Влітку у нас є можливість вживати в їжу більше свіжих овочів, фруктів і налягати на зелень. З настанням холодів купувати свіжу зелень, наприклад, корисну петрушку, доводиться на ринку або в супермаркетах. На вигляд вона красива, яскрава, але не така смачна, як привезена з дачі. Зазвичай в магазини петрушка потрапляє вже переросла і з великим вмістом нітратів. Це вигідно реалізаторам, а для людей її харчова цінність не висока, та ще й може завдати шкоди. Тому пропонуємо відмовитися від такого продукту і виростити зелень самостійно. Як виростити петрушку - читайте в цій публікації.
Користь петрушки
Якщо і говорити про користь петрушки, то тільки в тому випадку, коли вона вирощена власноруч, на своїх грядках без додавання нітратів і хімікатів. Така петрушка володіє масою достоїнств, найголовніше - це велика кількість вітаміну А, а також вітамінів групи В, К, С, біотин, РР і Е. Крім цього, багата зелена травичка і фолієвою кислотою, жирними кислотами і великою кількістю корисних макро- і мікроелементів (йод, фтор, марганець, калій, фосфор і інші).
Вирощена власноруч петрушка на грядці або на підвіконні буде не тільки корисною, але ще і дуже запашною і стане відмінним доповненням до будь-яких страв. Петрушку можна додавати в свіжі салати, використовувати в якості начинки для пиріжків (в поєднанні з вареним яйцем і цибулею), піци і додавати в перші і другі страви. Особливо корисна петрушка в холодну пору року (зима-весна) в свіжому вигляді. Якщо щодня вживати хоч кілька гілочок петрушки, то можна позбутися від поганого настрою і відчути прилив сил. До речі, петрушку використовують і в лікувальних цілях. Наприклад, відвар молодої зелені допоможе впоратися із захворюваннями нирок.
Як виростити петрушку в домашніх умовах
Якщо ви звикли влітку вирощувати зелень на своїй присадибній ділянці, цю традицію можна продовжити. У холодну пору року петрушка добре росте і на підвіконні, тому пропонуємо вам ознайомитися з рекомендаціями, як виростити петрушку.
Спочатку потрібно підібрати сорт рослини, який пристосований до вирощування в домашніх умовах. Для цього рекомендуємо відправитися в спеціалізовані магазини і купити пакетик насіння скоростиглих сортів. Підійде сорт петрушки «Урожайна», «Кучерява Сью», «Кучерява», «Цукрова» або «Прима».
Ви можете купити кілька пакетів насіння звичайної петрушки і кучерявою. Другий сорт рослини більше підійде для прикраси святкових страв, так як петрушка виростає яскравою, а її листочки красиво закручені в різні боки. Тільки ви повинні знати, що користь для здоров'я людини така рослина приносить не такий великий, як звичайна петрушка. До речі, рада від професіоналів: якщо і вирощувати петрушку на підвіконні, то краще звичайну - вона корисна і підходить для прикраси будь-якої страви.
Якщо звернути увагу на ранньостиглі сорти рослини, то можна виростити петрушку в горщику до певної дати, вона почне дозрівати на 2 тижні раніше, ніж середньостиглі сорти рослини. Серед швидко дозрівають сортів петрушки користуються популярністю у любителів вирощування зелені на підвіконні сорти «Астра», «Бісер», «Ароматна», і «Звичайна листова».
Існує 2 способи вирощування зелені на підвіконні - з насіння і з коренеплодів. Петрушка - це дворічна рослина, тому виростити зелень можна як з насіння, так і пересадити в горщик тільки що викопані з грядки коренеплоди. Спочатку розглянемо перший варіант - вирощування петрушки з насіння.
Як виростити насіння петрушки
Якщо вам дуже хочеться все зробити самостійно, то можна спробувати виростити свій власний посадковий матеріал. Для того щоб отримати насіння з петрушки, необхідно неабияк потрудитися і запастися терпінням.
Петрушка - це дворічна рослина, в перший рік життя після посіву покупних насіння рослина утворює гілочки зелені і формується коренева система. На зиму петрушка впадає «в сплячку» і з настанням тепла випускає довгі стеблинки, на яких і з'являються коробочки з насінням.
Зібрати насіння з петрушки досить складно, так як робиться це не в перший рік посадки, а в другій. Важливо спробувати зберегти рослину до наступного року, щоб продовжити цикл розвитку. У 2-й рік посадки необхідно вчасно зібрати парасольки з насінням і покласти їх на зберігання, щоб скористатися в наступному році. Допускається посів петрушки в зиму в кінці жовтня, щоб отримати ранню зелень з настанням тепла.
Зберегти схожість насіння можна так: зберіть посадковий матеріал, покладіть просушуватись в затінене, добре провітрюване місце. Важливо, щоб на насіння не потрапляли сонячні промені, також не можна сушити посадковий матеріал в духовці.
Після просушування насіння складають у банки, пластикову тару або щільні поліетиленові пакети і укладають на зберігання в приміщення, де температура повітря не перевищує позначки + 5 ° С. Хорошим місцем для зберігання насіння стане холодильник або сухий льох. Якщо вологість в приміщенні буде високою (більш ніж 70%), то насіння стануть розігріватися завчасно і їх схожість знизиться.
Якщо зберігати матеріал для посадки правильно, то насіння петрушки зберігають свою схожість протягом декількох років (від 2 до 4-х).
Перед тим як зайнятися посадкою насіння, їх необхідно перебрати і обробити.
Петрушка з насіння
Щоб виростити петрушку з насіння, потрібно постаратися. У цій справі є як переваги, так і недоліки. Необхідно приділяти насінню більше уваги, так як вони проростають довго, близько 1.5 місяців з моменту посіву. Це не дуже зручно, адже багатьом хочеться швидше виростити зелень на підвіконні. Зате петрушка, вирощена з насіння, віддає багато свіжої зелені дуже довгий період, приблизно близько року.
Перед тим як приступити до посіву насіння петрушки, необхідно їх заздалегідь підготувати. За 1-2 дні до передбачуваної дати висадки насіння в землю, посадковий матеріал потрібно замочити у воді. 2 рази на добу необхідно міняти воду на свіжу, щоб насіння проростали одночасно і дали дружні сходи. Якщо з цим все зрозуміло, то продовжуємо наступне: за 1-2 години до посіву потрібно протравити або продезінфікувати посадковий матеріал в слабкому розчині марганцівки. Приготуйте теплу воду і додайте в неї кілька кристаликів марганцю.
Якщо у вас не вийшло роздобути марганцівку, можна провести знезараження за допомогою інших засобів, наприклад, підійде перекис водню (2%). Рідина потрібно нагріти до 40 ° С і витримати в гарячому розчині насіння протягом 8 хвилин.
Перекис водню можна замінити борною кислотою. Візьміть половину чайної ложки кислоти і 1 стакан води. Замочуємо насіння на 3 години, температура рідини +30 оС по максимуму. Після обробки насіння гарненько промиваємо в чистій воді кілька разів.
А поки посадковий матеріал знаходиться в розчині, можна підготувати грунт і горщики. Для посадки петрушки в домашніх умовах підійде звичайний горщик або ящик для вирощування розсади. Тару теж бажано обробити знезаражувальним розчином.
Не забувайте, що для нормального росту рослини необхідний хороший дренаж. Землю можна взяти прямо з дачі або купити пакет готового грунту в спеціалізованому магазині. Якщо будете готувати суміш для посадки насіння самостійно, то в землю з грядки можна додати кокосове волокно і біогумус (2: 1). Всі компоненти перемішуємо і поки відставляємо в сторонку.
Вам ще знадобиться відстояна вода, так що заздалегідь потрібно подбати ще й про це, щоб виконати посадку насіння петрушки за всіма правилами.
Правила посадки насіння:
- в підготовлену тару (горщик або ящик) насипте на дно шар дренажу;
- зверху на дренаж викладіть землю і не сильно її притисніть, утрамбовуючи пальцями;
- тепер землю потрібно полити гарячою водою і знову ущільнити;
- робимо борозенки в землі, глибина до 2 см. Найзручніше вирощувати петрушку з насіння в ящиках для вирощування розсади. На такий «міні-грядці» петрушка буде себе добре відчувати, а у вас є можливість посіяти насіння за всіма правилами, дотримуючись відстань;
- Насіння висівають у вологий грунт, не сильно заглиблений - до 0.5 см буде достатньо;
- намагайтеся не сипати надто багато насіння в одне місце, щоб у кожного сіянця була можливість для нормального розвитку. Насіння дуже маленькі, так що постарайтеся висадити їх хоч на невеликій відстані один від одного;
- присипаємо насіння ледь вологою землею, щоб на грунті не утворювалася суха скоринка. Шар землі - до 1 см;
- ящики з насінням накриваємо плівкою і вибираємо підходяще місце - темне і тепле. Як тільки з'являються перші сходи - ящик переміщаємо на підвіконня, а плівку прибираємо;
- кожні 2 дні потрібно поливати петрушку відстояною водою кімнатної температури;
- сходять насіння петрушки дуже довго, так що доведеться запастися терпінням і трохи почекати.
Що ще потрібно знати, щоб збирати з підвіконня хороший урожай зелені:
- Не допускайте пересихання грунту, а також не намагайтеся заливати петрушку. Поливати домашню грядку можна 1 раз в день дуже обережно, щоб вода не розмивала грунт і насіння не виявилися на поверхні.
- Коли з'являться перші сходи, полив потрібно збільшити, особливо якщо ємності з петрушкою розташовані поруч з гарячою батареєю. Взимку в приміщенні зазвичай сухе повітря, тому рослині необхідно отримувати більше вологи.
- Дотримання теплового режиму теж важливо. Так, ідеальна температура в приміщенні + 15оС, допускається вирощувати петрушку і в кімнаті, де температура повітря не перевищує позначки +20 оС. Якщо температура в приміщенні знижується, то зростання рослини сповільниться, а якщо буде занадто жарко на підвіконні, то петрушка починає висихати.
- Тривалість світлового дня можна продовжити штучним шляхом. Для цього встановіть над підвіконням лампу денного світла, відстань - 60 см.
- Петрушку бажано проріджувати відразу після перших сходів, якщо ви посіяли насіння дуже густо.
- Якщо ви бачите, що петрушка вже підросла, зрізаємо молоденькі гілочки. Ознака зрілості - рослина, яка досягла в довжину 12 см.
Вирощування петрушки з коренеплодів
Якщо ви шукаєте відповідь на питання, як швидко виростити петрушку, пропонуємо ознайомитися з другим методом вирощування зелені на підвіконні і посадити в горщик коренеплоди петрушки.
Цей метод вважається більш швидким і зручним, так як не потрібно довго чекати, поки проростуть насіння. У вас вже є доросла рослина, необхідно створити йому сприятливі умови для зростання і тоді можна збирати урожай петрушки круглий рік.
Якщо ви використовуєте коренеплоди, викопані з власної грядки, то в сорті рослини можна не сумніватися.
Як посадити коренеплоди:
- Готуємо тару для посадки. Необхідно продезінфікувати ємності в слабкому розчині марганцю.
- На дно покладіть шар дренажу (до 1.5 м). Іншу частину горщика або ящика заповнюємо такою сумішшю: перегній, торф, пісок, дернова земля. Торфу потрібно взяти 2 частини, інших компонентів - по 1 частини. Можна купити готову грунтосуміш в магазині.
- Коріння петрушки потрібно викопати з грядки в кінці жовтня, коли грунт ще не встиг замерзнути.
- Оптимальний розмір коренеплодів для пересаджування: довжина від 5 см, ширина - приблизно 2.5 см. Якщо у вас великі корінці, це навіть добре, тоді на них з'явиться більше нирок.
- Тепер пересаджуємо коренеплоди в ящики або горщики, чим щільніше, тим краще.
- Грунт перед посадкою повинна бути добре зволожена. Можна посадити великі коренеплоди, витримуючи відстань в 3-4 см.
- Заглиблюють рослина так, щоб зовні залишалися тільки верхівки нирок (головки).
- Грунт ущільнюємо і добре поливаємо після посадки коренеплодів.
При вирощуванні зелені на підвіконні, необхідно дотримуватися певних вимог, в іншому випадку, пересаджена петрушка з городу може швидко загинути.
Особливості вирощування зелені з коренеплодів:
- відразу після посадки, ємність з петрушкою прибираємо в холодне місце. Якщо у вас є засклений балкон, виносимо ящики і поки залишаємо прямо на підлозі;
- забезпечуємо помірний полив рослині. Чи не допускаємо пересихання грунту і не прагнемо заливати рослини;
- як тільки з'являться перші паростки зелені, переносимо в приміщення ємності, забезпечуючи оптимальну температуру - до + 20оС;
- горщик або ящик потрібно повертати хоча б 1 раз в 3 дня, щоб рослина не тягнулося за світлом;
- коли на вулиці немає сонця, організуйте штучне освітлення - встановіть на відстані 60 см від ящиків з петрушкою лампу денного світла;
- як тільки зелень увійде в стадію активного зростання, стежимо за поливом - поливати потрібно часто і багато;
- якщо ви помітили, що рослини стали слабшати, можна внести в землю підгодівлю;
- з настанням весни, ящики або горщики з петрушкою потрібно винести на балкон.
Якщо всі рекомендації дотримувалися, то вже в кінці грудня ви можете зібрати перший урожай свіжої зелені з підвіконня. Свіжа петрушка, вирощена власноруч на підвіконні, стане прикрасою новорічного столу. За зиму можна зробити кілька вигонок петрушки, щоб постійно вживати в їжу свіжу зелень.
Про новинки
Останнім часом в великих супермаркетах, що спеціалізуються на продажу товарів для саду та городу, з'явилися новинки - це сучасні ємності з гідропонікою (це «Аерогарден») і «Розумні горщики Click and Grow». Новинка розроблена вченими для людей, які бажають виростити вдома зелень і дрібні овочі, але не можуть через брак часу.
Електронний горщик самостійно контролює весь процес, починаючи від стану ґрунту, наявності поживних речовин, температури і вологості повітря, до таких важливих етапів у вирощуванні зелені як підсвічування, полив, добриво. Можна купити навіть змінний картридж з насінням квітів або зелені. Як тільки рослина пройде свій цикл, необхідно витягти стару касету і вставити нову.
Забезпечити запас вітамінів на всю зиму легко, якщо спробувати виростити петрушку самостійно. Після перших сходів свіжа зелень росте дуже швидко, так що вам доведеться постійно зрізати вітамінну петрушку і відразу знаходити їй застосування. Їжте більше свіжої зелені, адже це корисний продукт для людини без шкідливих речовин.
Як виростити петрушку на підвіконні, дивіться цей відеоматеріал: