» » » Лук шалот, посадка і догляд

Лук шалот, посадка і догляд

Лук шалот, посадка і догляд

Лук-шалот відноситься до багатолітникам з сімейства луків. Він від звичайного ріпчастої цибулі відрізняється формою і структурою цибулини, а також поживним складом. Сьогодні немає єдиної думки, де ж знаходиться батьківщина цього лука. Одні вважають, що вперше він був посаджений у Малій Азії, інші ж стверджують, що батьківщиною цієї культури є Східне Середземномор'я. Існує думка, що в Центральну Європу цей лук був привезений з Греції. Як би там не було, шалот завдяки характерним особливостям даної культури все ж найкраще росте в південних районах.

Характеристики культури

Лук шалот, посадка і догляд

Особливо популярним шалот став в середні століття. В цей же час активно використовувався ріпчасту цибулю і часник. Шалот разом з іншими культурами вирощувався на землі самого Карла Великого. Сьогодні він виростає в набагато більшій кількості місць. Зокрема, в Західній Європі, на Північному Кавказі, Україні, Молдові та на території Закавказзя. Більшість сортів цього лука воліють південний клімат, але існують різновиди, які непогано себе почувають в помірному кліматі.

Лук шалот має кілька оригінальних назв. Так, наприклад, він називається також сімейним цибулею. Крім того, ще називають шарлоткою, картопляним цибулею. Шалот іноді називають «сорокозубка», що пов'язано з тим, що в цибулині міститься ціла група маленьких цибулинок, які з'єднані загальною оболонкою.

До сих пір немає єдиної думки з приводу того, що можна вважати шалот самостійної овочевою культурою або все ж він є одним з видів ріпчастої цибулі. На користь того, що це все ж самостійну рослину говорить той факт, що дані культури мають різні смакові якості і зовнішній вигляд. Так, в одній розетці може сформуватися до двадцяти цибулин вагою 15-45 гр. При цьому цибулинки можуть бути як білими, так і яскраво-жовтими, а іноді навіть синюватими. Стебла заввишки можуть досягати 35-50 см. Цей лук йде в стрілку досить слабо. Кількість таких рослин, в разі подзимней посадки, як правило, не перевищує 17-20%. В одному суцвітті може міститися від 100 до 300 квіток.

Шалот зазвичай висаджується навесні, причому в досить ранні терміни або пізно восени. Посадка восени зазвичай прискорює готовність культури до весняного прибирання на зелень. До речі, у цього лука досить висока зимостійкість. Навіть після замерзання цибулина не пошкоджується.

Шалот відрізняється тим, що швидко встигає. При оптимальних кліматичних умовах цибулини зазвичай дозрівають в середньому за 2 місяці, після того як почали відростати листочки. Зелень культури можна зрізати вже зазвичай через місяць після посадки. Дозрівання багато в чому залежить від погодних умов. При цьому строки можуть варіюватися в межах двох тижнів.

Лук-шалот зазвичай прибирають, починаючи з другої половини липня і до середини серпня. Зазвичай саме на цей період припадає період початку відмирання листочків. Затримуватися зі збиранням небажано, тому що цибулина може почати проростати. Розетка цибулі-шалот спочатку витягується з грунту, потім її оброблять на окремі цибулини, після чого їх просушують на відкритому повітрі. Після цього листя обрізаються. Іноді цибулю заплітається в коси. Зберігається цибуля-шалот зазвичай в прохолодних сухих приміщеннях.

Технологія вирощування культури

Лук шалот, посадка і догляд

При вирощуванні цибулі шалот необхідно враховувати його особливість. За кілька років посадок на одному і тому ж місці з використанням одного і того ж посадкового матеріалу він починає вироджуватися, що позначається на його врожайності. Кількість, і, найголовніше, якість врожаю з кожним роком знижується. Якщо змінити площу посадки немає можливості, то через кілька років на ділянці доведеться проводити посів нового матеріалу, щоб на наступний рік отримати цибулини для посадки. Таким чином, досягається оновлення посадкового матеріалу. Особливо важливо дбати про нього в разі промислового вирощування.

При посадці цибулі шалот необхідно пам'ятати, що найоптимальнішою температурою для його зростання вважається + 19 ° С ... + 20 ° С, однак, його цибулини можуть витримати і короткі заморозки. Проростають насіння шалот при підвищенні температури до + 5 ° С.

Якщо посадити даний сорт цибулі навесні, то близько 15% рослин дадуть стрілки, при посадці на зиму - такий показник збільшується до 50-70 %%.

Насіння цибулі шалот утворюються на особинах, цибулина яких досягає ваги 60 гр. и більше. Розмір насіння шалот набагато менше, ніж у ріпчастої цибулі.

Особливістю цього сорту цибулі є його здатність легко схрещуватися з іншими сортами рослини. Це необхідно враховувати, якщо на одній ділянці вирощуються інші види. У такому випадку відстань між ними має бути достатнім, щоб не відбулося схрещування.

Для отримання хороших результатів при вирощуванні даної культури, необхідно дотримуватися правил сумісності поруч зростаючих рослин. Найбільш комфортно шалот відчуває себе після бобових, який насичують грунт азотом. Якщо є можливість, то бажано садити цей сорт на одній і тій же площі з інтервалом 3-4 роки, тоді результат буде відмінним.

Шалот воліє пухку, среднекіслотную грунт (pH в межах від 6 до 7). Погано росте в присутності бур'янів, тому одним з найголовніших заходів по догляду за даними рослиною є прополка і боротьба з бур'янами. У грунт при її підготовці перед посадкою обов'язково вносять добрива.

При осінній оранці вносять перегній з розрахунку приблизно 5 кг на 1 м2 площі, а навесні грунт удобрюють наступними корисними речовинами:

  • Суперфосфат - 25-30 гр. / М2.
  • Нітрат амонію (аміачна селітра) - 15-25 гр. / М2.
  • Хлористий кальцій - 10-15 гр. / М2.

Принципово процес вирощування культури нічим не відрізняється від методики посадки ріпчастої цибулі.

Кращий результат цибулю шалот показує на зрошуваних ділянках, так як це досить вологолюбна рослина, однак, досить успішно вирощують його і на інших грунтах.

Посадка цибулі шалот

Лук шалот, посадка і догляд

Посадку шалот краще проводити навесні. Як посадковий матеріал відбираються цибулини, маса яких становить не менше 9 гр., А діаметр - близько 4 см. Посадку цибулин проводять рядами, відстань між якими не повинно бути менше 25 см. При посадці великих саджанців, краще зробити відступ не менше 35 см . Важливо й витримати відстань між цибулинами в ряду. Для кращого постачання рослин вологою і поживними речовинами вона повинна складати не менше 7 см.

Нормальною глибиною для посадки шалот вважається 5 см. У такому випадку він зможе спокійно пережити раптові заморозки. Перед висадкою землю трохи змочують водою. Лунки акуратно присипають землею. Необхідно простежити, щоб на грядці не було великих грудок землі. При їх наявності їх акуратно розбивають за допомогою граблів.

Лук шалот: догляд

Догляд за шалот принципово нічим не відрізняється від догляду за звичайним ріпчастою цибулею. Рослина при посушливій погоді вимагає додаткового поливу. Також необхідна постійна боротьба з бур'янами та шкідниками. Перші можуть стати причиною деградації рослин і знизити якість готового продукту. Шкідники в деяких випадках можуть взагалі знищити весь урожай.

Під час всього періоду росту шалот його підгодовують двічі. Першу підгодівлю проводять через 2-2,5 тижні після того, як почнеться масове проростання цибулин. Друге - на початку активного формування цибулини.

Для першої підгодівлі, як правило, використовують водні розчини коров'яку або пташиного посліду в пропорції 1/10. Можна використовувати розчин гною в воді в концентрації 1/5. Одного відра отриманого добрива зазвичай вистачає приблизно на 10 м2 посадок.

Другу підгодівлю проводять за допомогою мінеральних добрив. Для цього можна приготувати суміш суперфосфату і хлористого калію з розрахунку 15 гр. і 10 гр. відповідно.

При вирощуванні цибулі шалот в промислових масштабах за весь період вегетації проводять кілька обробок: 2-3 ручні прополки і стільки ж міжрядних обробок. При вирощуванні в невеликих кількостях обробку можна проводити частіше для кращого підсумкового результату.

Хвороби і шкідники цибулі шалот

Лук шалот, посадка і догляд

Як і практично всі культурні рослини, цибуля шалот схильний до дії хвороб і шкідників. Найбільш часто докучає недугами даної культури є:

  • Цибулева нематода. Дане захворювання проявляється появою білого викривлення у донця материнської цибулини. Якщо вона не буде відбраковані і потрапить на грядку, то через грунт можуть бути інфіковані і цілком здорові рослини. Після певної обробки, цибулину все ж можна використовувати в якості посадкового матеріалу. Для цього її можна вимочити в гарячій воді (температура близько 45 ° С) протягом 1 години, накривши ємність кришкою. Більш дієвий метод - замочування на кілька хвилин в 4% розчині формаліну.
  • Зелені пагони цибулі ріпчастої шалот дуже любить городня тля. Неконтрольоване розмноження комахи може привести до величезних проблем. Боротися з попелиць можна за допомогою, як народних, так і лікарських засобів. До перших відносяться перцевий відвар, відвар картопляної шкірки або ромашки. З препаратів найбільшу популярність для боротьби з попелиць придбав «Вертіціллін».
  • Цибулева муха. Її поява на грядці збігається за часом з цвітінням вишні і кульбаби, саме цей момент не можна пропустити. Уражені внаслідок активності комахи цибулини відгниває, а сама рослина в'яне. Профілактикою появи шкідника стане постійне розпушування грунту на грядках з шалот. Відмінно допомагають відлякують кошти: пижмо, полин скипидар (їм змочують ганчірки). Дані кошти розкладають у міжряддях лука.
  • Борошниста роса і фузаріоз. Це найбільш «популярні» хвороби не тільки шалот, але і ріпчастої цибулі. Найбільш ефективним препаратом для боротьби з ними є «Квадріс». Для профілактики захворювання необхідно перед посадкою протравити посадковий матеріал за допомогою препарату «Максим» протягом 30 хвилин. Для кращого зберігання, можна провести подібну обробку посадкового матеріалу на зиму.
  • Проти грибкових захворювань, які також часто зустрічаються на грядках з шалот, найбільший ефект продемонстрували препарати «Мікосан» і «Пентофаг».

Збирання врожаю цибулі шалот

Шалот повністю дозріває в кінці липня, тобто набагато раніше свого ріпчастої побратима. Його прибирання починають з початком всихання листя, при цьому зволікання в збиранні врожаю може привести до проростання цибулин, що знизить його придатність до зберігання.

Сам процес збирання досить простий: цибулини акуратно висмикують із землі. Якщо з цим виникають проблеми, їх покапивают лопатою.

Після збирання врожаю, його необхідно обов'язково просушити. У просушеного лука відрізають частину засохлого листа і за допомогою залишилася сплітають цибулину в коси. Таким чином, його зберігають у сухому прохолодному місці. Ще одним способом зберігання цибулі є закладка в сітки. При цьому сітка підвішується в сараї або льосі, що дозволяє цибулі постійно провітрюватися, знижуючи ризик гниття.

Перед закладанням на зберігання відібраний насіннєвий матеріал необхідно прогріти протягом 1-2 тижнів при температурі до 40 градусів. Для цього необхідно розстелити поліетиленову плівку і розкласти на ній цибулю шалот, щоб був доступ сонячного світла.

Чому варто вирощувати цибулю шалот?

У цьому цибулі міститься багато цукрів і білків, причому більше, ніж в звичайному ріпчастій. Крім того, тут є фітонциди, вітаміни A, C і групи B. З мінералів в ньому міститься кальцій, магній, калій, фосфор, марганець і залізо. Культура відноситься до дієтичних. Що стосується калорійності, то в 100 гр. міститься приблизно 35 кілокалорій.

Шалот відрізняється від свого ріпчастої побратима більш тонким смаком. У їжу зазвичай вживаються молоді цибулини, а також листочки в свіжому і в маринованому вигляді. До речі, цибулю-шалот - улюблена пряність у французькій кухні. Він використовується для ароматизації різних соусів і супів, птиці і смачних делікатесів з дичини.

Лук шалот: фото

Лук шалот, посадка і догляд

Лук шалот, посадка і догляд

Лук шалот, посадка і догляд

Лук шалот: відео