Невибагливу і витривалі садову культуру - фундук, легко можна виростити на своїй присадибній ділянці. Головними перевагами цього чагарнику є: швидке зростання, висока врожайність і довголіття.
Стійкий до хвороб і не вимогливий до особливих умов вирощування, фундук має цінні плодами - смачними і дуже корисними горішками.
Про те, як самостійно виростити фундук на ділянці і отримати довгоочікуваний урожай, - піде мова в цій статті. Крім того, будуть розглянуті важливі моменти, такі як: вибір відповідного сорту фундука, правильний підбір саджанців при покупці, способи розмноження чагарника і багато інших.
Ознайомившись з цілющими властивостями горіха, кожен садівник, при наявності вільного місця, неодмінно захоче мати чагарник в арсеналі своїх улюблених садових культур.
Фундук, опис
Окультурена форма ліщини - фундук, належить до роду Ліщина (Corylus) сімейства Березові. У культурі вид відомий близько 2000 років, ареалом походження вважається узбережжі Чорного і Середземного морів. Навіть назва «фундук» походить від грецького слова «pontikos», що в перекладі означає «з чорного моря».
Цей багаторічний дерев'янистий чагарник росте в висоту до 3 - 5 м, в залежності від сорту і штучного формування крони. Листя - овальної або серцеподібної форми, темно-зеленого кольору. Восени вони набувають яскравого забарвлення жовто-червоних тонів, що надає їм дуже привабливий декоративний вигляд.
Фундук є рослиною, що володіє роздільностатеві квітками. Чоловічі суцвіття можна побачити на чагарнику ранньою весною, вони нагадують сережки-підвіски. Жіночі суцвіття, навпаки, виглядають непоказно, нічим не відрізняючись від звичайних ростових нирок. Цвітіння чагарнику починається рано (як правило, в березні), до появи листя, як тільки температурний режим встановиться в середньому до 12 ° С. У зв'язку з тим, що жіночі і чоловічі суцвіття не цвітуть одночасно, існує ризик продуктивного самозапилення рослини. Тому, щоб бути впевненим в майбутньому врожаї, необхідно висаджувати кілька взаємо запилюють сортів фундука, по можливості не менше 10 екземплярів. Запилення деяких сортів здійснюється також вітром (перехресно) і за допомогою комах.
Плід фундука представлений горіхом в твердій дерев'янистої шкаралупі, обгорнутий листової плюской, що дозріває до осені. Ядро горіха має дві м'ясисті сім'ядолі, вкрите оболонкою, яка легко злущується.
При вегетативному розмноженні фундук вступає в фазу плодоношення вже на 3-4-й рік. Найбільші врожаї горіхів чагарник дає у віці 10 - 35 років, що становить, в середньому, з одного куща від 5 до 10 кг. Фундук - відомий довгожитель, живе до 100 і більше років.
Цінність і поживність горіха порозуміються складом його вмісту: 60-70% складають жири, 15-20% припадає на білки, а 6-10% - на вуглеводи. Гліцериди олеїнової, стеаринової, пальмітинової кислот, що містять в фундуку, мають цілющі лікарські властивості. Ці складні ефіри здатні зменшувати кількість холестерину в крові, перешкоджати розвитку судинних захворювань, зміцнювати імунну систему. Наявність вітамінів групи А, В, С, Д, Е, а також багатьох хімічних елементів дозволяє широко використовувати горіхи фундука в харчовій промисловості в якості цінного поживного елемента.
Рослина досить швидко формує потужну кореневу систему, що дозволяє йому навіть на самих малородючих і мізерних грунтах відмінно розвиватися і плодоносити. Фундук успішно вирощують практично в усіх грунтово-кліматичних зонах. Подібна універсальність не могла не привернути до себе селекціонерів.
Сорти фундука
Фундук має безліч родючих і стійких сортів. Деякі з них широко використовуються в промислових посадках, інші цінуються за прекрасні декоративні властивості. Можна вирощувати фундук і самостійно в своєму саду.
Розглянемо найбільш популярні сорти.
- Фундук «Барселонський»
Чагарник відрізняється густий і розлогою формою, висотою до 5 м. Листя досить великі, насичено зеленого кольору, причому верхня частина листової пластинки забарвлена темніше, ніж нижня. Листя злегка покриті невеликими ворсинками. Має середні терміни цвітіння.
Сорт витривалий, морозостійкий і відрізняється високою врожайністю. Горіхи великі (25 х 20 мм), різної форми, трохи приплюснуті, з шиповатой верхівкою. Мають товсту шкаралупу, червоно-коричневого кольору. Ядро горіха велике, соковите і смачне. Горіхи визрівають дуже рано, на початку вересня.
Даний сорт заслуговує широкого поширення, єдиним недоліком є вразливість до грибкового захворювання - монилиозу.
Запилювачами можуть бути представники таких сортів, як Галле, Чудо з Больвіллер, Ламберта білий, Давіана.
- Фундук «Косфорд»
Англійська сорт, що володіє сильно зростаючим кущем з густою і високою кроною. Листя у чагарнику темно-зеленого кольору, великі за розміром, восени стають червоними. Час цвітіння сорти - раннє.
Сорт високоврожайний, плодоносить досить таки рано, в кінці вересня. Горіх - великий, округлої і плескатої форми, покритий тонкою шкаралупою. Ядро соковите і смачне, з виходом 54% від загальної ваги і олійністю близько 62%.
Сорт середньо витривалий, вважає за краще теплий мікроклімат і затишні, захищені від вітрів, місця. Придатний для вирощування у власному саду.
Успішно запилюється сортами Галле і Ламберта краснолістний.
- Фундук «Галле»
Німецький сильно зростаючий сорт, досягає до 5,5 м. Кущ утворює велику крону середньої густоти. Термін цвітіння - середньо ранній.
Горіхи великі (28х25), конусоподібні с, яйцевидної форми, ядром, покритим досить грубій оболонкою, яка легко відділяється.
Плоди дозрівають пізніше, ніж у попередніх сортів, в кінці вересня - початку жовтня. Не варто поспішати збирати урожай, щоб горіхи не втратили у вазі і не втратили свої смакові якості.
Даний сорт - один з найбільш врожайних, плодоносний регулярно і у великій кількості. Разом з тим, він вважає за краще родючий грунт і теплий клімат. Запилюється такими сортами, як Барселонський, Косфорд, Ранній довгий.
- Фундук «Варшавський червоний»
Європейський сорт, відрізняється сильнорослих чагарником, сферичної форми. Горіхи великих розмірів, з приємними солодкуватими смаковими якостями. Плоди достигають у другій половині вересня.
Вважається декоративним сортом, який має червоне листя в осінній період і зелені - в літній. Вихід ядра складає 48 - 51%, наявність жирів близько 70%, білків 14%, вуглеводів 8%. Ядро горіха має світлу тонку шкірку, ніжне, солодкувате на смак. Час цвітіння чоловічих і жіночих суцвіть практично збігається. В якості додаткового запилювачі підійде сорт Галле.
- Фундук «Трапезунд»
Кримський вищий сорт, відповідає всім вимогам гос.стандартов. Горіхи великих розмірів, що дозрівають дуже рано (наприкінці серпня), з високим вмістом жирів (до 72%). Найбільший вид фундука, з ядром на виході 60%. Помірно морозостійкий сорт, витримує температуру до -32 ° С, характеризується високою врожайністю.
- Фундук «краснолістний»
Включає в себе цілу групу сортів, відмінною рисою яких є листя кармінних відтінків. Характерною особливістю групи, є підвищена морозостійкість, що дозволяє переносити навіть дуже суворі зими. А високі врожаї горіхів і невибагливість у догляді (мізерні грунту, недолік вологи) зробили його улюбленцем для багатьох садівників.
Подібні чагарники активно використовуються і в декоративних цілях. Штучна яскрава огорожа надає ділянці неповторний зовнішній вигляд.
Найбільш відомі сорти: Катерина, Академік Яблоков, Смолін, Кудрайф, Московський рубін.
Крім названих видів існує ще маса сортів фундука, рекомендованих до вирощування. До них можна віднести: Черкесский, Кудрявчік, Керасунд, Палас, Бадем, Ломбардець, Ата-баба, Ягли, Панахесскій, Кадеттен і інші.
Посадка фундука
З огляду на невибагливість і витривалість багатьох сортів фундука, виростити чагарник на своїй ділянці буде нескладно. А, знаючи особливості вирощування та оптимальні умови для посадки, процес здасться простим і захоплюючим. Результат, у вигляді смачних горішків, вже через кілька років буде радувати своїм достатком.
Вибір місця для посадки
- Беручи до уваги, що доросла рослина фундук - сильно зростаючий, розлогий і густий довговічний чагарник, потрібно спочатку вибирати просторе, відкрите і добре освітлене місце. Фундук віддає перевагу захищеним від наскрізних вітрів, сонячні місця. Максимальне освітлення чагарнику істотно збільшує його врожайність.
- До грунтів фундук невибагливий і росте практично скрізь, за винятком сухих піщаних, заболочених і засолених типах грунтів. Природно, на родючих ґрунтах, при хорошому зволоженні він буде розвиватися краще і дасть найбільші врожаї. Оптимальною буде пухка, багата поживними речовинами, з нейтральним середовищем, грунт. Кислі грунти потрібно попередньо вапнувати, взявши 500 г вапна на 1 кв.м. грунту. При посадці на чорноземної грунті, рекомендують вносити пісок або торф для поліпшення її волого-і повітропроникності. Холодні, важкі і ущільнені грунту рослина переносить погано.
- Чагарник приживається і росте як на рівних ділянках, так і на схилах. У Туреччині, наприклад, плантації фундука розташовуються в передгір'ях і на схилах. Навпаки, володіючи поверхневою кореневою системою, чагарник успішно зміцнює схили. Якщо ухили великі, їх необхідно додатково трассіровать, облаштувавши там відповідні лунки.
- З огляду на, що фундук - вологолюбна культура, можна вибирати місця для посадки біля річок або водойм. Допускається навіть використання площі з високим рівнем грунтових вод, за рахунок формування у фундука поверхневої кореневої системи. Але, все ж, краще, щоб місце посадки не зазнавало весняних паводків, і вода там не застоювалася.
Час посадки
- Посадку краще проводити восени (орієнтовно в жовтні місяці) в ще теплу і вологу грунт. Це означає, що навесні коренева система фундука повністю відновиться і чагарник буде готовий до подальшої вегетації.
- Можна висаджувати фундук також рано навесні, головне - забезпечити саджанці достатньою вологою. Відростив, коріння швидко витрачають запаси зимової вологи.
Агротехніка посадки
- Займаючись розмноженням фундука, важливо спочатку впорядкувати саджанці на стандартні, придатні для посадки і не стандартні, які потребують дорощуванні. Доращивают саджанці від 1 до 3-х років, це залежить від їх розміру. Їх висаджують на міні грядку з відстанню міжрядь близько 1 м і 20-30 см в ряду.
- Фундук довгий час зростає на одному місці, крона з часом розростається все більше і більше, тому відстань між саджанцями не слід робити менше 4-5 м, а міжряддя 5-6 м. Єдиний виняток - висаджування кущів в якості декоративної огорожі, тоді відстань зменшують до 2-3 м.
- Для підвищення врожайності, на ділянці краще висаджувати не менше 3-х, разносортних і взаімоопиляемих чагарників. У разі великих плантацій, на 10 рядів фундука висаджують дикорослих ліщину, що сприяє успішному перехресному запиленню.
- Посадкова яма готується завчасно (за 1-3 місяці), розміром близько 70х70 см. В яму вноситься близько 10 кг перегною, 200 г подвійного суперфосфату, 70 г сульфату калію, після чого все перемішується із землею.
- В ямці роблять невеликий горбок, за яким і розправляють коріння саджанця, потім кущ присипають землею і ущільнюють. Важливо, щоб коренева шийка саджанця виявилася на рівні землі або на 2-3 см вище.
- Навколо посадженого куща роблять лунку і рясно поливають водою. Для збереження вологи, пристовбурні кола краще замульчувати тирсою, сухою травою або торфом. Через тиждень полив повторюють.
- Для оптимального вкорінення, надземну частину саджанця потрібно зрізати, залишивши близько 20 см від поверхні грунту.
- Якщо ділянку заражений великою кількістю личинок хруща, перед посадкою фундука потрібно провести відповідну обробку хімічними препаратами. Інший варіант: за рік до посадки посіяти як сидерат гречку або люпин, які є згубними для личинок.
Розміщення фундука на промислових плантаціях
Існує кілька схем масових посадок фундука: 6 х 6, 5 х 6, 4 х 6, 5 х 5 і 4 х 5 м. Чим більше виділяється місця під чагарник - тим потужніше воно буде в майбутньому, а значить, зможе забезпечити великим урожаєм.
Практикують і гніздову форму посадки, що підвищує врожайність рослин, коли рослини висаджують по колу.
На великих плантаціях обов'язково висаджують сорти-запилювачі, розміщуючи їх також за певною схемою.
Вирощування фундука, особливості догляду
Виростити цю корисну і цінну харчову культуру нескладно, досить дотримуватися основних правил догляду та агротехніки.
Розпушування, боротьба з бур'янами
Як будь-яка інша рослина, фундук любить пухкий грунт, що не забиту бур'яном. Тому, регулярне розпушування навколо стовбура і своєчасне видалення бур'янів - необхідні прийоми агротехніки фундука, особливо в період формування з саджанця молодого чагарника.
З огляду на, що коренева система чагарнику залягає досить близько до поверхні грунту (від 10 до 20 см), розпушування або вскапиваніе проводять обережно, на глибину 5-8 см, щоб не пошкодити коріння.
Доросле плодоносні рослина буде вже не настільки вразливе до відсутності цих агротехнічних заходів. Найкращим варіантом у такому випадку буде мульчування грунту (тирсою, торфом, сухою травою), яке також запобіжить від вивітрювання, вимивання і вимерзання грунту.
Полив
Фундук - вологолюбна культура, особливо це потрібно враховувати в весняно-літній період, коли запаси ґрунтової вологи виснажуються. Полив безпосередньо впливає на врожайність плодової культури, тому не можна допускати посухи на ділянці. Особливо це правило стосується літнього періоду, коли відбувається закладка майбутнього врожаю. Полив потрібно здійснювати в залежності від погодних та кліматичних умов. В середньому, при сухій погоді чагарник поливають 1-2 рази на місяць. Відмінні результати дає також крапельне зрошення.
Потрібно враховувати, що надлишок вологи негативно впливає на рослину, тому важливо забезпечувати хороший дренаж ділянки, особливо після поливу.
Внесення добрива
Підживлення - необхідний захід догляду за культурою і залежить від якісного складу грунту. Вид і дози добрива безпосередньо залежать від ступеня родючості ділянки.
Щорічне внесення органічних добрив (15-20 л перегною, гною, компосту, деревної золи) з невеликою кількістю нітроамофоски (100-200 г) під кожен кущ тільки поліпшить ріст і плодоношення фундучной культури.
У червні, коли відбувається закладка плодів, рослина підгодовують 0,5% сечовиною або іншими мінеральними добривами. Органічну підгодівлю вносять під перекопування.
У разі, коли грунт родюча і добре присмачена органікою, азотні добрива вносити не слід. Це може спричинити за собою бурхливе зростання чагарнику і, як наслідок, зниження врожайності. Якщо ж грунту мізерні, весняне внесення азотних добрив позитивно позначиться на розвитку та плодоношенні чагарнику.
Боротьба з хворобами і шкідниками
Горіхи - улюблені ласощі для багатьох великих тварин, тому чагарнику можуть нашкодити і кабани, і білки, і зайці, і миші. З дрібних шкідників, найбільш небезпечні гусениці, метелики, жуки.
Так, з жуків, листя і горіхи фундука часто піддається нападам горіхового довгоносика і жука вусаня. Ознакою пошкодження є раннє опадання горіхів, їх червиві і наявність сухих пагонів. Для боротьби з ними проводять перекопування ділянки, прибирання пошкоджених горіхів і обробку отрутохімікатами.
Обробку проводять навесні, при появі жуків, щоб не допустити відкладання яєць. З механічних способів, також можна періодично струшувати комах на плівку, постеленний під чагарником. На жаль, цей спосіб досить трудомісткий і малоефективний.
Відносно захворювань, фундук може дивуватися борошнистою росою, коли на листі з'являється павутинна цвіль з подальшим почорнінням. У разі зараження, все уражені листя знищують, а рослину обприскують вапняно-сірчаним розчином, колоїдної сіркою або іншим фунгіцидом. Як відомо: краще хвороба запобігти, ніж потім лікувати.
Тому, з метою профілактики захворювання борошнистою росою, все опале восени листя збирають і знищують, а землю перекопують. Адже саме на опалому листі зимує ця грибкова інфекція.
Формування куща, обрізка
Правильне формування чагарнику впливає на його ріст, розвиток і, відповідно, врожайність. Найчастіше такі фізіологічні процеси, як підвищення зимостійкості або стійкість до захворювань, також залежать від обрізки.
Тому правильна обрізка - важлива ланка у всій ланцюга агротехнічних прийомів по догляду за фундуком.
Виділяють штамбову і кущових обрізку. Завдання обрізки: оформити світлу розріджену крону для більшого доступу повітря і світла, і стимулювати утворення молодих плодових гілок. Проводять обрізку восени або рано навесні.
Для оформлення куща, в його середині вирізають непотрібні пагони і залишають 8-10 основних (т.зв. скелетних) стовбурів. Формування кущів необхідно завершити до початку його плодоношення (4-5 років).
Слід також враховувати, що після 3-4-х років починається активний розвиток порослевих пагонів чагарнику. Якщо всю з'являється поросль обрізати - сформується стовбур, як у дерева. Якщо ж продовжувати формувати чагарник - вирізають неврожайні поросль, а молоді гілки залишають. Головне, щоб фундук не опинився занадто густим, з поганим доступом світла, а значить і зниженням урожайності.
У віці 15-20 років, здійснюється омолодження куща, коли виробляють видалення 2-3-х старих стовбурів, а молоді пагони коротшають. Суть омолодження - замінити старі скелетні стовбури новими, що з'явилися з молодої порослі. Заміну можна проводити як поступово (протягом 6-7 років замінювати стовбури), так і одноразово (відразу видаляються всі старі стовбури). Природно, що в останньому випадку, плодоношення тимчасово припиниться і відновиться лише через кілька років.
Укриття на зиму
Тільки молоді саджанці потребують укриття перші кілька років, та й то в умовах суворої НЕ сніжної зими. Щоб втечі не вимерзли, їх можна пригнути до землі і укрити лапником.
Збір і зберігання врожаю
Як правило, восени починають дозрівати горішки фундука: обгортка стає золотисто-коричневого кольору і горіх легко з неї виймається. Зібравши урожай, його потрібно добре просушити, розстеливши тонким шаром (можна на сонці або в провітрюваному приміщенні). Після цього, зняти, там, де залишалася, листова обгортка і ще раз просушити очищені горіхи. Зберігаються плоди фундука в мішках або ящиках в сухому місці до 3-х років.
Розмноження фундука
Фундук розмножується насінням і вегетативно, причому різні сорти розмножуються по-різному.
Вегетативний спосіб розмноження
- Розмноження діленням куща
Це досить простий спосіб, що дозволяє зберігати всі сортові характеристики. Викопаний кущ ділять на частини з повноцінними корінням і обрізаними (до 15 см) пагонами. Підготовлені частини садять на постійне місце. При належному догляді, фундук добре приживається, відновлює крону і починає плодоносити через 3-4 роки.
- Розмноження Кореневищні порослю
Приблизно на 3-му році життя у фундука утворюється поросль, яку відокремлюють за допомогою сокири. При пересадці поросли необхідно зробити спеціальні надрізи, що забезпечують кращу приживлюваність.
- розмноження дужкою
Використовують молоді однорічні пагони, які пригинають до грунту, в спеціально вириті канавки, фіксуючи спеціальними гачками. Пагони присипають землею і поливають. Коли відводок вкорениться, його можна відокремлювати від материнського куща. Досить трудомісткий і низькоефективних спосіб.
- розмноження відведеннями
Здійснюється розмноження горизонтальними або вертикальними відводками. З одного втечі виходить близько 5 відводків. Цей спосіб розмноження чагарника вважається досить трудомістким, але ефективним. Закладання відводків проводять ранньою весною.
Однорічні відведення укладають в канавки горизонтально, пришпилюють їх, і нічим не присипають. На таких, горизонтально покладених пагонах, з нирок проростають молоді вертикальні пагони. Влітку, коли пророслі пагони досягають 10-15 см, їх підгортають грунтом на третину їх висоти і забезпечують рясний полив. Приріст вкорочують до 0,5 м з метою кращого коренеутворення. На наступний рік, відведення з утворилися корінням потрібно викопати і розділити на частини.
Вертикальні відводки отримують в результаті підгортання 1-2-х річної порослі, зробивши додатково перетяжки з дроту. Так відбувається укорінення відводків, які до осені досягнуть близько метра у висоту.
- розмноження щепленнями
Складний спосіб, який практикують, в основному, досвідчені садівники. Прищеплюють культуру навесні, а в якості підщепи часто використовують різноманітні сорти ліщини.
Розмноження насінням
Головна відмінність насіннєвого способу розмноження - потомство зберігає характеристик батьківської особини. Тому, даний спосіб часто використовується селекціонерами для виведення нових сортів.
Насіннєвий матеріал - горіхи, вибирають добірні, великі, визріли і не пошкоджені. Проводять попередню їх стратифікацію і навесні висаджують на підготовлені грядки. Вирощені сіянці зможуть почати плодоносити лише через 6-10 років.
Самостійне вирощування саджанців фундука - досить довгий і трудомісткий процес, який під силу лише досвідченим садівникам. Початківцям ж садівникам-любителям краще купити фундук в спеціалізованих магазинах, інтернет-магазинах, на садових ярмарках або ринках. При покупці готових саджанців слід звертати увагу на коріння (вони повинні бути добре розвинені, з грудкою зволоженою грунту) і пагони (вони не повинні бути пошкодженими чи обламаними). Ціна фундука цілком доступна і варіюється в залежності від сорту і віку саджанця.
Чому варто вирощувати фундук?
Невибаглива культура з високою врожайністю цінного і корисного продукту - мрія для будь-якого садівника. Якщо дозволяють розміри ділянки посадити цей чагарник, віддача не змусить себе довго чекати. В середньому, з одного куща збирають близько 10 кг горішків, смачних і дуже корисних для здоров'я. Зберігається урожай легко і тривалий час зберігає свої смакові якості.
Застосування фундука
Представник роду ліщини, фундук, славиться своїми поживними і лікувальними властивостями, будучи повноцінним харчовим продуктом. Висококалорійний продукт містить важливі для організму людини поживні речовини, вітаміни групи А, В, С, Е, ряд макро і мікроелементів.
Жири, білки, вуглеводи, амінокислоти дуже важливі для здоров'я людини. Вживання горішків допомагає при хронічній втомі, неврозах, захворюваннях серцево - судинної системи, недокрів'ї, діабеті, ожирінні. Для людей, схильних до фізичних або розумових навантажень, для зростаючого організму цей продукт особливо цінний. Містять в фундуку речовини сприятиме очищенню організму шлаки, сприяють очищенню організму і зміцнюють імунітет людини.
Незамінний фундук і в харчовій промисловості, в кулінарії. Неможливо собі уявити приготування тортів, шоколаду, халви, печива або цукерок без цих смачних і ароматних горішків. В молотом вигляді, в якості харчової добавки, його використовують також в овочевих, м'ясних і рибних стравах.
Завдяки великих кількостей білка, фундук, як і інші горіхи, займає почесне перше місце в харчовому раціоні вегетаріанців, замінюючи їм м'ясо і молочні продукти. Низький вміст вуглеводів і цукрів, незважаючи на високу калорійність, дозволяє вживати його хворим на цукровий діабет і при дієтичному харчуванні.
Горіхове масло фундука використовують також в медичних і косметичних цілях.
Не можна забувати і про декоративному застосуванні чагарників. Рослини з листям червоного, жовтого або оранжевого кольорів користуються в ландшафтному дизайні особливою популярністю. Чагарники висаджують для створення живоплоту, поєднуючи практичність культури з красивим зовнішнім виглядом. А чергуючи сорти з різним забарвленням листя, вдається створити справжній шедевр прикраси садової ділянки.
Простота посадки і вирощування зробила фундук доступним для дачних або садових ділянок. Серед культурних рослин, які вирощуються в якості продуктів харчування, фундук зайняв одне з провідних місць. Це пояснюється високою поживністю його плодів, простотою агротехніки, невибагливістю до грунтово-кліматичних умов і іншими корисними якостями.
Фундук, фото