З кожним роком проблема отримання чистої води без хімічних і надлишкових мінеральних домішок стає все гостріше. Причому якщо раніше це було актуально тільки для міських жителів, то сьогодні знайти чисту воду неможливо навіть далеко за межами цивілізованих поселень. Усугубляющаяся екологічна обстановка змушує людей вдаватися до всіляких способів по очищенню води - раніше це були елементарні фільтри з природних матеріалів, сьогодні їм на зміну прийшли більш досконалі аналоги. У цій статті ми розповімо, як вибрати фільтр очищення води від піску для свердловини, басейну і побутового використання.
Критерії вибору фільтра для очищення води
Завдання будь-якого фільтра полягає в очищенні води від сторонніх домішок, здатних зробити згубний вплив на здоров'я людини або роботу сантехнічних приладів. До подібних домішок відносять мінеральні органічні і неорганічні сполуки, сміття, метали, будь-які біологічні або хімічні сполуки. Сьогодні на ринку можна знайти безліч фільтрів різного спектру дії і вартості, тому щоб вибрати потрібний, необхідно чітко розуміти принцип роботи подібних систем.
Купуючи фільтр для очищення води від дрібного піску, металів і інших домішок, потрібно віддавати собі звіт в тому, що універсального приладу бути не може. Кожна модель розрахована на певний вид забруднення води, його інтенсивність і тривалість очищення, тому і показники продуктивності будуть відрізнятися.
Першим фактором вибору очисний фільтр є проведення аналізу води, з якої йому належить працювати. Ви повинні чітко уявляти, наскільки чистою ця вода повинна бути після проходження через фільтр, а це залежить від того, що з неї потрібно прибрати. Наприклад, якщо вам просто потрібна елементарна механічна очистка від крупного піску і інших смітинок, досить примітивного вугільного фільтра. А якщо ви хочете отримати кришталево чисту воду з мінімальним вмістом солей і металів, потрібно чутливий до дрібних домішок прилад. На фото нижче - водопровідна труба міської квартири в розрізі:
Ще один важливий критерій - необхідну кількість чистої води. Так, якщо ви будете використовувати її лише для пиття, можна обійтися глечик Фільтр, а якщо вона потрібна для роботи побутових приладів, купання і басейну, потрібно потужна система, встановлена на основному джерелі: водопроводі або свердловині.
Вартість фільтри механічної очистки води теж коштує не на останньому місці, але все ж не варто керуватися при виборі тільки цим критерієм, як роблять багато економні господарі. Треба розуміти, що це досить молодий сегмент ринку, а тому є ризик придбати дорогий розрекламований, але неякісний або невідповідний для вашої ситуації продукт. Вартість має вагу, але спершу необхідно розібратися з двома вищепереліченими чинниками, а вже потім вибирати модель в потрібному ціновому діапазоні.
Способи очищення води
Існує кілька способів очищення води від небажаних домішок. Кожен з них справляється зі своїм завданням по-різному, впливаючи в більшій чи меншій мірі на певні групи домішок. З цього випливає, що спочатку потрібно провести аналіз води і зрозуміти, що з неї потрібно прибрати, а вже потім вибирати фільтр з відповідним способом очищення.
Отже, які способи очищення води від піску існують:
- Механічний - найпростіший спосіб фільтрації, що дозволяє прибрати з води великі механічні домішки. Існують моделі грубої, тонкої і ультратонкої фільтрації. Вони відрізняються розмірами отворів, що пропускають воду - чим менше діаметр отворів, тим більше домішок затримує фільтр і тим чистіше вода на виході. Грубі моделі затримують небажані частки розміром 5-500 мкм, тонкі - 0,5-5 мкм, ультратонкі - менше 0,5 і навіть деякі види бактерій. Елементами, що фільтрують зазвичай є металеві сітки або полімерні матеріали.
- Електромеханічний - відносно новий метод, який активно розвивається і дозволяє отримати досить чисту воду в необхідному обсязі. Коротенько принцип роботи полягає в наступному: вода піддається електролізу, який провокує окислювальні реакції, що знищують шкідливі сполуки, віруси і бактерії.
- Сорбція - часткове очищення води від хлору і різної органіки зі збереженням корисних мінералів і солей. У більшості випадків в якості основного очисного елемента в подібних фільтрах виступає вугілля. В кінці статті ви знайдете інструкцію по створенню найпростішого вугільного фільтра своїми руками. Сорбційні прилади використовують майже у всіх системах очищення води, однак у них є серйозний недолік - фільтр з часом накопичує в собі затримані домішки, що сприяє розвитку патогенної середовища. Запобігти такому розвитку подій допомагає срібло, оскільки воно має потужну бактерицидну ефектом.
- Іонний обмін - позбавлення води від піску і інших домішок за допомогою іонообмінних матеріалів: поліфосфатних кристалів або звичайної кухонної солі. В результаті іони магнію і кальцію, які формують жорсткість води, заміщуються більш безпечними іонами. Такі фільтри часто використовуються в містах, оскільки місцева вода, що йде по трубах, дуже жорстка.
- Окислення - в ході фільтрації сторонні домішки окислюються і трансформуються, а результаті чого їх стає легко відфільтрувати. Окислювальні фільтри дозволяють прибрати з води залізо і марганець. Їх використовують для попереднього очищення перед застосуванням більш чутливого приладу.
- Мембранний - в якості фільтруючих елементів використовуються різні мембрани з поліпропілени, ацетатцеллюлози і інших матеріалів. Вони здатні затримувати майже всі небажані домішки, залишаючи лише самі молекули води. Фільтри зворотного осмосу, що набирають популярність серед прихильників здорового способу життя, відносяться до мембранних приладів. Єдиний недолік - для роботи фільтру потрібен певний тиск близько 4 атмосфер, щоб змогти проштовхнути воду через мембрану. У багатоповерхових будинках на верхніх поверхах тиск води може складати і зовсім 2-2,5 атмосфери, тому потрібна попередня перевірка і установка підсилювального насоса.
У сучасних системах очищення води часто використовується відразу кілька методів, наприклад, механічний з сорбційними або мембранний з іонним. Вибираючи спосіб очищення, пам'ятайте, що чим гірше якість вихідної води, тим сильніше її потрібно чистити. Тому для будь-якої міської квартири буде потрібно потужний тонкий або ультратонкий фільтр, а для очищення води зі свердловини десь в гірському селі буде досить грубого вугільного приладу.
Корисна порада: Часто буває, що вода підходить для пиття і приготування їжі, але для сучасної чутливої сантехніки вона занадто жорстка (залишається товстий шар нальоту). У таких випадках для пом'якшення в точці входу води в прилад встановлюють недорогу систему фільтрів техніку з поліфосфатного кристалами. Періодично їх потрібно міняти, але це буде простіше і дешевше, ніж чистити техніку від нальоту.
Види фільтрів
Залежно від сфери застосування розрізняють побутові фільтри, для басейнів і для свердловин. Вони відрізняються продуктивністю і якістю очищення. Розглянемо більш детально кожен з видів.
Побутові фільтри
Побутових фільтрів існує дуже багато, але всі їх можна класифікувати за місцем монтажу: накопичувальні (глечики і більш потужні), різні насадки на водопровідні крани і змішувачі, проточні настільні (на раковину), магістральні (врізаються в систему). Найпростішими і недорогими є глечики фільтри. Їх можна знайти в будь-якому магазині побутової техніки. Принцип роботи дуже простий: глечик складається з верхнього і нижнього відсіків, в верхній наливають воду, вона просочується через фільтруючий змінний картридж в нижній зі швидкістю від 100 до 500 мл / хв. Одного картриджа вистачає на очистку 150-400 л.
Такі фільтри економічні, універсальні і прості у використанні, проте продуктивність їх дуже мала - води вистачить тільки на пиття й приготування їжі. Інша справа проточні фільтри у вигляді насадок на крани. Вони хоч і невеликі, зате набагато краще справляються з очищенням води, що надходить прямо з водопроводу. До слова, в компактності і мобільності полягає їх головна перевага - такий фільтр можна запросто взяти з собою в дорогу. На жаль, продуктивність таких приладів також залишає бажати кращого - всього 200-500 мл / хв, та й натиск з крана регулювати незручно. Один фільтр здатний пропустити через себе від 300 до 1000 л і прослужить близько 203 місяців.
Корисна порада: У продажу є фільтри-насадки з перемикачами, що направляють потік води повз. Тобто якщо вам треба помити посуд або набрати ванну, можна зробити це з нормальним напором води, пустивши її повз фільтра. А якщо ви хочете попити або набрати воду в чайник або каструлю для бульйону, переведіть потік на фільтр.
Проточні фільтри відрізняються більшою продуктивністю (до 2 л / хв). Їх встановлюють на мийку в кухні - окремий невеликий корпус з краном, що підключається до змішувача або крана гнучким шлангом. Такий фільтр здатний пропустити через себе до 4000 л. Єдиний нюанс - вони займають місце на мийці, що не дуже зручно. З цієї причини багато хто вибирає магістральні фільтри - їх монтують безпосередньо на водогін. Система може складатися з різних картриджів, що дають багатоступеневу механічну очистку або навіть 100% позбавлення від домішок (зворотний осмос). Головна їхня перевага в тому, що ви отримуєте чисту воду з гарним напором, просто відкривши кран. Згодом, звичайно, необхідно замінювати фільтруючі картриджі, але ця умова для всіх подібних приладів. Монтаж системи своїми руками без професійних навичок неможливий - краще довіритися кваліфікованого фахівця.
Корисна порада: Якісні стаціонарні фільтри завжди коштують дорого, тому якщо вам пропонують бюджетну модель, стверджуючи, що вона на 100% очистить воду від будь-яких домішок, швидше за все, вона здатна лише на грубу фільтрацію.
Фільтри для басейнів
Будь-басейн потребує встановлення фільтра для очищення води від піску. В іншому випадку він прослужить набагато менше, ніж передбачалося. Майже всі подібні установки для басейнів складаються з фільтра та насоса, підключеного до джерела води.
Існує три групи фільтрів, використовуваних для очищення басейнів:
- Піщані - найбільш популярний різновид через невисоку вартість і простоту використання. При грамотно побудованій системі забору води такі фільтри зупиняють домішки розміром від 20 мікрон, чого цілком достатньо для більшості приватних і громадських басейнів. На чистоту очищення також впливає розмір фракцій і шару фільтруючого піску. Якщо з води необхідно прибрати дрібні каллоідальние домішки, як фільтруючий елемент використовують коагулянт. Він з'єднує мікроскопічні частинки домішок в пластівці, і фільтр може їх затримати. Піщані фільтри виглядають як спеціальні камери з поліестеру, термопластика або армованого скловолокна, укомплектовані манометром і вентилем. Вентиль може бути шести- або чотирьохпозиційним. Манометр визначає ступінь забруднення фільтра і дозволяє вчасно його промити. Для промивання використовують вбудований вентиль і підключений насос, який проганяє воду під сильним тиском. Ефективність роботи такого фільтру залежить від правильності розрахунків - підбирати потужність моделі необхідно відповідно до обсягу басейну і кількістю фільтрованої води. Головним їх недоліком є великі розміри, що вимагають окремого приміщення або зони для установки. Незважаючи на це, піщані фільтри найбільш популярні в порівнянні з іншими.
- Картріджниє - фільтруючими елементами є пропіленові мембрани, що затримують включення розміром в 5-10 мкм. Вони досить швидко засмічуються, але коштують недорого і їх легко замінити своїми руками. На відміну від піщаних картріджниє установки більш компактні, що дозволяє встановлювати їх біля басейну і при цьому не псувати дизайн. За місцем установки розрізняють зовнішні і навісні прилади. Останні монтують на край каркасного або стаціонарного басейну.
- Діатомові - прилади, здатні затримувати домішки розміром до 1 мікрона. Діатомова земля (фільтруючий елемент) - це унікальне порошкоподібною речовиною зі скам'янілих водоростей і безхребетних. Мікропориста органічна структура не тільки ефективно очищає воду, але також збагачує її корисними мікроелементами і має бактерицидну дію, сприяють омолодженню й оздоровленню шкіри. У побуті вода, очищена таким чином, називається кремнієвої і підходить для пиття, лікування та косметичних процедур. Це один з кращих фільтрів для очищення води зі свердловини. Сам він є досить велику розбірну бочку з манометром і клапанами. Шари діатомової землі рівномірно розподілені по гнучким фільтрує елементів, через які проходить вода. Унікальна система очищення дає високі якісні показники, а тому вартість таких приладів досить висока і в кілька разів вище, ніж у піщаних установок.
Простий фільтр своїми руками
Якщо вам потрібен фільтр для колодязної води на дачі, куди ви приїжджаєте тільки в теплу пору року, немає сенсу купувати дорогу автоматизовану установку. В цьому випадку краще зробити простий і дешевий фільтр з підручних матеріалів. Так ви отримаєте воду, придатну для пиття і приготування їжі.
Принцип дії такого, з дозволу сказати, приладу вкрай простий: вода проходить через природний фільтраційний матеріал, що затримує великі небажані включення. Як цього матеріалу може виступати не тільки пісок, але також вата, марля, папір, бавовняна або лляна тканина, вугілля і навіть трава. Марлеві і паперові фільтри добре справляються із завданням, але служать дуже недовго, а ось вугільна установка підійде для регулярного використання.
У відео нижче докладно показано, як зробити елементарний вугільний фільтр для будинку своїми руками, але щоб підвищити ефективність очищення, можна використовувати кілька видів фільтруючих елементів. Спробуйте укласти пошарово деревне або активоване вугілля, просіяний річковий пісок, гравій, траву, і на виході отримаєте не тільки чисту, але і корисно заряджену воду.
Вчені вже давно довели, що вода здатна моментально змінити свою структуру, а відповідно і властивості під впливом різних факторів: звуків, світла, енергетичного фону. Уявіть, який заряд може мати вода, яка пройшла по старих іржавих водопровідних магістралях, а потім вилилася з крана у вашій квартирі. Навряд чи вона буде мати гарну акуратною структурою і корисними властивостями. Але в ваших силах змінити цю картину, прогнавши воду через правильні фільтри - пісок, мінерали, вугілля.
Такий фільтр для колодязної води можна використовувати і в міських умовах, якщо немає можливості встановити якісну систему на магістраль. У будь-якому випадку, вода буде чистіше і корисніше. Деревне вугілля можна купити в садівничому магазині або зробити самостійно, прокалив в металевій тарі деревину листяних порід. Хвойну використовувати не можна, оскільки в ній міститься висока концентрація смол.