Використання атмосферних опадів забезпечують високу економію води, видобутої з колодязя або свердловини. Крім того, це дозволить заощадити витрата електроенергії, оскільки дозволяє рідше задіяти насосне обладнання. Але ви не знаєте, як зібрати такий «подарунок» від природи і як його можна використовувати? Для цього вам будуть потрібні спеціальні ємності, які до речі ви можете купити зі знижкою в інтернет-магазині https://www.drenaj-shop.ru/catalogue/emkost-dlya-sbora-vody/ зі знижкою, якщо ви вкажете, що прийшли з нашого сайту «Ремонтик». Нижче ми про ці пристрої і способи застосування дощової води детально.
Для зацікавлених користувачів ми підібрали схеми організації з наземним і підземним розташуванням резервуара, надали фото зі способами маскування таких накопичувачів, зібрали корисні відео, які дозволять організувати збір води своїми руками.
Способи використання атмосферних опадів
На щастя, з запасами прісної води в РФ немає проблем, але самі завбачливі господарі стали все частіше замислюватися над раціональним використанням таких природних ресурсів.
Разом з саморобними вітряками і сонячними батареями вони представляють універсальні системи для збору дощової води, що видають позитивний результат, коли в свердловині закінчилася вода або в період посухи.
Практичний досвід в цьому плані нам продемонстрували такі країни як Бельгія, Голландія, Німеччина та інші європейські країни. Вважаючи, що витрачати воду з крана на змив в туалетному бачку недоцільно, європейці придумали багато схем застосування безкоштовної природної води.
Увага! Схема домашньої системи водопостачання складається з наступних важливих частин: дах (поле для збору води), трубопровід, насосне обладнання, накопичувальна ємність, система фільтрації.
Завдяки використанню дощових вод скорочується витрата на амортизацію очисного і насосного обладнання, відбувається суттєва економія особистого бюджету.
Причому система настільки проста, що при відсутності готової заводської моделі її можна зібрати своїми руками
Основне призначення такої системи - зібрати максимально можливу кількість дощової води, після чого перемістити її в накопичувальний бак. Потім рідину застосовують для різних господарських потреб: прання, миття, поливу і збирання.
Для поливу не потрібно додаткове очищення, але для миття посуду або душа воду потрібно відфільтрувати. З такою метою в водопровідну розводку потрібно врізати кілька фільтрів, при цьому знадобиться і тонка і глибока очистка.
Важливо! При проведенні очисних процедур або для зливу надлишків води в резервуарі потрібно просвердлити ще один отвір, встановити патрубок, який буде вести в каналізаційну систему.
Резервна ємність з водою виручить і при дефіциті води з основного джерела, а також при настанні якихось форс-мажорних обставин.
Якщо ви паніруете почистити колодязь, то об'ємний резервуар дозволить вам і випрати, і помитися, і полити дачні культури. Замість однієї ємності ви можете встановити кілька, тоді економити вам не доведеться.
Технологія збору дощової води
Для монтажу обладнання не потрібно дотримання якихось строгих норм або дозвільної документації. По суті, це варіант простий водостічної системи, але тільки більш раціональний.
Щоб накопичення і транспортування дощової води були максимально ефективними, необхідно враховувати деякі моменти - види накопичувальних резервуарів, стан даху та можливість швидкої перекачування рідини в будинок.
Ідеальна форма даху
У народі побутує думка, що тільки похилі покрівлі можуть ефективно використовуватися для збору води. Дійсно, коли вода стікає в жолоби, що знаходяться по периметру, простіше організувати її пересування в необхідному напрямку. Для цього не доведеться встановлювати ніякі додаткові «пастки», а також прокладати спеціальні комунікації під дахом.
Існують системи і для плоских покрівель. При укладанні утеплювача та гідроізоляції потрібно дотримуватися нахил - не менш 3%, а в нижній точці встановлюють лоток або жолоб для збору води.
Серед водозбірних пристроїв плоских дахів є і воронки, які приєднуються до водостічних стояків. Стояки можуть перебувати як усередині будівлі, так і на зовнішній стіні.
Щоб вода надходила до водоприймальної воронки навколо неї потрібно передбачити зниження в радіусі півметра.
Важливо! Воронка для сифона-вакуумного відведення «всмоктує» воду, тому ідеально підходить для покрівель, що не мають ухилу. Вона сконструйована так, що всередину системи вода потрапляє без повітря.
Конструкція воронки може відрізнятися. Наприклад, для інверсійних дахів передбачено 2-х рівневі збирають і відводять конденсат з-під утеплювача і дощову воду з покрівлі.
Класичні плоскі дахи оснащуються водозбірними пристроями з одним рівнем, завдяки якому дощова вода перенаправляється в водостічну систему.
Всі види водоприймальних пристроїв обладнуються сіткою для захисту від листя, летючих забруднень і пилу. Для жолобів, лотки і воронок виробляють захисні пристрої у вигляді сітчастих кошиком, перфорованих панелей і т.п.
На плоских дахах монтується плоска захист врівень з поверхнею, а на невикористовуваних - вона підноситься над покрівлею. Крім основної воронки монтують кілька резервних, якщо головна засмітиться і вийде з ладу.
Всі пристрої ведуть до одного трубопроводу, який має внутрішнє розташування, а саме знаходиться під покрівлею, а закриту герметичну фору, частіше вид прямокутного короба. Гравітаційний калан є більш широким, а сифон-вакуумний, навпаки, вузький. Вихід розташовується безпосередньо над накопичувальним резервуаром або поруч з ним.
Металочерепиця - відносно недорогий, практичний і зручний матеріал для виконання покрівельних робіт. Кольорове полімерне покриття, яке виконує естетичну і захисну функції, ніяк не впливає на якість води.
Також форма даху ніяк не впливає на склад води, а покрівельний матеріал може виступати причиною захворювання або відправлення. Ні для кого не секрет, що азбест дуже небезпечний, так як він входить до складу шиферу і азбестових плит.
Сьогодні ці матеріали досить рідко застосовуються для покрівельних робіт, але якщо ви раптом вирішите забезпечити старий будинок системою водозбору, то будьте напоготові. Також небезпечні свинець і мідь, вони можуть міститися в жолобах, трубах або кріпленні.
Які бувають безпечні покрівельні покриття?
Листи оцинкованої покрівельної сталі
Часто оцинковані листи покривають захисною фарбою, що ніяк не позначається на рівні безпеки покрівлі.
Керамічна черепиця різної форми
Черепиця з обпаленої глини - один з найбільш екологічно чистих і дорогих матеріалів для покрівлі.
Черепиця з обпаленої глини
Еластична гнучка черепиця ідеально підходить для обробки покрівлі будь-якої конфігурації і прекрасно тримається на скатних поверхнях.
Металочерепиця з оцинкованої сталі
Металеві елементи покриті спеціальним захисним шаром акрилового покриття, не руйнуються під впливом атмосферних опадів, перепадів температури і вітру.
Сучасні і безпечні водостічні системи з ПВХ, найзручніші для монтажу своїми руками.
Вибір водостоків і накопичувачів
Опади випадають нерегулярно, з цієї причини пристроїв без «перевалочну базу», яка з'єднує лікті з точками водорозбору, немає. Потрібно організувати більше місця для зберігання зібраної рідини, яка дозволить застосовувати її виключно в міру необхідності.
Звичайна бочка стала прототипом всіх сучасних видів резервуарів. Її і зараз можна зустріти на дачі, встановлену безпосередньо під водостічної трубою.
Ефективність використання бочки досить умовна, оскільки вона має невеликий об'єм і абсолютно не підходить для водопостачання будинку. Крім того в її конструкції немає системи переливу, всі надлишки вихлюпуються за краї, після чого надходять в грунт.
Увага! Призначення звичайної дерев'яної або металевої бочки - збір незначної кількості дощових стоків з подальшим використанням для господарських цілей: для збирання або поливу.
Для систем водонакопленія виробляють об'ємні резервуари, які ділять на дві категорії:
- підземні, витрати в грунт біля будинку;
- наземні, встановлені біля стіни під водостічної системою (або всередині будівлі).
Причому матеріал для всіх видів однаковий - це поліетилен, рідше скловолокно, бетон або сталь. Синтетичні накопичувачі дощової води займають лідируючі позиції, так як не поступаються аналогам з інших матеріалів за характеристиками, в той же час вони легше їх і зручніше для перевезення і монтажу.
Обсяг наземних ємностей становить від 750 до 2000 літрів, підземних - від 2000 до 5000 літрів.
Сучасні вироби готові до підключення - мають у верхній частині великий люк і штуцер з краном в нижній.
Великі підземні ємності обладнають занурювальним або поверхневим насосом для примусової переміщених води до місць водорозбору. Використання різного устаткування потребує додаткової очистки. Для цього використовують систему фільтрації: в резервуар на вході встановлюють фільтр грубої очистки, точно також же - на виході.
Пластикові резервуари для збору і зберігання дощової води:
- Невелика пластикова бочка.
Це найпопулярніший тип резервуара, призначений для збору води, який застосовується щодня для господарських і побутових потреб.
- Великий прямокутний резервуар.
Основна перевага об'ємного резервуара полягає в можливості зберігання великого запасу води для садових робіт або поливу.
- Компактна декоративна ємність «під камінь».
Декоративне оформлення пластикової ємності з зовнішньої сторони дозволяє зберегти привабливий зовнішній вигляд будівлі.
- Цистерна, яка заглиблена в грунт.
Накопичувальна ємність, яка повністю закрита в грунт, має одну суттєву перевагу - це економія місця.
У тому випадку, якщо вода надходить до раковин для миття посуду або умовно, потрібен фільтр тонкого очищення з сіткою не більше 5 мкм і вугільні багатоступінчасті установки.
Організація водостічної системи
Наприклад, ваш будинок оснащений повноцінною зливової каналізацією, що включає комплект лотків і жолобів, водостічні труби, каналізаційний вихід до невеликого септика і пескоулавлевателі. Можливо, чи виконати установку конструкції для дощової води в будинку без істотних змін? Звичайно! Але доведеться доповнити схему спеціальної накопичувальної ємністю і іншим супутнім обладнанням.
Перш за все, вам доведеться проаналізувати стан акумулюючої площині, а саме кришки. Варто перевірити її чистоту, цілісність, і при необхідності поміняти покрівлю на більш безпечну.
Якщо лівневка з лотків і труб в порядку, прямо до неї можна приєднати поліетиленовий бак заводського виробництва. Для аварійного зливу встановити в нижній частині бака спеціальний штуцер.
Увага! Щоб не порушити конструкцію зливової каналізації, простіше встановити об'ємну пластикову бочку, але вона підійде тільки для поливу, а не для обслуговування будинку.
Якщо є необхідність в монтажі великою підземною ємності, то доведеться внести зміни в стару конструкцію - змінити розташування каналізаційних труб. Виривши котлован і встановивши спеціальне насосне обладнання, доведеться прокласти комунікації для стоків заново.
Пропонуємо вам два варіанти облаштування систем використання дощової води - з підземним та наземним резервуаром.
Облаштування простої системи з бочкою
Для збірки легкої системи буде потрібно комплект для установки водостоків, кріпильна арматура, готовий бак для води, фільтр і короткою шланг.
Результатом праць стане проста система збору води з похилого даху з об'ємним пластиковим резервуаром, яка у ролі накопичувальної ємності.
Пластикові жолоби, труби і лотки необхідного розміру ви можете купити в будь-якому спеціалізованому магазині. Якщо вас не влаштовує пластик, то можете використовувати деталі з оцинкованої сталі, заводського виготовлення або саморобні.
Як зібрати водостічну систему?
- За допомогою спеціальних гаків або скоб закріпіть даху жолоби по краю.
- На розі, у зручному місці для монтажу резервуара, підвісьте водостічну трубу;
- З'єднайте головні елементи приймальні лійкою.
- Герметизуємо стики і шви.
При установці водостоків стежимо, щоб був незначний нахил в сторону труби (2-3 см на 1 метр). Розмір жолобів і труб залежать від площі даху. Наприклад, діаметра 80 мм цілком достатньо, щоб обладнати скат 25-30 кв. метрів.
Далі нам потрібно вийняти невеликий фрагмент з труби, а на його місце встановити компактний колектор, який буде перенаправляти воду в резервуар.
Нанести розмітку маркером, визначаючи висоту монтажу водопроводу на рівні верхньої частини ємності.
Візьміть пластику або ножівку по металу (в залежності від того з якого матеріалу ваша труба) і виріжте ділянку, що відповідає за розмірами вставною деталі.
Виймаємо опалювальний ділянку і вставляємо на його місце колектор.
Збірний колектор складається з двох частин: верхній елемент потрібно нанизати на кромку труби, яка знаходиться зверху, нижній, відповідно, на відрізок знизу.
Тепер герметично закрутіть водоприймач, після чого приєднайте до нього шланг. Це зробити буде нескладно, якщо ви заздалегідь встановіть штуцер. Виріжте отвір відповідного діаметру під дахом, і вставте в нього другий кінець шланга.
Якщо замість сталевого або пластикового з'єднувального елемента ви прикріпіть еластичний гнучкий шланг, ємність можна буде нахиляти або рухати.
Важливий момент! Якісно підготовлену основу дозволить зайвій воді йти в каналізаційний колодязь або грунт, а не затоплювати фундамент або розливатися уздовж будинку.
Ділянка для монтажу резервуара потрібно засипати гравієм, зверху роблять підставку з цегли або керамічний блоків.
Ще одна інструкція по установці водозбірника Auacan:
- Перевірка комплексу.
Під час покупки в магазині або при доставці додому потрібно перевірити комплектацію набору: шланг, ємність, арматуру.
- Монтаж крана і клапана для шланга.
- Виконати вхідний отвір в водозбірнику.
- Отвір у водостічній трубі.
- Монтаж з'єднувального рукава.
- Тестування роботи крана.
- Декорування водозбірника квітами.
- Усунення всіх недоліків монтажу.
Збірка фабричних виробів хороша тим, що всі необхідні складові і навіть частина інструментів поставляються в комплексі з ємністю.
Технологія пристрою системи з підземним резервуаром
Об'ємна ємність, встановлена біля будинку, дозволяє задовольнити потребу в воді на 50 відсотків. Завдяки спеціальній розводці дощова вода буде надходити до точка водорозбору, які не вимагають високої якості рідини: до кухонним, туалетним бачків і поливальним кранів. Але і в такому випадку монтуються фільтри.
При цьому резервуар можна встановити безпосередньо системою на поверхні, в підвальному приміщенні або котловані, який був виритий поруч з будинком. Ми зупинилися на монтажі водостічної системи на поверхні, в котловані або в підвалі, виритому навколо будинку. Ми віддамо перевагу третьому варіанту, при якому ємність повністю занурюється в грунт, отже, вона не займе вільну ділянку біля будівлі і не зіпсує своїм технологічним видом пейзаж.
Важливо! Ще одна перевага заглибленого в грунт резервуара: охолоджена вода не підходить для розвитку бактерій, відповідно, вона не «зацвіте».
Вибираємо ємність об'ємом 2,5 - 3,5 л, і відштовхуючись від її розмірів, підшукуємо місце для монтажу. Крім розмірів при ритті котловану потрібно враховувати рівень промерзання і горизонти грунтових вод.
Глибина ями повинна бути приблизно на 70см більше від висоти ємності, оскільки гравійно-піщана подушка - 20 см, шар землі над резервуаром - 50 см (промерзає в північних регіонах і середній смузі взимку).
Далі діємо за наступною схемою:
- дістаємо грунт, відвозимо зайвий в сторону;
- робимо гравійно-піщану утрамбовану подушку;
- встановлюємо резервуар в центрі котловану;
- засипаємо його з усіх боків сумішшю піску і грунту;
- встановлюємо насос і труби (провідні в будинок і водостічні).
Ще до підключення електроустаткування потрібно подбати про систему подачі води з даху і виконати внутрішню розводку. Монтаж водостоків здійснюється традиційним способом, труба через люк подає в ємність воду.
Трубопровід з резервуара веде до обраних заздалегідь точкам. Всередині будинку, в підвалі або підсобці, облаштовано місце для установки фільтрів, насоса і контролюючого обладнання.
Схема використання збору дощової води: 1 - датчик рівня води; 2 - спеціальне поплавковое пристрій; 3 - фільтр; 4 - насос; 5 - резервуар з рідиною; 6 - сифон; 7 фільтр.
Після монтажу та підключення потрібно виконати контрольний пуск. Для цього залийте воду в ємність і включіть насос. Якщо все добре, рідина буде надходити до точок водорозбору.
Важливо, щоб ємність не пустувала, оскільки подвижники грунту викличуть деформацію корпусу. Якщо вода в період посухи закінчується, потрібно наповнити її з головного джерела. Щоб не вимірювати рівень води підручними засобами, можна намалювати на внутрішній стінці своєрідну шкалу з поділками в літрах або частках.
Дощова вода в опалювальній системі
Таку воду в деяких випадках застосовують замість антифризу або дистильованої рідини в системах обігріву приватних будинків.
Природні характеристики - м'якість, чистота і відсутність сторонніх включень - роблять її підходящим варіантом для заливки в опалювальну мережу. Щоб виключити можливі забруднення, «спіймані» в атмосфері, її спочатку проганяють через фільтр.
Увага! Варіант монтажу накопичувальної ємності всередині будинку (в підвалі, бойлерної або підсобному приміщенні): поруч знаходиться насос, манометр, фільтри і розводка трубопроводу.
Крім очисних процедур допомагає збагачення рідини спеціальними ПАРами і інгрібіторамі, що зменшують схильність води до формування нальоту і корозії. Хімічні сполуки можуть розчиняти вапняні і інші відкладення.
висновки
Природна м'якість дощової води дозволяє застосовувати її для домашніх господарських потреб, поливу, а в деяких випадках навіть для заповнення опалювальної системи. Великий накопичувальний бак і насос, дозволить вам використовувати резервне джерело води, який буде актуальним під час спустошення колодязя.
Якщо у вас є, які цінні рекомендації, цікаві відомості, зібраний досвід в пристрої подібної системи, не забувайте залишати коментарі.