Смородина - всім відомий багаторічний чагарник, що відноситься до сімейства крижовнікових. Розміри кущів варіюються в межах 1-2 м і залежать від сорту культури. При правильному догляді ця рослина здатна приносити плоди протягом 20 років. По досягненню двох-трьох річного віку можна збирати урожай. Серед найбільш поширених видів смородини, що зустрічаються в наших садах, можна виділити червону і чорну. Якість врожаю прямим чином залежить від догляду за кущем.
Мета обрізки
Щоб визначити стан рослини необхідно звернути увагу на щорічний приріст. Так називаються пагони заміщення, які з'являються біля основи чагарнику. Їх найбільш інтенсивне зростання простежується протягом першого року. За даний період гілки досягають 1 м в довжину. Ростуть вони в вертикальному напрямку, а на наступний рік після появи починають галузиться. Зона росту цих пагонів, які також називають нульовими, знаходиться в їх нижній частині. З розташованих в даній області нирок з'являються найсильніші прирости. Середня частина гілки є місцем розміщення ростових нирок, а верхня - квіткових.
Перш ніж розібратися в тому, як правильно обрізати смородину навесні, слід ознайомитися з метою цієї проведення процедури. Вона є одним з основних етапів догляду за смородиною. Необхідність її проведення обумовлена декількома причинами:
- В першу чергу так можна забезпечити необхідні умови для отримання врожаю.
- Обрізка сприяє постійному оновленню чагарнику. Плоди з'являються тільки на пагонах певного віку, потім цей процес сповільнюється.
- Обрізка пагонів, які вже не дають плодів, дає можливість створити умови для утворення нових гілок.
- Також обрізка виконується в санітарних цілях. Пагони чагарнику, який не пройшов цю процедуру, будуть ослабленими. Така рослина є сприятливим середовищем для появи шкідників, що в подальшому призведе до загибелі культури. Якщо упустити цей етап, то до середини літа чагарник стане дуже густим. Промені сонця не зможуть проникати до його основи, а недолік світла негативно відіб'ється на врожайності.
- Також до цілей обрізки відноситься формування куща і профілактика надмірної його густоти.
Основні правила
- Обрізають кущі при посадці, а потім два рази протягом року - у весняний і осінній період.
- Пагони посадженого куща потрібно вкоротити на 20 см. Над рівнем грунту залишають 3-4 бруньки. Чим слабкіше гілки, тим більше їх вкорочують.
- На наступний рік торішні прирости дадуть урожай і на них з'являться нові пагони. Обрізка смородини навесні повинна бути виконана до розпускання бруньок і початку руху соку. А ці процеси відбуваються вже при температурі + 5 ° С, тому до роботи потрібно приступати як тільки зійде сніговий покрив.
- Важливо правильно визначити розміщення зрізу. Від нирки його має відокремлювати відстань в 5 мм. Кут також має значення. Він повинен дорівнювати 45 °. Не слід ігнорувати ці правила, оскільки в результаті їх недотримання нирки засохнуть. До негативних наслідків може призвести як занадто близьке, так і надто високе розташування зрізу. В останньому випадку він стане причиною висихання частини втечі, яка знаходиться над ниркою.
- Слід враховувати і напрям зростання гілці. Щоб кущ отримував достатню кількість світла і добре провітрювався, його пагони повинні рости в зовнішню сторону.
Навесні видаляються молоді та нульові гілки. На чагарнику залишають 4-5 найбільш міцних пагонів. Також обрізають і верхівки молодих приростів, залишаючи 2-3 бруньки. В результаті цих дій на старих пагонах будуть з'являтися нові гілочки. Якщо чагарник дуже густий, щоб привести його в норму буде потрібно кілька років. При первинній обрізку видаляють шестирічні пагони. У наступному році зберігають по кілька приростів різного віку (по 2-3 гілки буде достатньо), а інші видаляють. При проріджуванні куща пагони обрізаються під основу, тобто нижче рівня грунту.
За допомогою обрізання можна розширити ділянку виростання смородини. Для цього в процесі виконання цієї процедури залишають додатково 2-3 однорічних втечі. Гілки пригинають до землі і в такому положенні закріплюють. Місця зіткнення приростів з землею потрібно присипати грунтом і надалі періодично поливати. По закінченню одного року утворюються повноцінні саджанці.
Як обрізати смородину навесні: запущений кущ
- Спочатку виконується проріджування. Необхідно видалити слабкі, поламані, маловрожайні і зростаючі у внутрішню сторону пагони.
- У тому числі обрізку підлягають і однорічні гілки, якщо вони не дають плодів. Досить залишити 3 сильних втечі.
- Якщо утворення нових приростів відбувається повільно, то в різних місцях чагарника потрібно додатково видалити 2 або 3 старі сильні гілки.
- На що залишилися пагонах біля основи необхідно повністю обрізати або вкоротити прирости.
- Якщо верхівки старих гілок починають всихати, то пошкоджену частину видаляють.
Особливості обрізки в залежності від виду культури
Дана процедура має свої нюанси, які визначаються різновидом смородини. Обрізка чорної смородини навесні передбачає видалення гілок п'ятирічного віку. Урожай у цієї культури формується на одно-дворічних пагонах. Більш старі прирости не приносять великої кількості плодів, а також перешкоджають розвитку молодих гілок. Тому від них позбавляються. Відрізнити старі пагони можна за зовнішнім виглядом. Вони мають велику товщину порівняно з молодими пагонами, а також темний колір кори.
Якщо має бути обрізати недоглянутий кущ, тоді процедуру виконують протягом 2-3 років:
- У перший рік потрібно позбутися від хворих засохлих гілок, а також половини старих приростів.
- В результаті з'являться нові пагони з яких при наступній обрізку вибирають 5-6 найбільш життєздатних, а зайві видаляють.
- На третій рік залишають 7-8 молодих гілок, решта обрізають. Також надходять і зі старими приростами.
Верхню частину нових пагонів, на якій розташовується 5-6 нирок, видаляють. Після цього почнуть утворюватися бічні прирости. Це допоможе забезпечити гарне розгалуження і підвищення врожайності. При подальшому догляді щорічно слід залишати 3-4 найбільш життєздатних втечі з нових приростів. У них також обрізають верхню частину.
Пагони червоної смородини здатні давати врожай протягом 7-8 років. Нирки з'являються на невеликих плодових гілочках, довжина яких становить 2-3 см. Плоди розташовуються на пагонах у вигляді ярусів. З цієї причини обрізка червоної смородини навесні не передбачає видалення верхівки, оскільки в результаті цього буде видалений майбутній урожай. Щороку необхідно залишати 3 або 4 нових втечі. Усуненню підлягають старі гілки, вік яких перевищує 8-10 років і слабкі прирости. Якщо кущ занадто загущен, необхідно видалити і кілька здорових молодих пагонів.
Як шляхом обрізки омолодити кущ?
Чагарники, вік яких досяг 15 років, потребують омолодження. Для цього необхідно виконати наступні роботи:
- З настанням весни третю частину куща такої смородини вирізують дощенту.
- Коли виростуть нові гілки з них потрібно вибрати найсильніші, а інші видалити.
- Через рік вирізають третину найбільш старих пагонів, залишаючи 3 молоді гілки.
- При третьої обрізку видаляють залишилися старі прирости.
- Слід враховувати що кущі, які досягли двадцятирічного віку, вже не підлягають омолодженню. Їх потрібно повністю видалити.
Спосіб обробки зрізу
Область зрізу обробляють садовим варом. Його можна придбати в спеціалізованих точках продажу або приготувати самостійно. Зробити це можна за допомогою декількох рецептів. Для приготування складу першим способом вам буде потрібно:
- топлений несолоний свинячий жир - 200 г;
- скипидар - 400 г;
- аналогічну кількість воску каніфолі.
Робота починається з розплавлення воску, який потрібно помістити на слабкий вогонь. Потім додаються інші компоненти. У процесі варіння суміш слід помішувати, щоб уникнути пригорання. Через деякий час маса стане однорідною, після чого її потрібно вилити в бляшану ємність. Якщо до того часу, коли виникне необхідність скористатися варом, він застигне, то склад слід трохи розігріти і додати незначну кількість жиру.
Для другого рецепта вам знадобляться:
- каніфоль - 400 г;
- спирт - 50 мл;
- лляне масло - 1 ст. л.
Процес приготування вару виглядає таким чином:
- На маленький вогонь ставлять каніфоль і безперервно помішують її до стану повного розплавлення.
- Далі масу знімають і дають трохи охолонути.
- Потім додають спирт і масло, продовжуючи помішувати.
- Приготовану суміш виливають в банку і щільно закривають кришкою так, щоб всередину не проникав повітря.
- Відкривати ємність слід тільки при застосуванні вару. На область зрізу склад наноситься за допомогою пензлика. При контакті з повітрям ця суміш швидко твердне і добре закриває пошкоджену ділянку.
Для приготування вару відповідно до третього рецептом потрібно підготувати по 400 г топленого жиру, рослинного масла і каніфолі. Всі компоненти укладаються в ємність, яка поміщається на слабкий вогонь. Коли склад придбає однорідну структуру його потрібно остудити, перелити в тару і щільно закрити.
Крім обрізки для отримання якісного врожаю слід виконувати і інші вимоги щодо догляду за смородиною. До них відносяться: розпушування грунту, видалення бур'янів біля куща, внесення добрив і полив. Запобігти появі шкідників на культурі можна, висадивши навколо неї кріп і часник. Щоб втечі не пошкодилися під вагою ягід, слід забезпечити для них опори. Для цієї мети підійдуть кілочки, які потрібно вбити в грунт. Між ними встановлюються рейки.
Висновок
Обрізка смородини допомагає регулярно оновлювати чагарник, проріджувати його, а також перешкоджає появі шкідників. Поряд з іншими заходами по догляду за рослиною дана процедура дає можливість підвищити якість врожаю і збільшити його кількість.
Як обрізати смородину навесні. Відео: