Ліщина являє собою чагарник, який відомий серед широких мас завдяки своїм плодам - великим горіхів. Самі по собі горіхи дуже смачні, і, що найголовніше, корисні. Серед людей ходять розмови про те, що ліщина - це виключно лісове рослина, яке неможливо зустріти на дачних або садових територіях. Насправді ж можна звернути увагу на фундук. Це той самий чагарник, але окультурений, його нерідко можна побачити у господарів на приватній території. Фундук швидко зростає, радує високою родючістю, а також своїм зовнішнім виглядом.
Ліщина - це 3-метровий кущ, який може похвалитися великими серцеподібними листям темно-зеленого відтінку. Крупнолисті форми фундука користуються неймовірною популярністю, тому що зовнішній вигляд таких рослин є декоративним для найрізноманітніших ділянок.
Рослина має так звані жіночі та чоловічі квітки, завдяки яким фундук можуть називати однодомні і роздільностатеві. Якщо говорити про чоловічих квітках, то вони нагадують сережки, точно як на березі, а жіночі квітки - це округлі нирки, розташовані на кінцях пагонів.
У даній статті ми докладно розглянемо процес посадки і догляду за ліщиною звичайною, а також проаналізуємо інші специфічні особливості даної рослини.
Особливості ліщини обичкновенной
Запилення квіток відбувається за допомогою вітру, однак і комахи є затятими шанувальниками цієї рослини. Розпускання бруньок відбувається приблизно в березні місяці. Дозрівання плодів відбувається в самому початку осені - у вересні. Зовні плоди нагадують звичайні горіхи, однак тут вони більші, що однозначно радує. Шкаралупа горіхів досить тонка, а смакові якості, за словами експертів, трохи вище, ніж у звичайних горіхів.
Що стосується складу плодів, то вони можуть похвалитися 50-60% жирів, 18% білка, а також цілим рядом вітамінів в досить скромною концентрації. Присутні тут і різні мікроелементи.
Використання горіхів ліщини (фундука) особливо часто відбувається в кондитерській галузі. Варто визнати, що на сьогоднішній день це кращий джерело корисних речовин, який зустрічається в різного роду кондитерської продукції.
Місце для посадки ліщини (фундука) звичайної
- Радує те, що вимоги, пов'язані з місцем посадки ліщини на ділянці, досить прості. Фахівці відзначають, що для цієї рослини цілком достатньо вільного і освітленого місця. Що стосується вибору ґрунту, то для ліщини більш ніж досить пухкої грунту, родючої слабокислою, а також нейтральної.
- Варто звертати увагу і на залягання грунтових вод, вони повинні розташовуватися від рівня грунту більш ніж на 1,5 м. Паводки для ліщини - це також не найкраща обстановка, яку слід уникати. Але в той же час посадка відбувається як на височинах, так і на схилах. Заморозки для цього чагарнику є досить серйозну загрозу, тому при можливості не слід садити на південній стороні схилу.
- Освітлення для ліщини - це та сама основа, яка робить все можливе для швидкого дозрівання плодів. Звичайно, не завжди є можливість знайти таке місце, однак слід підібрати місце розташування, при якому хоча б в певний відрізок часу ліщина буде перебувати під світлом.
Посадка ліщини звичайної
Для початку потрібно знати, що посадка ліщини відбувається або в осінній період (вересень-жовтень), або на самому початку весни. Серйозно варто ставитися до відстаней між рослинами. Варто враховувати, що посадка відбувається на довгі роки, тому заздалегідь аналізується оптимальний крок. Безпосередньо між місцями для посадки приймається відстань 4-5 метрів, а між рядами значення становить до 6 м. Для багатьох господарів ліщина є найкращою основою для створення живоплоту, тому в подібних випадках, коли ніякої уваги до плодів чагарнику немає, можна обмежити відстань між посадкою до 2 метрів.
Фахівці відзначають, що для відмінної родючості слід висаджувати на ділянці кілька кущів різних сортів ліщини. Це дозволить забезпечити взаімоопиляемость, яка так необхідна рослинам.
Якщо говорити про посадковій ямі, то вона повинна мати габарити 70х70х70 см. Підготовку цієї основи здійснюють заздалегідь. На дні ями потрібно розташувати до 15 кг перегною, 200 г подвійного суперфосфату, а також 70 г сульфату калію. Все це потрібно ретельно перемішати разом з грунтом, щоб отримати найбільш позитивний ефект. Коріння саджанця повинні вмочати в глиняно-навозной бовтанці. Уже після посадки навколо куща роблять лунку, яка поливається 20 літрами води. Далі посадку потрібно мульчувати за допомогою тирси (в крайньому випадку, можна скористатися торфом). Надземну частину саджанця потрібно обрізати до 20 см, після чого його підв'язують до опорного стовпа. Протягом перших днів після посадки рослина потрібно притіняти, щоб не заподіяти шкоди.
Отримання врожаю ліщини звичайної
Для більшості господарів найцікавішим після посадки ліщини є очікування дозрівання плодів. Практика показує, що ця подія відбувається приблизно з кінця серпня і до вересня. Дізнатися, чи дозріли плоди - досить просто. Потрібно всього лише подивитися на обгортку горіхів - якщо вона має жовтий або бурий відтінок, можна досить легко витягти плід. Також збирати плоди можна ще простіше, досить добре струснути чагарник.
Відразу після збору горіхи потрібно розташувати для висушування тонким шаром в добре провітрюваному приміщенні, або просто під сонцем. Коли сушка завершується, обгортка плодів легко видаляється, після чого відбувається ще одна сушка - досить коротка за часом.
Гарна новина полягає в тому, що плоди ліщини можна зберігати протягом довгих років, і вони абсолютно не втратять своїх корисних властивостей. Однак за умовами зберігання слід спостерігати, так як підвищена вологість для такого врожаю підходить не найкращим чином.
Догляд за ліщиною звичайною
Незважаючи на те, що ліщина легко росте і активно розвивається в найрізноманітніших умовах, потрібно звертати увагу і на той факт, що в рамках приватної території досить об'ємний догляд однозначно не буде зайвим.
- Навколо ліщини грунт регулярно піддається розпушування на глибину до 15 см. При цьому потрібно позбавлятися від бур'янів, а також виробляти мульчування на основі трави, тирси і торфу. Занадто часто вищевказані дії проводити не варто, проте певна регулярність не завадить. Не можна сказати, що без цього дерево дасть менше плодів, але ці самі дії позитивно позначаться на вирощуванні ліщини.
- Полив також є важливим аспектом при вирощуванні ліщини. У посушливі періоди року ліщина може трохи постраждати, особливо якщо сама по собі територія або регіон відрізняється сухими грунтами. Що стосується обсягів поливу, то буде досить близько 10 літрів води на одну рослину. Гостро необхідним полив виявляється в липні місяці, коли температура повітря б'є рекорди, а опадів практично немає. В цей же час перенасичувати вологою ліщину зовсім необов'язково. Якщо навколо коренів утворюється калюжка, то полив можна припинити.
- Підживлення також представляють собою важливий аспект в процесі догляду за ліщиною. Для початку варто придивитися до органічних добрив, які повинні збільшити темпи росту рослини. Приблизно 5 кг перегною для однієї рослини буде достатньо. Такий захід проводиться приблизно 2 рази на рік. Також позитивно на врожайність впливає сечовина або аміачна селітра. Вноситься до 100 г речовини, але тільки в весняний період і на початку літа. Сенс в комплексних добривах також є. Вони можуть похвалитися повним набором мікро- і макроелементів, які вносяться 2 рази в сезон. Безпосередньо процес внесення добрив відбувається після дощу, так можна витягти максимум користі від цього процесу. Тут же хотілося б відзначити, що всі вищевказані дані про підгодівлі ґрунтуються саме на необхідності в підвищенні плодоносінні ліщини.
- Обрізка також часто приносить чимало користі. Найкраще займатися цією справою пізньої осені. Основне завдання полягає в необхідності формування куща, завдяки чому пагони отримують достатній рівень освітлення, а також рівномірний розвиток. Формування кущів відбувається до початку плодоношення, приблизно через 4 роки після посадки. Фахівці відзначають, що для найбільш правильного формування куща необхідно вирізати зайві пагони по центру, а по боках відбувається відгинання в сторони. В якості допоміжного компонента можна використовувати дріт. У результаті повинно вийти так, що кущ буде добре провітрюватися і висвітлюватися. Далі, коли ліщина росте вже значний період часу, слід видалити зайву кореневу поросль. Також не завадить проріджування куща, а також видалення слабких або зіпсованих пагонів і гілок. Комплексно слід проводити обрізку раз в 5 років. Вже через 15 років після посадки відбувається так звана омолоджує обрізка, суть якої полягає в необхідності комплексного підходу в видаленні зайвих пагонів і гілок. Необхідність такого кроку настає в той момент, коли родючість ліщини істотно падає, і з'являється необхідність у відновленні колишнього рівня плодів. Протягом 2-3 років можна видалити до трьох стовпів, зрізуючи їх ближче до землі. Далі буде відбуватися зростання молодих пагонів.
Основні шкідники і хвороби ліщини звичайної
Незважаючи на те, що ліщина цілком непогано відчуває себе в рамках дикої природи, шкідники та хвороби тут також мають місце бути. Причому нерідко загроза рослині може виявитися занадто серйозною.
- Фундучний вусань. Це небезпечний шкідник, який проникає всередину пагонів, після чого вони починають просто всихати. Так може статися з великою кількістю пагонів, причому в досить короткі терміни. Щоб впоратися з проблемою, необхідно просто вирізати і спалювати пошкоджені пагони. Найчастіше такий радикальний крок виявляється дієвим.
- Горіховий довгоносик. Даний шкідник є основним для ліщини і фундука. Проблема в тому, що негативний вплив горіхового довгоносика полягає в створенні червиві горіхів. Вони можуть бути обсипатися, так і не досягнувши необхідної зрілості. Сам по собі горіховий довгоносик є крихітного жука з довгим хоботком. Яйця, які з'являються на місці життєдіяльності людини, харчуються всередині горіха. Якщо вчасно не відреагувати на ситуацію, то урожай може істотно постраждати. Щоб впоратися з горіховим довгоносиком, досить звернути увагу на препарати системної дії. На практиці все досить просто - з певною регулярністю проводиться обробка, залишається чекати результату. Що стосується конкретних препаратів, то найкраще придбати Каліпсо, Актара або Енжіо.
- Мучіністая роса. Дана хвороба нерідко зустрічається на ліщині. Визначити дана недуга рослини можна досить просто - вистачає поглянути на рослину і побачити, що на листі є тонкий шар павутини або просто білого нальоту. Під таким серйозним натиском хвороби листя можуть швидко постраждати, а за ним і весь чагарник. Тому, як уже говорилося, діяти потрібно швидко і рішуче. В даному випадку потрібно всього лише очистити наліт, видалити уражені ділянки чагарнику. Профілактика також є важливим аспектом, який дозволяє уникнути негативного впливу шкідників. В першу чергу потрібно спалювати листя після того, як вони опали. Крім того, не завадить обкопка чагарнику навколо стовбура.
Якщо говорити в загальному, то кліматична обстановка, яка присутня в Східній Європі і на Сході, цілком відповідає вимогам ліщини. При достатньому догляді ніяких шкідників і хвороб однозначно не буде. Навпаки - плодючість дерева буде збільшуватися, а активність зростання господарів неймовірно порадує.