Більшість людей, що проживають в квартирі, зовсім не замислюються над тим, як влаштована і працює каналізаційна система. Але якщо ви проживаєте в приватному будинку, де відсутня централізована система каналізації, утилізація відходів буде актуальною. До пристрою каналізаційної системи в будинку підходити необхідно особливо уважно. Зазвичай, в першу чергу проводиться монтаж труб водопроводу, і тільки потім здійснюється розводка каналізації.
Пристрій каналізації в приватному будинку своїми руками: проектування
Перед тим як почати роботу, потрібно все грамотно обміркувати і спланувати. Оптимальним варіантом буде створення проекту: можна продумати, наскільки компактно знаходяться труби, а також враховувати особливості конструкції приватного будинку. До того ж, в проекті повинні передбачати місце розташування сантехнічного обладнання, а також позначити технологію проведення до нього труб, вказавши необхідну кількість фітингів. На деяких ділянках системи потрібно вказати метраж і діаметр. Така інформація стане в нагоді при покупці будівельних матеріалів. Тепер розглянемо, що знадобиться для виконання робіт.
Готуємо інструмент і будівельний матеріал
Основним елементом внутрішньої каналізаційної системи є загальний стояк. Він застосовується для зливу різних відходів. Потім стоки потрапляють в зовнішню каналізацію, а вона виводить їх в септик. Якщо ви хочете, щоб ця система працювала ефективно і справно, важливо не економити на якості будматеріалів. Це основна вимога до закупівлі матеріалів. Отже, вам буде потрібно:
- труби різних діаметрів (зазвичай в домашній каналізації застосовуються труби діаметрів 30, 50, 75 і 100 мм);
- перехідники та редуктори;
- відводи, які повинні відповідати діаметру труб;
- кріплення для труб;
- заглушки для розтрубів;
- герметик.
поліпропіленові труби
Купуючи труби з поліпропілену, потрібно враховувати, що діаметр стояка повинен бути великим. Зазвичай для відводу стоків з унітазу застосовується труба діаметром в 100 мм, точно також і для стояка. Стояк встановлюється в різних місцях в кожному окремому випадку. На це впливає особливість вашого будинку.
Що стосується інструментів, то вам знадобиться:
- болгарка;
- ножівка;
- олівець;
- рівень;
- перфоратор;
- молоток;
- пістолет для герметика;
- набір викруток.
Пристрій каналізації в приватному будинку своїми руками: особливості та види
Принцип роботи септика, що складається з бетонних кілець:
Система каналізації в заміському будинку розділяється на три складові:
- зовнішня;
- внутрішня;
- вигрібна яма або септик.
Щоб під час експлуатації каналізації у вас не було труднощів, потрібно все уважно продумати.
Пристрій внутрішньої каналізації
Якщо порівнювати міську систему каналізації з каналізацією в будинку, то ви помітите багато відмінностей. У приватному будинку вона набагато складніше. Це пояснюється тим, що часто автономна каналізаційна система обслуговує не тільки будинок, але і джакузі, лазню, барбекю, душ, літню кухню і т.д. - додаються споруди, які потребують впорядкування.
Щоб каналізаційна система працювала безперебійно, потрібно вникнути в особливості її пристрою і при неполадках ви їх легко усунете. Основна мета внутрішньої каналізації - збір стоків з сантехнічних приладів. Вона містить:
- сантехнічні пристрої;
- трубопровід.
Проектування каналізації в приватному будинку
Врахуйте, що ви можете прокладати труби як поверх стін, так і всередині. Якщо ви плануєте заховати їх в стіну, то це досить трудомісткий процес. Ви можете прокладати каналізацію в підлозі. Правда не у всіх випадках виходить провести таким чином труби. Багато сантехнічні пристрої влаштовані так, що їх підключення вимагає наявності відкритої системи. В такому випадку трубу під невеликим нахилом варто закріпити на стіні, використовуючи спеціальні кріплення.
Увага! Найважливіший момент в прокладанні каналізаційних труб - дотримання ухилу. Тільки в такому випадку ймовірність засмічення буде незначною.
Прилад Відстань між симфонії без вентиляції і центральним зливом, см Ухил Діаметр використовуваних труб, систем зливу. Душ 100-130 1:30 40 Ванна 150-170 1:48 40 Унітаз до 600 1:20 100 Біде 70-100 1:20 30-40 Раковина 0-80 1:12 40 Мийка 130-150 1:36 30- 40 Мийка, ванна, душ (комбінований слив) 170-230 1:48 50 Центральний стояк 100 Відведення від стояка 65-75
Врахуйте, що труби різного діаметру потребують різного ухилі. Наприклад, труба для каналізації з діаметром в 50 мм повинна мати мінімальний нахил в 25 мм, а стандартний або максимальний - 35 мм на погонний метр. Якщо ви використовуєте трубу діаметром в 125 мм, то ухил становитиме від 10 до 15 мм. Такі показники важливі, так як від них безпосередньо залежить процес влаштування каналізації в приватному будинку своїми руками. При незначній помилку в ухилі, вам гарантовані постійні засмічення. Тому при укладанні труб різних діаметрів варто використовувати рівень.
Увага! Обслуговування відкритих каналізаційних труб набагато простіше. Якщо ви укладете каналізацію в стіну, то ваші проблеми істотно збільшаться.
Коли система буде повністю зібрана, її потрібно перевірити, налив води і проаналізувавши швидкість стоку. Пропонуємо кілька порад про те, як влаштувати внутрішню частину каналізації:
- Вхід труби з боку підключення сантехнічних пристроїв не повинен перебувати нижче рівня труби біля входу в стояк каналізації.
- Лінія, прокладена в перекритті, ні в якому разі не повинна бути більше ніж 9 метрів завдовжки.
- Всі трубопроводи повинні з'єднуватися фітингами, виконаними у вигляді трійників.
- Всі стики повинні мати гумові ущільнення.
Стояк - вертикально встановлена труба, діаметром не менше 100 мм. Застосовуючи спеціальну муфту, на висоті 1 м від підлоги варто вмонтувати ревізію. Самі труби виводяться на дах з метою запобігання утворенню вакууму в системі і забезпечення вентиляції. В результаті, стояк каналізації виходить на дах. Труба повинна виходити за межі даху приблизно на 700 мм.
Увага! Якщо на якомусь з ділянок стояка або траси є неопалюване приміщення, то трубу необхідно утеплити. В результаті стояк буде з'єднуватися з зовнішньої каналізацією, про яку ми поговоримо нижче.
Пристрій зовнішньої каналізації в приватному будинку своїми руками
Варто відзначити, що монтаж зовнішньої каналізації більш відповідальне і складна справа. Це стосується і вибору труб. Далеко не всі труби будуть застосовуватися для цієї мети. Радимо купувати ПВХ або гофровані труби з поліпропілену.
Перед тим, як почати монтаж, варто продумати, як саме будуть проходити труби. При цьому система повинна бути встановлена без різких поворотів. Якщо потрібен поворот, то рекомендуємо зробити його не таким різким. До того ж, прокладати трубу потрібно на глибині до 800 мм. Зовнішню, і внутрішню каналізацію теж варто прокладати під ухилом. Коли траншеї будуть викопані, зробіть невелику подушку з крупнозернистого піску. Головне, ретельно утрамбувати подушку і не шкодувати на неї піску, тому що розпушена грунт може осідати.
Якщо говорити про кут нахилу, то в цьому випадку розрахунки будуть відрізнятися від тих, які вироблялися для внутрішньої каналізації. Наприклад, якщо в траншею укладається труба, діаметром в 100 мм, то на кожні 10 м кут повинен становити до 20 мм.
Особливих труднощів при прокладці труб не виникає. Зовсім інша справа полягає в облаштуванні місця стику, а саме септик. В такому випадку є кілька варіантів вирішення цієї проблеми:
- будівництво вигрібної ями;
- монтаж автономного очисної споруди;
- монтаж септика з механічним очищенням з фільтруючим колодязем.
Де краще розташувати септик
Такий септик повинен знаходитися як мінімум на відстані 6 м від житлових будинків і перебувати на достатній відстані від джерел води і інших технічних споруд.