Виноград часто називають ягодою життя. Що ж, заслужене звання найдавнішої культури людства цілком виправдано. Солодкі і смачні ягоди багаті вітамінами і корисними речовинами, а різноманіття сортів дозволяє знайти кожному улюблений відтінок смаку і аромату.
Виноград, опис рослини
- Рід плодового рослини, широко відомий під назвою «Виноград», відноситься до сімейства Виноградові. Найбільш популярний вид цього роду - «Виноград культурний», плоди якого високо цінуються в виноробстві і є цінним харчовим продуктом.
- В даний час, культура поширена практично у всіх країнах світу з помірним і субтропічним кліматом.
- Рослина являє собою багаторічну кустарниковую ліану, пагони якої називаються - виноградна лоза. У південному теплому кліматі, ліана винограду може досягати в довжину до 40 м, в середніх і помірних широтах - не більше 3-4-х метрів. Доросла лоза - потовщений одеревів, покритий пухкої корою, стебло. Молоді пагони, тонкі і гнучкі, плодоносять кількістю виноградних грон. Пагони чіпляються за опору за допомогою вусиків, обвиваючи, таким чином, що стоїть поруч дерево або спеціально встановлену виноградну шпалеру.
- Листя винограду 3-х або 5-ти лопатеві, цільні, з черешком.
- Квітки багатолітника дрібні і непоказні, зібрані в суцвіття волоть або складна кисть. Період цвітіння припадає на травень-червень, а дозрівають ягоди лише до кінця літа - восени.
- Солодкі і корисні плоди винограду представлені ягодами різного розміру, кольору і форми, зібрані в грона. Ягоди можуть бути як з насінням, так і зовсім без них. А колірна гамма плодів варіюється в широкому діапазоні: від зеленувато-жовтих і рожевих до темно червоних і фіолетових відтінків. Смакові якості ягід відрізняються в залежності від сорту винограду.
- Підземна частина чагарнику складається з потужної кореневої системи і потовщення у його заснування - головки, що переходить в надземні пагони, т.зв. рукава.
- Виноград вважається довгожителем серед культурних представників флори і при сприятливих умовах може жити до 100-150 років.
Види і сорти винограду
Селекціонерами виведено і постійно оновлюється величезна сортова база винограду. На сьогодні, в світі налічується більше 8 000 сортів цієї культури.
Його різновиди класифікуються за різними ознаками:
- за термінами дозрівання: ранні, середні, пізні і проміжні (наприклад, ранньо-середні);
- по призначенню: столові (в їжу), універсальні (в їжу і для переробки), технічні (для соків і вина).
Існує також класифікація сортів винограду за смаковими якостями, яка передбачає наявність 4-х груп:
- звичайний смак (поєднується солодкість і кислота в різних пропорціях);
- мускатний смак (має виражений мускатний відтінок);
- ізабельних смак (типовий представник групи - сорт «Ізабелла», володіє смаковими якостями, що нагадують суницю або ананас);
- пасльонових смак (нагадує смак пасльону, має злегка трав'янистий відтінок).
У науці, що вивчає різновиди винограду має місце також поділ сортів на групи, відповідно до ареалу їх походження:
- євроазійські (великі ягоди з високими смаковими якостями);
- американські (морозо- і посухостійкі, ягоди невеликих розмірів);
- амурські (висока морозостійкість, короткий вегетаційний період).
В якості наочних прикладів, розглянемо найбільш популярні сорти винограду:
- Каберне-Совіньйон - технічний високоврожайний сорт, що володіє пасльонових присмаком. Відрізняється морозостійкістю і несприйнятністю до захворювань.
- Ізабелла - універсальний, ранній високоврожайний сорт винограду. Ягоди темно синього кольору, солодкі, з суничним присмаком. Сорт відрізняється витривалістю і сильнорослі.
- Ніна - столовий невибагливий сорт, із середніми термінами дозрівання. Характеризується великими соковитими ягодами, з приємним, злегка терпким, смаком.
- Аркадія - ранній, теплолюбний сорт винограду. Відрізняється великими гронами з ягодами злегка кислуватого, мускатного смаку.
- кардинал - представник американської групи столових сортів винограду. Ягоди - соковиті, великі, м'ясисті, фіолетового відтінку. Це досить теплолюбний сорт, сприйнятливий до захворювань і шкідників.
- Мрія / Надія - середньоазіатський столовий сорт винограду, який не містить насіння. Світлі соковиті ягоди мають приємний смак і аромат. Сорт мало морозостійкий.
- Мускат Оттонель- універсальний французький сорт з ягодами середніх розмірів і вираженим мускатним смаком.
Цей список можна продовжувати досить довго, тому докладніше зупинимося на способах розмноження цієї цінної культури.
Розмноження винограду
Виноград розмножується вегетативним (частинами рослини) і генеративних способами (насінням).
Любителі-садівники в своїй практиці не застосовують насіннєвий спосіб для розмноження винограду, так як при цьому не успадковуються ознаки батьківської культури.
Розмноження винограду в домашніх умовах здійснюється, як правило, вегетативним способом - живцюванням, відводками, щепленнями. Дані заходи дозволяють повністю зберегти бажані властивості і ознаки дорослої рослини. Здатність винограду до регенерації дозволяє безболісно проводити такі процедури, після яких чагарник швидко загоює всі рани і повністю відновлюється.
Розмноження винограду живцями
Це один з найпростіших і популярних способом розмноження культури. Розглянемо поетапно, як правильно здійснити підготовку живців восени:
- в кінці жовтня, нарізати здорові сильні здеревілі пагони, однорідно забарвлені, діаметром близько 1 см;
- для живців не підходять пошкоджені, дуже тонкі, кволі або дуже товсті пагони;
- на держаку видалити всі листи, вусики, бічні пагони;
- повноцінний держак повинен мати не менше 4-х нирок;
- верхній зріз роблять на відстані 2-3 см над ниркою;
- з нижньої частини держака зробити ножем косий зріз, на 2-3 см нижче нирки;
- всі підготовлені живці на добу поміщають в воду;
- після цього, обробити пагони слабким розчином мідного купоросу і просушити;
- живці опускають в погріб для зберігання, попередньо загорнувши в папір і поліетиленовий пакет, на зимовий період;
- також практикують зберігання цибухів, покладених у вологий пісок;
- ранньою весною потрібно перебрати всі живці, відібравши найкращі (з проклюнулася зеленої ниркою), неушкоджені цвіллю або гризунами, пагони;
- живці замочують на 10-15 хв в слабкому розчині марганцівки, потім ставлять у банку з водою;
- через деякий час, у живців оновлюють нижній зріз, на 1-2 см від нижньої нирки;
- в такому вигляді живці готові до висаджування в індивідуальні ємності для вкорінення, після чого в травні їх можна буде висадити у відкритий грунт.
Живці можна з успіхом заготовити і в весняний період. Для цього:
- навесні, до початку цвітіння, нарізати зелені живці;
- зрізані пагони поставити в воду;
- через деякий час, витягнувши живці з води, розрізати їх на частини з 2-3 нирками і знову помістити в воду;
- перед посадкою, зробити косий зріз внизу втечі і висадити в окремі ємності з пухкої почвосмесью з торфу, тирси та піску;
- восени помістити пророщені живці в льох на зимівлю, попередньо обробивши їх розчином мідного купоросу;
- навесні живі саджанці висадити в більші ємності, а восени у відкритий грунт - на постійне місце.
Розмноження винограду щепленням
- Щеплений саджанець є підщепу (лоза 1-1,5 м) і щепу (держак з 1 ниркою). В якості прищепи використовують культурні сорти винограду, а при виборі підщепи, головне - стійкість сорту до захворювань і низьких температур.
- Нарізають живці (діаметром близько 60 - 80 мм) для щепи восени, з наявністю, як мінімум, 3-4 нирок.
- Зимове зберігання живців здійснюють за правилами, описаним вище.
- Восени куст- підщепу звільняють від зайвих пагонів, залишивши тільки лозу для майбутньої щеплення, і вкривають на зиму.
- Прищеплюють рослина навесні, до початку сокоруху або на початку літа. Краще вибрати похмурий, але тихий день.
- Оглянувши і перебравши заготовлені живці, потрібно оновити нижній зріз і помістити їх на ¼ у воду, щоб швидше проклюнулися нирки.
- Після набухання очок, банку з водою і черешками ставлять в холодильник на 2-3 дні для загартування.
- Прищепити загартовані живці до куща підщепи. Зрощення прищепи та підщепи здійснюється за рахунок утворення нових клітин.
- Інструмент для різання при щепленні повинен бути гострим і стерильним.
- На підщепі в місці майбутньої щеплення, роблять гострий клин, зрізуючи частина над верхньою брунькою живця і нижче на 4-5 см. Підготовлений щепу загортають у вологу тканину і, тим часом, готують підщепу. На лозі підщепи роблять надріз на 4-5 см вище нирки, розрізаючи на таку ж глибину, як і у щепи. Потім, акуратно вставивши клин прищепи в розріз підщепи (стежте, щоб нирки були спрямовані в протилежні сторони), слід обернути місце щеплення ізолентою або окуліровочний плівкою. Зверху можна обернути додатково тканиною.
Розмноження винограду відводками
- Даний спосіб застосовують для розмноження винограду, як восени, так і навесні.
- Завчасно, під кущем, готують невелику борозну, глибиною до 40-50 см, в яку і укладають низько зростаючу молоду, але потужну лозу. В канаву краще додати перегній і чорнозем (багату живильне середовище), а лозу-відведень очистити від листя, пасинків і вусів.
- Отводок засипають землею, залишаючи над поверхнею верхівку з кількома листками і точкою зростання. Потім, прикопати лозу рясно поливають водою.
- Місце прикопати отводка необхідно замульчувати тирсою і постійно зволожувати.
- При успішному укоріненні, восени з'являться молоді пагони, а через 2-3 роки пророщену лозу можна сміливо відокремлювати від маточного чагарнику.
- Спосіб розмноження відводками зручний при оновленні старого чагарнику винограду молодими рослинами, але підходить він далеко не всім сортам.
посадка винограду
Щоб зібрати гідний урожай смачних і соковитих ягід, потрібно докласти не тільки фізичні зусилля для вирощування цієї цінної культури, а й оточити багаторічник справжнім коханням і чуйною турботою.
Місце для посадки винограду
- Теплолюбна рослина, виноград, віддає перевагу світлим, безвітряні і відкриті ділянки, хоча деякі сорти відмінно плодоносять і в півтіні. Найчастіше, виноградники розбивають з південної або південно-західного боку cада.
- Багаторічник зростає на різних типах грунтів: піщаних, суглинках або вапняках. Досить внести деякі корективи, - і ґрунтовий склад оптимально забезпечить розвиток чагарнику. Так, глинистий грунт потребує додаткового дренажному шарі; піщаний - сприятливо відгукнеться на внесення органіки (компостом, гноєм, перегноєм); торфовище - зажадає додавання піску. Найбільш небажані для винограду грунту з високим вмістом солей (солончаки) або постійним застоєм вологи.
- Незважаючи на те, що, виноград - вологолюбна рослина, постійний застій вологи небажано позначається на розвитку і плодоносінні культури. Даний фактор обов'язково слід враховувати при виборі місця для посадки багаторічного чагарнику.
- На вибір певного місця впливає і безпосередньо вибір сорту винограду. Наскільки він адаптований до необхідних кліматичних умов, невибагливий і морозостійкий, настільки успішним виявиться його вирощування на ділянці.
Технологія посадки винограду
- Для початку необхідно підготувати посадкову яму, розміром близько 80 х 80 х 80 см, в залежності від розміру саджанця. Багато садівники рекомендують готувати яму за 2-3 тижні (і навіть раніше), щоб грунт остаточно сформувався і осів, тоді саджанець НЕ буде провалюватися і зможе успішно вкоренитися.
- У центр ямки слід забити опорний кілочок і приготувати дренажний шар. Для цього, потрібно засипати в лунку дрібний щебінь або биту цеглу не менше ніж на 10 см.
- Потім, покрити дренаж шаром землі, приблизно такої ж товщини, як і дренажний. Грунт добре пролити водою.
- На зволожений грунт оптимально внести підгодівлю: гній, перегній, суперфосфат, деревну золу або калійну сіль.
- Зверху, в ямку, знову досипати грунт, щоб 1/3 лунки була заповнена, і пролити водою.
- У центрі, біля кілочка, сформувати грунтовий горбок, на якому акуратно розправити коріння саджанця винограду. Стебло саджанця попередньо прив'язати до опори.
- Притримуючи саджанець, засипати ямку грунтом, ретельно її ущільнивши. При посадці, стежити, щоб точка розбіжності пагонів на саджанці залишилася на рівні землі.
- З метою запобігання підсушування і вивітрювання грунту, висаджений саджанець підгортає на висоту близько 20 см. Це правило доречно для посушливих, південних регіонів.
- Якщо висаджується кілька саджанців, необхідний інтервал - 1,5 або 2 м. У разі посадки біля паркану або стіни - відступити потрібно, як мінімум на 0,5 м.
- Існують кілька методів посадки винограду, в залежності від типу грунтів. На пісковиках виноград висаджують в траншеї, а на глинистих типах ґрунтів - на гряди. У будь-якому випадку, є неприпустимою стихійна посадка винограду, краще заздалегідь розпланувати розміщення багаторічної культури на ділянці, що істотно полегшить подальший догляд за нею.
- Якщо саджанці висаджують восени, на зиму їх необхідно підгорнути землею, укрити лапником, пристовбурні кола присипати тирсою.
Час посадки винограду
- Посадку винограду частіше здійснюють навесні, в період, коли повністю сходить сніг і земля прогрівається весняними променями сонця до початку літа, поки не настає занадто посушливий і жаркий період. Причому, раніше (в квітні, травні) висаджують здерев'янілих саджанці, а пізніше (в травні, червні) - зелені живці.
- Висаджені восени саджанці винограду також добре приживаються і зимують. Посадку здійснюють в жовтні, листопаді, до перших заморозків. На зиму, саджанці вкривають щоб уникнути підмерзання.
Купівля саджанців винограду
- Саджанці можна підготувати як самостійно, так і купити готовий посадковий матеріал.
- Купити саджанці винограду можна в будь-якому спеціалізованому судовому магазині, в інтернет - магазинах, на форумах виноградарів, на ярмарках і виставках відомих розплідників.
- При покупці варто звертати увагу на зовнішній вигляд саджанця: він не повинен бути млявим, підсохлим (нирки не повинні відпадати при легкому натисканні), при наявності листя, їх колір повинен бути яскраво-зеленим.
- Перед посадкою у відкритий грунт саджанці потрібно належним чином підготувати: витримати коріння цибухів близько 1-2 діб у воді, однорічний пагін обрізати, залишивши 3-4 нирки, а коріння злегка підрізати, щоб стимулювати їх зростання.
- При покупці щеплених саджанців, їх висаджують практично в горизонтальному положенні, забезпечуючи краще визрівання лози.
Догляд за виноградом
Вирощування винограду вимагає певних агротехнічних знань не тільки при посадці культури, а й в процесі догляду за чагарником.
полив винограду
Виноград любить вологу, благотворно відгукуючись на систематичний і рясний полив. Але і перестаратися теж не варто: культура не любить застою води, мокрою листя і постійно вологого грунту, до того ж при таких умовах підвищується ризик виникнення захворювань.
- Молоде росте і вимагає більше вологи по частоті і рясності, ніж дорослий сформувався кущ.
- Полив здійснюють під корінь, процедура дощування протипоказана, оскільки може провокувати розвиток різних захворювань.
- Навесні, перший полив після зимових холодів, здійснюють по мірі підсихання грунту.
- Наступний полив проводять в період закінчення цвітіння і зав'язування плодів. А ось за 1-2 тижні до цвітіння поливати виноград не потрібно, щоб не викликати осипання кольору і затримку формування зав'язей.
- Останній полив доводиться на пізню осінь, при підготовці винограду до зимівлі.
- Досвідчені садівники-виноградарі використовують для поливу молодих рослин винограду укопані, при посадці, труби. Для поливу всього виноградника роблять спеціальні дренажні канали, труби яких розміщують в міжряддя. Такий спосіб дозволяє уникнути застою вологи, при цьому повністю забезпечивши виноград необхідною нормою води.
підв'язування винограду
З огляду на, що кучерява зростаюча лоза винограду вимагає підв'язки до опори, потрібно знати основні правила і способи підв'язки. Даний технологічний прийом дозволяє формувати належним чином кущ винограду і полегшити догляд за виноградом.
- Якщо кущ винограду сформований на два, спрямованих в протилежні сторони, втечі, до шпалери підв'язують йдуть від гілок, лози. До нижнього дроту підв'язують по 2-3 лози, поступово піднімаючись вгору і підв'язуючи інші. Таким чином, на 2-х м шпалери можна підв'язати до 20 пагонів винограду.
- Коли в кінці весни, з сучка заміщення проростуть додаткові довгі пагони, їх укладають горизонтально до проводів шпалери, щоб в зиму було зручно укладати на укриття всі наявні лози.
- Згинати пагони слід акуратно, за кінчики, щоб не обламати втечу. Вигин лози повинен бути плавним, щоб не перекрити надходження поживних речовин до нирок винограду.
- При підв'язування винограду використовується вимочене в воді мочало.
- Виноград має властивість вертикальної полярності. Тому, горизонтальна підв'язка (з легким ухилом) - найбільш популярний спосіб, при якому всі однорічні пагони ростуть приблизно однаково. Деякі садівники застосовують вертикальну підв'язку, тоді спостерігається активний ріст пагонів тільки з верхніх вічок, тоді як нижні практично не розвиваються.
прищипування винограду
Техніка прищипування застосовується для більш швидкого формування куща і збільшення врожайності винограду.
- Суть прийому - прищипнуть / видалити верхівку зеленого втечі (над 10-м вузлом), штучно направивши всі поживні речовини не для розвитку втечі в довжину, а для якісно кращого формування суцвіть. Прищипування роблять за кілька днів до початку цвітіння.
- Також, прищипуючи певні пагони навесні, вдається отримати бажане розгалуження Пасинкова пагонів. Таким чином, можна формувати кущ винограду.
Підживлення і внесення добрив
Якщо при посадці рослини, були внесені відповідні добрива, перші 3-4 роки, виноград прекрасно обходиться без додаткових підгодівлі.
- Щоб надалі стимулювати зростання і плодоношення багатолітника, можна внести органічні або мінеральні добрива.
- З органіки найчастіше використовують гній, торф, компост, пташиний послід.
- З мінеральних комплексів, підійде аміачна селітра, сечовина, суперфосфат, калійна сіль і інші.
- Весняна підгодівля проводиться сухими добривами в пристовбурні канавки, присипаючи невеликим шаром грунту (наприклад, суміш суперфосфату, калійного і азотного добрива по 30-40 г кожного на один кущ).
- Наступна підгодівля здійснюється до періоду початку цвітіння. Готується розчин будь-якого органічного добрива (наприклад, відро гною розбавляють в 5 разів водою і відстоюють тиждень - півтора) і невеликих доз мінеральних підгодівлі (по 20 г суперфосфату і калійної солі на 1 відро розведеної органіки). На один кущ винограду витрачають в середньому 1 відро такого розчину.
- Остання підгодівля проводиться в період дозрівання ягід. Використовують фосфорні та калійні добрива, з розрахунку 2: 1.
- Азотомісткі добрива застосовують тільки в першій половині літа, щоб вони не затримували подальше дозрівання плодів.
- Підживлення вносяться в нормованому кількості, згідно з інструкцією, не перевищуючи допустимі обсяги. Існують кореневі і позакореневе підживлення.
Укриття винограду на зиму
Особливості сорту і кліматичні умови зростання винограду впливають на потребу цього багатолітника в зимовому укритті кущів.
- Більшість сортів винограду все ж підлягають додатковому укриттю на зиму, щоб при сильних морозах не пошкодити коріння, пагони або нирки рослини.
- Садівники рекомендують в обов'язковому порядку вкривати молоді саджанці винограду, як мінімум, перші 2-3 роки.
- Вкривають виноград напередодні зимових холодів, попередньо знявши пагони з підв'язки і підстеливши на грунт лапник або дошки як підкладку.
- Гілки обмотують шаром спеціального матеріалу: спанбонду або лутрасила, а зверху накривають плівкою або толем. Для провітрювання, необхідно залишити невеликі щілини з торців укриття.
- Ранньою весною не слід поспішати знімати укриття, краще почекати, коли встановиться стабільна, без заморозків, погода.
обрізка винограду
Обрізка сприяє підвищенню врожайності і правильному формуванню чагарнику.
- Обрізка винограду проводиться восени. Весняна обрізка кілька травматична для чагарнику, коли т.зв. «Сльози» можуть заливати очі, приводячи їх до закисання і, природно, зниження врожайності. Обрізка в весняне час виправдана лише санітарними цілями, щоб видалити пошкоджені або хворі пагони. Літня обрізка включає в себе прищипивание, пасинкування, обрізку листя, що закривають грона від сонця.
- Якщо сорт укривной, обрізають його безпосередньо перед укриттям на зиму, якщо немає - після опадання листя.
- Обрізка саджанців винограду нескладна і передбачає видалення зайвих пагонів, після чого на кущі залишається від 3 до 8 рукавів. Причому, в перший рік життя саджанця, зазвичай залишають тільки один пагін, видаляючи зайві пасинки.
- Обрізка дорослої рослини дещо складніше і багатогранніше. Спочатку видаляють молоді пагони з нижньої частини багаторічних рукавів, потім видаляють бічні пасинки і верхівки на молодих пагонах рукавів вищого порядку. На нижніх пагонах, обрізають сучок заміщення (на висоті 3-4 очок), отримуючи, таким способом, плодову стрілку. Після правильної обрізки, залишаються багаторічні вертикальні штамби з горизонтальними рукавами, які в новому сезоні дадуть початок молодий лозі.
Хвороби і шкідники винограду
Виноград, на жаль, схильний до багатьох захворювань. Тому, вирощуючи у себе в саду цю культуру, необхідно знати не тільки заходи боротьби з незліченними «напастями», а й способи профілактики захворювань.
Найбільш часто виноград уражається наступними хворобами:
- антракноз - грибок, виявляється бурими плямами на всіх надземних частинах винограду. На місці з'явилися плям, тканина поступово відмирає, суцвіття і листя сохне, на пагонах утворюються виразки, на ягодах - плями. Уражена рослина обробляють фунгіцидами: бордоською сумішшю, Хорусом, Ридомиль, антракол і ін.
- оїдіум або борошниста роса, викликається грибком, покриваючи рослина нальотом сизого кольору. При цьому захворюванні, листя закручуються, суцвіття засихають, а ягоди прісихают і лопаються. Для лікування винограду, необхідно обробка препаратами, типу Топаз, Хорус, Танос. В якості профілактики, важливо проріджувати чагарник від листя, видаляти зайві пагони, підв'язувати лозу.
- мільдью або несправжня борошниста роса - поширене грибкове захворювання. Ознаками захворювання будуть маслянисті плями на поверхні листя, а знизу - характерний борошнистий наліт. Потім уражені ділянки відмирають, листя опадає, квітки обсипаються. У боротьбі із захворюванням допоможуть препарати Антракол, Строби, Ридомил або звична бордоською рідиною.
- сіра гниль прогресує в умовах підвищеної вогкості. Пагони, нирки і грона покриваються густим кашкоподібним нальотом. Для лікування, рослина обробляють фунгіцидами, як і в випадку зараження мілдью і оїдіумом.
- Чорна плямистість призводить до відмирання пагонів, пожовтіння листя і загибелі рослини. На винограднику візуально визначаються прогнилі ділянки вегетативних органів чагарнику. Міцелій грибка глибоко проникає в тканини рослини і часто, обробка фунгіцидами, результатів не приносить. Для видалення суперечок грибка, виноград (восени, після обрізки) обприскують препаратами з вмістом міді (бордоською сумішшю, хлорокисью міді, Хорусом, Купроксат). На жаль, все всихають пагони і рукава, видаляють. Ранньою весною, повторюють обробку.
З шкідників винограду, найпоширенішими і небезпечними є:
- виноградна тля або філоксера, вражає листову або кореневу частини рослини. Найбільш небезпечно поразка коренів, що приводить до загибелі всієї рослини. Винищити комаха досить складно, при цьому застосовують такі препарати, як Золон, Конфідор або Актеллік.
- гусениця листокруток- ненажерливий паразит, масово вражає листя, суцвіття і ягоди винограду. Починати боротьбу з цим шкідником треба вже ранньою весною, знявши укриття і обробивши кущі нітрофеном. Потім, коли починається активний літ метеликів, проводять обробку інсектицидом (наприклад, карбофосом), повторивши захід ще через два тижні. При появі на чагарнику винограду гусениць - слід обприскати рослину бензофосфат або карбофосом.
- цикади - бистроразмножающіхся небезпечні шкідники, переносники вірусних і мікоплазмових хвороб. При перших же ознаках появи цикад на винограді, необхідно застосувати для обробки розчин Актари.
Крім цих шкідників, істотної шкоди насадженням винограду надають кліщ, златка, виноградна подушечніца, блішки виноградна, свербіння, довгоносики та інші комахи-шкідники.
застосування винограду
Плоди винограду приймають в їжу не тільки у свіжому вигляді, з них роблять родзинки, сік, вино, варення, компоти, алкогольні напої і навіть оцет. Масло з виноградних кісточок широко застосовують в косметиці, а листя винограду використовують для приготування долми.
Ягоди винограду багаті корисними речовинами, вітамінами, мікроелементами і ферментами. Цінний продукт позитивно впливає на роботу кісткового мозку, стимулює діяльність кровотворної системи, нормалізує обмін речовин. Антиоксиданти (танін, антоціан, расвератол), що містяться в плодах винограду очищають організм від токсичних впливів, як зовнішніх, так і внутрішніх факторів. З цієї ж причини, Екстакти рослини широко використовується в косметології.
На сьогоднішній день, виноград так само затребуваний, як і багато тисяч років тому. Ну а виростити цю культуру зможе кожен бажаючий. Головне: застосувати на практиці все поради та рекомендації, представлені в статті.
Виноград, фото