Врожай зібрано, сади і городи відправляються на відпочинок. Але з настанням холодів робота але дачних ділянках не закінчується. І поки не вдарили справжні морози, потрібно встигнути привести в порядок грядки і подбати про надійну зимівлі садових рослин.
На городі
Зимові приготування у мене починаються у вересні і, в залежності від погоди, закінчуються в кінці листопада. Особливих хитрощів тут немає, але до цієї справи я підходжу серйозно.
Як правило, починаю я з городу. Очищаю його від органічних залишків і разом з садовими листям складаю їх в компостну купу.
Гряди перекопую на штик лопати, але грудки не розбивати. Взимку такі брили грунту промерзають, гине значна частина шкідників і збудників хвороб.
До морозів заготовлюю посадкову суміш для розсади: по одній частині дернової землі і перегною, дві частини піску. Для капусти на відро посадкової суміші додаю золу (2 склянки) або гашене вапно (1 склянка) .Для деяких овочів (томатів, баклажанів, перців) використовую суміш перегною і торфу (1: 1). Для всіх овочів на відро суміші додаю 60 г суперфосфату і 20 г сірчанокислого калію. Замість добрива іноді просто насипаю 3 склянки золи. Заготовлену суміш ставлю в сухе місце.
У саду
Навіть незначне зниження температури згубно впливає на життєдіяльність садових рослин, страждає їх коренева система. Стійкість до низьких температур у надземної і підземної частини дерев різна. І для того, щоб уберегти коріння від зимових ушкоджень, я використовую різні способи для захисту грунту від глибокого промерзання. Якщо немає снігу, вкриваю пристовбурні круги будь-яким органічним матеріалом, бадиллям настурції, чорнобривців чи компостом. Якщо випало багато снігу, згрібаю його під дерева, а зверху насипаю шар перегною або гною. Забираю його навесні, коли мине загроза сильних морозів.
Хочу звернути увагу на те, що перший сніг втоптувати навколо стовбура дерева не слід. Адже навіть шар в
5 см може вберегти коріння від двадцятиградусний мороз.
Ну і, звичайно ж, всі дерева, крім молодих, я обов'язково білю. Побілка дезінфікує рослини і оберігає їх стовбури від опіків. Це потрібно встигнути зробити до настання стійких заморозків.
Бажаю успіхів тим, хто їх домагається, адже тільки праця призводить до успіху.
Освоювати садово-городню науку я почала 10 років тому, коли наша сім'я обзавелася власною дачею. Тоді в питаннях сільського господарства я розуміла мало. Зараз же працюю з ранньої весни і до пізньої осені. І праця ця - в радість. Хотілося б розповісти, як я готую наш ділянку до зими.
Перед остаточним замерзанням ґрунту обов'язково виробляю полив саду з розрахунку 30-40 відер на доросле дерево. Після перших морозів, коли грунт промерзне на 3-5 см, пристовбурні кола у дерев і ягідників на 5-10 см засинаю торфом. Троянди вкриваю піском і ялиновим гіллям, посадки цибулин тюльпанів, нарцисів, часнику і цибулі - сухими листям. Перед наступлен ием стійких морозів виробляю побілку дорослих дерев з огрубілою і потрісканої корою. Потім обприскую всі рослини вапняним молоком (2,5 кг свіжогашеного вапна на відро води). Перед обприскуванням проціджую його через три шари марлі.В листопаді обрізаю ягідні чагарники. У чорної смородини видаляю поламані і слабкі однорічні пагони, залишаючи на кущі 3-4 сильні гілки. У агрусу і червоної смородини вирізаю зайві молоді пагони, а також пагони старше 8-10 років, які погано плодоносять. Однорічні пагони малини і ожини пов'язую в пучки, пригинаю до землі і утеплюю лапником.
Щоб уберегти молоді дерева від мишей, стовбури
до першої гілки обв'язують лапником, а стовбури та гілки обмотую старими капроновими колготками.
Причому лапник маю хвоєю вниз і стежу, щоб висота обв'язки штамба і стовбурів була вище снігового покриву, можливого в нашому саду.
В саду після листопаду добре помітні гнізда зимуючих шкідників. Акуратно знімаю їх, а листя, уражені грибком, збираю і закапую в яму на глибину 40-50 см. Всі обрізані і сухі гілки спалюю.
До випадання снігу сію моркву, петрушку, селеру, кріп, кінзу. При цьому борозенки засинаю сухим ґрунтом, щоб насіння проросло лише ранньою весною. У холодні дні посіви вкриваю поліетиленовою плівкою.
Всіх благ і хорошою зими!