» » Автоклав домашнього користування: для чого потрібен і як вибрати

Автоклав домашнього користування: для чого потрібен і як вибрати

​Домашні консерви, приготовані в сезон великої кількості овочів і фруктів, ароматні, смачні, корисні і є невід'ємною частиною харчування українців. Продукти, приготовані за улюбленими рецептами з використанням улюблених спецій і приправ, купити в магазині неможливо.

Автоклав

Одна проблема – домашнє консервування займає дуже багато часу: стерилізація банок, кришок, варіння продуктів або багаторазове заливання, інше.

А якщо ще є підсобне господарство з живністю, виникає питання приготування тушонки. Відомо, що в м'ясі, рибі є бактерії, які неможливо повністю знищити звичайним кип'ятінням при 100 градусах.

Правильне вирішення питання – придбання побутового автоклава для домашнього консервування.

Що таке автоклав

Автоклав побутовий являє собою корпус із ручками і кришкою, що має схожість із великою каструлею. Запірний механізм на кришці може бути різної конструкції, але функцію виконує одну і ту ж – щільне притиснення кришки до корпусу, здатне витримати високий тиск.

Обов'язково в комплект мають входити:

  • манометр для контролю рівня тиску;
  • градусник для відстеження рівня температури;
  • скидний клапан – випустить трохи пари, чим зменшить тиск у разі його наближення до позначки 6 бар

Принцип роботи автоклава

Вимиті не стерильні банки слід наповнити підготовленим продуктом і закатати вимитими не стерильними кришками. Укладати продукти потрібно строго за інструкцією, не набиваючи банки до самого верху і залишаючи простір до кришки. Банки поставити в корпус, прокладаючи тканину між рядами. Потім залити холодною водою до рівня, зазначеного в інструкції, накрити кришкою автоклав і зафіксувати притискними болтами. Накачати тиск за допомогою насоса згідно з інструкцією.

Для тушонки принцип приготування аналогічний.

Поставити на відкритий вогонь, якщо автоклав електричний – підключити до мережі.

Що відбувається далі

У процесі нагрівання води збільшується тиск у корпусі, температура кипіння зміщується до рівня 120-130 градусів. У таких умовах гинуть усі бактерії в продуктах, у м'ясі, рибі, птиці зокрема, відмінно стерилізуються банки та кришки. Приготувати тушонку, безпечну для вживання всією сім'єю, іншим способом неможливо - тільки в побутовому домашньому автоклаві для консервування.

Тепер завдання господині просто стежити за температурним показником.

Витримавши необхідний час кип'ятіння, потрібно відключити підігрів, але кришку автоклава можна зняти тільки після повного охолодження, не раніше.

Зверніть увагу – продукти не потрібно варити, смажити, заливати окропом потім розсолом, замочувати в маринаді м'ясо або рибу для тушонки, закочувати гарячі банки тощо.д. Потрібно просто все вимити і скласти в банки, все інше зробить автоклав. Продукти зберігають форму, нічого не розвалюється, зберігається колір і корисні речовини.

Які бувають автоклави

Автоклави побутові, перш за все, відрізняються способом нагрівання – вогневі або електричні, тут не можна сказати, що краще, це вибір покупця. Вогневий можна використовувати на газовій плиті в будинку або на вулиці на відкритому вогні, для електричного необхідна наявність електромережі.

Далі важливо визначити, яку кількість банок необхідно готувати одночасно, оскільки.е. яку місткість повинен мати автоклав.

І дуже важливий фактор – матеріал, з якого зроблений автоклав:

  • вуглецева сталь (чорний метал) товщиною 2 мм, вуглецева сталь (чорний метал) – це стандарт;
  • вуглецева сталь (чорний метал) товщиною 3 мм – посилений, прослужить значно довше;
  • автоклави із нержавійки – не мають обмеження терміну використання, не іржавіють і не прогорають.

Домашній побутовий автоклав із нержавійки має більш високу вартість, але:

  • має практично необмежений термін служби;
  • можна застосовувати як дистилятор.

Тому, якщо є можливість, краще купити автоклав із нержавійки.

​Як вибрати автоклав

Вибираючи автоклав, слід виділити найважливіші моменти. Крім місткості та матеріалів дуже важливо, щоб автоклав був заводського виробництва, не саморобний. Заводський теж можна купити недорого, але це буде безпечно.

Переваги заводського автоклава:

  • перевірка кожного автоклава під тиском;
  • використані тільки нові матеріали, що відповідають вимогам;
  • якісні двосторонні шви;
  • комплектація градусником, підривним клапаном і манометром

Для виготовлення саморобних побутових автоклавів часто використовують матеріали б/в, у металі можуть утворитися мікротріщини, а перевірити на герметичність під високим тиском у домашніх умовах виріб неможливо.

Якщо в комплекті немає інструкції або якоїсь важливої для безпеки опції, краще утриматися від покупки, навіть якщо є пропозиція за дуже привабливою ціною.