» » » Спаржа, посадка і догляд у відкритому грунті

Спаржа, посадка і догляд у відкритому грунті

Спаржа, посадка і догляд у відкритому грунті

Спаржу вирощують далеко не всі городники, вважаючи, що рослина має тільки декоративне значення. Разом з тим, спаржа має збалансований склад корисних елементів для організму і має оригінальний смак. Так само спаржу активно використовують в лікувальних цілях. Щоб зібрати на ділянці великий урожай спаржі, необхідно знати правила не тільки висадки культури і її вирощування, а й особливості догляду.

Спаржа в відкритому грунті - опис культури і фото

  • Спаржа має іншу назву, яке знайоме досвідченим городникам - Аспарагус. Відноситься до багаторічних овочевим культурам. Володіє потужним і добре розвиненим кореневищем, стебла мають розгалуження.
  • Кожне відгалуження всипане пучками тонких гілочок ігловідние форми, які ростуть з пазух листя з лусочками і недорозвиненими шипами. В основі листя формуються щільні шпорци. Виростає спаржа до 2 метрів, при цьому кущ рослини можна формувати.
  • Цвіте спаржа квітками невеликого розміру. Залежно від різновиду рослини вони розташовані в пазухах листків поодиноко або виростають у вигляді суцвіть, схожих на кисті або щитки. Плоди у овоча за зовнішнім виглядом нагадують круглі ягоди яскраво-оранжевого кольору з щільною оболонкою. Усередині ягоди може перебувати від одного до декількох насіння.
  • В їжу використовують тільки молоді паростки, які виростають кожен новий сезон. Коли на новому рослині вже розпускаються бруньки, такі паростки не вживаються в їжу, так як стають жорсткими.
  • Плодоношення спаржі за сезон невелика, від 9 до 12 пагонів. Цього ледве вистачить на 2 порції для гарніру. Такий низький урожай виправдовує високу вартість овоча. Спаржа зустрічається не тільки як культурна рослина, але і досить часто виростає в дикій природі. Але для вирощування лікарських сортів спаржі необхідні особливі вміння.
  • Для вирощування в городі будь-якого сорту спаржі не буде потрібно сильних зусиль, так як рослина зовсім невибаглива в догляді. Може виростати на одному і тому ж місці без пересадки тривалий час. Вирощувати спаржу можливо з насіння, розсади або саджанців. Добре приживається до нового місця. Морозостійка рослина, яка швидко розростається в відкритому грунті.
  • Крім відмінних смакових якостей, спаржа володіє декоративними властивостями і придатна для вирощування в саду або квітнику. Різноманітність видів спаржі і її красу ви зможете оцінити, подивившись фото нижче.

Спаржа, посадка і догляд у відкритому грунті Спаржа, посадка і догляд у відкритому грунті Спаржа, посадка і догляд у відкритому грунті Спаржа, посадка і догляд у відкритому грунті Спаржа, посадка і догляд у відкритому грунті Спаржа, посадка і догляд у відкритому грунтіСпаржа, посадка і догляд у відкритому грунті Спаржа, посадка і догляд у відкритому грунті Спаржа, посадка і догляд у відкритому грунті Спаржа, посадка і догляд у відкритому грунті Спаржа, посадка і догляд у відкритому грунті Спаржа, посадка і догляд у відкритому грунті Спаржа, посадка і догляд у відкритому грунті Спаржа, посадка і догляд у відкритому грунті

Види і сорти спаржі

Спаржа як овочева культура не дуже поширена серед російських городників. Але, незважаючи на це, сортів спаржі для вирощування в місцевих умовах виведено достатню кількість. По різновидах спаржу можна розділити на наступні види.

  • Однією з найпоширеніших видів спаржі вважається зелена. Її вирощували в лікувальних цілях в Стародавньому Римі. Часто саме цей вид спаржі використовують для вживання в їжу і консервування.
  • Не дуже популярний різновид спаржі, але досить поживна - біла. Має кілька назв: білена, етіолірованние або городники її ще називають бесхлорофилльной за відсутність зеленого відтінку. Культивували її вперше в 19 столітті, центром вигонки вважається Москва.
  • Самим рідкісним і дорогим видом спаржі вважається фіолетова. Її ще часто називають червоною. Вона має злегка гірким смаком і змінює свій колір на зелений при термічній обробці.

Спаржа, посадка і догляд у відкритому грунті

На сьогодні налічується коло 300 видів спаржі, серед них можна виділити основні типи рослини: овочеві для вживання в їжу, декоративні для вирощування в квітниках і лікарські, які використовуються в народній медицині. Крім цього, всі сорти спаржі поділяються за часом дозрівання нових пагонів. Ось кілька сортів культури, які адаптовані для посадки для місцевих умов у відкритому грунті.

  • рання жовта. Вважається одним з найбільш врожайних сортів спаржі, пагони якої дозрівають рано. Рослина досить стійко до хвороб і менш піддається впливу шкідників. Сорт відноситься до вітчизняної селекції, має пагони з ніжною м'якоттю з щільною головкою і жовтим відтінком.
  • Гайнлім. Цей різновид спаржі відноситься до зарубіжної селекції з високою врожайністю нових живців за один сезон. Паростки відрізняються високою якістю і ранимий дозріванням. З одного метра квадратного за сезон можна зібрати до 3,5 кг. пагонів. Паростки мають зеленим відтінком зовні, всередині мають біло-жовте м'якоть. Вага одного живця досягає 120 м, розміром до 25 см. І товщиною від 1 до 2,5 см.
  • Мери Уошингтон. Сорт середньостиглий, був виведений американськими селекціонерами. Сорт добре пристосований до зростанню в нашій місцевості. Пагони мають щільне підставу з товстим стеблом і великою верхівкою. Відтінок може бути від червоного до насиченого фіолетового. При впливі світла головка набуває зелений колір.
  • Аржентельская. Сорт відноситься до середньоранніх овочів, вперше був виведений за кордоном, але згодом доповнений російськими селекціонерами. Пагони мають ніжну м'якоть білого кольору з нотками жовтого. Самі живці світло-рожевого кольору, які при світлі стають зеленими з фіолетовим відтінком. Вага кожного втечі може досягати 50 м і висоти від 12 до 20 см.
  • царська. Середньостиглий сорт, який найбільш часто використовується городниками, оскільки володіє морозостійкими якостями, добре переносить посуху і практично не уражається шкідниками і хворобами. Пагони ніжно-зеленого кольору, всередині м'якоть біла, по формі живці схожі на голку. За сезон можна зібрати від 2 до 5 кг. спаржі з одного куща.
  • слава Брауншвейга. Один з пізніх сортів спаржі, який відрізняється високою врожайністю за один сезон. Пагони мають соковиту м'якоть білого кольору, підходить тільки для консервування.

Спаржа, посадка і догляд у відкритому грунті

Способи вирощування насіння спаржі

Так як коренева система у спаржі розвинена і об'ємна, то вирощувати культуру слід тільки у відкритому грунті. При посадці рослини насінням розсада довго формується, тому сіяти спаржу необхідно заздалегідь. Після зміцнення паростків їх пересаджують в горщики, потім загартовують розсаду в парниках і тільки потім проходить висадка рослин на постійне місце.

Посів спаржі насінням в ящики

  • Досвідчені городники починають підготовку насіння спаржі в середині березня, щоб встигнути висадити розсаду в сезон. Купувати насіння слід тільки у перевірених продавців, щоб виключити псування матеріалу.
  • Спочатку переберіть насіння, замочіть їх у розчині марганцівки на 2 години, потім залийте теплою водою. Обробка насіння перманганатом калію дозволить знезаразити матеріал від спор грибка та інших бактерій. Ця дія посилить посівні якості насіння. Залиште посадковий матеріал в воді на 3 доби, при цьому міняйте рідину пару раз в день. Так само деякі городники використовують підсилювачі зростання, які додаються в воду для замочування насіння.
  • Через 2 дні, акуратно викладіть набряклі насіння на вологу тирсу для проростання. Замість них ви можете використовувати папір або матеріал, які так само необхідно попередньо зволожити. Категорично не рекомендується використовувати для пророщування насіння марлю. Молоді паростки заплутаються серед ниток, і вам буде незручно їх діставати для посадки в ящик.

Спаржа, посадка і догляд у відкритому грунті

  • Поки насіння наклюнутся, підготуйте ємність для посадки матеріалу. Найчастіше використовуються ящики з неглибоким дном. Для пророщування необхідно підготувати грунтову суміш, що складається з однієї частини грунту з городу, перегною і торфу. Додайте до суміші 2 частини річкового піску і добре перемішайте.
  • Грунт викладіть в ящик так, щоб зверху залишалося пару сантиметрів вільного місця для появи паростків. Грунт сильно не трамбують, дозвольте повітрю вільно циркулювати в ній. Коли паростки досягнуть 3 мм, переходите до висадки. Вона повинна проходити з таким розрахунком, щоб розсада почала зміцнюватися вже в середині квітня.
  • Виберіть найбільш міцні пагони, акуратно перекладіть їх в ящик. Розташовуйте паростки на відстані 6-7 см. Один від одного, і глибиною до 2 мм. Зверху зліг присипте грунтом і виставите ящик на добре освітлюється місце.
  • Для отримання хорошої розсади температуру в приміщенні, де знаходиться ящик з паростками, слід підтримувати близько 25 градусів тепла. Грунт необхідно помірно зволожувати щодня.
  • Якщо ви будете дотримуватися зазначені умови, то вже через 10-14 днів ви побачите перші зміцнілі паростки. На даному етапі пагони присипаються тонким шаром торфу і вносяться мінеральні добрива, але з найнижчою концентрацією.

Спаржа, посадка і догляд у відкритому грунті

Пікірування і вирощування спаржі в горщиках

  • Після того, як розсада досягла 15 см. (Зазвичай це 1-1,5 місяці) переходите до пікірування із загального ящика в горщики. Посадкова суміш для горщиків така ж, яку ви використовували в ящику. Підготуйте грунт для спаржі, лопаткою подденьте втечу, зробіть поглиблення в грунті в горщику. Кінці корінців кожного паростка слід злегка обрізати, потім пересадити в горщик і присипати землею.
  • Полив проводите щодня, але при цьому уникайте замокання грунту. Якщо потрібно, то проводите прополку від бур'янів. Через пару годин після поливу акуратно розпушіть грунт навколо втечі для надходження повітря кореневій системі.
  • Перша підгодівля після пікірування спаржі проходить тільки через кілька днів. Після внесення добрив залиште розсаду в теплому і світлому приміщенні або парнику на тиждень. Через цей час починайте гартують процедури.
  • Для цього виносьте розсаду або відкривайте парник спочатку на 1 годину в день, потім поступово збільшуйте проміжок знаходження розсади на відкритому повітрі до 24 годин. Коли паростки повністю зміцніють і зможуть перебувати на повітрі добу, їх можна висаджувати у відкритий грунт.

Спаржа, посадка і догляд у відкритому грунті

Як виростити спаржу в розсадниках

  • Деякі городники воліють вирощувати розсаду спаржі відразу в розсадниках, уникаючи посадки в ящики і подальшого пікірування. В такому випадку терміни висівання рослини зсуваються до травня місяця, так як земля повинна бути добре прогріта.
  • Грунт у розсаднику повинен бути родючим і пухким. Землю перед посадкою слід перекопати і внести на кожен квадратний метр до 6 кг перегною або компосту. До органіці додають азотні добрива, суперфосфат і сульфат калію в дозуванні 1 ч. Л. або відповідно до інструкції для препарату з розрахунку на 1 кв. м. ґрунту.
  • Для забезпечення кращого зростання насіння необхідно провести їх попередню підготовку. Для цього розведіть 1 ст. л. препарату «Агрікола Вета» в 500 мл. води, намочіть тканинної мішечок і перекладіть в нього насіння. Залиште посадковий матеріал набухати 3 дні при цьому мішечок повинен бути весь час вологим.
  • Потім набряклі насіння розкладіть на смужки вологої тканини, акуратно згорніть її в рулон і покладіть в тепле місце на пару тижнів для проростання насіння. Кожен день зволожуйте тканину, щоб уникнути висихання посадкового матеріалу. Ідеальна температура для проростання 25 градусів тепла.
  • Коли паростки досягнуть 3-4 мм. переходите до висадки в розсадник. У підготовленому грунті зробіть неглибокі борозенки на відстані 30-50 см. Один від одного і полийте приготованим розчином стимулятора росту, наприклад «Енергія». Одну ампулу засоби слід розводити в 5 л. теплої води. Акуратно посадите пророслі насіння на глибину 3 см., Присипавши зверху невеликою кількістю грунту. Відстань між кожним паростком не повинно перевищувати 10 см.
  • Після висадки проведіть мульчування грунту. Для цього використовуйте перепрілий гній, який необхідно викласти зверху грунту шаром 1 см. Щоб молоді паростки не замерзли, а та ж для прогріву грунту використовуйте агроволокно. Його натягують на дуги, які встановлюються над розсадником.
  • Коли висота розсади досягне 20 см. Необхідно проводити її загартовування. Спочатку відкривайте розсадник на кілька хвилин в день, потім поступово збільшуйте час до декількох годин. У теплі ночі рекомендується залишати розсадник відкритим.
  • Догляд за спаржевої паростками зовсім нескладний. Це проведення частого розпушування грунту і помірний полив, а так само регулярна прополка від бур'янів. Перша підгодівля проводиться через 2 тижні після появи перших сходів спаржі. На даному етапі вноситься розчин гумату калію з розрахунку на кожні 10 л. води слід розводити 2 ст. л. препарату. Друга підгодівля проводиться ще через 14 днів, але на цей раз використовуються комплексні добрива.
  • В осінній період паростки спаржі обрізаються під корінь, зверху укладається товстий шар торфу і спаржа залишається в розсаднику на зимівлю. Потім пізньою весною проводиться висадка рослин у відкритий грунт. Замість торфу ви можете використовувати листя або перепрілий гній.

Спаржа, посадка і догляд у відкритому грунті

Посадка розсади спаржі у відкритий грунт

У більшості випадків городники вважають за краще висаджувати на постійне місце росту розсаду спаржі з горщиків або з розсадника. Але так само існує метод висадки насіння прямо на розсадні гряди. В такому випадку рослина довго росте і до вкорінення і зміцнення паростків проходить один або два сезони. Для поліпшення росту і подальшого збору спаржі важливо дотримуватися певних правил і черговості посадки культури у відкритий грунт.

Вибір місця для висадки спаржі у відкритий грунт

  • Посада спаржі насінням проходить в кінці весни або першій половині червня в залежності від погодних умов. Через таку особливість висадки паростки тільки зміцнюються до зими, а їх повноцінне зростання починається на наступний сезон.
  • Ідеальне місце для зростання спаржі вважається сонячний ділянку безвітряний. Добре підійде місце біля паркану або стіни. Рослина не любить надмірного зволоження грунту, тому місце для висадки спаржі вибирайте далеко від залягання грунтових вод.
  • До вибору місця для зростання спаржі слід поставитися дуже уважно, так як рослина може перебувати на одному місці без пересадки до 25 років.

Спаржа, посадка і догляд у відкритому грунті

Підготовка ґрунту для висадки спаржі

  • Грунт для посадки спаржі повинна бути поживною і обов'язково пухкої. Підійде супіщаний грунт. Якщо у вас на ділянці присутня суглинок, тоді для вирощування спаржі необхідно внести достатню кількість річкового піску. Це необхідно для забезпечення нормальної циркуляції повітря для кореневої системи рослини.
  • Грунт слід готувати заздалегідь. Для цього восени очистіть грунт від бур'янів, перекопайте її на глибину 40-50 см. І внесіть добрива. Для осінньої підгодівлі використовуйте на кожен квадратний метр по 17 кг. компосту, сульфату калію в кількості 40 м і суперфосфату. Останнє засіб використовуйте відповідно до інструкції на упаковці. Якщо грунт надмірно кислий, тоді слід внести вапно або крейда. На кожен квадратний метр підмішувати засіб в кількості 200 г.
  • Грунт залишається в спокої на зимівлю. Подальша обробка грунту проводиться після сходу снігу. Ділянка для рослини борони і вноситься чергова партія добрив. Так вам на кожен квадратний метр необхідно використовувати деревну золу (близько 60 м) і аміачну селітру в кількості 20 м Потім ґрунт добре розпушують і переходять до посадки пророслого насіннєвого матеріалу.

Спаржа, посадка і догляд у відкритому грунті

Як правильно висаджувати спаржу у відкритий грунт

Існує два варіанти посадки овоча на постійне місце зростання - це весняна і осіння висадка. Кожен городник вибирає для себе найбільш підходящий спосіб, який визначає терміни дозрівання овоча.

Весняна посадка спаржі

  • Висадка овоча на відкриту ділянку навесні проходить на другий рік після посадки насіння. Використовується розсада з горщиків або після зими в розсаднику. Для посадки спаржі використовуються гряди шириною 100 см. При однорядною висадці і 170 см. При дворядною. Довжина місця для посадки може бути будь-хто і залежить від наявності розсади.
  • Грунт готується заздалегідь в осінній період. Після весняного підживлення грунт знову перекопується. Пересаджувати розсаду овоча необхідно до моменту розпускання перших нирок. Цей період припадає на ранню весну. У центрі гряди викопується 1 або 2 борозни. Вони повинні бути досить глибокими (в ширину 30 см. І глибину 40 см.).
  • На дно кожної борозни насипається компост, який повинен мати шар не менше 25 см. Зверху насипається гірка грунту. Розсаду акуратно піддягають виделкою або спеціальною лопаткою. Кожен паросток необхідно оглянути. Розсада з волокнистими кореневищами не придатна для вирощування.
  • У решти примірників розправте кореневища, акуратно зріжте кінчики і занурте в грунт. Чіткого розміру глибини посадки немає. Вона залежить від розташування нирок на розсаді. Так вони повинні бути занурені в грунт на глибину 20 см. Відстань між рослинами повинна становити 40 см.
  • Коли все паростки висаджені грунт, необхідно полити їх теплою водою. Перше зрошення здійснюйте за допомогою лійки з дрібним ситом, щоб не вимити розсаду. Для подальшого поливу можна використовувати шлангу. Після кожного зрошення через пару годин проводите розпушування грунту.
  • Висадка спаржі насінням проводиться у весняний період, щоб розсада могла зміцніти до настання холодів. На зиму нові паростки обов'язково утеплюються. Підготовка ґрунту і схема посадки насіння однакова з посадкою пророслого насіння в розсадники.

Спаржа, посадка і догляд у відкритому грунті

Осіння посадка спаржі на відкриті місце

  • Даний овоч так само можна висаджувати в осінній період. Технологія висадки збігається з весняним способом. Відмінність полягає в наступному: розсаду чи не занурююється на певну глибину, а прикопують грунтом. Таким чином, паростки повинні знаходиться всередині пагорба. Додатково борозенки мульчують торфом або перегноєм. Схема висадки розсади однакова.
  • Якщо очікуються сильні морози, то зверху мульчі слід укласти будь-який утеплювач. Навесні після прогрівання грунту, він знімається, грунт акуратно рихлити і поливається водою в теплому стані.

Спаржа, посадка і догляд у відкритому грунті

Розмноження спаржі на садовій ділянці

Якщо для вас висадка розсади з насіння досить обтяжлива заняття, тоді скористайтеся кущових або кореневим методом посадки спаржі у відкритий грунт. При таких способах укорінення рослини відбувається швидше, в результаті чого ви зможете раніше зібрати урожай.

Кореневої метод посадки спаржі у відкритий грунт

  • Один з найпростіших способів посадки овоча у відкритий грунт - це розмноження за допомогою коренів. Такий вид передбачає осінню посадку для зимівлі. Ділянка для пересадки спаржі необхідно підготувати навесні. Спочатку вибери всі бур'яни, перекопайте грунт з одночасним видаленням коренів від минулих рослин.
  • У грунт внесіть компост. На кожен квадратний метр використовуйте по 10 кг. кошти. Цією підгодівлі поки буде достатньо. Восени слід додатково внести наступні добрива відповідно до інструкції на упаковці: магнесульфат і фосфат калію. Самостійні дозування, як і вибір добрив, приведуть до того, що коріння рослини можуть обпектися і відмерти.
  • Грунт знову перекопується, робиться невелика лунка, на дно викладаються підготовлені коріння спаржі. Акуратно розправте їх по поверхні і присипте грунтом. Обов'язково полийте. Для осінньої висадки зверху зробіть горбок з грунту, потім укрийте. Такий спосіб вбереже коріння від можливих заморозків.

Спаржа, посадка і догляд у відкритому грунті

Кустарний метод посадки спаржі у відкритий грунт

  • Вирощувати у відкритому грунті спаржу можна за допомогою кустарного способу. Для даного виду розмноження спаржі необхідно посадковий матеріал підібрати заздалегідь. Підійдуть добре зміцнілі гілки з сильною кореневою системою. Кореневища слід розділити, але таким способом, щоб на кожній частині залишилося по побіжу.
  • Грунт для пересадки готується так само, як і при посадці розсади. Через кожні 50 см. Зробіть лунки глибиною 15 см., На дні розправте коріння спаржі, вирівняйте стовбур рослини і присипте грунтом. При цьому сама лунка повинна бути розташована на 5 см. Нижче загальної поверхні грунту для правильного зрошення. Сформуйте краю лунки.
  • Щоб гілки овоча росли рівно, поруч з ними забиваються кілочки, до них прив'язується рослину в міру його зростання. Для захисту спаржі від вітрів можна зверху паростка встановити пластикову пляшку зі зрізаним дном.
  • При весняній посадці спаржі кущових способом забезпечте молодим рослинам своєчасний полив. Для осінньої пересадки овоча, зробіть над ним насип, замульчируйте грунт і укрийте агроволокном. Навесні акуратно розгрібаючи і прорихліте грунт для надходження повітря до коріння, внесіть мінеральні добрива і полийте.

Спаржа, посадка і догляд у відкритому грунті

Як правильно виростити спаржу

Крім правильного вирощування розсади з насіння та дотримання правил посадки спаржі необхідно врахувати особливості догляду за овочем. У комплексі всі ці заходи дозволять вам зібрати максимальний урожай і зберегти рослину на наступний сезон.

Полив спаржі

  • Зрошення спаржі слід проводити регулярно, але в невеликих кількостях. Відразу після висадки рослина потребує частого поливу, через кілька місяців частоту зрошення необхідно знижувати і зовсім припинити за місяць до настання холодів.
  • Слідкуйте за тим, щоб грунт навколо рослини був весь час вологим, але при цьому не допускайте надмірного його зволоження. Зайва волога буде сприяти формуванню гнилі на стеблах і може з'явитися грибок.
  • У посушливі дні поливайте спаржу якомога частіше, інакше нові паростки придбають гіркий смак і стануть волокнистими.

Спаржа, посадка і догляд у відкритому грунті

Внесення добрив для спаржі

  • Врожайність культури безпосередньо залежить від харчування рослини. Підживлення починається з підготовки грунту для висадки насіннєвого матеріалу і розсади, яка поділяється на весняну та осінню. Кількість добрив і схема їх внесення описана вище.
  • Друге внесення добрив проводиться через 2 місяці. У цей час використовується коров'як, одна частина якого розбавляється п'ятьма частинами теплої води. Зрошення проводиться прикореневе.
  • Третю підгодівлю вносять після збору врожаю. Вона необхідна, щоб забезпечити зростання наявних стебел. До осені вони наростять масу і накопичать в коренях достатньо поживних елементів. Використовуйте на кожен квадратний метр в рівних пропорціях по 30 г. сечовину, калійну сіль і суперфосфат.
  • Останнє внесення добрив проводиться перед холодами, приблизно в кінці жовтня. Вона необхідна для призупинення зростання стебел, і для підготовки рослини до зимівлі. Для цього використовують компост і амоній сірчанокислий по 20 г. на кожен квадратний метр грунту. Потім спаржа вкривається зверху торфом.

Спаржа, посадка і догляд у відкритому грунті

Інший догляд за спаржею

  • Крім поливу і внесення підгодівлі слід приділити увагу розпушування грунту. Ця процедура робить грунт більш пухким і дозволяє повітрю проникнути до коріння. Вільна циркуляція повітря не тільки насичує коріння киснем, але і перешкоджає утворенню гнилі і грибка.
  • Розпушування проводиться після кожної поливання і при сильних дощах. Якщо цього не зробити, то навколо рослини на грунті буде утворюватися кірка. Вона перешкоджає проникненню повітря до кореневої системи. Так само сприяє накопиченню вологи.
  • Розпушування слід проводити не тільки навколо паростків, а й в міжряддя. Дана процедура проводиться акуратно, щоб не пошкодити поверхневі корені рослини. Так само не заглиблюйтеся інструментом більше ніж на 8 см. Під час розпушування ґрунту.
  • Бур'яни під час зростання спаржі завдають шкоди і не дають овочу повноцінно розвиватися. Тому важливо своєчасно прополювати гряди від бур'янів. Намагайтеся отримувати бур'яни разом з коренем і не допускати їх цвітіння, щоб уникнути поширення насіння навколо спаржі.
  • Після третьої весни біля основного стебла спаржі слід зробити насип висотою до 30 см. Грунт використовуйте з міжрядь. Грудки при цьому розбиваються, а поверхню насипу ущільнюється лопатою. Це дасть можливість виростити білу спаржу, для зеленого овоча таку процедуру робити не треба.
  • Щоб поліпшити зимівлю спаржі, городники вдаються до мульчування грунту навколо рослини, уникаючи міжрядь. Для цього використовується торф, який укладається шаром не менше 10 см. Навесні мульча рихлити разом з грунтом і використовується в якості першого підживлення.
  • Обрізка спаржі відбувається ранньої весни, коли нирки ще не встигли розвинутися. Після зимівлі видаляються пошкоджені від холоду пагони до рівня кореня. Так само важливо своєчасно обрізати уражені гілки, щоб хвороба не перейшла на інші кущі рослини.
  • Здорові гілки залишають, вони вбережуть коріння від замерзання під час зимівлі. Засохлі пагони обрізаються восени. Розсада в перші 2 роки після висадки потребує додаткового укритті листям або агроволокном, якщо немає снігового покриву.

Спаржа, посадка і догляд у відкритому грунті

Які шкідники та хвороби бувають у спаржі

Хоча спаржа рідко уражається шкідниками і досить стійка до прояву хвороб, все ж існують випадки виникнення проблем з ростом і розвитком рослини. Деякі з них виникають через неправильне догляду за спаржею. Важливо своєчасно вжити заходів щодо ліквідації причин хвороби, щоб вона не поширилася далі.

Хвороби спаржі

  • Частіше за інших захворювань спаржу вражає іржа. Вона проявляється в кілька етапів і відноситься до грибкової хвороби. В результаті неї уражаються не тільки паростки, але і стебла культури. Такі екземпляри погано розвиваються в зростанні, не формують нових паростків для врожаю. Листя і гілки жовтіють набагато раніше дозрівання кореневої системи. Це перешкоджає формуванню нирок, з яких потім виростають пагони для вживання в їжу. Причиною такої хвороби є близькі грунтові води і замокання грунту.
  • Занадто висока вологість грунту так само може стати причиною появи кореневої гнилі, так само має назву «Фузариоз». Коренева система відмирає раніше дозрівання паростків і може пошкодити інші рослини в городі.

Спаржа, посадка і догляд у відкритому грунті

Шкідники спаржі

  • Спаржа на городі найменше вражається шкідниками, але існує 2 види комах, які можуть завдати істотної шкоди не тільки врожаю, але і стеблах здорових рослин.
  • Разом з плодами спаржі в наші широти був завезений із Західних країн спаржевий листоед. Він має темно-синій колір з яскравим червоним контуром по лінії крил. Харчується молодий бадиллям, квітками і плодами рослини. Максимально проявляє себе в середині літа.
  • Спаржева муха поїдає тільки плоди овоча, вражає в основному м'якоть. В результаті цього паростки викривляються, неповноцінно розвиваються і в підсумку пропадають. Комаха має бурий колір тільця з жовтими лапками і вусиками.

Спаржа, посадка і догляд у відкритому грунті

Обробка спаржі

  • Щоб запобігти прояву хвороб на спаржі, необхідно проводити ряд профілактичних заходів. Перша обробка препаратами відбувається ранньої весни до початку розпускання бруньок. Другу обробку слід робити після збору врожаю і дозрівання ягід з насінням ближче до осені. Городники часто обприскують рослини бордоською рідиною або використовують інші фунгіциди.
  • Обробка рослини від пошкоджень шкідниками зводиться до обприскування карбофосом. Цей препарат малотоксичний, майже не має запаху. Але однієї обробки мало. Необхідно регулярно проводити огляд і видаляти місця з яйцекладки, а так само зрізати пошкоджені гілки і спалювати їх.

Спаржа, посадка і догляд у відкритому грунті

Користь і шкода спаржі

Спаржа, вирощена у відкритому грунті, є не тільки делікатесним овочем, але і містить велику кількість вітамінів. Цей овоч є джерелом таких елементів як: Рутин, А, Е, К і С. Так само містить велику кількість фолієвої кислоти, заліза і натрію, марганцю і магнію, харчової клітковини і інших мікроелементів для організму.

Корисні якості спаржі

  • Даний овоч відноситься до низькокалорійним овочам, які добре підходять для проведення розвантажувальних днів і включення спаржі в дієтичне меню. Живильні речовини рослини сприяють зміцненню скелета, формування сполучної тканини, беруть участь в кровотворної процедурі організму, нормалізують роботу серця, сприяють поліпшенню стану печінки і підтримують роботу нирок. Спаржа незамінна в раціоні вагітних жінок, тому що містить велику кількість фолієвої кислоти.
  • Спаржева дієта рекомендується людям, які перенесли інфаркт. У складі овочу міститься аспарагін. Ця речовина зміцнює судини з серцевим м'язом, розширює судини і сприяє зниженню тиску. В овоче знаходиться така речовина, як кумарин. Воно відповідає за очищення крові, запобігає утворенню тромбів в судинах і стимулює роботу серця.
  • До корисними якостями спаржі так само можна віднести тонізуючі дію на організм, яке стабілізує роботу всієї сечовидільної системи. Рослина сприяє процесам, які звільняють організм від накопичення токсинів зі шлаками.
  • Даний овоч часто використовується в косметичних цілях. З спаржі видавлюють сік, який ефективно очищує і пом'якшує шкіру, живить її корисними елементами. Багато господинь використовують спаржу в боротьбі з мозолями і видалення бородавок.

Спаржа, посадка і догляд у відкритому грунті

Протипоказання для вживання спаржі

  • Поряд з цілющими якостями спаржі не варто забувати про протипоказання до її застосування і вживання, хоча дані суперечливі про шкоду культури. Так існують твердження, що в організмі від тривалого вживання овоча може накопичуватися щавельная кислота. В результаті чого може утворитися сечокам'яна хвороба, якщо у людини є схильність до такого захворювання.
  • Але з іншого боку, деякі фахівці відзначають сечогінний ефект від вживання овоча, що запобігає появі сечокам'яної хвороби. Для людей із загостренням хвороб шлунка і кишечника наявність в спаржі сапоніни сприяє подразнення слизової шлунково-кишкового тракту.
  • Лікарі не рекомендують вживати спаржу людям з такими захворюваннями як: ревматоїдний артрит, простатит, цистит. Варто відмовитися від спаржі при індивідуальній непереносимості овоча.

Спаржа, посадка і догляд у відкритому грунті

Тепер ви знаєте всі тонкощі вирощування на відкритій ділянці спаржі. Щоб зібрати зі свого городу великий урожай овоча, правильно виберіть сорт спаржі, врахуйте особливості висадки та догляду за рослиною.

Як правильно доглядати за спаржею на городі, відео: