Персик відноситься до роду деревних рослин сімейства розоцвітих підроду Мигдаль. За своєю структурою і суцвіттям він дуже схожий з мигдалевої деревом. Правда, відрізняються вони лише плодами. Батьківщиною персика сьогодні вважається Китай, а саме його Північні і Центральні області. У цій місцевості плоди цієї рослини можна побачити навіть в дикому вигляді. Варто відзначити, що персик займає одне з найважливіших місць серед всіх плодових культур. Зростає він найкраще в помірно-теплих країнах. Плоди характеризуються високими харчовими, дієтичними і смаковими властивостями. Вони зазвичай великі, мають овальну або круглу форму, відрізняються соковитістю і насиченим ароматом. Шкірочка персика може бути як гладкою, так і з пушком. Сорти без гармата називають ще нектарини, тоді як класичний персик завжди має пухнастий покрив. Сьогодні найбільше персиків поставляється з таких країн, як Китай, США, Індія, Італія і Греція.
Обрізка плодоносних дерев
Персик відомий людям уже понад три тисячі років. Перші згадки про цей фрукт знайшли в Китаї. Його вважали одним з п'яти кращих плодів в китайській культурі. Серед них також були такі фрукти, як абрикоси, сливи, каштани і мушмула. У нашій країні плоди персикового дерева вперше з'явилися і почали вирощуватися тільки в шістнадцятому столітті переважно в південних областях.
Будь-яке плодоносить дерево в процесі його життя необхідно кілька разів обрізати. Основною метою обрізки дерев є підвищення якості та кількості їх врожаю, а також збільшення терміну їх життя. Користь обрізки полягає в тому, щоб забезпечити доступ сонячних променів до всієї кроні дерева, навіть до нижніх гілок. В такому випадку можна домогтися їх продуктивності на протязі довгого періоду часу.
Персик в цьому не є винятком і, знаючи, як і коли його правильно обрізати, можна досягти чудових результатів у врожайності. Робити це необхідно з першого року життя рослини, щоб у нього була сформована крона правильної форми. Якщо цього не зробити, то плодоносити дерево буде на периферії, що збільшить на нього навантаження і знизить врожайність.
Особливість персика полягає в тому, що плодоносить дерево тільки на торішніх відростках. Це необхідно брати до уваги при проведенні обрізки.
Як обрізати персик
Одним з найпопулярніших методів обрізки персика, що приносять непогані результати, є обрізання дерева на сучок заміщення. Суть його полягає в створенні плодоносних ланок, на яких на одному і тому ж місці щорічно будуть дозрівати плоди.
Нову гілку обрізають, залишаючи 2-3 бруньки. На наступний рік з них мають зрости мінімум 2 гілки. Одну з них прищипують на кінці і залишають для плодоношення. Друга ж обрізається на 2-3 нирки для того, щоб з них виросли нові гілки. Отплодоносивших гілка після зняття врожаю прибирають, а на другий знову з'являються два втечі, один з яких знову обрізають. Завдяки такому методу, персик практично не розростається, а його плоди ростуть практично на одному місці.
Для того щоб правильно сформувати крону персика, необхідно позбутися від вертикальних гілок. Саме вони вбирають в себе найбільшу кількість поживних речовин, змушуючи бічні гілки деградувати. Тому важливо обрізати саме вертикальні гілки.
Ще один спосіб обрізки персика - так званий «довгий» або «американський». Суть цього способу зводиться не до обрізання гілок, а до впливу на сам плід, а точніше, на його кількість. Протягом 4 тижнів після цвітіння дерева проводять видалення зайвих плодів, щоб знизити навантаження на решту. Саме в цей час йде формування розміру плода. Якщо не встигнути вчасно, то персики виростуть дрібними.
Коли проводити обрізання? Обрізати дерева можна в будь-яку пору року, природно, за винятком зими. Найбільш сприятливим часом для проведення цієї операції є рання весна, коли всередині дерева немає ще активного сокоруху. Якщо зробити це після початку даного процесу, то дерево втратить через відкриті рани велику кількість поживних речовин, і може загинути. Особливо це стосується молодих дерев.
Влітку можна обрізати дорослі дерева. Як правило, в цю пору року прибирають старі і висохлі гілки. До того ж, необхідно відзначити не плодоносить гілки, від яких краще позбутися восени. Також влітку проводять обрізку в тому випадку, якщо зима була досить суворою. При цьому влітку будуть чітко видні гілки, які відмерли в результаті сильних морозів.
Восени обрізання персика виробляють з санітарної метою. В цей час прибираються висохлі і хворі гілки, які можуть стати причиною захворювання всього дерева, так як саме в них люблять селитися різні паразити, що завдають шкоди рослині.
Якщо ви не збираєтеся кардинально міняти крону, як у випадку із запущеним деревом, а обмежуєтеся лише обрізанням деяких пагонів, то обрізку можна починати в будь-який час року. Проблем зі здоров'ям персика виникнути не повинно.
При виконанні робіт пізньої осені необхідно подбати про місце проведення «операції». Якщо площа зрізу досить велика, як в разі обрізки товстої гілки, то його необхідно захистити від шкідників. Просто замажте місце зрізу олійною фарбою і на зиму обмотайте нетканим полотном, щоб його не пошкодили гризуни, особливо, зайці. Також на зиму можна вкрити весь стовбур дерева. Персик, як і більшість фруктових дерев, має ароматну і смачну кору, завдяки чому є улюбленими ласощами для зайців та інших гризунів.
Багато садівники вважають, що для того, щоб знати, як правильно обрізати персик навесні, дані роботи необхідно «узгоджувати» з місячним календарем. У цьому випадку успіх практично гарантований.
Інструменти для роботи з обрізки. Для того щоб проводити роботи з обрізки персика, нам будуть потрібні:
- секатор.
- Пила по дереву.
- садовий ніж.
- Сучкорез.
Усі речі необхідно ретельно підготувати: перевірити на відсутність іржі і при необхідності заточити. Погано заточений інструмент завдає більше шкоди дереву, ніж користі від обрізки. Працювати з цими травмонебезпечними предметами необхідно акуратно, дотримуючись правил техніки безпеки, щоб уникнути травм.
Як правильно обрізати персик в перший рік? Обрізка однорічного рослини проводиться для формування крони дерева. Зазвичай вона має геометрію чаші. Пагони дерева вкорочують на відстані 70-80 см від поверхні землі. Як правило, залишають 3-4 гілки, що ростуть в різних напрямках, підстава яких знаходиться приблизно на одному рівні. Довжина укорочених пагонів повинна становити не більше 10-15 см. Також в перший рік росту рослини після розпускання бруньок видаляють нові пагони, які з'являються біля основи обрізаного стовпчика. Влітку у однорічного персика бажано видаляти або пріщеплять внутрішні пагони.
Як правило, куплені в розплідниках саджанці, не вимагають додаткової обрізки, так як проходять цю процедуру перед продажем. Але, якщо вам все ж необхідно робити це самостійно, а досвід у вас відсутній, то краще проконсультуватися з фахівцем.
Як обрізати старий персик навесні
Якщо дерево весь час піддавалося догляду та щорічної обрізку, то профілактичні роботи з ним не займуть багато часу і зусиль. Процес і технологія обрізки старого персика в принципі нічим не відрізняється від молодого рослини. Якщо ж дерево знаходиться в занедбаному стані, його необхідно освітлити, прибравши непотрібні гілки. Тут не бійтеся переборщити, адже чим більше число старих гілок ви видалите у дерева, тим легше йому буде.
Популярним в даний час стало вирощування кущового персика. З самого початку життя дерева його обрізають таким чином, щоб домогтися наявності декількох однаково сильних стовбурів, які будуть рости у вигляді куща. Завдання це не з легких, проте, цілком здійсненна.
Чому варто вирощувати персик
Нещодавно виявлені корисні властивості плодів персика роблять їх одним з ефективних засобів не тільки в народній, але і в традиційній медицині. По набору вітамінів і поживних речовин цей фрукт вважається другим після яблук. Взагалі, він є делікатесом. Доктора рекомендують включати ця смачні плоди в раціон хворих з ослабленим імунітетом, особливо перенесли складні операції. Крім того, він покращує апетит. У лікуванні гастроентерологічних патологій хворим рекомендується вживати персики в випадках нападів печії і при запорах. Також доведено позитивний вплив від вживання плодів при недугах печінки та жовчного міхура. Кардіологи рекомендують вживання персиків при порушенні функцій серцево-судинної системи, ревматизмі, а також для профілактики цих захворювань.
Це фрукт багато хто знає по неповторному аромату. Плід рослини вважається хорошим дієтичним засобом. Адже в 100 гр продукту міститься всього 45 кілокалорій. Тому з'їдати персики можна для позбавлення від зайвої ваги. При цьому ви не тільки втратите зайві кілограми, але і при цьому збагатите свій організм необхідними вітамінами і мінералами.
Щоденна присутність в раціоні персиків допоможе зняти нервове й емоційне напруження. Вченими доведено позитивний вплив плодів на організм вагітних і маленьких дітей. Крім того, вони будуть корисні людям зі зниженою кислотністю шлунка.
Персик здатний утримувати необхідну організму вологу в клітинах епідермісу, що, в свою чергу, допомагає зберегти шкіру в тонусі, розправити зморшки і усунути в'ялість. Фруктові кислоти, що містяться в м'якоті плоду, надають допомогу при очищенні шкіри від відмерлих клітин, сприяють освітленню шкірного покриву і його омолодженню. З м'якоті персика сьогодні роблять корисні маски, тоніки для обличчя. Завдяки великій кількості мікроелементів, шкіра після них відновлюється і стає ніжною і пружною.
Як обрізати персик: відео
Можна дізнатися, як правильно обрізати персик з відео: