Однією з популярних пряних приправ, яка часто додається в маринади і використовується для приготування страв, є лавровий лист. Батьківщиною культури вважаються середземноморські країни. У домашніх умовах виростити його можна не тільки в горщику, але і на відкритій території. Для збору великого врожаю необхідно врахувати особливості не тільки вирощування культури, а й її посадки.
Лаврове дерево - опис культури і фото
- Рослина має назву «Лавр», а також «Лавр благородний». Розтане культура переважно в теплих регіонах країни. Приправа так само зустрічається і в дикій природі. Виростає в формі дерева заввишки близько 10-12 м. У регіонах країни з більш прохолодним кліматом зростає лавр у вигляді невеликого чагарника.
- Культура являє собою вічнозелена рослина, листя якого мають видовжену форму, схожу на овал. Листя злегка хвилясті і містять світлу окантовку. Квітки лавра мають жовте забарвлення, збираються по 3-5 штук у снования листя. Плоди невеликого розміру з синьо-чорним відтінком.
Важливо! У кулінарії використовується тільки лист лаврового дерева, який попередньо висушується до коричнево-жовтого кольору. Так само рослина вирощується декоративно для прикраси саду. У народній медицині крім листя використовується кора, плоди та їх кісточка, коріння.
- Дерево або чагарник лавра можна підрізати, формуючи різноманітну крону в залежності від дизайну саду. Якщо правильно доглядати за лавровим рослиною, то воно зможе прожити в домашніх умовах до 12 років.
Лавр у відкритому грунті - умови вирощування
- Для забезпечення гарного росту і досягнення повноцінного розвитку рослини не забувайте, що лавр був вперше виведений в теплих країнах. Тому його необхідно вирощувати в теплому кліматі з помірною вологістю.
- У відкритому місці лавр слід вирощувати переважно в південних регіонах нашої країни. Висаджується рослина не відразу у відкритий грунт. Паросткам дають можливість зміцніти в теплиці, потім переносять в парники, які на кілька годин в день відкриваються. Тривалість перебування нового рослини на свіжому повітрі поступово збільшується. Після гарту лавр висаджується на постійне місце.
- Морозостійкість культури становить від 9 до 12 градусів морозу. Доросла рослина здатне витримати зниження температури повітря до 15 градусів. При цьому ствол і листя не пошкоджуються. Якщо очікується сувора зима, тоді лавр слід додатково вкрити.
- При виборі місця для зростання лаврового дерева віддайте перевагу добре освітленим ділянкам в саду, які розташовані на південній його частині. Висаджуючи рослина у відкритий грунт, слід також врахувати якість грунту і забезпечити необхідну вологість.
- Так лавр благородний добре переносить різні склади грунту, але при цьому необхідно уникати надмірного його зволоження. Застій води може сприяти утворенню грибкових захворювань на корі і кореневій системі рослини.
- Під час висадки лавра в добре освітленому місці ви зможете домогтися максимального вмісту ефірних масел в листках рослини. Планова обрізка культури повинна проводитися на початку весни до формування нового листя і бруньок на гілках. Або вибирайте час пізньої осені. У цей період рослина переходить на зимівлю і цілющий сік всередині нього уповільнює свій рух.
- Хоча культура не вибаглива в догляді, для формування крони і збільшення смакових якостей лавра потрібно правильна підгодівля. У перший рік після висадки у відкритий грунт додавання добрив не потрібно, так як вноситься їх достатня кількість в грунт для посадки. Другий і наступні роки зростання вносите мінеральні добрива в невеликій кількості.
Вирощування лавра в відкритому грунті - підготовка грунту і висадка
Після вибору місця для постійного зростання лавра слід приділити увагу підготовці ґрунту і формування лунки. Висаджується лавр не тільки саджанцями. Досвідчені садівники використовують такий посадковий матеріал як: насіння, відведення і черешки.
Підготовка ґрунту для висадки лавра у відкритий грунт
- Для посадки культури у відкритий грунт віддайте перевагу легкому складу грунту без домішки глини. Обов'язкова умова - наситити його речовинами на основі карбонату. У домашніх умовах для приготування карбонатного грунту перемішайте разом листову грунт в рівних пропорціях з дернової, додавши половину норми річкового піску. Такий грунт забезпечить хорошу прохідність вологи і створить нормальний приплив кисню до кореневої системи.
- Якщо будь-яких компонентів для приготування грунту на висадку у вас немає, тоді скористайтеся готової грунтовій сумішшю. Оптимальне співвідношення корисних компонентів знаходиться в грунті для посадки кактуса або аналогічних рослин.
- В готовий грунт можна додати торф, але в невеликих кількостях і ретельно переміщати суміш. Так само варто потурбуватися про кислотності грунту. Щоб її знизити використовуйте вапно. Так само для насичення молодого відростка корисними компонентами підмішати в грунтову суміш мінеральне добриво згідно з інструкцією до препарату.
Посадка лавра у відкритий грунт насінням
- Найбільш ефективним способом вирощування лаврового дерева вважається посадка насінням. Згідно зі статистичними даними, з 100 штук висіяних насіння проростає 95. Зерна лавра необхідно збирати на маткових деревах, коли пройшло їх повне дозрівання.
Важливо! Насіння лавра благородного необхідно зберігати тільки один сезон. Для виключення проростання тримайте їх в прохолодному і темному місці. Для цього добре підійде нижня полиця холодильника, тільки зерна слід покласти в контейнер з щільною кришкою.
- Спочатку необхідно проростити зерна в горщику або ящику. Заповніть ємність тирсою. Замість них ви можете використовувати річковий пісок. Добре зволожите посадковий грунт, дайте йому прогрітися. Щоб насіння лавра швидше проросли, з них необхідно зняти захисну оболонку. Зробити це можна руками. Так як оболонка дуже жорстка, то може перешкоджати вигонки паростка.
- Підготовлені насіння висадіть рядками в ємність, яку необхідно поставити на сонячне місце в саду. На ніч ящик слід заносити в тепле місце, щоб грунт не замерз. У міру висихання грунту помірно зволожуйте його, не допускайте замокання. Після того, як з'являться перші паростки їх слід прорідити. Залишайте між рядами відстань в 6-8 см.
- Після того як паростки зміцніють можна переходити до висадки на відкриту ділянку. Склад грунту для посадки паростків такий же, як для саджанців. Глибина ямки не повинна перевищувати 5 см. Зверху сильно не придавлюйте руками. Залиште грунт пухким для забезпечення вентиляції кореневої системи. У перший рік молоді саджанці укрийте на зимівлю.
Як проводити живцювання лавра в відкритому грунті
- Досвідчені садівники часто проводять розмноження лаврового дерева шляхом живцювання. Для цього з материнської рослини відрізають невеликі гілочки, пророщують їх і потім висаджують на відкриту ділянку в саду.
- Для живців слід вибирати молоді пагони на дереві або кущі, гілки яких ще не стали здеревілими. Такі відростки зрізайте від нижньої або середньої частини крони рослини. На кожному черешку обов'язково повинно бути мінімум по 3 междоузлия.
- На відростку нижній зріз слід зробити косим. Листя знизу гілки видаляються повністю, а верхні зрізаються навпіл. Заготовлювати посадковий матеріал у вигляді живців необхідно ранньою весною або влітку в липні.
Важливо! Зрізи гілок або листя необхідно проводити секатором для забезпечення рівної поверхні. Роблячи це руками або ножицями, ви можете пошкодити кору, що стане причиною її загнивання.
- Живці пророщують окремо в горщиках або контейнерах, тільки потім відбираються здорові і зміцнілі гілочки і висаджуються на відкриту територію. Грунт для висадки живців не повинен бути кислим і з великим вмістом глини. Добре підійде пісок, змішаний з листової землею і торфом.
- На дно ємності викладіть дренаж з дрібного щебеню або використовуйте дерен. Потім заповніть підготовленою сумішшю грунту. Полийте його теплою водою, зробіть поглиблення на 1-2 см., Вставте держак, після цього акуратно засипте його грунтом.
- Зверху встановлюється скляна банка для забезпечення парникового ефекту. Поставте контейнер в тепле місце, де температура повітря не повинна бути менше 16-20 градусів. Щодня знімайте банку і давайте черешки провітритися. У цей час обов'язково проводите обприскування листя. Поливайте грунт у міру необхідності, але не заливайте його. Використовуйте для цього тільки теплу воду.
До відома. При правильному догляді за живцями вони зможуть вкоренитися вже через 30 днів.
Як проводити розмноження лавра в відкритому грунті
- В силу того, що лавр має гнучкі гілками можна проводити розмноження шляхом формування відводків. Досвідчені садівники вважають даний метод теж ефективним, як і висаджування ростові з насіння. Таким способом ви самі можете проводити відбір здорових рослин.
- Відведення вибирайте з нижньої частини куща, які буде легко нагнути до грунту. Такі пагони повинні бути молодими, здоровими і містити хоча б 2 міжвузля. Відбір гілок слід проводити пізно восени, а вкорінювати їх тільки на наступний сезон влітку.
- Для отводка підготуйте суміш ґрунту з піску, вапна і перегною. Додатково вносити добрива не потрібно. Поруч з материнським кущем зробіть невелике заглиблення, на дно викладіть дренаж, зверху насипте грунт для посадки. Акуратно нагнися до землі місце розколу на обраному відростку, закріпіть його спеціальними скріпками. Засипте, злегка ущільните грунт руками.
- Протягом 2-3 місяців необхідно забезпечити своєчасний полив отводка і уважно стежити за його розвитком. Протягом зазначеного періоду рихлити ґрунт категорично не рекомендується, так як ви можете пошкодити молоді корені відводка.
- Коли з'являться молоді відростки і зміцниться нова гілочка втечі, акуратно відокремте його від материнського куща. Для цього розгрібаючи землю по всій довжині отводка, Прищепа верхівку і відріжте гілку в нижній її частині.
- Рекомендується відразу пересаджувати відводок лавра на нове місце у відкритому грунті. Для нього підготуйте суміш ґрунту, викопайте лунку глибиною 10-12 см. Висадите молодий пагін, полийте теплою водою. У перший рік забезпечте захист паростка від сильних вітрів і укрийте на зиму соломою або спанбондом.
Як висадити саджанці лавра у відкритий грунт
- Найбільш ефективно для першої висадки на відкритій місцевості використовувати саджанці. У розплідниках вони проходять ретельний відбір, першу обрізку, а так само загартовуються під місцевий клімат. Тому важливо купувати лавр для посадки в тому регіоні, де ви проживаєте.
- Висаджувати саджанці можна навесні і восени. Досвідчені садівники купують матеріал восени. В цей час в розплідниках великий вибір рослин, в той час як навесні продаються тільки залишки. Віддайте перевагу професійним розсадник з хорошою рекламою. Не купуйте саджанці в сумнівних місцях і на стихійних ринках.
- Посадка лавра в вигляді саджанців нічим не відрізняється від висадки живців або відводків. Підготуйте грунт, викопайте лунку на постійному місці в саду. Єдина відмінність - це те, що діставати рослина необхідно з горщика разом із землею, а не збивати її з коренів. Так саджанець швидше адаптується до вашої території.
- Якщо ви висаджували лавр восени, тоді не забудьте додатково замульчувати грунт і вкрити рослина на зиму. Використовуйте для цього порожнисті форми з пінопласту або плівку з дугами. Навесні після повного прогрівання грунту, зніміть укриття і проведіть розпушування грунту.
Догляд за лавром у відкритому грунті
- Успішно вирощувати пряна рослина у відкритому грунті можна не тільки в південних регіонах країни, але і в середній смузі з більш суворим кліматом. Для отримання великого врожаю або багатою і красивою крони слід врахувати особливості по догляду за культурою.
- Садівники з південних регіонів країни відзначають швидке зростання саджанців. До того ж при м'якому кліматі лавр здатний розсіюватися і розростатися самостійно. У той час як в північних містах городники роблять комплекс заходів, щоб зберегти рослину.
- Суворою зимою гілки лавра можуть вимерзнуть аж до кореневої системи. Але при правильній обрізку, навіть з невеликої ділянки живого корінця навесні виростає новий кущ. Таким чином, можна відзначити високу відновлює здатність культури і швидке зростання в весняний період.
- Якщо ви хочете зібрати урожай лавра, то максимально листя насичуються ефірними маслами тільки до листопада, а в південних регіонах - до грудня. Але для цього кущ повинен обов'язково зростати на сонячній ділянці. У цей період листя, плоди та кора використовуються так само для збору матеріалу, який застосовується в народній медицині.
Важливо! Збирати врожай у вигляді листя для використання в кулінарії можна тільки на четвертий рік його зростання після висадки на відкритій території.
Полив і добриво лавра в відкритому грунті
- Лаврове дерево може перенести рідкісні поливи, але за посушливого літа важливо збільшити частоту і кількість поливу. Але при цьому не допускайте надмірного зволоження грунту, інакше замокання грунту призведе до грибкових захворювань рослини.
- Під час частих дощів слід проводити розпушування грунту, так як волога здатна утворити кірку на поверхні грунту. Саме вона перешкоджає проникненню повітря до кореневої системи. Замокання коренів призводить до їх загнивання.
- Якщо у вас в регіоні очікується дощове літо, то слід замульчувати грунт навколо лаврового дерева. Це дасть можливість уникнути надмірного зволоження грунту. Але так само під час посушливого літа мульча не дасть швидко випаровуватися волозі.
- Частоту поливу лавра слід розділити на періоди. Так влітку він повинен бути рясним (1 раз в тиждень), а восени і навесні - помірним (1 раз на місяць). Перед зимівлею необхідно взагалі припинити полив за місяць до укриття, так як зайва волога під ним швидко призведе до загибелі рослини.
- У літній період під час холодних днів крім поливу важливо забезпечити рясне обприскування листя. Проводити його слід тільки теплою водою і в ранкові години.
- Внесення мінеральних добрив зводиться до підгодівлі навесні до початку вигонки нових листя (1 раз в тиждень) і восени перед зимівлею (1 раз на місяць). Органіку слід вводити одноразово в літній період під час формування плодів. Розводити її необхідно тільки в теплій воді і проводити полив під корінь рослини.
Важливо! Першу підгодівлю пересаджених або висаджених нових рослин необхідно проводити тільки через 3 місяці. Так само вводити добрива слід на 2 рік зростання, так як при висадці препарати додаються в посадковий грунт.
Обрізка і хвороби лавра в відкритому грунті
- Лаврове дерево добре відгукується на обрізку. Молоді пагони швидко ростуть. Фігурну обрізку крони необхідно проводити ранньою весною, коли ще не з'явилися нові листя. В осінній період обрізка проводиться до збору врожаю і укриття на зиму, коли температура повітря знижується.
- Весняна обрізка передбачає не тільки формування крони, а й видалення мертвих відростків, які не пережили зиму. В даному випадку гілки відрізаються повністю або видаляються разом з омертвілими корінням.
- Деякі садівники вважають за краще повністю обрізати гілки лавра благородного на зимівлю. Цей вид пряної рослини активно відновлюється і швидко росте за сезон у відкритому грунті і може досягти до 2 м. В висоту. Для такої обрізки секатором слід видалити зайві гілки на рівні 10 см. Від поверхні грунту. Стебла додатково накриваються спанбондом для зимівлі.
- У відкритому грунті лаврові рослини рідко піддаються хворобам. Так само не варто переживати, якщо поруч з ними ростуть інфіковані дерева. Поява грибка, як і гнилі кореневої системи, може спровокувати замокання грунту. Тому важливо дотримуватися графіка поливу культури і вчасно скорегувати його в залежності від погодних умов.
Як правильно проводити укриття лавра на зиму
- Так як існує кілька способів обрізки лавра (повністю і зі збереженням надземної частини), то і варіанти укриття на зимівлю рослини розрізняються. Найбільш простий метод - це укриття куща з повною обрізанням.
- Всі гілки лавра обрізаються пізньої осені практично під корінь, залишаючи 10 см. Над поверхнею. Одночасно проводиться огляд уражених і відмерлих гілок, які повністю видаляються з куща.
- Полив припиняється за 1-1,5 місяці до укриття рослини на зиму. Прямо перед процедурою вносяться добрива переважно на мінеральній основі, потім грунт ретельно рихлити і укладається товстий шар мульчі. Для неї бажано використовувати великі тирсу або кору дерев, так як вона не дасть розвинутися процесу дебати під укриттям.
- Якщо ви хочете щоб лавр почав раніше почав рости навесні, тоді зверху обрізаного куща встановіть дуги. Поверх них слід укласти спанбонд або інший матеріал для укриття лавра. При суворих зимах додатково рекомендується засипати кущ тирсою, укласти сухі гілки або прикрити снігом. Так само можна не використовувати дуги. Але при цьому розкрити рослина слід раніше.
- Ранньою весною, коли земля добре прогріється, акуратно зніміть укриття і дуги, приберіть мульчу. Потім перегляньте, чи всі гілки перезимували і при необхідності проведіть обрізку. Грунт знову прорихліте. Поливи в перші тижні після зимівлі слід починати з теплої води і в помірній кількості.
- Укриття на зиму лавра з гілками трохи відрізняється від першого способу. В даному варіанті необхідно зберегти і утеплити всі відростки на дереві або кущі. Надземну частину лавра акуратно зберіть разом. Потім шпагатом зв'яжіть у вигляді спіралі, але вільно, щоб не пошкодити пагони.
- При даному способі укриття важливо захистити не тільки верхню частину куща, але і нижню з кореневою системою. Для цього звичайний грунт змішайте з торфом в рівних пропорціях, введіть мінеральне добриво і присипте грунт навколо нижньої частини куща, формуючи як би гірку. Дану процедуру слід проводити обов'язково.
- Для укриття гілок використовуйте такий матеріал як агроспан-60. Обкрутить його навколо куща в три-чотири шари. Зверху закріпіть матеріал мотузкою, верхівку обов'язково щільно закрийте і стягніть шпагатом. Дана основа повинна бути завжди сухою і не намокати від опадів, тому її необхідно додатково вкрити.
- Каркас для другого шару укриття виготовте з садової сітки. Скрутіть її у вигляді циліндра, але з таким розрахунком, щоб стінки фігури не торкалися першого шару. Зовнішню частину утеплите агроспаном, залишивши зверху невелика його кількість для укриття верхньої частини конструкції.
- Закріпіть матеріал з весняної боку мотузкою, акуратно накрийте конструкцією кущ, замотайте зверху залишки агроспана і щільно закріпіть його. Зверху накрийте кущ плівкою і щільно зав'яжіть її шпагатом. Такий спосіб не дозволить першому шару укриття намокнути, а конструкція створить ще один шар повітря між шарами для додаткового захисту рослини. Так само накриттям не намокне завдяки зовнішньому шару з плівки.
Важливо! При укритті рослини на зимівлю особливу увагу приділіть верхньої частини конструкції. Закривайте її дуже щільно, щоб волога і сніг не потрапили всередину.
- При другому варіанті укриття цілісного куща, лавр може витримати перепади температури в зимовий період до 20 градусів нижче нуля. Навесні, коли температура повітря прогріється до +5, слід акуратно зняти всю конструкцію, розрівняти землю і розпушити її. Так само оглянете всі гілки. Деякі з них могли не пережити зиму. Їх слід обрізати.
- У деяких ситуаціях на листках лавра після зимівлі може утворитися іній. В результаті чого листя придбають синій відтінок. Це виникає через те, що взимку рослина продовжує випаровувати вологу, яка замерзає при низькій температурі, не дивлячись на укриття. В такому випадку турбується не про що. Пряна рослина швидко відновлюється після зимівлі, листя набуває звичайний відтінок, а пагони продовжують рости.
Як правильно збирати і сушити лавровий лист
- У лікувальних цілях заготівля лавра в формі кори, плодів і листя має певну схему, опанувати яку зможуть не всі. Але збір врожаю для використання в кулінарії проходить дуже просто. Головне в даному випадку почекати терміни дозрівання листя і дотримати правила сушіння прянощі.
- Перший збір продукції необхідно проводити тільки через чотири роки після першої висадки саджанців. Крім того, рослина має виростати на сонячних ділянках у відкритому грунті. Тільки за такої умови в листі збереться максимальна кількість ефірних масел. Саме вони надають страві неповторний аромат і пряний присмак.
- Якщо ви проводите повну обрізку на зиму, тоді використовуйте зрізані гілки для збору листя. Для використання в кулінарії збирайте листя без верхівки, так як вона не містить смаку. При цьому повне дозрівання листя відбувається до кінця осені. Збір ж слід починати в кінці листопада. У південних регіонах збирають листя аж до лютого, так як рослина не потребує укриття.
- На зрізаних гілках уважно огляньте кожен листок. Він повинен бути без видимих дефектів і поразок, мати насичений зелений відтінок. Так само хороше сировину можна визначити за коротким черешка. Не допускайте до збору примороженому листя з синім і темним кольором.
- Зрізані гілки зв'язуються між собою за нижню частину в букет і підвішуються в темному, прохолодному місці. Слідкуйте за тим, щоб на сировину не потрапляли прямі сонячні промені. Лист повинен поступово висохнути. Приміщення повинно добре провітрюватися, інакше застій повітря призведе до утворення цвілі на листках.
- Особливу увагу приділіть температурним режимом, який не повинен перевищувати позначку в 40 градусів тепла. При високій температурі різко зменшується кількість ефірних масел в листі. Так само стежте за вологістю в приміщенні.
- До відома. При зборі лавра для парфумерної промисловості проводити його слід влітку, а не пізньої осені і взимку. Ефірні масла в такому випадку вже накопичилися в листі, але пряний смак ще не став концентрованим.
- Для прискорення процесу сушіння використовуйте тільки листя. Сушити їх можна кількома способами. Перед будь-процедурою сушки матеріал промивається чистою водою, потім просушується серветками і залишається до повного випаровування зайвої вологи.
- Досвідчені господині використовують для цього духову шафу. Але для цього важливо дотримати температурний режим і постійно доглядати за сировиною. Дверцята духовки повинна бути постійно відкритою для вільної циркуляції повітря.
- Найбільш ефективний метод сушіння лаврового листа зі збереженням максимальної кількості ефірних масел передбачає природний процес висихання. Для цього підготуйте плоскі ємності, наприклад листи або розноси. Обов'язково застеліть їх паперовими рушниками або використовуйте для цього серветки.
- Викладіть на них зібрані і відібрані листя в один шар. Не допускайте 2 або 3 шари поверх кожного. Листя повинні добре просохнути. Поставте ємності в темне, але добре провітрюване місце. Температура не повинна бути високою. Так само стежте за тим, щоб сонячні промені не потрапляли на сировину. Приміщення повинно бути сухим і добре провітрюватися.
- В такому стані залиште листя на 14-20 днів. В середині цього періоду переверніть лавр на другу сторону для рівномірної просушування. Якщо через зазначений час листя залишаються з зеленим відтінком, то залиште їх сушитися ще один тиждень.
Важливо! В кінці сушіння перевірте листя на предмет вологи. Готове сировина повинна бути повністю сухим без м'яких ділянок на листках і придбати коричневий колір.
- Висушена лавр можна зберігати не більше 2 років. Через зазначений час він втрачає свої смакові характеристики. Для зберігання використовуйте скляний посуд з щільними кришками, щоб виключити випаровування ефірних масел. Так само для цієї мети підійдуть тканинні мішечки. Але так як повітря через них циркулює, зберігайте в них лавр тільки 1 рік.
Виростити у себе на дачі лавр у відкритому грунті дуже навіть можливо. Для отримання рясного росту і насиченого пряного аромату у листя, садівники рекомендують дотримуватися правил висадки лавра, умови вирощування посадкового матеріалу, а так само забезпечити належний догляд за культурою.