Туя Даніка є одним з найпривабливіших і той же час простих декоративних рослин. На сьогоднішній день садівники і дачники нерідко роблять вибір саме на користь цього чагарнику, так як він має неповторний зовнішній вигляд і цілий ряд інших позитивних сторін.
В першу чергу варто сказати, що туя Даніка поширена по всій Європі. Ця рослина було виведено ще в середині 20-го століття. Незважаючи на те, що туя росте вкрай повільно, часто господарі тільки позитивно ставляться до даної культури.
Якщо говорити про габарити рослини, то найчастіше туя Даніка розвивається до 60 см у висоту. Приблизно таке ж значення відповідає і діаметру туї. Можна зробити висновок, що рослина дійсно мініатюрне, і, можливо, саме цим воно і приваблює садівників.
Також, якщо говорити про особливості цього декоративного рослини, варто відзначити, що туя відрізняється декоративним зовнішнім виглядом протягом всього року. Вона зелена і взимку, і влітку, що позитивно впливає на загальний ландшафт ділянки або території. Найчастіше посадка туї Даніки відбувається у великих кількостях. Якщо створити дійсно вдалу декоративну композицію, слід задіяти не менше десятка туй. Варіантів комбінацій і розташування даних рослин може бути величезна кількість, і найголовніше - правильно скористатися перевагою, пов'язаних із зовнішнім виглядом і компактністю туї Даніки.
У цій статті ми детально розглянемо головні особливості туї Даніки, а також візьмемо до уваги деталі, пов'язані з посадкою і доглядом за рослиною. Не залишимо без стороною розгляд варіантів посадки туї, що дуже хвилює господарів дачних і садових територій.
Особливості туї Даніки
Для початку варто повторити інформацію про те, що Даніка є по-справжньому вдалим в плані декору сортом туї. Не секрет, що зараз на ділянці можна задіяти цілий ряд інших рослин, однак саме Даніка здатна створити обстановку, яка недоступна для більшості інших культур.
Продовжуючи говорити про переваги даного сорти туї хотілося б відзначити, що Даніка з легкістю переносить навіть найлютіші морози, які нерідко зустрічаються на території СНД. Справедливості заради варто сказати, що дана перевага є і у інших туй.
Пагони туї є короткими і відрізняються високою щільністю розташування. Колір пагонів - світло-зелений. Хвоя являє собою лускату структуру, відрізняється високою густотою, м'якістю і блиском. На зимовий період хвоя трохи змінюється - з'являється коричневий відтінок.
Окремо хотілося б відзнач інші важливі особливості туї Даніки:
- Незважаючи на легку переносимість низьких температур, на першу зимівлю все ж має сенс накрити чагарник якимось захисним матеріалом. За допомогою гілля слід вкривати тую навесні і взимку від так званих «сонячних опіків». Дана проблема може бути дійсно серйозною, так як в самих звичайних умовах туя може постраждати від яскравих променів сонця.
- Безпосередньо посадку доцільно проводити в місцях, хоча б трохи захищених від вітру.
- Що стосується грунту, на якій може рости туя Даніка, то, загалом, дане рослина не вибагливе до грунту, однак бажано, щоб він був трохи зволожений. Тоді і зростання буде відбуватися активніше, і сам чагарник буде насичено-зеленим.
- У тому випадку, якщо посадка туї відбудеться на відкритій сонячній місцевості, то в деяких випадках це може негативно відбитися на стані рослини. У помірній тіні туя буде відчувати себе практично ідеально.
Також хотілося б відзначити, що найкраще робити посадку туї Даніки недалеко від дерев або іншої рослинності. В таких умовах наш рослина буде перебувати в помірній тіні. Крім того, буде створюватися своєрідна рослинна композиція, яка стане дійсно гідною прикрасою ділянки.
Специфіка посадки туї Даніки
- Для початку варто відзначити, що вибір місця для посадки повинен грунтуватися на тому, що туя повинна мати доступ до сонця. Як ми вже говорили, рослина відчуває себе найбільш комфортно в умовах, коли є трохи сонця і трохи тіні. Якщо вибір зроблено на користь місця, де практично завжди присутня тінь, то туя буде розвиватися досить повільно, і для декоративного рослини це погано.
- Найкраще робити вибір на користь торф'янистих, сухих ґрунтів. Також можна придивитися до глинистих супісках. У тому випадку, якщо грунт, на якому буде відбуватися посадка туї, є «важким», слід створити додатковий дренажний шар, товщина якого складе приблизно 15 см.
- Що стосується посадкової ями, то її глибина часто становить до 80 см. Заздалегідь слід підготувати грунтову суміш. Вона повинна складатися з піску, дернової землі і торфу (співвідношення приблизно 1: 2: 1). Якщо говорити про кислотності грунту, то для більшості туй вона повинна складати приблизно 4,5-6 pH.
- Туя опускається в заздалегідь приготоване поглиблення, після чого додається грунтова суміш.
- Відразу ж після посадки тую потрібно регулярно піддавати поливу. Важливо відзначити, що даний процес проводиться приблизно раз в тиждень. Це гарантія того, що рослина буде активно розвиватися в самому початку, і саме початок зростання є найважливішим етапом в житті туї. Нерідко посадка туй відбувається влітку, коли температура повітря дуже висока. Це говорить про те, що полив повинен проводитися частіше, ніж в звичайних умовах.
- Підживлення туї часто проводиться в весняний період. Задіюються комплексні добрива, які підходять і для багатьох інших рослинних культур.
Догляд за туями Даніка
Для початку варто звернути увагу на те, що фахівці і зовсім не бачать необхідності в регулярному догляді за туями. Причому це відноситься не тільки до даного сорту, а до всіх разом. Вся справа в тому, що і без допомоги людини дана рослинність активно розвивається. Особливо вдало проходить зростання туї в тому випадку, якщо її посадка була проведена в потрібному місці. Про це ми говорили раніше.
- Щоб не робити регулярний полив туї, необхідно мати на увазі, що рівень ґрунтових вод повинен бути відносно високим для кореневої системи. Щоб визначити, чи потребує туя регулярного поливу, слід проаналізувати її стан протягом деякого часу. У тому випадку, якщо справи йдуть не дуже добре, слід почати полив, або задіяти добрива. Можливо, просто було обрано не найвдаліше місце для посадки.
- Як ми вже говорили, при посадці туї в яму закладається певний обсяг добрива. Найчастіше його досить для активного зростання декоративна рослина протягом двох років. Після цього потрібно знову проводити підгодівлю грунту. Відповідно, приблизно кожні 2 роки потрібно проводити щось подібне, при цьому необхідно і в загальному спостерігати за туями, можливо, підгодівля може знадобитися і раніше.
- Стрижка пагонів туї проводиться за допомогою секатора. Можна видаляти не більше 1/3 частини втечі. Після зимового періоду з'являються сухі пагони, яких необхідно позбутися навесні. Потрібно пам'ятати, що стрижка необхідна для підтримки привабливого зовнішнього вигляду туї, і саме від цієї інформації потрібно відштовхуватися в цій справі.
- Розпушування грунту також має проводитися з деякою регулярністю - приблизно раз в сезон. Глибина розпушування повинна обмежуватися 10 см.
Окремо потрібно сказати про додаткові заходи, пов'язані з доглядом за туями. Як ми вже говорили, туя досить невимоглива до існуючих умов, однак варто звернути увагу на деякі деталі, про які ми частково згадували раніше. Наприклад, якщо температура повітря досить висока, і вже давно не було опадів, слід проводити обприскування листя туї теплою водою. Причому це можна проводити досить регулярно, не боячись, що з рослинністю щось станеться. Варто мати на увазі, що полив і обприскування - це різні речі, і вони обидві мають колосальне значення.
Підтримка оптимальної температури для туї - також важливе питання. Вся справа в тому, що в занадто жарку пору рослинність відчуває себе не дуже комфортно, тому загальне зростання туї може істотно сповільнитися, хоча на її зовнішньому вигляді це може ніяк не відбитися. В такому випадку є хороший вихід для тих, хто вирощує тую не на самому ділянці, а в горщику або іншої ємності. Необхідно просто перенести тую в інше місце, де температура знаходиться в межах 10-15 градусів за Цельсієм. Саме при такій температурі відбувається активне зростання туї.
При можливості в літній період для туї можна створити «штучну» тінь. Суть даного задуму полягає в тому, що занадто інтенсивні сонячні промені негативно впливають на стан рослинності, а тінь можна створити за допомогою створення якоїсь деревної конструкції, або посадкою дерева.
Хвороби і шкідники туї Даніка
Відомо, що туї досить рідко піддаються якимось хвороб або шкідників, проте такі факти однозначно існують. Багато що залежить від наявних умов, в тому числі і території, яка може відрізнятися наявністю безлічі шкідників, небезпечних безпосередньо для туї.
- До найнебезпечнішим шкідників можна віднести тлю, павутинного кліща, листовійки, міль-пістрянка, Туєв Лубоєд, щитівок та деяких інших. Через кліщів і тлі туя може розпочати жовтіти, а пізніше може початися і загальне погіршення стану туї.
- Хвоегризущіх шкідники також зустрічаються нерідко. Найчастіше через них листя знаходять бурий окрас, а безпосередньо верхівки пагонів можуть і зовсім почати відмирати.
- Кореневі шкідники є найнебезпечнішими, тому що корінь є найважливішу частину рослинності.
Що стосується запобігання дії шкідників, то слід звернути увагу на той факт, що на сьогоднішній день в магазинах для садівників можна знайти десятки різних засобів, за допомогою яких можна з легкістю позбутися навіть самих чіпких організмом, що завдають шкоди туї. Важливо звернути увагу на той факт, що визначити хвороби на туї - досить непросто, так як хвоя дрібна, необхідно добре придивлятися. В цьому плані догляд за багатьма іншими рослинами виробляти простіше. Як мінімум пару раз на рік потрібно проводити ретельний огляд туї, при цьому звертаючи уваги навіть на найдрібніші деталі.
Якщо говорити про найпоширеніші хвороби туї Данники, то вони також мають місце бути, однак, потрібно мати на увазі, що зустрічаються вони дуже рідко.
- Гниль стовбура. Простежити самий початок гниття стовбура практично неможливо, проте коли процес уже почався, хвоя починає змінювати свій колір. Якщо цей симптом має місце бути, слід тут же реагувати, щоб не було занадто пізно. Найчастіше причиною загнивання коренів є грибок. Фахівці рекомендують просто знищити ту, якщо поруч присутні інші рослинні культури. Вся справа в тому, що дана хвороба може перейти і на сусідні туї, якщо вони присутні, а також на багато інших рослин. Що стосується профілактики, то рекомендується зрідка проводити поливання туї фунгіцидом.
- Загнивання коренів. Знову ж, і ця хвороба є вкрай серйозною. Відрізнити її серед інших недуг можна тим, що хвоя туї починає набувати сірого відтінку. Більш того, рослина і зовсім може почати всихати, а нижня частина стовбура стає досить м'якою, і її можна продавити пальцем. Знову ж таки, проблема криється в грибку, який поступово знищується корову систему, тим самим роблячи тую практично неживої. Як і в попередньому випадку, доцільно знищити ту, а також замінити грунт для посадки, так як в ній можуть залишитися сліди небезпечної недуги. Слід проводити всі заходи швидко і рішуче, тому що від них залежить життя інших рослин.
- Бура цвіль. Дана хвороба проявляється відразу ж після сходу снігу. Напевно багато хто бачив на рослинах своєрідне покриття з павутини. Це і є той самий недуга, що вражає багато культур. Відомо, що дана хвороба з'являється під снігом, коли температура досягає практично нуля градусів. В даному випадку слід негайно видалити неживі частини туї, а також прибрати всю павутину, яка, можливо, встигла поширитися по всьому чагарнику. Не завадить і додаткова обробка спеціальними засобами, доступними в спеціалізованих магазинах.
Якщо говорити про якісь спільні заходи, необхідних для боротьби з шкідниками, то варто звернути увагу на препарати Актеллік і Фуфанон, які активно застосовуються садівниками. Існує ще чимало інших засобів, які, можливо, в тих чи інших умовах продемонструють більшу ефективність.
Розмноження туї Даніка
В першу чергу потрібно мати на увазі, що розмноження туї відбувається насінням або вегетативно. Варто звернути увагу, що використання насіння - це не дуже ефективний варіант отримання великого повноцінного рослини, так як приживаються в такому випадку лише одиниці серед туй (приблизно така ж ситуація і з більшістю інших рослин).
Таким чином, доцільно зробити вибір на користь живцювання. Це найоптимальніший варіант не тільки тому, що ймовірність активного росту туї становитиме понад 70%, але ще й через те, що господарі отримують саме таку тую, яка їм потрібна. Відповідно, можна купити кілька живців, при цьому маючи в своєму розпорядженні приблизно однаковими рослинами, які стануть кращим рішенням для декоративної складової ділянки.
- Процес живцювання починається з видалення хвої з нижньої частини пагонів. Пагони необхідно перенести в воду, де вони повинні пробути приблизно 2 години.
- Живці доцільно висадити в невелику тепличку (напівпрозору ємність) разом з субстратом, який складається з дерну з торфом і піску (1 до 1).
- Безпосередньо перед висадкою в грунт потрібно продезінфікувати держак за допомогою марганцівки. Після цього там не залишиться шкідників, які можуть завдати серйозної шкоди рослині.
- При пророщування живців в невеликому горщику, слід взяти також і скляну ємність і накрити нею держак. Таку тепличку потрібно регулярно провітрювати, в іншому випадку рослина перестане розвиватися і почне активно загнивати.
- Також в теплиці потрібно проводити невелику обприскування майбутньої туї. Для цієї справи потрібно озброїтися розпилювачем і теплою водою.
- Незважаючи на те, що вже на цьому етапі туя може дати коріння, слід мати на увазі, що пересаджувати в повноцінну грунт на ділянці - ще дуже рано. Слід зробити все для того, щоб рослина знайшло достатню кореневу систему, необхідну для подальшого зростання в умовах відкритої ділянки.
- Поступово живці потрібно залишати відкритими (без ємності зверху) все довше, щоб вони поступово адаптувалися до існуючих умов.
- Далі відбувається активна гарт майбутніх туй. Для цього потрібно дочекатися теплої погоди і регулярно виносити живці на вулицю. Своєрідні «повітряні ванни» позитивно позначаться не тільки на розвитку живців, а й їх витривалості до зовнішніх умов.
- Тепер же, коли приходить час висаджувати живці (приблизно після зими, або ще восени), необхідно особливу увагу приділити догляду за рослинність. Незважаючи на те, що живці можуть бути досить стійкими до існуючих умов на ділянці, слід застосувати інтенсивний догляд. З його допомогою живці приживуться набагато швидше, а саме зростання буде проходити активно.
- Ближче до кінця осені необхідно проводити утеплення маленьких туй, і для цього потрібно проводити накривання ялиновим гіллям, або листям, тирсою або ж спеціальними матеріалами, доступними в садових магазинах.
Потрібно звернути увагу на те, що при висаджуванні хвоя туї не повинна торкатися землі. Саме тому потрібно проводити досить велику обрізку нижній частині рослини. У тому випадку, якщо хвоя все ж має контакт з землею, поступового загнивання уникнути навряд чи вийде. Також не варто забувати, що в продажу можна знайти величезну кількість сумішей та інших продуктів, які дозволять істотно прискорити зростання туї.