Клематис руж кардинал є гібридом, отриманий шляхом схрещування двох сортів. Цей ліаноподобний среднерастущій чагарник широко популярний при оформленні будь-якого ландшафту: від присадибної ділянки до міського скверу.
Надзвичайно привабливі яскраво червоні, бархатисті, великі квіти клематиса. Рясне цвітіння чагарнику, стійкість до захворювань, зимостійкість і невибагливість у догляді - головні достоїнства цього сортового гібрида.
Про те, як виростити на своїй ділянці клематис руж кардинал - читайте в статті. Головні переваги багатолітника, особливості його морфологічного розвитку і правила агротехніки допоможуть без праці виростити здорове і красиве рослина. А фото добірка і відео майстер-клас лише доповнять загальне уявлення про культуру.
Клематис руж кардинал, опис рослини
Клематиси почали культивувати ще в 16 столітті, а ось створювати нові сорти селекціонери стали набагато пізніше - в 20 столітті. Так, в 1968 році, у Франції шляхом схрещування клематиса Ланугіноза з клематисом Вітіцелла з'явився надзвичайно красивий гібрид - клематис руж кардинал. З тих пір і по сьогоднішній день цей різновид клематисів вважається однією з кращих, має безліч нагород квіткових міжнародних виставок і навіть найвища відзнака - золоту медаль, отриману на виставці квітів в Голландії.
Розглянемо морфологічні і фізіологічні особливості одного з найбільш популярних і чудових за красою сортів - клематис руж кардинал.
- Назва «клематис» позначає «гілка» або «втеча винограду», а приставка «руж» пов'язана з пурпурно - червоним забарвленням чашолистків. Повна назва сорту перекладається як «Червоний кардинал».
- Це трав'яниста рослина являє собою сорт позднецветущих крупноцветкових клематисів сімейства Лютикова.
- В'юнкий чагарник, клематис, нагадує витончену ліану і здатний рости до 3-4-х метрів у висоту. Причому, за добу, в теплу погоду, ліана здатна вирости на 10 і більше сантиметрів. За весь літній сезон багаторічна рослина випускає близько 5 повноцінних пагонів, з часом дерев'яніють.
- Пагони в'ються і підіймаються по опорі за рахунок чіпляються вусиків. Тому клематис обов'язково необхідно підв'язувати або висаджувати в зручному для «плетіння» місці.
- Листя у клематиса невеликі, трійчастого, перістосложниє, темно-зеленого кольору.
- Даний сорт відноситься до клематисам групи Жакмана (третя група «С»), а значить, квіти утворюються на пагонах поточного року.
- Зацвітає клематис цього сорту в середині літа і продовжує цвітіння до початку осені. Квітки бархатисті і великі, в діаметрі досягають до 16-20 см. Характерно наявність блідо-пурпурових пиляків.
- Коренева система чагарнику добре розвинена, потужна, розгалужена, глибоко (до 1 м) проникає в грунт.
- Витривала, морозостійка багаторічна рослина успішно культивується в регіонах з суворими кліматичними умовами, холодними зимами.
Розмноження клематиса руж кардинал
- Чагарникову листопадні ліану, клематис, найкраще розмножувати вегетативним способом: діленням куща на частини, відводками або живцюванням.
- Насінням даний сорт крупноцветковой клематиса не розмножуються, так як молоде рослина не зберігає сортових ознак материнської рослини, а значить, сорт втратить свою індивідуальність.
- Розподіл клематиса здійснюють навесні або восени.
- Найбільш простий спосіб вегетативного розмноження - поділ дорослого, зрілого чагарнику. Кущ можна ділити після 5-6 років його життя, коли пагони і коріння добре розростаються. Щоб розділити кущ на частини, його викопують і ділять на рівноцінні частини. Якщо кущ великий і розлогий, можна акуратно підкопати його з одного боку і лопатою відокремити частину чагарнику разом з коренем. При такому способі немає необхідності викопувати кущ цілком. Отримані саджанці, в разі вдалого поділу коренів і нирок, швидко приживаються і цвітуть.
Слід знати, що, якщо материнський кущ «страждав» від будь-якого захворювання, воно зберігається і на виділеннях саджанці або отводках. В такому випадку необхідно провести знезаражувальні заходи.
- Щоб розмножити кущ відводками, роблять неглибокі (до 10 см) канавки, в які закладають нижні бічні пагони. Для фіксації відведення притискають металевими (дротяними) скобами і засипають землею. На наступний рік, вкорінені пагони відділяють від рослини і висаджують на нове місце.
- Розмноження клематиса живцями дозволяє заготовити достатньо велика кількість саджанців. Живці для посадки використовуються зелені або одревесневшие, а заготовлювати їх можна навесні, влітку і восени. Часто, для кращого вкорінення, садівники користуються різноманітними стимуляторами росту (Корневін, епін, гетероауксин, анафтілуксусная кислота та ін.). Помірно вологий мікроклімат і температура не нижче 200С дозволяє висаджених черешкам швидко пустити коріння.
Клематис руж кардинал, особливості посадки
Дана гібридна форма клематиса відрізняється витривалістю і невибагливістю. Природно, існують умови, найбільш сприятливі для розвитку чагарнику. Клематис здатний рости на одному місці до 20 років, тому важливо спочатку вибрати для його посадки найбільш зручне місце.
Вибір місця для посадки клематиса руж кардинал
- Світлолюбний клематис воліє сонячну відкриту місцевість, без протягів і сильних вітрів. Також підійде для посадки і легка півтінь. Сонце позитивно позначається на декоративності чагарнику: квітки стають більшими, а цвітіння рясніше.
- Що стосується грунтів, клематис не надто примхливий, але буде краще розвиватися в легкому, родючому ґрунті, з нейтральною кислотністю. Кислі грунти слід нейтралізувати вапном. Клематис руж кардинал погано приживається в важких, засолених, кислих грунтах.
Агротехніка посадки клематиса руж кардинал
- Перед посадкою саджанця необхідно заздалегідь підготувати посадкову яму, розміром близько півметра по всіх параметрах.
- На дно ями кладеться дренажна підсипка з щебеню або битої цегли, шаром близько 15-20 см. Дренажний шар запобіжить небажаний для чагарнику застій вологи, забезпечить необхідну аерацію.
- Зверху дренаж засипають органічним добривом. Для цих цілей підійде гній-сипець, листовий перегній, зола, компост. При мізерному складі грунту можна додати Суперфосфатний добриво з розрахунку 50 г на 0,5 кв. м, нітрофоску і торф.
- Органіку засипають невеликим шаром родючого грунту (невеликою гіркою), на який і виставляються коріння саджанця. Коріння акуратно розправляють по поверхні грунту.
- Притримуючи рослину, засипати грунтом коріння разом з кореневою шийкою чагарнику, після чого грунт ущільнити і полити водою. Посадка клематиса із заглибленням дозволяє розвиватися центру кущіння, на якому будуть закладатися молоді бруньки (майбутні пагони). Засипати кореневу шийку слід приблизно на 5-8 см. До того ж, кущі зі «захованої» кореневою шийкою краще переносять холодний зимовий період і спекотне літо. У міру зростання багатолітника, в район пристовбурного кола постійно додається трохи родючого грунту.
- Після рясного поливу, прикореневій шар краще замульчувати, так як клематис погано переносить як перегрів грунту, так і застій вологи.
- Готувати посадкову яму краще заздалегідь, приблизно за місяць до посадки, щоб грунт устоявся і осів.
- По центру ями заздалегідь встановлюється опора для підтримки зростаючого клематиса. Особливо вона стане в нагоді в регіонах з сильними рвучкими вітрами.
- Посадку клематисів здійснюють з весни по осінь. Оптимальним часом для посадки ліановідний чагарнику вважається перша половина осені.
- Якщо клематис висаджують поблизу стін або інших огорож, не потрібно робити це впритул, слід витримати інтервал не менше 20 см. Також на рослина не повинна стікати вода з даху під час дощу. Не варто висаджувати багаторічник і поблизу металевих парканів: влітку вони сильно нагріваються і можуть «обпалити» рослина.
- Висаджуючи кілька представників клематиса, важливо дотримуватися між ними на відстані мінімум 1 1,5 м, з огляду на майбутнє розростання чагарнику.
- Якщо висаджується дуже слабкий саджанець, краще його спочатку прикопати в парнику, ретельно за ним доглядаючи. Тільки коли рослина повністю зміцніє, його висаджують у відкритий грунт.
Великоквіткова клематис руж кардинал можна купити в спеціальних ботанічних розплідниках або квіткових магазинах. Продаються саджанці, висаджені в пластикових контейнерах або в пакетах з торфом. Якщо купується саджанець з оголеною кореневою системою, не можна допускати надмірного пересихання коренів. Такий саджанець потрібно буде замочити у воді на 1-2 години, після чого висадити в грунт. Головна умова успішного вкорінення саджанця - наявність здорових, неушкоджених коренів.
Клематис руж кардинал, правила догляду
Доглядати за гібридним сортом руж кардинал необхідно так само, як і за іншими клематисами групи «С». Регулярний полив, підживлення і обрізка - основні агротехнічні заходи при вирощуванні клематисів.
Полив клематиса руж кардинал
- Рослина любить вологу, але не переносить її застою. Важливу роль в цьому відіграє дренажний шар грунту, закладений в період посадки рослини. Також багато садівників при висаджуванні клематисів, планують природний відтік води, наприклад, після танення снігу. Для цього кущі висаджують на невеликому підвищенні або роблять канавки з ухилом для відтоку зайвої води.
- Разом з тим, клематис погано переносить і перегрів грунту. З огляду на, що чагарник висаджують в добре освітлених місцях, можна затінити підставу куща, висадивши в районі пристовбурного кола однорічні невисокі квіти. Замульчувати торфом, перегноєм або тирсою грунт також запобіжить небажаний перегрів грунту. До того ж мульча довше збереже вологий мікроклімат грунту і буде перешкоджати розвитку бур'янів.
- Поливати клематиси потрібно регулярно і рясно, коли просихає верхній шар грунту. Норма води в один полив становить близько 1-2 відра, а для дорослого, розрослося чагарнику - в два рази більше.
- Кращий час для поливу - вечірній, коли сонце менш активне.
- Полив чагарнику здійснюють, як правило, 2 рази на тиждень, а в посушливий період можна додати ще й обприскування листя.
- Після поливу землю необхідно рихлити, покращуючи водо- і повітропроникні властивості грунту. Якщо ділянку навколо стовбура рослини замульчувати, в додатковому розпушуванні немає необхідності.
Підживлення клематиса руж кардинал
- Як і будь-яке інше рослина, клематис руж кардинал потребує періодичного підгодівлі добривами.
- Підживлення починають вводити з 2-го року життя чагарнику.
- Добрива вносяться після поливу рослини, приблизно 4 рази за весь вегетативний сезон: ранньою весною (до початку вегетації), влітку (в період бутонізації та після цвітіння) і восени.
- Під час цвітіння чагарнику добрива вносити небажано, так як після цього період цвітіння скоротиться.
- Навесні, для активного нарощування зеленої маси, в грунт вносять мінеральні добрива, що містять азот. Можна використовувати сечовину, аміачну селітру (з розрахунку 1 ст.л. на відро води). Застосування азоту дозволяє стимулювати зростання рослини.
- Влітку клематиси підгодовують фосфорвмісними або калійними препаратами.
- Восени буде доречно застосування суперфосфатів, не перевищуючи дозування в інструкції.
- Незамінними для рослин, за поживністю і цінності, залишаються органічні добавки: гній-сипець, деревна зола, компост, крейда та доломітове борошно.
- Мінеральні і органічні підгодівлі краще чергувати.
Обрізка клематиса руж кардинал
- Обрізка клематиса стимулює утворення молодих пагонів, а отже, і більш рясне цвітіння чагарника.
- Обрізати чагарник потрібно восени (орієнтовно, в жовтні), перед підготовкою його до зимового періоду.
- Клематис руж кардинал, що відноситься до третьої групи, потребує сильної обрізку. Такі чагарники обрізають до перших 2-3-х нирок, залишаючи над землею лише 30-50 см пагонів.
- Така, здавалося б, кардинальна обрізка, жодним чином не шкодить рослині, адже квіти будуть утворюватися на пагонах поточного року. Навпаки, в період вегетації клематис зможе швидше набрати силу і відновити зелену масу чагарнику.
- Протягом усього вегетаційного сезону проводиться санітарна обрізка клематиса. Видаляються пошкоджені, засохлі або зламані гілки. Подібна «стрижка» також допомагає регулювати процес цвітіння і розростання чагарникової ліани.
- Формувати чагарник можна, крім обрізки, і шляхом штучного напрямки пагонів клематиса. Для цього деякі пагони пригинають в горизонтальному напрямку, щоб цвітіння чагарнику було рівномірним по всій його висоті, в тому числі і нижче основної частини рослини. Направляти пагони слід акуратно, враховуючи, що молоді зелені стебла дуже крихкі і ламкі.
Підготовка до зими клематиса руж кардинал
- Хоча клематиси - досить морозостійкі рослини, що відносяться до зони морозостійкості 4-9, їх все ж вкривають на зиму, щоб уникнути небажаного обмерзання, особливо в умовах безсніжних зим.
- Клематиси сорти руж кардинал, обрізані практично біля основи куща, зручно і просто готувати до зимового періоду. Завдяки цьому, клематиси даної групи обрізки найбільш популярні у квіткарів.
- Для зимового укриття використовують сухе листя або лапник. При сильних морозах і відсутності снігу можна додатково укутати кущ агроволокном або поліетиленом.
- Пристовбурні кола мульчують тирсою, листям або торфом.
- Знімати укриття необхідно навесні, з настанням стійкої позитивної температури, щоб весняні заморозки не погубили молоді стебла або кореневу шийку (найбільш вразливу частину чагарнику). Таке глобальне пошкодження може привести до загибелі всієї рослини. Тому, важливо стежити, щоб коренева шийка була прикрита землею, перегноєм або компостом.
Хвороби і шкідники клематис руж кардинал
- Клематис руж кардинал - довговічне красива рослина, якщо не уражається хворобами і шкідниками. У таких випадках слід негайно реагувати, знищуючи паразитів і перешкоджаючи поширенню захворювань.
- Щоб убезпечити рослина, необхідно проводити щорічні профілактичні заходи. Для цього потрібно ранньою весною і восени обробляти кущ 3% бордоською рідиною або 1% мідним / залізним купоросом.
- Найбільш небезпечні грибкові хвороби клематиса - фузаріоз і вілт (в'янення). Як правило, ці захворювання провокуються недотриманням агротехніки культивування чагарникової ліани або невдалим місцем її посадки. Перезволоження грунту, застій вологи і підвищена вологість повітря - головні причини захворювання. При зараженні слід провести санітарну обрізку пошкоджених стебел і листя, які згодом спалити. Після обрізки кущ обробляють мідним купоросом або бордоською рідиною (1%).
- Для боротьби з вілтом, грунт і підстави пагонів слід обробити розчином фундазолом (20 г на відро води) або іншим подібним фунгіцидом.
- При ураженні чагарнику такими шкідниками, як павутинний кліщ, мушка або трипс, проводять обробку спеціальними інсектицидними препаратами.
- Під час нападу на кущ клематиса такого небезпечного шкідника, як нематода - мікроскопічного черв'яка, рослина, швидше за все, доведеться знищити, а грунт продезінфікувати.
- Позитивні результати профілактики хвороб і шкідників дає посадка поруч з чагарником клематиса, однорічних календули або чорнобривців. Вони не тільки затінюють ґрунт, але і відлякують своїм запахом багатьох комах-шкідників.
Застосування клематиса руж кардинал
- Клематис руж кардинал широко застосовують для озеленення садово-паркових зон, присадибних ділянок та різнопланових ландшафтів.
- Кустарниковідниє ліана найбільш популярна для вертикального озеленення. Особливо ефектно виглядають рясно квітучі чагарники на альтанках, арках, в різних куточках саду або біля стін будинку.
- Такий «довго квітучий водоспад» не тільки прикрашає ділянку, але і може приховати якісь недоліки в зоні біля будинку або на присадибній ділянці (старий паркан, стара арка і т.д.).
- Сортовий гібрид клематис кардинал руж успішно культивують не тільки у відкритому грунті, але навіть і на балконах, терасах і верандах, у великих вазонах.
- Привабливо виглядають як одиночні посадки крупноцветковой клематиса, так і групові, в тому числі і з іншими сортами чагарникової ліани.
Висновки
Клематис руж кардинал - один з кращих представників роду клематисів. Це пов'язано не тільки з ефектним зовнішнім виглядом великих, оксамитово червоних квіток, але і невибагливістю вирощування чагарнику.
Зимостійке, рясно квітуча рослина, має високу життєстійкість і практично не вимагає догляду. Мінімальні агротехнічні заходи по культивуванню кустарниковідниє ліани дозволять захоплюватися її красою, як мінімум років 20.
Клематис руж кардинал, фото