» » » Гінкго білоба, посадка і догляд

Гінкго білоба, посадка і догляд

Гінкго білоба, посадка і догляд

Гінкго білоба - досить екзотична рослина для наших широт. Однак, з огляду на те, що воно часто використовується для приготування різних засобів народної медицини, його популярність з кожним роком зростає. Крім лікарських властивостей це древнє рослина має прекрасні декоративними якостями. Завдяки цьому все більше садівників хотіли б бачити дерево гінкго білоба на своїй ділянці. Про те, як виростити це прекрасне дерево своїми руками, розповімо далі.

Опис Гінкго білоба

Гінкго білоба, посадка і догляд

Гінкго білоба є одним з найстаріших дерев в світі. Його ще називають «динозавром рослинного світу». За оцінками біологів, перше дерево даного виду з'явилося більше 250 млн. Років тому. Найменування рослині, яке використовується в даний час, дав Карл Лінней.

Характеристики культури наступні:

  • Дикорослі зарості Гінкго білоба досі зустрічаються на деяких територіях Східного Китаю. Батьківщиною рослини є Японія, звідки воно потрапило спочатку в Європу, а потім поширилося по всьому світу. Зараз його можна зустріти на всіх континентах, крім Антарктиди, де Гінкго білоба чудово доповнює як листяні, так і хвойні посадки.
  • Час життя одного дерева може досягати 2000 років, чим можуть похвалитися одиниці представників флори.
  • Являє собою Гінкго білоба досить високою дерево, висота якого сягає 30 метрів. Володіє дуже розлогою кроною, яка восени грає широкою палітрою фарб, роблячи сад надзвичайно красивим.

Гінкго білоба, посадка і догляд

  • Дерево даної культури - двостатеві. При цьому його особливістю є те, що дізнатися до якої статі належить та чи інша особина можна тільки через 25-30 років. На чоловічих деревах ростуть сережки, в яких знаходиться пилок, а на жіночих - зачатки, в яких проходить процес зав'язування насіння. Пилок потрапляє на жіночі дерева за допомогою вітру.
  • Насіння дозрівають ближче до зими, і відрізняються наявністю тришарової шкірки і досить неприємним запахом.
  • Особливо варто відзначити декоративність листя гінкго білоба. Вони мають форму віяла, часто розсічені на дві великі лопаті. По краях листя гофровані, кріпляться до втечі на довгих черешках. Забарвлення - сизувато-зелений.
  • Гінкго білоба - листопадне дерево. Ближче до зими листя забарвлюється в золотистий і жовтий кольори, роблячи дерево справжньою окрасою саду.
  • Варто сказати, що дана культура невибаглива і росте Гінкго білоба практично на всіх типах ґрунту. Єдине, не слід рослина висаджувати в тіні, адже воно може загинути.
  • Крім того, грунт на ділянці повинна бути дренированной, так як будь-культура і любить вологу, але її застій може викликати формування гнилі на кореневій системі.

Цвітіння і плодоношення Гінкго білоба

Гінкго білоба, посадка і догляд

Цвісти Гінкго білоба починає мінімум через 25 років після посадки. Тільки після цього вдається точно визначити статеву приналежність особи. До цього її можна припустити лише за формою крони. У чоловічих особин вона більш пірамідальна і струнка, а у жіночих - розлога і округла. Розмножуються ці дерева таким же чином, як і рослини папороті. Плаваючі чоловічі клітини запліднюють жіночі. Таким чином не розмножується жодне дерево в світі, так як чоловічі клітини у них не можуть самостійно пересуватися.

Насіння дерева гінкго білоба покрито м'якої м'ясистої шкіркою, схожою на сливу. Володіє пекучо-терпким смаком і досить неприємним запахом.

Вирощування Гінкго білоба з насіння

Гінкго білоба, посадка і догляд

Дане дерево в наш час успішно вирощується в умовах помірно-континентального клімату з теплим літом, і досить холодною зимою. Свіжозібране насіння відрізняються дуже гарною схожістю, яка знижується з кожним днем ​​їх зберігання. Відбувається це через вміст жирних кислот в плодах. До речі, саме через них японці їдять очищені плоди Гінкго білоба в смаженому вигляді.

Плоди дерева своїми формами нагадують кісточки абрикоса. Єдина відмінність між ними - колір. На відміну від абрикоса насіння рослини Гінкго білоба білого кольору.

Порядок вирощування з насіння:

  • Зазвичай насіння пророщують в кімнатних умовах. Для цього знадобиться звичайний дерев'яний ящик. У нього насипається суміш торфу і чорнозему в рівних пропорціях. Суміш трохи необхідно зволожити. Після цього можна висаджувати насіння. Заглиблюють їх на не більш ніж на 7 см. Якщо посадити їх глибше, час сходів буде досить великим.
  • Ящик потрібно поставити на вікно і вкрити плівкою. Роблять це для того, щоб волога випаровувалася якомога менше. Пересушене грунт може стати причиною низьких результатів схожості рослини. Як правило, даний показник не перевищує 30%. Тобто, з 10 посаджених насіння отримати 3 всхода - дуже хороший результат.
  • Сходи з'являються приблизно через місяць після посіву. До кінця травня саджанці гінкго білоба можуть досягти висоти 5-7 см. Такий місячний приріст є не дуже хорошим показником серед інших дерев. Однак, в такому вигляді їх вже можна висаджувати у відкритий грунт. В кінці травня грунт вже досить прогрівається і ймовірність появи заморозків мінімальна.

Використання Гінкго білоба в саду

Гінкго білоба, посадка і догляд

Завдяки своїй декоративності, дерева гінкго білоба широко використовують в ландшафтному дизайні. Їх білий стовбур, незвичайні сизо-зелене листя, які восени забарвлюють дерево в золотистий колір, зможуть принести родзинку в будь-який сад. До того ж, дерева гінкго білоба дуже невибагливі у вирощуванні. Вони не вимагають до себе особливого догляду, димо-та газоустойчиви, що дуже важливо для міського середовища. Дерева в дуже рідкісних випадках хворіють, а комах вони не цікавлять зовсім. Завдяки своїй морозостійкості (дерево може витримати морози до -30⁰С), його можна вирощувати практично по всій Європі.

В основному намагаються висаджувати чоловічі особини Гінкго білоба, так як опале жіночі плоди потрібно відразу прибирати. В іншому випадку, вони починають гнити і видавати неприємний запах.

Гінкго білоба: посадка саджанців

Гінкго білоба, посадка і догляд

Розглянемо далі, як проходить вирощування гінкго білоба. Так, процес посадки саджанців гінкго білоба практично нічим не відрізняється від посадки інших дерев. Вирощування з саджанців дає набагато краще результати в порівнянні з посадкою сіянців. В розсадниках за 2-3 роки саджанці стають більш зміцнілими і приживаються в переважній більшості випадків.

Порядок і основні правила посадки саджанців:

  • Купувати саджанці краще в спеціалізованих магазинах. Перед покупкою необхідно звернути увагу на їх стан. Коренева система саджанця повинна бути розвинена, не мати ушкоджень, висохлих коренів і слідів гнилі. Кора повинна бути однорідною без порізів. Стовбур рівний, на ньому кілька пагонів. Тільки здоровий саджанець гарантовано приживеться.
  • Гінкго білоба росте практично на будь-яких типах грунтів, тому особливих проблем з вибором ділянки для посадки не виникає. При виборі ділянки для посадки краще віддати перевагу з найбільш кращим освітленням. У тіні Гінкго білоба розвивається набагато гірше.

Гінкго білоба, посадка і догляд

  • Грунт повинна бути добре дренувати, щоб уникати застою води біля коріння рослини. В іншому випадку, дерево може захворіти прикореневій гниллю.
  • Висаджують рослина навесні в добре прогріту грунт. Для того щоб рослина добре прижилася, коріння в лунці має бути просторо. Тому яму повинна бути великою. Найбільш оптимальний розмір 0,8м х 0,5 м х 0,5 м.
  • В яму насипають невеликий конус для того, щоб розправити коріння при посадці. Деякі садівники кладуть в посадкову яму золу або мінеральні добрива. Це підтримає рослина в період зростання. Приблизно до середини літа цей запас вичерпується, тому проводять літню підгодівлю комплексними добривами з великим вмістом калію.
  • Саджанці гінкго білоба не відрізняються сильним щорічним приростом. У висоту щороку рослина додає не більше 5 см.

Розмноження Гінкго білоба живцями

Гінкго білоба, посадка і догляд

Крім розмноження насінням, рослина Гінкго білоба можна розмножувати кореневими і стебловими живцями:

  • При нарізці черешків краще віддавати перевагу коротким паросткам, добре здеревілим. Заготівлю матеріалу проводять в середині липня.
  • Зрізані живці звільняють від половини листя і встановлюють в ємність зі стимулятором кореневого зростання. Найбільш популярний препарат - Гетероауксин.
  • Через кілька днів рослини висаджують в субстрат, що складається з піску і торфу в однаковій пропорції, і накривають плівкою, роблячи невеликий парник.
  • Якщо все пройде вдало, до осені вони повинні дати коріння. На зиму рослини в парнику вкривають ялиновими тирсою.
  • Вже до весни саджанці з живців можна буде пересаджувати на постійне місце.
  • Садівникам, які захочуть виростити Гінкго білоба з живців, повинні бути готові до того, що динаміка їх зростання в перші 3-4 роки буде гірше, ніж у рослини, вирощені з насіння.

Гінкго білоба: догляд

Гінкго білоба, посадка і догляд

Правила догляду за культурою наступні:

  • Особливого догляду молоді саджанці не вимагають. Їх необхідно своєчасно поливати, особливо при сильній спеці, і проводити розпушування грунту. Розпушування допоможе не тільки зберегти вологу біля коріння рослини, а й забезпечити приплив кисню до них. Також необхідно приділити увагу видаленню бур'янів з місця посадки саджанців. Вони можуть просто «забити» молоді рослини, викачуючи з грунту всі поживні речовини.
  • Підгодівлі на першому році життя молодому дереву не потрібно.
  • Восени необхідно подбати про укриття рослини на час зимівлі. Незміцнілий саджанець з насіння просто не перенесе тривалих морозів. Для укриття саджанців відмінно підійдуть хвойну тирсу. Засипати молоде дерево потрібно повністю. Якщо передбачається дуже холодна зима, поверх укриття з тирси можна настелити поліетиленову плівку.
  • Навесні після сходу снігу, саджанці відкривають. Якщо використовувалася плівка, її потрібно прибрати відразу після початку танення снігу. В іншому випадку, волога від снігу не зможе випаровуватися, що може стати причиною появи грибкових захворювань. До того ж, під плівкою рослина може задихнутися.

Вирощування Гінкго білоба в квартирі

Гінкго білоба, посадка і догляд

Вирощування рослини в квартирі нічим не відрізняється від вирощування у відкритому грунті. Горщик з деревом не рекомендується ставити на вікно з південної сторони. Попадання на листя прямих сонячних променів може викликати їх опіки. Поява протягів може також принести шкоду рослині. Найбільш доцільним стане підвіконня з північного боку.

Особливу увагу варто приділити догляду за Гінкго білоба взимку. Зимівля рослини повинна протікати при температурі не більше + 18⁰С. В іншому випадку, у нього може збитися життєвий цикл, і воно може загинути. Полив взимку скорочують в 2-3 рази.

Розмножують Гінкго білоба в квартирі теж насінням і живцями.

Хвороби і шкідники Гінкго білоба

Дерево практично не піддається впливу хвороб і шкідників.

Невірний полив, поганий дренаж грунту може привести до захворювання прикореневій гниллю. Уражена дерево можна відрізнити по засихають і обпадають листя. Лікується прикоренева гниль за допомогою некореневої підгодівлі: Сірчанокислий цинк - 1г, мідний купорос - 2г, сечовина - 10г на 10 літрів води.

Серед шкідників найбільшої шкоди приносять польові миші. Боротися з ними можна за допомогою мишоловок або отруєних приманок, які насипають в мишачі нори.

Гінкго білоба: фото

Гінкго білоба, посадка і догляд

Гінкго білоба, посадка і догляд

Гінкго білоба, посадка і догляд

Гінкго білоба, посадка і догляд

Гінкго білоба, посадка і догляд

Гінкго білоба, посадка і догляд

Гінкго білоба: відео