25ºC.
- Необхідно регулярно провітрювати і зволожувати висаджені насіння.
- З'явилися сходи краще оберігати від прямих сонячних променів, при цьому забезпечуючи їм хороше освітлення.
- Поява перших листочків сигналізує про необхідність пікірувати сіянці і розсаджувати в окремі ємності.
- У теплу пору року, можна висадити сіянці на вулицю, в півтінь. Восени їх потрібно ретельно вкрити на зиму або пересадити в кімнатні горщики. Через кілька років, підросли саджанці будуть готові до посадки на постійне місце.
- Періодично слід прищипувати верхівку втечі, стимулюючи, таким чином, розвиток кореневої системи.
Клематис, особливості догляду
Вирощуючи клематис і дотримуючись основні правила агротехнічних заходів, догляд за кущами не складе великих труднощів і складнощів. Рясний полив, розпушування, укриття на зиму і внесення добрив - звичайні прийоми культивування садових культур. Особливу увагу слід звернути на обрізку ліан, в залежності від виду клематиса.
полив
- Клематис - вологолюбна рослина, потребує регулярного і рясного поливу.
- Середня норма поливу складає 1 раз в тиждень, а при жаркій і сухій погоді - 2-3 рази.
- Молоді чагарники поглинають від 5 до 20 л води за раз, а розрослися зрілі культури - в 2 рази більше.
- Не варто зловживати надмірним поливом, так як застій вологи несприятливо відбивається на рослині.
- Полив здійснюють, як правило, у вечірній час.
Розпушування і мульчування
- Розпушування і видалення бур'яну - звичайний прийом по догляду за будь-якою рослиною.
- Щоб уникнути надмірного перегріву грунту і запобігання появи бур'янів, рекомендують замульчувати пристовбурні кола клематиса мохом або перегноєм.
обрізка
Обрізка клематисів - важливий агротехнічний прийом, стимулюючий побегообразованіе і рясне цвітіння чагарника. Здійснюють обрізку восени, перед укриттям на зимівлю.
З урахуванням класифікації клематисів по групі обрізки, існує ряд нюансів обрізки того чи іншого виду чагарнику.
- Клематиси «групи А» не потребують обрізки, так як майбутні квітки закладаються на пагонах попереднього року. Достатньо лише після закінчення цвітіння, прорідити занадто густий кущ, видаливши слабкі та пошкоджені пагони.
- Клематиси «групи В» піддають помірною обрізку. Однорічні пагони обрізають до 30 см, а дворічні - до 1-1,5 метра.
- Клематиси «групи С» потребують сильної обрізку (до першої нирки), залишаючи 20-50 см пагонів.
- У перший рік посадки зривають всі, що утворилися на рослині, бутони, забезпечуючи кращий розвиток кореневої системи.
опори
- Для підтримки кучерявих ліан необхідно заздалегідь встановлювати спеціальні опори (шпалери, піраміди, віялові конструкції) або висаджувати в місцях, де клематис зможе чіплятися і рости.
- Щоб кущ виглядав доглянутим, потрібно підв'язувати пагони, в міру їх зростання.
- Розростаючись, кущ клематиса стає досить важким, тому опора повинна бути міцною і надійною.
Підживлення і внесення добрив
- Вносити добрива можна вже на 2-й рік розвитку чагарнику.
- Перша підгодівля проводиться в період активної вегетації і нарощування зеленої маси. Використовують азотні добрива, що стимулюють ріст рослини.
- Наступна підгодівля буде доречна в період бутонізації клематиса. Застосовують калійні і фосфорні добрива.
- Осіння підгодівля здійснюється внесенням суперфосфатів, згідно з інструкцією. Передозування негативно позначається на розвитку культури.
- При внесенні добрив одночасно здійснюють і полив чагарнику.
- Рекомендується також використання органічних добрив та добавок (крейда, доломітове борошно, деревна зола, перегній, компост).
Боротьба з шкідниками та хворобами
- З шкідників, коріння клематиса найчастіше пошкоджують капустянки, нематоди або кроти, а листя і стебла - слимаки, попелиці, щитівка, павутинний кліщ або равлики. Для їх повного знищення необхідно використовувати спеціальні хімічні засоби боротьби (різні для певних видів шкідників).
- Поразка рослини таким захворюванням, як борошниста роса, візуально помітно за рахунок білого нальоту на всіх частинах чагарнику. При цьому, заражені частини клематиса обрізають і знищують, а кущ обробляють фунгіцидом ( «Каратаєв»).
- Якщо на листі з'явився іржавий наліт - клематис заражений грибкової хворобою «Іржею». Слід обробити рослину розчином бордоською рідини.
- Грибкове захворювання «Зів'янення Вілт» тягне за собою в'янення і засихання рослини. В першу чергу уражаються коріння, потім інші частини куща. Видаляючи пошкоджені частини клематиса, одночасно обробляють його фундазолом або Азоценом, в тому числі рясно поливаючи культуру під корінь.
Укриття на зиму
- Для запобігання вимерзання клематисів, їх слід вкривати на зиму, особливо молоді незміцнілі саджанці. Також, найменш зимостійкою вважається коренева шийка чагарнику.
- Укриття краще робити зі спеціальних водопроникних матеріалів (руберойд, толь), щоб кущ не запрів. Використовують присипання клематиса сухим листям або ялиновим гіллям. Тирса можуть призводити до запреванію чагарнику, тому їх краще не використовувати в якості зимового укриття.
Використання клематиса в ландшафтному дизайні
З огляду на високі декоративні якості клематиса, він, по праву, вважається цінним рослинним матеріалом при оформленні садово-паркових зон і створення оригінальних ландшафтних дизайнів.
Чудово виглядають як одиночні посадки чагарникових ліан, так і групові насадження.
Вигідно підкреслює фактуру кучерявого чагарнику декоративні опори або арки.
Клематис вдало поєднується з багатьма рослинами: від вічнозеленого кипариса до ніжного вересу.
У будь-якому випадку, клематис стане справжньою окрасою садової ділянки і буде радувати оточуючих рясним і тривалим пишнотою своїх квіток.
Таким чином, клематис, красива квітуча ліана, з величезною різноманітністю палітри фарб суцвіть, завжди буде родзинкою квітника або присадибної ділянки. Невибаглива рослина легко можна виростити самостійно, дотримуючись основні агротехнічні правила по догляду за ним.