» » » Кущова вишня, посадка і догляд

Кущова вишня, посадка і догляд

Кущова вишня, посадка і догляд

Багато садівники вже давно оцінили всі переваги кущовий вишні. Це відмінна заміна звичним вишневим деревах. Вишня кущова має гарну витривалістю і невибагливістю. Даний чагарник подарує вам не тільки багатий урожай вишні, але і внесе різноманітність у ваші посадки. У цій статті ми розглянемо найпопулярніші сорти кущовий вишні, особливості посадки цього чагарнику, секрети догляду за ним.

Кущова вишня - ботанічний опис

  • Вишня кущова називається ще вишнею степовою або вишнею чагарникової. Належить до сімейства Рожевих і підроду Вишня.
  • Вишня кущова широко поширена на території від Центральної Європи і до гірських районів Алтаю. Віддає перевагу рости в добре освітлених місцях і на карбонатних грунтах.
  • Вишня кущова вважається одним з найдавніших видів-прабатьків вишні звичайної.
  • Вишня кущова не перевищує у висоту 2-ух метрів.
  • Незважаючи на скромні розміри чагарнику, коренева система вишні кущової досить розвинена. Кущ рясно оточений кореневої порослю, яка є засобом поновлення вишні.
  • Крона у вишні чагарникової розлога і куляста. В діаметрі вона може досягати від 90 см до 150 см.
  • Молоді пагони вишні кущової мають зелений колір, а в міру зростання стають бурими або буро-фіолетовими.
  • Листя вишні кущової ростуть на черешках, що досягають 1.5 см в довжину. Листя ланцетовидні, завужені до основи. З лицьового боку лист пофарбований в темно-зелений колір, а на звороті - в світло-зелений.
  • Квіти білого кольору з'являються на вишні кущової ще до моменту розпускання листя або одночасно з ними. Квіти можуть рости поодиноко, а можуть збиратися по 2-4 штуки в зонтикоподібних суцвіття.
  • Плід вишні кущової - округла кістянка, яка в діаметрі сягає до 2.5 см. Володіє кисло-солодким смаком. Може мати червоний, рожевий або майже чорний відтінок. Плоди придатні як для вживання в їжу в свіжому вигляді, так і для приготування варення, компоту, джему і т.д.

Кущова вишня, посадка і догляд

Переваги та недоліки кущовий вишні

Серед переваг кущовий вишні можна виділити наступні:

  • вишня кущова дуже посухостійка;
  • вишня кущова володіє відмінними морозостійкими характеристиками. Чагарник здатний витримувати морози до мінус 50 градусів;
  • вишня кущова цінується багатьма садівниками за свої декоративні якості. Кущ рано покривається квітами і прикрашає сад;
  • вишня кущова відрізняється невибагливістю до грунту, може рости на бідних, кам'янистих ділянках.

Серед недоліків, які не є настільки суттєвими, можна виділити наступні:

  • вишня кущова буде погано рости на тінистому ділянці;
  • плоди вишні кущової трохи поступаються за своїми смаковими характеристиками сортам вишні деревовидної.

Кущова вишня - фото

Кущова вишня, посадка і догляд

Кущова вишня, посадка і догляд

Кущова вишня, посадка і догляд

Кущова вишня - сорти

Вишня кущова Щедра

Сорт Щедра є пізньостиглі і самозапилюватися. Чагарник здатний досягати 2.5 метрів у висоту, а крона - 2 м в діаметрі. Збирати врожай вишні можна тільки на 3-ій рік після посадки. При правильному догляді і при комфортних умовах сорт кущовий вишні Щедра зможе плодоносити протягом 35 років. Перевагою даного сорту є те, що плоди досить великі і цінуються за відмінні смакові характеристики.

Вишня кущова Максимовська

Степова вишня даного сорту здатна досягати висоти до 2.5 метрів. Крона у чагарнику має злегка витягнуту форму і середню ступінь загущення. Плоди починають дозрівати в другій половині липня. Маса однієї зрілої вишні становить близько 4 грам. Серед недоліків даного сорту можна виділити відносно низьку стійкість до грибкових захворювань і низьку морозостійкість. З переваг сорту Максимовська можна відзначити хорошу переносимість посухи. Стиглі вишні можна вживати як в свіжому вигляді, так і в переробленому. Якщо потрібна невелика зберігання вишні або транспортування, то плоди добре це перенесуть. Для запилення даного сорту на ділянці повинні рости сорту-партнери - Алтайська ластівка, Жадана, Суботинська.

Вишня кущова Рубінова

Кущ досягає 2.5 метрів у висоту, має широку і крислату крону. Період цвітіння настає в кінці травня, а дозрівання плодів на початку серпня. Квіти вишні збираються в невеликі суцвіття по 2-4 штуки. Листя має блискучу шкірясту поверхню і темно-зелений відтінок. Плоди можуть мати різний розмір, середня маса стиглого плода - 3.5 грама. Вишні мають світло-жовту м'якоть кисло-солодкого приємного смаку. Для запилення вишні даного сорту на ділянці обов'язково повинні рости вишні інших сортів-партнерів (Володимирська, Вітчизняна). Кущова вишня Рубінова починає плодоносити на 2-ий рік після посадки. З досить істотних недоліків даного сорту можна відзначити низька стійкість до захворювань.

Вишня кущова Алтайська ластівка

Сорт кущовий вишні Алтайська ластівка давно заслужив любов багатьох садівників. Безперечними перевагами є висока морозостійкість і прекрасні смакові характеристики плодів, що нагадують за смаком черешню. Чагарник досягає у висоту всього 150 см. Крона розлога і схильна до загущення. Збирати врожай можна в другій половині липня. Зрілі вишні не надто довго зберігаються і погано переносять тривалу транспортування.

Вишня кущова Болотовскому

Пізньостигла вишня Болотовскому має масу достоїнств. По-перше, з вирощуванням даного чагарнику впорається навіть початківець садівник. По-друге, вишня не тільки морозостійка, але і посухостійка. При сприятливих умовах зростання і правильному догляді збирати смачний урожай можна буде протягом 30 років. Плоди великі, бордового відтінку. Крім того, сорт Болотовскому - це повністю самозапилюватися сорт.

Вишня кущова Суботинська

Вишня кущова Суботинська здатна досягати висоти в 2.5 метра. Крона у куща дуже щільна і куляста. Вишня цвіте красивим ніжно-рожевим кольором. Квіти по 2-4 штуки збираються в невеликі суцвіття. Листя у сорту мають темно-зелений окрас, ланцетовидную форму і злегка зазубрений край. Відмінною особливістю кущовий вишні даного сорту є схильність її крони до загущення. Якщо не займатися формуванням крони, то чагарник може стати «жертвою» комах-шкідників. При правильному догляді вишня Суботинська дає смачний урожай плодів, масою до 5 грам. З одного чагарника можна зібрати до 9 кг вишні. Так як сорт Суботинська є самобесплодним, то в саду його рекомендується висаджувати разом з сортами-партнерами: Алтайська ластівка, Жадана, Селівертовская.

Вишня кущова Вузівська

Даний сорт кущовий вишні був описаний в 1991 році. Крона чагарнику має овальну форму і середню ступінь загущення. Вишня досягає максимальної висоти в 150 см, а діаметр крони становить близько 190 см. Вишня цвіте білими квітами, які збираються по кілька штук в невеликі суцвіття. Плоди кущовий вишні Вузівської мають темно-червоний колір. Вага одного зрілого плода становить всього 1.5 грама. Деякі садівники переконані, що справжні смакові характеристики вишні розкриваються в обробленому вигляді. Якщо ви вирішите посадити степову вишню даного сорту у себе на ділянці, то зможете збирати урожай в середині липня вже на 3-ій рік після посадки. Сортом-партнером для запилення підійде сорт Новоселецька.

Вишня кущова Новоселецька

Якщо ви перебуваєте в пошуку компактною і скороплідністю вишні, то сорт Новоселецька стане гідним вибором. Чагарник досягає всього 115 см у висоту і має розкидисту крону. На тонких пагонах дозрівають темно-червоні ягоди. Маса одного зрілого плода в середньому становить 2 грами. Приступати до збору першого врожаю можна вже в другій половині липня. Ідеальним сортом-партнером є сорт Іртишська.

Кущова вишня Дика

Дика кущова вишня послужила основою для виведення багатьох сучасних сортів степової вишні. Цей чагарник виростає до 2 метрів у висоту. Його розмноження в дикій природі відбувається за допомогою кореневих нащадків, які оточують кущ у великій кількості. Плоди у цього мелколистного чагарнику, хоч і великі, але досить кислі.

Кущова вишня Шадринська

Чагарники даного сорту здатні досягати висоти до 190 см. Крона Шадринский вишні куляста, має середню ступінь загущення. Кора має коричневий відтінок з сірим нальотом. Приступати до збору врожаю можна в другій половині серпня. Маса одного зрілого плода становить близько 3 грам. При правильному догляді і комфортних умовах зростання з одного чагарника можна зібрати до 7 кг смачного врожаю. Серед недоліків можна відзначити те, що вишні досить погано піддаються транспортуванню.

Посадка кущовий вишні

Вибираємо грунт для посадки кущовий вишні

Одним з головних переваг більшості сортів кущовий вишні є їх невибагливість до складу грунту. Якщо на вашій ділянці грунт не відрізняється особливою родючістю, то це не буде перешкодою для вирощування степової вишні. Бажано, щоб грунт володіла нейтральним рівнем кислотності, була пухкої, супіщаних.

Кущова вишня, посадка і догляд

Вибираємо місце для посадки кущовий вишні

Де ж кущова вишня буде рости найкраще? Бажано підібрати піднесений ділянку або ділянка на схилі. Враховуйте і той факт, що близьке протікання ґрунтових вод до поверхні землі буде провокувати загнивання кореневої системи. Місце має бути добре освітленим, захищеним від вітрів. Не варто садити степову вишню поблизу високорослих дерев або високих будівель, які будуть створювати тінь. Якщо цього уникнути не вдається, то вибирайте південну сторону для посадки.

Підготовка посадкової ями для кущовий вишні і посадка

  • Приступати до посадки кущовий вишні слід навесні, коли встановиться тепла погода і земля добре прогріється. Саджанці кущовий вишні купити можна в будь-якому спеціалізованому розсаднику, який займається вирощуванням рослин на продаж.
  • Викопайте посадкову яму з приблизними розмірами 60 * 60 * 60. Деякі садівники радять займатися підготовкою посадкової ями восени. Якщо ви висаджуєте кілька саджанців кущовий вишні, то між ними потрібно залишати відстань до 2.5 метрів, так як розміри крони до деяких сортів перевищують 2 метри.
  • У кожну посадочну яму на дно укладають шар перегною з розрахунку 4-5 кг на 1 кв.м.
  • Деякі садівники також збагачують грунт перед посадкою фосфорними або калійними добривами.
  • У будь-якої підготовки саджанці вишні кущової не потребують. Якщо ви помітили, що коріння трохи підсохли, то можете помістити їх в воду на 4-5 годин.
  • Після того, як посадкова яма готова, можна приступати до посадки. Встановіть саджанець в центрі ями, розправте коріння і починайте присипати їх землею. Періодично струшуйте саджанець, щоб земля заповнила всі повітряні простори між країнами.
  • Коренева шийка після посадки повинна залишатися над поверхнею землі на відстані 3-4 см.
  • Залишайте борозну для поливу навколо чагарнику на відстані 30 см.
  • Полийте кустовую вишню відразу після посадки. Після поливу грунт трохи всядеться і його доведеться трохи досипати, щоб коренева шийка не підіймається над поверхнею землі занадто високо.
  • Після поливу пристовбурні кола обов'язково потрібно буде замульчувати перегноєм або тирсою, щоб зменшити швидкість випаровування вологи.

Кущова вишня - догляд

Як поливати кустовую вишню

Практично всі сорти кущовий вишні є засухостійкими. Але поливати кущі все-таки потрібно. Вишні степової цілком достатньо 2-3 поливів за сезон великою кількістю води (10 літрів під один кущ). Садівники зазвичай поєднують ці поливи з внесенням добрив.

Кущова вишня, посадка і догляд

Як підгодовувати кустовую вишню

Кущова вишня цілком може обходитися і без добрив. Але можна «побалувати» ваші чагарники підгодівлею під час цвітіння і ще один раз через 14 днів. Можна приготувати наступний розчин з 10 літрів води:

  • 10 гр сечовини,
  • 15 гр калію хлористого,
  • 25 гр суперфосфату.

Також можна приготувати і такий розчин для підгодівлі кущовий вишні:

  • 50 літрів води;
  • 1 кг золи;
  • 10 кг коров'яку.

Під кожну рослину вносять половину відра отриманого розчину.

Як захищати кустовую вишню від хвороб і шкідників

Як і всі плодові чагарники в саду, степова вишня може піддаватися навалі шкідників або зараження різними грибковими або бактеріальними хворобами. Щоб уникнути подібних неприємностей у вирощуванні кущовий вишні, слід дотримуватися наступних правил:

  • не нехтуйте порадами щодо вибору оптимального місця для посадки кущовий вишні. Якщо посадити рослину на низькому ділянці, ділянці з близько протікають грунтовими водами, на ділянці, де рівень снігу перевищує 90 см, то коренева система вишні може почати загнивати;
  • не нехтуйте порадами по посадці і догляду за кущовий вишнею. Особливо важливим є режим поливу, який не повинен бути надто частим і рясним. Більшість сортів кущовий вишні є засухостійкими;
  • з метою захисту кущовий вишні від комах-шкідників корисно вирощувати поблизу чагарнику запашні трави (полин, м'ята, мати-й-мачуха);
  • якщо ви помітили на листя рожеві плями або наліт, то це може свідчити про зараження досить небезпечним грибковим захворюванням - коккомикозом. Цей грибок здатний повністю занапастити рослина, тому зволікати з лікуванням не варто. У боротьбі з коккомикозом найбільшу ефективність показали такі препарати, як Максим, Хорус. Також дуже важливо оперативно видаляти пошкоджені пагони, листя, знищувати опале листя;
  • профілактична обробка степової вишні мідним купоросом здатна захистити дерево від багатьох паразитів.

Як обрізати кустовую вишню

Всі сорти кущовий вишні вимагають обрізки. Вона повинна бути не тільки санітарної, а й формує, що омолоджує. Правильно проведена обрізка кущовий вишні сприятиме формуванню красивої крони, буде уберігати рослина від хвороб і шкідників, збільшувати плодоношення. Деякі сорти вимагають більш сильної обрізки, так як їх крони схильні до загущення. При сильній загущенности крони плоди будуть з'являтися тільки на бічних пагонах. Розглянемо особливість проведення обрізки кущовий вишні:

  • навесні і восени проводиться санітарна обрізка з видаленням всіх сухих гілок, пошкоджених;
  • формує обрізка повинна формувати крислату кустовую форму вишні. Займатися формуванням крони можна вже після першого року після посадки. У підстави чагарнику гілки повинні розташовуватися через кожні 3-8 см;
  • після проведення формує обрізки у кущовий вишні має залишатися не менше 5-ти основних гілок. Надалі видаляються пагони в середині куща, які тільки загущают крону. У будь-якому випадку, при формуванні крони кущовий вишні потрібно прагнути до створення кулястої форми, яка є не тільки більш естетичною, а й значно полегшує догляд за рослиною і збір врожаю;
  • приблизно через 6-7 років потрібно омолоджувати кустовую вишню за рахунок кореневих нащадків.

Будь-які види обрізки кущовий вишні слід проводити навесні до пробудження нирок або восени.

Кущова вишня внесе різноманітність в ваш садову ділянку, а догляд за цією рослиною не викликатиме особливого клопоту. Все, що вимагає кущова вишня, це рідкісний полив і обрізка. При дотриманні всіх цих нехитрих вимог чагарники даруватимуть рясні врожаї протягом 30-35 років.