Коли настає літо і температура повітря невпинно піднімається, кондиціонери у Львові стають як ніколи популярними і затребуваними. Кожен хоче мати в квартирі рівну і комфортну температуру, щоб не знемагати від спеки і добре себе почувати. Але бажання заощадити або неможливість поставити додаткові кондиціонери в інших кімнатах в конкретний момент часу змушують шукати відповіді незвичайним питанням, зокрема, чи можна і як охолодити одним кондиціонером всю квартиру?
Принцип роботи кондиціонера
Будь-який кондиціонер працює за рахунок рідкої речовини - фреону, який здатний або поглинати (при випаровуванні), або віддавати тепло (при конденсації). Пристрій забезпечує зміну агрегатного стану за рахунок тиску і температури, що і дозволяє охолоджувати повітря. Так, холодоагент при випаровуванні в теплообміннику внутрішнього блоку відбирає тепло, а конденсуючись в зовнішньому - його віддає. Фізика процесу полягає в перенесенні тепла з одного середовища в інше (у випадку з охолодженням - з приміщення на вулицю).
Основний параметр, який потрібно враховувати при виборі такої техніки - холодопродуктивність, або потужність охолодження. Ця цифра може бути вказана як в кВт, так і в спеціальних британських теплових одиницях (BTU, БТО). Залежність потужності від площі охолодження проста - на 1 кв. м. потрібно 1 кВт (або 3412 БТО). На кондиціонерах від різних виробників можна зустріти два типи маркування:
індекс потужності БТО:
- 05 - це 5000 БТО на годину, що відповідає 1,5 кВт і обслуговує площу в 15 кв.м.;
- 07 - 7000 БТО на годину, продуктивність 2,1 кВт для площі 20 кв. м.;
- 09 - 9000 БТО на годину, 2,6 кВт і 26 кв.м. і т.і.;
- 20 - 2 кВт, 20 кв.м.;
- 25 - 2,5 кВт і 25 кв.м;
- 30 - 3 кВт і 30 кв.м. і т.і.
Розрахунок потужності кондиціонера проводиться виходячи з площі приміщення
Чітко обмежена потужність - основна проблема, яка не дозволяє охолоджувати одним пристроєм відразу кілька кімнат. Кондиціонер якісно знизить температуру тільки на відповідній його параметрам площі.
Розташування внутрішнього блоку для охолодження декількох кімнат
У прагненні заощадити або при неможливості встановлювати кілька зовнішніх блоків деякі намагаються розташувати один потужний кондиціонер так, щоб він відразу охолоджував 2 або 3 кімнати. Тут є кілька поширених варіантів.
Розміщення кондиціонера в коридорі за умови, що з нього є вихід в усі кімнати, де потрібне охолоджування;
Часто кондиціонер ставлять в коридорі, щоб він охолоджував відразу кілька кімнат
Деякі встановлюють кондиціонер напроти дверей в суміжні кімнати, щоб один пристрій охолоджувало відразу кілька приміщень
Подібне розташування можливо, але варто розуміти - повноцінного охолодження повітря в декількох кімнатах спромогтись відразу просто не вийде. Вся справа в поганому обміні поітря- навіть через відчинені двері в іншу кімнату буде виходити не більше 10-15% холоду, що унеможливлює створення рівномірної температури в квартирі. До того ж подібне розташування кондиціонера тягне за собою ряд незручностей:
- При установці в одній кімнаті пристрої з холодопродуктивністю, розрахованої на всю площу квартири або декількох кімнат, буде утворюватися надто різкий перепад температури - в тому приміщенні, де стоїть кондиціонер, буде дуже холодно, так як його площа менше, ніж потенціал техніки.
- У кондиціонерах встановлений термостат, який зупиняє процес охолодження по досягненню зазначеної користувачем температури. Таким чином, потужний пристрій швидко охолодить кімнату і зупиниться, не дозволяючи повноцінно знизити температуру в суміжних приміщеннях.
Способи охолодження квартири з кондиціонером в одній кімнаті
Якщо кондиціонер вже встановлений в одній з кімнат, але виникає необхідність знизити температуру повітря і в інших, то можна скористатися одним способом - максимальним охолодженням однієї кімнати. Кондиціонер, розрахований на площу конкретної кімнати, потрібно встановити на мінімальну температуру, після чого вийти і закрити двері. Коли спліт-система зупиниться (а це значить, що термостат визначив зниження показників до встановлених), залишиться тільки відкрити двері до сусідньої кімнати - холодне повітря частково вийде і охолодить друге приміщення. Це неідеальний спосіб, адже в першій кімнаті буде холодно, але так можна робити, наприклад, якщо кондиціонер встановлено в спальні, в якій на даний момент ніхто не знаходиться, але є необхідність трохи охолодити зал, з якого і виходить двері в охолоджуване приміщення.
Є ще один шлях - створити спрямований потік повітря за допомогою вентилятора, встановленого в охолоджуваному приміщенні. Але тут будуть аналогічні проблеми: нерівномірне охолодження, перевантаження кондиціонера, не розрахованого на велику площу. Додатково з'являється ще один вагомий мінус - зайвий шум.
Спліт і мультіспліт системи
Для правильного і повноцінного охолодження декількох кімнат є всього два варіанти:
- встановлювати спліт системи, відповідну площі, в кожній з кімнат, де потрібне зниження температури повітря;
- встановити спліт систему - в ній до одного потужного зовнішнього блоку можна підключити відразу декілька внутрішніх блоків.
Мультисплит система дозволяє до одного зовнішнього блоку підключати декілька внутрішніх блоків кондиціонера.
До зовнішнього блоку звичайного кондиціонера неможливо додатково під'єднати ще один внутрішній.
Великим плюсом мультіспліт системи є можливість підібрати кількість внутрішніх блоків на кількість кімнат, кожен з розрахунку на різну площу. Це єдине зручне рішення в ситуаціях, коли заборонено встановлювати на фасаді будівлі більше одного зовнішнього блоку кондиціонування.
При купівлі мультіспліт системи можна вибрати внутрішні блоки різної холодопродуктивності в залежності від площі кімнат
Охолодження одним кондиціонером кількох кімнат - ідея можлива, але недосконала. Повноцінного і, що важливо, рівномірного зниження температури таким способом отримати просто неможливо.