На саму думку про жасмині на розум перш за все приходять спогади про зачарований ароматі цієї рослини. Яскравий і «смачний» запах - візитна картка садового чагарнику з великими китицями квітів білого або кремового окраса. А чи знаєте ви, що насправді цей садовий житель називається бузок? Від справжнього жасмину у рослини тільки запах. Натуральним жасмином називають красиво квітучу ліану, яку легко виростити в домашніх умовах, якщо чітко дотримуватися всіх правил зимівлі. Бузок ж часто приймають за жасмин через його запашних квітів, якими можуть похвалитися деякі види рослини, причому плутанина трапляється настільки часто, що помилкове назва міцно закріпилася в побуті. Отже, знайомтеся - бузок, або жасмин садовий.
Сорти жасмину махрового
Багато років тому з пагонів чагарнику готували чубуки і мундштуки для курильних трубок - з тих пір і залишилася назва бузок. Сьогодні результатами селекційної роботи стали понад 60 видів садового жасмину. Немахрові сорти дуже запашні. Вони пахнуть не гірше справжнього жасмину і по силі аромату посідають третє місце після троянд і бузку. Квіти махрового жасмину мають ледь вловимий запах, який не має нічого спільного з ароматом натурального жасмину. Серед найкрасивіших і популярних сортів махрового жасмину відзначимо:
Віржіналь. Кущ виростає на висоту до 3 м. Великі білі квіти мають різкий солодкий запах. Рослина цвіте двічі, влітку і восени. Повторне цвітіння не таке рясне, як перше.
Мур. Квітучий кущ прикрашають великі (до 1,5 м в довжину) суцвіття з повітряних ароматних квітів. Завдяки цим гронам з численних пелюсток вид у рослини приголомшливий. Відцвілі суцвіття виглядають не дуже естетично, тому їх оббирають з куща вручну.
Аншантман. Квіти цього поздноцветущих чагарнику визнані найбільш вражаючими серед інших європейських сортів махрового жасмину.
Пірамідаль. Чагарник виростає у висоту до 3 м, зацвітає пізно, випускаючи білі, як сніг, квіти з тонким, ледь помітним запахом.
Гірандол. Кущ з спадають гілками виростає до 1,5 м в діаметрі. Під час цвітіння покривається махровими квітами з ніжними кремовими пелюстками. Їх аромат приємний, але ненав'язливий.
Шніструм. Пониклі стебла куща прикрашені махровими квітами білого кольору, які привертають оточуючих дивно свіжим фруктовим ароматом. Чагарник швидко додає у зрості, досягаючи висоти 3 м.
Горностаєва мантія. У довго квітучого невисокого чагарнику махрові квіти незвичайного кремово-білого відтінку. У період цвітіння рослина оповите смутно відчутним суничним ароматом.
Арктика. Сорт вивели в Росії. Це присадкуватий чагарник, який цвіте акуратними квітами невеликого розміру з не сильно вираженим запахом.
Балет метеликів. Дітище російських селекціонерів отримало свою назву завдяки махровим квітам, схожим на крила метеликів.
Снігова буря. Білі квіти цього рясно квітучого творіння російських селекціонерів дивним чином нагадують сніжинки, які приховують під собою майже все листя невисокого чагарнику.
Юннат. Цей сорт припав до душі багатьом російським садівникам. Він приваблює своїми великими махровими квітами, які мають яскраво виражений аромат суниці.
Практика показала, що в умовах нашого клімату краще приживаються сорти жасмину махрового, виведені в Росії. Європейські представники культури надто слабкі для суворих російських зим.
Жасмин махровий: як виростити гарний чагарник
Щоб в саду з'явився акуратний і рясно квітучий кущ, потрібно враховувати деякі агротехнічні особливості і в точності дотримуватися їх.
Невибагливість - ось головна перевага жасмину махрового. Рослина спокійно ставиться до помірного затінення, але на сонячній ділянці буде рости куди швидше. Найсприятливішим часом для того, щоб саджанець підстроївся під мікроклімат саду і без проблем укорінився, вважають осінь і ранню весну.
Для посадки жасмину махрового підійде земля будь-якого складу, але найбільш комфортно чагарник зможе відчути себе тільки на родючому ґрунті. Стоячі води неодмінно зашкодять рослині, так що місце для посадки жасмину потрібно підібрати заздалегідь: це може бути високе місце або ділянка з дренажною системою. Для укладання дренажного шару підійдуть щебінь і пісок, биту цеглу або гравій. Використовуйте стільки матеріалу, щоб товщина прошарку була не менше 15 см. До речі, близьке розташування грунтових вод ніяк не відіб'ється на стані жасмину махрового.
Глибину посадкової ями для жасмину зробіть близько 50 - 55 см. Заповніть її сумішшю родючої землі і нітрофоски (приблизно 25 - 30 г). Влаштовуючи саджанець в ямі, прослідкуйте, щоб його коріння грунт покривала на 3 см, не більше. Землю навколо молодого жасминового куща добре ущільнюють і грунтовно поливають.
Чагарник воліє рясний полив, але дуже старатися при цьому не можна, інакше коренева система жасмину буде безповоротно загублена. Поливайте чагарник відстояною і добре прогрітій водою не частіше 2 разів на тиждень. Якщо тривалий час використовувати для поливу занадто холодну воду, імунітет рослини ослабне, тому воно не зможе протистояти інфекційним хворобам. У період вегетації на один дорослий кущ у вас повинно йти приблизно 20 - 30 л води за один полив.
Перші добрива в землю, де росте бузок, вносять через рік після його посадки. У програму підгодівлі входять мінеральні та органічні сполуки.
Для приготування мінеральної суміші в 10 л води розведіть 30 г суперфосфату, 15 г сечовини і 15 г сірчистого калію. Отриманого розчину вистачить для добрива 1 - 2 кущів жасмину. Після завершення цвітіння кущі підгодовують, збагачуючи грунт сумішшю з 15 г калію і 20 г суперфосфату.
В якості органічного добрива використовуйте гнойову рідину. Натуральне речовина потрібно розвести водою у співвідношенні 1 до 10, в іншому випадку рослина може отримати сильний опік. Підживлення цим добривом проводять не частіше 1 разу на рік. Замість гною можна використовувати березову або яблучну золу - закрити її в грунт під жасминовим чагарником з розрахунку 100 г засобу на 1 кущ.
Крім регулярного поливу і підгодівлі догляд за жасмином махровим передбачає правильне формування крони куща і омолоджуючу обрізку. Гілки високо зростаючих сортів жасмину мають різні темпи зростання, тому недоглянутий кущ майже завжди відрізняється несиметричною формою. Щоб привести його в порядок, потрібно регулярно формувати крону своїми руками. Прийміть деякі рекомендації на цей рахунок:
- Облагороджувати чагарник жасмину махрового найкраще в період вегетації. Весною, з приходом першого тепла, злегка зріжте довгі гілки, а слабкі укоротите до середини. Це змусить кущ «прокинутися» і посилити приріст нових пагонів.
- Омолоджуюча обрізка потрібна зрілим кущах, у яких багато оголених гілок, що псують загальний вигляд рослини. Коли настане весна, 4 - 5 основних стовбурів потрібно вкоротити приблизно до 0,5 м, решта (другорядні) пагони зріжте дощенту. Щоб ослаблене в місцях обрізки рослина не атакував грибок з усіма витікаючими з цього наслідками у вигляді загнивання, оголені місця потрібно захистити, обробивши дезинфікуючим засобом. Зробити це можна за допомогою садового вару. Замульчуйте верхній шар землі навколо жасмину компостом і пролийте грунт настоєм коров'яку.
- Коли через сплячі бруньки проростуть молоді пагони, без жалю видаліть їх майже все. Залиште по 2 - 3 міцні гілки на кожному пеньку - це основа майбутнього чагарнику. Через 1 рік рослина перетвориться в красивий кущ, а через 3 роки порадує вас рясним цвітінням.
- Не забувайте про щорічну санітарної та косметичної обрізку: кущ проріджують, очищають від зайвих і слабких пагонів, оббирають зів'ялі квіти.
Як підготувати садовий жасмин махровий до зими
Дорослим міцним кущах жасмину не потрібна якась особлива підготовка до зими - здорова рослина добре переносить мінусову температуру. Від морозу можуть постраждати верхівки молодих гілочок, але весняна формує обрізка допоможе рослині швидко відновитися. Молодим кущах, яким ще не виповнилося й року, замовити набагато складніше. Щоб допомогти не окріпнув саджанців зустріти весну здоровими, пізньої осені їх ховають під світлим міцним полотном і затягують мотузкою.
Незадовго до перших заморозків землю навколо жасминовий кущів обережно перекопують, грунт під рослинами мульчують і присипають зверху шаром садового компосту, гною або соснових голок. Таке хитрування врятує коріння жасмину махрового від підмерзання.
Жасмин махровий: тонкощі розмноження
Садівникам відомо кілька варіантів отримання нового примірника вподобаного сорту жасмину. Садовий чагарник можна розмножити за допомогою відведень, здерев'янілих і зелених живців, насіння.
Розмноження жасмину махрового насінням
Цей варіант вважають найбільш трудомістким з усіх. Вирощений насіннєвим способом кущ порадує вас своїми ароматними квітами тільки через 7 - 8 років після вкорінення.
Насіння чагарнику потрібно помістити в заздалегідь викопані лунки до приходу сильних холодів. Найкраще зробити це в грудні, коли шар снігу підноситься над поверхнею землі на 10 - 15 см. Грядки з насінням накривають ялиновими гілками, які послужать відмінним захистом від вимерзання землі. Холодна пора року - оптимальний час для природної стратифікації насіння. Як тільки весняні промені сонця розтоплять сніговий покрив на землі, насіння наситяться вологою і зовсім скоро дадуть перші зелені паростки.
Саджанці, які ви отримаєте з насіння, відплатять за вашу турботу високою якістю і гарним імунітетом до інфекційних хвороб і шкідників.
Розмноження чубушника за допомогою відведень
Навесні, коли намітиться чітка тенденція до підвищення температури, звільніть материнський кущ від пагонів, обрізавши їх. Протягом літа дорослий кущ жасмину оточить себе молодою порослю. Найсильніші пагони підійдуть для розмноження.
Змусити втечу вкоренитися дуже просто. Підстава гілочки, там, де знаходиться перша розвинена нирка, перетягніть дротом з міді або алюмінію. Процедура покладе початок формуванню кореневої системи майбутнього жасминового куща. Не забудьте тільки пригнути гілку до землі і зафіксувати дротом в заздалегідь виритої неглибокій борозенці. Зверху присипте втечу шаром піску і торфу.
Через 1,5 місяця відводка увінчається новими пагонами. Протягом періоду вегетації їх двічі підгортають землею. Восени нові пагони роблять коротше, відокремлюють від материнської рослини і пересаджують в інше місце, щоб підростити.
Розмноження жасминового куща живцюванням
Найкраще запасатися посадковим матеріалом в червні. Щоб зрозуміти, чи підходить втечу для розмноження чи ні, його перевіряють на міцність: гілочка довжиною приблизно 10 см, зігнута в кільце, не повинна зламатися.
Пагони для посадки збирають вранці, оскільки саме в цей час дня вони містять багато вологи. Під першою знизу дозрілої ниркою гілочку зрізують по косій лінії, над верхньою брунькою - по прямій. Листя тільки частково вкорочують, повністю їх не зрізають.
Швидше за все живці укорінятимуться в парнику. Перш ніж посадити молоді частини куща, помістіть їх на 20 годин в спеціальний розчин для стимуляції росту коренів, а потім на 3 см закопайте їх в суміш, що складається з рівних частин торфу і піску. Інтервал між живцями повинен бути не менше 5 см. Слідкуйте, щоб нижнє листя живців залишалися над поверхнею землі.
Наступні 2 тижні потрібно проявити максимум турботи про висаджених гілочках: провітрюйте парник, ховайте живці від прямих сонячних променів і регулярно обприскуйте їх. Незабаром на пагонах з'являться світлі точки, а за ними і коріння. В цей же час починайте привчати саджанці до повітря.
Не проблема, якщо у вас немає теплиці. Живці можна укоренити прямо в саду. Зрізані гілочки висаджують під нахилом і накривають зверху пластмасовою пляшкою зі зрізаним горлечком. Наступні 2 дні імпровізовану теплицю прибирати не можна, потім молоді саджанці можна щодня провітрювати, щоб не перегоріли.
Розмноження чубушника здеревілими пагонами
Для реалізації цього способу розмноження дочекайтеся осені, коли жасминовий кущ залишиться без листя. Тепер можна заготовити посадковий матеріал - гілки завдовжки близько 15 см. Під першою ниркою біля основи роблять косий зріз, над останньою ниркою зверху - прямий. Зрізані пагони складіть в ящик, добре присипте їх піском і залиште в холодному місці для зимової перетримки.
Навесні приступайте до посадки, поки на перезимували черешки не набрякли нирки. Якщо не втрачайте час, восени у молодих гілочок з'являться міцні корені і нові пагони.
Розмноження жасмину махрового розподілом коренів
Цим методом користуються, коли потрібно швидко отримати ще один кущ жасмину з мінімальними тимчасовими витратами. Викопайте жасминовий кущ і обережно розділіть пучок його коренів так, щоб кожна ділянках була з прикореневій порослю. Поділити кущ найзручніше садовими ножицями. Процедура протипоказана в період вегетації, оптимальний час для розмноження - з кінця вересня до кінця жовтня.
Потенційні шкідники для жасмину махрового
Незважаючи на високу ступінь декоративності під час цвітіння і в цілому «повітряний» вид, жасминовий кущ - міцне рослина з практично непохитним здоров'ям. Йому не страшні інфекційні захворювання, від яких страждають багато рослин в саду, а комахи до бузок байдужі. Однак час від часу оглядати чагарник на наявність шкідників буде не зайвим - для профілактики. Найефективнішим засобом від шкідливих комах на жасмині завжди було і залишається господарське мило, а точніше його розчин. Рецепт його приготування дуже простий:
- Подрібніть брусок господарського мила (300 г) за допомогою великої терки.
- Отриману стружку насипте в відро об'ємом 10 л і залийте слідом 2 л теплої води. Помішуйте розчин, поки мило не розчиниться повністю.
- Тепер влийте в концентрований розчин мила ще 8 л теплої води і перемішайте розчин до однорідності.
За допомогою отриманого кошти можна прогнати з куща довгоносиків, попелиць, павутинного кліща і борошнистого червця. Чи не встоїть перед мильною атакою і м'яка ложнощитовка.
Жасмин махровий в створенні ландшафтних композицій
Бузок може легко стати родзинкою вашого саду. Наприклад, рожевий махровий жасмин часто використовують в якості живої огорожі, висаджуючи кущі навколо ділянки. Відстань між кущами має бути не менше 1 м - рослина з задоволенням зростає вшир, перетворюючись в мальовничу стіну з живих листя і квітів.
Якщо вміло зібрати на своїй ділянці кілька різних сортів жасмину, можна милуватися його прекрасним цвітінням протягом 2 місяців! Так, на початку літа з'являються квіти у чубушника звичайного. Слідом за ним починає цвісти ароматний бузок мелколістний, передаючи естафету бузок Шренка - красивому куща, крона якого просвічується. В кінці червня очей алергіків радує бузок непахуча (абсолютно гіпоалергенний екземпляр). Низку рясно квітучих кущів замикає бузок Лемуана - найефектніший по цвітінню сорт в своєму роді.
Низькорослі сорти жасмину махрового грають роль першої скрипки в альпінаріях і рокарії, а високорослі представники виду гарні в індивідуальній посадці.
Прекрасний тандем створює садовий жасмин зі звичайними квітками, висаджений по сусідству з бузком. Бузок, квіти якого прикрашає пухнаста бахрома, краще використовувати для одиночної посадки.