Квітка крокосмія - норовлива і граціозна цибулинна рослина, що належить сімейству Ірисові. Екзотична красуня потрапила в наші сади з далекої Африки. Починаючи з перших тижнів весни, пишна лінійна листя починає буйно розпускатися і ближче до середини літа серед яскравої зелені з'являються стріли, густо прикрашені суцвіттями яскраво-вогняного забарвлення. Аж до морозів крокосмія зберігає свою пишність, тому займає особливе місце в ландшафтному дизайні.
Крокосмія, опис рослини
Крокосмія (попереднє найменування монтбреции) міцно вкоренилася в європейських садах починаючи з XIX століття. Невибагливість і простота в догляді, дозволяє крокосманіі без побоювання зимувати у відритому грунті. Головне посадити рослину в сприятливий грунт і в сприятливому місці.
З грецького крокосманія перекладається як «запах крокусу». Така назва обумовлена ароматом суцвіть, який дуже нагадує шафран. Але є у рослини й іншу назву - японський гладіолус. Воно викликано наявністю у монтбреции квітконосу, нагадує гладіолус.
Крокосмея відноситься до багаторічних бульбоцибульні рослинам. Клубнелуковіца покрита багатошаровою сітчастою оболонкою. Надземна частина представлена гіллястими стеблами і густорастущей лінійної листям.
Висота рослини залежить від сортових особливостей і може коливатися від 60 см до півтора метра. Квіточки воронкоподобние і дрібні, діаметром не більше 4 см. Вони зібрані по 4-5 штук в волотисте суцвіття. Забарвлення квітів яскравий і насичений: вогненно-жовтий, помаранчевий, рожево-червоний, білий. Плід рослини - коробка з насінням.
Крокосмія вважається родичем багатьох рослин. До їх числа відносять іриси, крокуси, фрезії, а також Феррарі і гладіолуси. У садах крокосмія відмінно сусідить з лилейниками і сальвії, або ж поєднується з каннами і ехінацеєю. Придатне рослина і до зрізку - цветонос зберігає свіжість до двох тижнів.
Крокосмія - посадка насіння
Вирощувати крокосмія з насіння досить клопітно. Цей процес вимагає чималої майстерності і терпіння. Зацвітає рослина через два роки після посадки насіння, але кінцевий результат вартий докладених зусиль.
Особливості посіву крокосмии
Для насіннєвого розмноження розсудливо використовувати тільки рассадний метод. Теоретично, насіння можна висівати і в відкриттів грунт, але шанси дочекатися перших сходів мізерно малі.
У перші дні березня насіння замочують у воді, яку потрібно міняти кожні 6 годин. Потім підготовлений посівний матеріал висівають в сприятливий субстрат. До його складу входить не тільки земля і пісок, але і торф з перегноєм. Для підтримки температурного режиму, контейнер з насінням прикривають плівкою і залишають в сонячному місці до появи перших паростків.
Правила догляду за розсадою крокосмии
Рассадний період передбачає виконання звичайних прийомів агротехніки. Після появи сходів, покриття з контейнера знімається і забезпечується догляд за рослиною: регулярний полив у міру необхідності і дбайливе розпушування субстрату близько ще незміцнілих паростків. Грунт при цьому повинна бути злягла вологою, інакше цибулина рослини загніет.
Проведення пікіровки крокосмии
Після появи двох-трьох зміцнілих листочків, приходить час пікірувати сіянці в більш підходящі ємності трохи більшого діаметра. Там вони будуть залишатися до моменту висадки. За 10-14 днів до пересадки, рослини слід виносити на вулицю з метою загартовування, це полегшить їх адаптацію до нових кліматичних умов.
Дорокосмія, посадка і догляд у саду
Хоча крокосмея легко переносить пересадку і міцно вкорінюється в новому грунті, варто дотримуватися деяких правил. Це забезпечить здоровий ріст і бутонізації рослини.
Слушна нагода для посадки крокосмии
Посадка монтбреции у відкритий грунт проводиться після того, як він прогріється до 6⁰С. Це зазвичай відбувається в квітні. Крокосмія віддає перевагу сонячним ділянки з пухкої і влагопроницаемой грунтом. Важливо щоб грунтові води проходили досить глибоко, оскільки рослина погано переносить надлишок вологи в коренях.
Щоб крокосмія добре вкоренилася і щедро зацвіла, підготовка клумби проводиться задовго до її посадки. В кінці осені кожен квадратний метр грунту збагачується такою сумішшю: хлористий калій (20 г), суперфосфат (40 г), а також вапно (100 г), перегній (2 відра).
На клумбі готуються ряди на відстані 25 см. Саджанці висаджуються в неглибокі лунки, зберігаючи відстань між ними не менше 10 см. Після цього крокосмія поливають і на кілька днів притеняют від прямих променів сонця.
Вирощування крокосмии
Крокосмія дуже скромна щодо грунту і кліматичних умов. Але слід брати до уваги те, що вона родом з жарких країн і забезпечувати їй радять умови зростання в саду.
Щоб забезпечити повноцінний догляд крокосмія знадобиться зовсім небагато умов. В першу чергу слід дотримуватися помірного поливу. Зволожувати грунт потрібно тричі на тиждень. Після поливу часто утворюється щільна кірка навколо цибулини, тому бажано регулярно рихлити ґрунт.
Будь садівник бажає, щоб його праця увінчалася успіхом, і рослина порадувало своїм ніжним і яскравим цвітінням. Тому для посилення бутонізації крокосмии, догляд повинен передбачати своєчасне внесення добрив.
Якщо грунт, в яку були висаджені сходи, не відрізняється родючістю, слід підгодовувати рослини кожні 10 днів після появи перших двох листочків. В якості добрива можна використовувати настій коров'яку в співвідношенні з водою 1:10, або комплексні мінеральні добрива з розрахунку 2 г на 1 л води. На етапі бутонізації переважно використовуються добрива, збагачені калієм.
Розмноження крокосмии
Монтбреции розмножується двома методами: насіннєвим і вегетативним. Про те, як виростити рослину з насіння обмовлялося вище, а вегетативний спосіб ґрунтується на розподілі клубнелуковиц.
Клубнелуковіца крокосмии жваво обростає дітками, які здатні активно зацвітати вже на другий рік. Для попередження зупинки цвітіння крокосмии, цибулини слід відокремлювати і розсаджувати. Для цього бульби цілком викопують, від материнської цибулини дбайливо відокремлюють діток і пересаджують їх в підготовлену клумбу. Слушна нагода таке ж, як і для висадки розсади - квітень-травень.
Якщо цибулини занадто малі, можна спочатку посадити їх в горщик, а коли вони підростуть, разом із земляною грудкою висадити в грунт ближче до липня.
Рослина, посаджене шляхом розподілу цибулин, зацвітає на другий сезон, тому нетерплячим садівникам крокосмія краще купити в бульбах, ніж три роки вирощувати її з насіння.
Захворювання і небезпечні шкідники крокосмии
Монтбреции відрізняється невразливістю до багатьох захворювань, але відсутність дбайливого догляду і надмірний полив можуть породжувати такі хвороби:
- Сіра гниль - гнильні бактерії стрімко розмножуються в умовах підвищеної вологості і покривають цибулини нальотом сірого кольору з неприємним запахом. Для її попередження рекомендовано дотримуватися режиму поливу.
- Фузаріоз - грибкове захворювання, що характеризується пожовтінням і обпаданням листя, деформацією квітконосу і подальшою зміною забарвлення квіток. Для лікування застосовуються фунгіциди.
- Трав'янисті - невиліковне захворювання вірусної природи, яке розповсюджується за допомогою цикадок. Відмінні риси захворювання - жовтіюча і висихає листя.
Для попередження різних захворювань рекомендовано перед посадкою насіння та цибулини обробляти 1% розчином марганцівки.
Серед шкідників, які часто вражають крокосмія виділяють:
- Трипси - шкідники, що харчуються соком рослин. Їх присутність виявляють невеликий безбарвні плями або смужки. Листя з часом відсихає, стеблинки викривляються, а квіти відпадають. Відносно цих шкідників активні такі кошти: Карбофос, Агравертін, Конфідор.
- Капустянки - комахи, що поїдають цибулини рослин. Для вилову медведок восени викопують яму глибиною близько 50 см і насипають в неї гній, який служить приманкою. В кінці осені, коли капустянки вже облаштувалися для зимівлі, яму розкопують і нищать все сімейство.
- Павутинний кліщ - шкідник, який вражає надземну частину рослини. Кліщі висмоктують соки, що призводить до опадання листя і засихання всього рослини. Для боротьби придатні будь-які інсектициди.
Крокосмія після свого цвітіння
У поліпшенні зростання клубнелуковиц важливу роль відіграє догляд після закінчення цвітіння і подальша підготовка рослини до зимових холодів.
Збір насіння
Як правило, збирати насіння крокосмии недоцільно, оскільки рослина відмінно розмножується діленням цибулин, тому ви будете повністю забезпечені посадковим матеріалом. Якщо ви тільки збираєтеся обзавестися рослиною, для вирощування крокосмии краще купити насіння в спеціалізованому магазині.
Якщо ви хочете зібрати власні насіння, потрібно дочекатися поки коробочки з насінням повністю дозріють, а потім акуратно їх зібрати.
Щоб рослина віддавало всі сили на зростання цибулин, слід зрізати квітконоси у міру їх відцвітання. Також після закінчення цвітіння повністю припиняють вносити добрива.
Підготовка крокосмии до зимівлі
Крокосмія налічує багато сортів, але не всі відрізняються морозостійкістю.
Види мілкоцвітна монтбреции добре переносять сильні заморозки, але бульби слід вкривати. Рослини, що проростають в південних регіонах, зимують в землі, яку мульчують компостом, а зверху вкривають 20-сантиметровим шаром гілля або сухого листя.
Крупноквіткові види, які ростуть в північних широтах, обов'язково викопують з приходом жовтня, коли бульбоцибулини вже густо обросла новими дітками. Гнізда з дітками закладають на збереження в цілому вигляді, оскільки молоді цибулини скоро пересихають. Цибулини спочатку просушують кілька днів при температурі 10⁰С, а потім укладають в ящики і залишають в погребі до весни. Оптимальна температура зберігання цибулин монтбреции - + 5- + 8⁰С.
За кілька тижнів до висадки, від цибулин відривають сухі стебла з листочками, відокремлюють діток і замочують посівний матеріал в розчині марганцівки або іншому протравному засобі.
З цибулин, які зимували в землі, з приходом весни знімають укриття, і зрізають старе листя. Раз в два-три роки їх пересаджують з метою відокремлення дітей.
Види і популярні сорти крокосмии, фото
Серед дикорослих видів крокосмии налічується понад 50 різновидів, але в культурі найбільш часто виростають такі:
- Крокосмія Массонорум - рослина у вигляді невеликого куща з яскраво-зеленими мечовидним листям, серед яких виростають квітконоси з вогненно-оранжевими квітами. Цей вид рослини виростає до 60 см у висоту і покривається невеликими квітами до середини липня. Відрізняється високою морозостійкістю.
- Крокосмія Золотиста - рослина родом з південних регіонів Африки. Відмінними рисами цього виду є лінійні листя і невеликі квіти золотистого, червоного і оранжевого забарвлення. Період цвітіння припадає на перші тижні осені.
- Крокосмія Панікулата - ранньоквітучих вид, ніжні яскраво-помаранчеві квіточки якого, розпускаються до середини липня. Для цього виду характерні високі листя гофрованої форми, що досягають 150 см у висоту.
- Крокосмія садові (звичайна) - перший гібрид, який почали вирощувати в саду. Рослина, отримане в результаті селекції золотистої крокосмии і Потс, виростає до 1 м з гіллястими стеблами і прямостоячей листям. Цвітіння відбувається протягом липня-серпня.
- Крокосмія Потс - рослина добре росте в болотистій грунті, тому для його посадки підходять садові ділянки в півтіні. Ця монтбреции має вузькі листя і дрібні квіти.
Більшість садових сортів є культиварами крокосмии звичайної. Ось найпоширеніші з них.
- крокосмія Люцифер - володіє прямими цветоносами, густо засіяними яскраво-червоними воронкоподобнимі квітами. Виростає до 150 см у висоту, і відрізняться підвищеною стійкістю до морозів;
- Джордж Девідсон - кущ середньої висоти (не більше 70 см) з розеткою темно-зеленого листя і віничком квітів бурштинового кольору. Часто вирощується для подальшої зрізання;
- Емілі Маккензі - низькорослий кущ з густою листям. Стрілки прямолінійні з квітами незвичайного забарвлення - оранжево-коричневі з строкатим плямою в середині;
- Ред Кінг - кущ середньої висоти, стрілки усіяні криваво-червоними суцвіттями з помаранчевим відливом.
Догляд за крокосмія дуже легкий, і якщо ви будете його здійснювати з урахуванням вимог агротехніки, то проблем зі здоров'ям і цвітінням у вас точно не буде.