Верес, посадка і догляд

Верес, посадка і догляд

Багато хто хоче зробити свою ділянку або сад неповторним і унікальним. А для цього необхідні різноманітні екзотичні рослини. Одним з таких є верес, улюблене рослина в Європі і таке дивовижне на території Росії.

А адже його краса здатна затьмарити багато культур. Ніжні відтінки рожевого, білого, блакитного, фіолетового гармонійно вписуються в будь-який ландшафтний дизайн. А який чарівний аромат виділяє цю квітку, просто не передати словами. Такий медонос - відмінне рішення для прикраси саду або ділянки. Звичайно, для отримання кінцевого результату необхідно правильно посадити і виростити цю рослину, але праці того варті.

У даній статті ми розглянемо особливості та опис вересу, дізнаємося про найпопулярніші і поширені види і сорти цього екзотичного чагарнику. А також визначимо всі основні нюанси агротехніки вирощування рослини верес.

Загальна характеристика вересу

У природі існує лише один вид цієї рослини - верес звичайний, який є єдиним представником сімейства Вересові. Це вічнозелене багаторічна рослина, що має форму невеликого чагарника. Верес є дуже поширеним рослиною, його сорту зустрічаються практично по всій земній кулі. Ніжні стеблинки вересу можна побачити на території Європи, уздовж Атлантичного узбережжя Північної Америки, в деяких районах Африки і Гренландії, а також в Азії. На території Росії цей ніжна квітка зустрічається в європейській частині і в Сибіру.

Природним ареалом проживання цієї рослини вважаються території тундри і хвойних лісів, а також схили гір і пустирі. Дуже часто широкі зарості вересу зустрічаються на місцях згарищ. Таке скупчення чагарників вересу прийнято назвати верещатников або вересковой пусткою.

Існує дуже цікава шотландська легенда про походження вересу. Відповідно до неї, верес став єдиним рослиною, яка погодилася на прохання Богу рости на бідних землях, на пустирях і скелястих схилах горах, які з усіх боків продуваються вітрами. За це вереск був наділений невибагливістю, хорошою витривалістю, ніжними відтінками кольорів і чарівним ароматом.

Верес, посадка і догляд

Опис вересу:

  • Вічнозелена багаторічна рослина, яка росте в формі невеликого, сильно гіллястого чагарника. Іноді зустрічаються сланкі форми цієї рослини.
  • У висоту верес може досягати 30-70 см у висоту, іноді в природі може досягати метрової висоти.
  • Зростає квітка вересу дуже повільно - всього 1,5-2 см в рік.
  • Стебла вересу густо усипані маленькими листочками тригранної форми. За розміром вони ледве досягають 2,5 см в довжину. Злегка згорнуті в трубочку.
  • Листя розташовані на стеблах в 4 ряди, повністю покриваючи їх поверхню. За кольором листя можуть бути різними. Виходячи з цього, всі сорти вересу ділять на кілька груп за кольором листя.
  • Самі стебла покриті сіро-бурою корою.
  • Квіти вересу також маленькі, за формою нагадують дзвіночки. Зібрані в невеликі суцвіття, якими закінчується кожен втечу на кущі. За кольором суцвіття вересу ніжного лілово-рожевого відтінку, а також білого, бузкового, фіолетового, червоного.
  • Квіти виділяють приємний аромат, який приваблює бджіл та інших комах. Верес є відмінним медоносом.
  • Цвітіння верес починає в середині літа, приблизно в липні. Тривалість цього періоду залежить від конкретного сорту.
  • У вересні-жовтні на пагонах формуються плоди у формі коробочки.

Верес, посадка і догляд

Різноманітність сортів вересу

Існує тільки один вид вересу - це верес звичайний. Однак, незважаючи на це, на сьогоднішній день виведена величезна кількість різних сортів, які відрізняються по висоті, забарвленню листя і квітів. Давайте докладніше розглянемо найпоширеніші і популярні сорти вересу.

Сорти вересу з зеленим листям

У даної групи рослин листя має зелене забарвлення - від світлих тонів до темних.

  • Сорт «Алегро». Один з найпопулярніших сортів вересу. Це щільний і компактний чагарник, який у висоту може досягати 60 см. Всі пагони щільно вкриті темно-зеленими маленькими листям. Цвіте сорт «Алегро» з кінця липня. Триває даний період близько 3 місяців. Квіти дуже красивого ніжного кольору-карміново-червоного. Всі маленькі квіти зібрані в довгасті суцвіття. Досить зимостійкий сорт, проте молоді рослини все-таки вимагають укриття на зиму.
  • Сорт «Кармен». Ще один сорт з зеленим листям темного відтінку. Цей різновид вересу дуже популярна серед садівників Європи. Є гібридним сортом, виведеним селекціонерами в Голландії. Компактний кущ у висоту до 30-40 см. Квіти невеликі, яскравого рожево-фіолетового кольору, які зібрані в суцвіття на довгих черешках.
  • Сорт «Барнетт Енлі». Це досить високий чагарник, який у висоту може досягати 60 см. Квіти маленькі, яскравого рожевого кольору з фіолетовим відтінком.
  • Сорт «Марко». Даний сорт вересу росте у вигляді щільного компактного куща, в висоту досягає 40 см. Квіти рубінового відтінку. Цвітіння починається досить пізно - на початку вересня.

Верес, посадка і догляд

Сорти вересу з сріблястим листям

  • Сорт «Сільвер Найт». Це сорт англійської селекції, дуже любимо садівниками Європи. Низькорослий компактний чагарник, який у висоту досягає 30 см. Крона дуже густа і гілляста, в діаметрі може розростатися до 45 см. Листя маленькі, пухнасті, красивого сріблясто-сірого кольору. Цей сорт вересу восени і взимку стає бордового відтінку. Квіти рожевого відтінку, за формою прості, зібрані в довгасті суцвіття. Досить зимостійкий, проте в дуже холодні зими вимагає укриття.
  • Сорт «Пітер Спаркс». Даний сорт може виростати до 50 см. Відрізняється густою і щільною кроною, в діаметрі досягає до 60 см. Листя невеликі лускаті, влітку зеленого кольору, а восени стають сірувато-зеленими. За формою квіти махрові, темно-рожевого кольору. Всі квіти зібрані в довгі суцвіття, приблизно до 30 см в довжину.
  • Сорт «Ян Деккер». Карликовий сорт вересу, який у висоту досягає всього 15 см. Крона куща щільна і густа, дуже гілляста, в діаметрі може досягати 30 см. Листя невеликі, злегка опушені, сіро-зеленого кольору. квіти рожеві з фіолетовим відтінком. Цвітіння починається пізно - на початку вересня.

Верес, посадка і догляд

Сорти вересу із золотистою листям

  • Сорт «Ендрю Праудлі». Низькорослий чагарник заввишки до 15 см. Влітку листя має красиву помаранчеву забарвлення із золотистою облямівкою, восени стають бронзовими. Квіти невеликі рожевого відтінку. Цвітіння починає в серпні.
  • Сорт «Ауреа». Вічнозелений чагарник заввишки до 30-40 см. Листя у цього сорту маленькі, влітку яскравого лимонно-жовтого кольору, а восени і взимку стають буро-червоні. Цвітіння починається в серпні і триває 2,5 місяця. Цвіте верес світло-фіолетовими квітами.
  • Сорт «Голд Хейз». Сорт англійської селекції, виведений в 1963 році. Вічнозелений чагарник, в висоту досягає 30-40 см. Крона вересу має кулясту форму. Листя дрібна, зберігає насичену лимонно-жовте забарвлення влітку і взимку. Цвітіння починається в серпні і триває до жовтня. Квіти невеликі білого кольору.

Верес, посадка і догляд

Сорти вересу з махровими квітами

  • Сорт «Біл». Англійська сорт, виведений в 1925 році. Вічнозелений чагарник заввишки до 50-60 см. Листя дрібна, влітку сіро-зелена і восени темно-зелена. Цвітіння починається на початку вересня і триває до жовтня. Квіти махрові за формою, світло-рожевого відтінку. Зібрані в довгі суцвіття.
  • Сорт «Моніка». Розлогий чагарник заввишки до 55 см. Листя дрібна, темно-зеленого кольору влітку і сіруватого відтінку взимку. Цвітіння починається у вересні, квіти зібрані в щільні суцвіття. Квіти великі, за формою махрові, яскравого червоного відтінку.
  • Сорт «Дарк Стар». Сорт німецької селекції. Вічнозелений чагарник, який у висоту може досягати 20-30 см. Листя дрібна, темно-зеленого кольору. Цвітіння починається в кінці серпня і триває кілька місяців. Квіти за формою напівмахрові, рубінового відтінку.

Способи розмноження вересу

Верес можна розмножувати самостійно. Для цього підходить насіннєвий або вегетативний спосіб. Кожен з них відрізняється своїми особливостями, тому ви без зусиль зможете підібрати підходящий саме вам.

Насіннєве розмноження вересу

Насіннєве розмноження є самим тривалим і трудомістким. Однак насіння вересу володіють високим відсотком схожості, тому ви гарантовано зможете отримати відмінний результат.

  • Підготуйте відповідні контейнери з невисокими бортиками.
  • Ємності потрібно заповнити живильним грунтом, оптимальної для проростання насіння. Для насіння вересу ідеально підійде наступна суміш: дві частини торфу і по одній частині піску і хвойної землі.
  • Попередньо грунт необхідно зволожити.
  • Насіння не потрібно закопувати в грунт, так як вони за розміром дуже дрібні. Достатньо лише злегка втиснути в грунт.
  • Далі весь контейнер потрібно накрити склом або плівкою для запобігання випаровування вологи.
  • Оптимальна температура для проростання насіння 20 градусів. Слід враховувати, що протягом першого тижня сіянці потребують підвищеної вологості.
  • Паростки з'являються приблизно через 3-4 тижні.
  • Після появи сіянців можна періодично відкривати скло і провітрювати їх, тим самим загартовуючи в природних умовах.
  • Коли сіянці розростуться, їх можна пікірувати в окремі ємності або горщики.
  • На постійне місце молоді рослини вересу висаджують тільки через два роки, протягом яких контейнери в теплу пору виносять на відкрите повітря, а в холодну в приміщення з температурою 10-12 градусів.

Верес, посадка і догляд

Розмноження вересу живцями

Таким способом можна розвести медоносний верес, якщо у вас на ділянці вже є дорослий кущ або він росте у кого-небудь з ваших знайомих.

  • Заготовлювати живці необхідно в кінці літа.
  • На кущі вересу виберіть найміцніші пагони, головне, щоб вони не були квітучими.
  • Для живців підійдуть верхівкові частини гілок.
  • Підготуйте невеликі горщики або ємності для вкорінення живців.
  • Попередньо живці можна обробити розчином стимулятора коренеутворення.
  • Далі необхідно наповнити контейнери грунтовою сумішшю, що складається з торфу і піску.
  • Добре зволожите поверхню і укоренити в нього підготовлені живці.
  • Помістіть їх в приміщення з температурою в 15-18 градусів.
  • Періодично грунт потрібно зволожувати і раз на місяць удобрювати розчином сечовини.
  • У відкритий грунт живці можна висаджувати вже навесні.

Розмноження вересу відводками

Цей спосіб є, мабуть, самим простим. Доросла рослина з часом опускає старі гілки до землі, які пускають коріння і вкорінюються. Розвести верес відводками можна і самостійно.

  • Виберіть на дорослому кущі самі міцні і здорові нижні пагони.
  • Потім пригни їх до поверхні, де попередньо зробіть невеликі канавки.
  • Закріпіть пагони і присипте їх невеликим шаром торфу.
  • Через рік ви зможете від'єднати молоде рослина від материнського і пересадити на постійне місце.

Верес, посадка і догляд

Розмноження вересу діленням куща

Цей спосіб також досить простий.

  • В кінці літа викопайте дорослий і міцний кущ.
  • Гострим ножем розділіть його на кілька частин. Головне, щоб кожна частина мала молоді пагони і коріння.
  • Старі гілки необхідно обрізати, а зрізи обробити деревним вугіллям.
  • Після цього можете посадити молоді рослини в підготовлені посадкові ями.

Етапи підготовки перед посадкою вересу у відкритий грунт

Посадка і догляд за вересом у відкритому грунті не складає особливих труднощів, проте все-таки зажадає від вас деяких зусиль і уваги. Перш за все потрібно ретельно підготуватися перед посадкою. Важливо вибрати якісні та здорові саджанці, а також знайти на своїй ділянці найбільш підходяще для посадки місце. Увага потрібно приділити і підготовці ґрунту.

Етап 1. Вибір саджанців вересу

Купити вереск можна в спеціалізованих магазинах або розплідниках. Уникайте покупки посадкового матеріалу на стихійних ринках і у незнайомих людей. В такому випадку ви можете отримати кота в мішку. Найкраще купувати дворічні саджанці і бажано в контейнерах. Коріння вересу мають властивості створювати симбіоз з грибами, а в контейнерах він сохраняется.Однако і в цьому випадку необхідно бути дуже уважними. Адже верес також має властивість зберігати зовні здоровий вигляд при засиханні коренів. Вибирайте саджанці з гнучкими гілками і молодими здоровими нирками. Грунт в контейнерах повинна бути вологою.

При виборі саджанців вересу продумайте садову композицію, яку ви хочете отримати в результаті. Від цього залежить висота рослин і відтінки кольорів.

Верес, посадка і догляд

Етап 2. Вибір місця для вересу

Верес досить невибаглива рослина. У природі він росте на схилах пагорбів на відкритих ділянках. Тому підберіть для нього сонячне відкрите місце, але з можливістю затінення в полуденне жарку пору. Ділянка під посадку повинен бути захищений від сильних вітрів. Також важливо, щоб волога могла швидко вбиратися або стікати.

При виборі місця для посадки вересу враховуйте дизайн ландшафту, який хочете отримати в результаті. Для більш низьких сортів підійде місце уздовж садових доріжок або бордюрів, а для високих - місце на клумбі або газоні.

Етап 3. Підготовка ґрунту для вересу

Верес не дуже добрий сусід для багатьох садових рослин, так як він вважає за краще рости на кислих грунтах. Також важливо, щоб земля добре пропускала воду. Чи не підійде для посадки вересу лужна грунт, так як в ній можуть загинути гриби, з якими коренева система вересу будує симбіоз.

Заздалегідь подбайте про повну заміну грунтової суміші на обраному ділянці. Попередньо зніміть верхній шар приблизно на один багнет лопати. Викопану землю замініть на піщану або торф'янистих. Якщо кислотності недостатньо, то в суміш можна додати хвойну кору або голки. Важливо створити хороший шар дренажу, якщо місце знаходиться в низині, тому що верес не любить застою вологи.

Важливо пам'ятати, що готувати грунт необхідно ретельно. Адже верес не любить частих пересадок, тому посадка здійснюється один раз і на довгий час.

Посадка вересу у відкритий грунт

Кращий час для посадки вересу осінь або весна. Однак віддайте перевагу весняній посадці - так молода рослина зможе встигнути зміцніти до зимових холодів.

  • На заздалегідь обраному місці ретельно перекопайте грунт.
  • Для посадки вересу підійде наступна грунтова суміш: торф, пісок, хвойна земля, хвойні голки або подрібнена кора.
  • Придбані саджанці також необхідно підготувати перед посадкою. Для цього залийте контейнер водою і залиште на деякий час. Після чого акуратно витягніть коріння і розправте їх.
  • На обраному місці підготуйте посадкові ями. На 1 кв. м. має бути не більше 10 одиниць рослини. Зразкове відстань між ямами повинно бути 40-50 см. Глибину лунок зробіть в два рази більше ніж земляний кому. Це десь 25-30 см.
  • На дно посадочних ям помістіть хороший шар дренажу, так як вереск не любить надмірної вологи і застою води біля коріння. Як дренаж використовуйте биту цеглу або дрібний гравій.
  • У кожну лунку можна додати по 20 гр добрива нітрофоски.
  • Підготовлені саджанці помістіть в посадочні ями і обережно розправте коріння.
  • Засипте молоді рослини грунтом і акуратно утрамбуйте грунтом руками. Важливо не заглиблювати кореневу шийку.
  • Після посадки рясно полийте все рослини водою. Приблизно 5-6 літрів води для кожного саджанця вересу.
  • Поверхня навколо рослини замульчируйте торфом або корою хвойних дерев.

Верес, посадка і догляд

Агротехніка вирощування вересу

Подальший догляд за вереском не складе особливих труднощів і не займе у вас занадто багато часу. Головне, приділяти трохи часу цьому ніжному рослині.

Полив вересу

Для повноцінного росту вересу грунт під ним повинна бути завжди в злегка зволоженому стані. Коріння цієї рослини дуже короткі і не можуть самостійно діставати необхідну кількість води. Тому в весняно-літній час молоді рослини потрібно поливати 1-2 рази в тиждень. З віком понад дорослі кущі вимагає меншої кількості поливів. Важлива вимога при поливах - злегка подкисленная вода. В особливо спекотні літні дні верес добре відгукується на обприскування крони. робити це потрібно у вечірній або ранковий час.

Розпушування і мульчування вересу

Періодично грунт навколо кущів необхідно рихлити, щоб зробити землю пухкою і легкою. Одночасно потрібно видаляти всі бур'яни. Розпушування зазвичай рекомендують проводити після поливу на глибину 15 см. Щоб скоротити кількість спушень і прополок, ґрунт навколо вересу потрібно мульчувати. Таким чином ви зможете захистити ваше рослина від надмірного випаровування вологи і частого появи бур'янів. також наявність мульчі врятує верес в спекотні дні від перегріву грунту. В якості мульчі можна використовувати сухий торф або тирсу і кору хвойних дерев.

Верес, посадка і догляд

Підживлення вересу

Верес - це рослина, яка особливо не потребує частих і рясних підгодівлі. Йому достатнього одного внесення добрива в сезон. Робиться це в апереля-травні. В якості добрива використовується комплексне мінеральне добриво в сухому вигляді з розрахунку 20-30 грам на одну рослину вересу. Під час внесення добрива розподіляйте його навколо куща, намагаючись не потрапляти на листя і квіти, це може викликати опіки. Потім акуратно закрийте добрива в шар мульчі і рясно полийте.

Обрізка вересу

Кущі вересу потребують періодичної обрізку. За своєю природою всі сорти цієї культури мають щільної і компактною кроною, яка без обрізки стане не дуже презентабельною. Зазвичай обрізку проводять навесні до початку активного росту листя і пагонів. Найкраще використовувати формування крони для більш дорослих рослин - 2-3 літніх. Для цього процесу візьміть гострий ніж або секатор. Підніміть акуратно втечу вересу і обріжте половину або 2/3 гілки. Періодична обрізка також сприяє стимуляції росту молодих пагонів, від чого верес стає більш розлогим і пишним.

Укриття вересу на зиму

Всі сорти вересу по-різному реагують на сильні морози. Однак на випадок особливо суворих зим і відсутності снігового покриву рослини краще укрити і утеплити. Перед настанням холодів грунт навколо рослин укрийте сухим торфом, а самі кущі вересу обкласти ялиновим гіллям. Це дозволить уникнути обмороження пагонів рослини і отримання ним опіків. Знімати укриття потрібно в квітні.

Верес, посадка і догляд

Боротьба з хворобами і шкідниками вересу

Верес не викликає інтересу у шкідників і лише іноді піддається появі грибкових і вірусних захворювань.

Хвороби вересу:

  • Сіра гниль. Це грибкове захворювання з'являється від тривалого застою води біля коріння рослини. Виявляється воно нальотом на пагонах і обпаданням листя. Для боротьби можна використовувати спеціальні фунгіциди або розчин мідного купоросу. Для профілактики рослини можна обробити фунгіцидами навесні при знятті укриття і восени.
  • Борошниста роса. Це захворювання також іноді може вражати верес. Ознаками цієї хвороби є білуватий наліт на листках і всихання пагонів. Для боротьби також використовуються спеціальні фунгіциди.
  • Вірусні захворювання. Ці хвороби набагато серйозніше грибкових і практично не піддаються лікуванню. Якщо ви помітили неприродний колір листя і деформацію пагонів, то кущ вам доведеться повністю викопати і спалити. Після чого обробити грунт розчином марганцівки.

Корисні властивості вересу

  • Використовується в якості сільськогосподарського корми.
  • Він застосовується для отримання самого корисного верескового меду.
  • Гілки вересу можна використовувати для приготування чаю.
  • Він красиво виглядає в гербаріях.
  • Верес має цілющі властивості. Його використовують для лікування хвороб нирок, шлунка, в якості заспокійливого.
  • Широко верес використовується в ландшафтному дизайні. Варіанти його використання різні: одиночні посадки, створення верещатников або верескового саду, обрамлення садових доріжок і бордюрів, оформлення альпійських гірок і клумб.

Верес, посадка і догляд

Фото вересу в ландшафтному дизайні

Більш наочно побачити використання вересу в оздобленні та озелененні ділянки можна побачити на представлених фото.

Використання для посадки в горщиках:

Верес, посадка і догляд

Створення вересковой пустки:

Верес, посадка і догляд

Верес використовується для обрамлення садових доріжок:

Верес, посадка і догляд

Верес - це одне з самих найніжніших і найяскравіших рослин, яке своїм зовнішнім виглядом і чарівним ароматом прикрасить будь-яку ділянку.