Канни - яскраві красиві садові квіти, що прикрашають дачні ділянки з середини літа до осені. Червоні, жовті, строкаті, білі, яскраво-помаранчеві великі квіти приваблюють до себе увагу і виглядають дуже ошатно і ефектно. Канна - улюблениця ландшафтних дизайнерів і озеленювачів, які використовують квітка для прикраси газонів, клумб, присадибних ділянок. Канни прекрасно виглядають як в одиночній посадці, так і в групі з іншими квітами і рослинами, надаючи композиції особою принадність.
Канни: опис
Канна (Canna) - багаторічні трав'яниста рослина, єдиний представник сімейства Канновие. У дикій природі налічується понад 50 різних сортів і видів канн, які виростають в теплих кліматичних умовах таких країн як Індія, Африка, Індонезія, а також в тропіках Південної Америки. Житла канни - береги річок, струмків, на ділянках з зволоженим грунтом.
Розкішний квітка має прямостоячі тонкі неветвящиеся стебла, що досягають висоти від 80 см до 2 метрів, окремі види виростають до 3 метрів у висоту. Листя рослини - великі, ланцетовидной або довгастої форми, можуть виростати до 80 см в довжину, до 25 см в ширину. Забарвлення листя канни може бути і яскраво-зеленим, і червонувато-бронзовим, і смугастим, залежить від сорту рослини. Листя густо покривають стебло і виглядають дуже привабливо. Завдяки кількості у розмірі листя на стеблі, канну називають «мініатюрної пальмою». Деякі види канн ландшафтні дизайнери використовують через декоративності листя.
Але, все ж все своє пишність канна розкриває під час цвітіння. Квітки канни на квітконосі розташовуються асиметрично, зібрані в суцвіття у вигляді кисті або мітелки. Мають зовнішню схожість з гладіолусом. Основний колір квіток канни - насичено червоний, селекційним шляхом вдалося вивести сорти з яскраво-жовтими, рожевими, білими і двоколірними пелюстками. Квітки канни НЕ виділяють аромат, що є їх відмінною рисою. Тропічна красуня в саду - ідеальне рослина для людей, які страждають алергією або тих, хто погано переносять різкі запахи квітів. Початок цвітіння - липень, триває до пізньої осені.
Після цвітіння утворюється плід - трехгнездная коробочка овальної або циліндричної форми з круглими чорними насінням, розташованими в два ряди, час дозрівання плодів - від 30 до 40 днів.
У рослини потужна гілляста коренева система, розростається в ширину. Канна активно зростає навіть в бідних, неродючих грунтах.
Канни: сорти та різновиди
Серед величезного розмаїття видів і сортів канни, кожен з яких унікальний своєю формою, забарвленням пелюсток і листя. Канна індійська є першим садовим гібридом, який вивів французький селекціонер Кроз. На основі його вихідного матеріалу в результаті багаторічної селекції було виведено безліч різновидів рослини, які мають загальну назву «канна садові». Виділяють 3 основні групи канни садової:
- Листяна (мелкоцветковая) канна. Найвища канна, яка досягає до 3 метрів у висоту. Листя у рослини - великі темно-зелені з фіолетовим відтінком, квітки невеликі, близько 6 см.
- Канни Кроз. Низькорослі канни, зовні нагадують великі гладіолуси. Досягають висоти від 70 см до 1,5 метрів. Квітки -великі, близько 10 см, листя зелене, фіолетові з сизим нальотом.
- Канни орхідеевідние. До даної групи належать канни середньої висоти, до 2 метрів. Листя - м'ясисті, зелені, квітки великі, нагадують велику квітку орхідеї, мають яскравий двоколірний забарвлення.
Популярні сорти канн
- Andenken an Pfitzer. Канна орхідеевідная висотою до 1,5 метрів, цвіте розкішними яскраво-помаранчевими квітками з пурпуровими вкрапленнями на пелюстках. Листя пофарбовані в зелений колір з бурим відтінком.
- R. Wallase. Канна досягає висоти близько 1 м, цвіте світло-жовтими квітками з крановатимі вкрапленнями. Листя зелені, сорт не плодоносить.
- Дурбан. Мілкоцвітна канна з невеликими жовто-жовтогарячими квітками і смугастими листям, які є головною прикрасою сорти. Відтінок листя може бути рожевим, бронзовим, жовто-зеленим.
- Лівадія. Канни висотою близько 1 метра з червоно-малиновими квітками, які ефектно відтіняють пурпурні листя.
- Amerika. Досягає висоти до 1,5 метра, цвіте червоними великими квітками до 12 см в діаметрі. Темно-пурпурні листя виглядають дуже декоративно.
- Clara Bulsson. Висота рослини до 1,2 метра, цвіте оранжево-червоними квітами, листя пурпурні.
- Louis Kayeux. Канна висотою від 1 до 1,3 метра з ніжними рожевими квітами і зеленим листям.
Як виростити канну навесні
Розкішні канни однаково ефектно виглядають і на присадибній ділянці, і в горщику, вирощені в домашніх умовах. Часто низькорослі сорти канни висаджуються в вазони, діжки, великі горщики на балконах в оранжереях. Вічнозелена тропічна рослина - яскрава прикраса зимового саду.
Багато починаючі квіткарі боятися висаджувати канну у відкритий грунт, вважаючи її примхливої тропічної гостею, дуже вимогливою до догляду. Виростити канну в саду зовсім нескладно. Досить знати особливості її вирощування, правила посадки і забезпечити рослині необхідний агротехнічний догляд, як в природному середовищі її проживання в дикій природі.
Місце для посадки канни навесні
Канна - уродженка теплих країн з вологим кліматом, тому при виборі місця в саду потрібно враховувати її переваги. Місце, куди ви посадите рослину, має бути добре освітленим і не затіненим. У тіні дерев або господарських будівель канна рости не буде. Ще одна важлива умова для її вирощування - надійний захист від сильного вітру або протягу. Відмінний варіант - посадити рослину біля стіни будинку, яка буде захищати його від вітру. Канна декоративна рослина, тому варто вибрати для її посадки саме видне місце в саду. Використовуючи ефектну канну для створення квіткових композицій, як сусідів для неї підбирайте тіньовитривалі рослини, так як пишна густа листя рослини може закривати іншим рослинам доступ до світла.
Як розмножити канну для посадки навесні
Канни для посадки розмножують двома способами:
- Вегетативний: розмноження кореневищами.
Для розмноження рослини вегетативним способом застосовується розподіл кореневища. Скориставшись даними способом розмноження, наступного літа ви отримаєте квітуча рослина. В останніх числах вересня канну необхідно акуратно викопати разом з невеликою грудкою землі, намагаючись не пошкодити кореневище. Викопане кореневище квітки поміщають зимувати в темне і прохолодне місце. Необхідно регулярно протягом усього зимового сезону проводити його огляд, стежити за тим, щоб коріння не загнивали.
З настанням весни, в кінці березня кореневище поділяють на частини. Потрібно його розділити так, щоб на кожній частині розділеного кореня перебувала одна або дві сильних нирки, які дадуть зростання молодому рослині. Місця зрізу потрібно обробити товченим активованим вугіллям і підсушити, для знезараження. Потім деленки, ниркою вгору поміщають в ємність з тирсою або з землесмесью, що складається з торфу, піску і чорнозему в рівних частинах, і зверху присипають піском. Контейнери з Деленки необхідно поставити в тепле місце (від 20 до 24 градусів) для проростання розсади. Періодично деленки потрібно зволожувати і не допускати їх пересихання.
Після появи паростків, які ростуть досить швидко, розсаду пересаджують в маленькі горщики і ставлять їх в більш прохолодне і світле приміщення (близько 16 градусів).
- Вегетативний: розмноження насінням. Насіннєвий спосіб розмноження використовується рідше, ніж вегетативний. Найбільш оптимальний термін для посіву насіння - початок лютого.
Найважливіше умова при насіннєвому способі розмноження канни - попередня підготовка насіння, яка сприяє їх швидкій схожості, протягом місяця.
Підготовка насіння канни до посадки навесні
- Насіння канни мають дуже щільну оболонку. Спочатку її потрібно обшпарити окропом, а потім помістити під струмінь холодної води.
- Після водних процедур насіння поміщають в термос з теплою водою для набухання.
- Проводять механічне пошкодження оболонки, наприклад потерти насіння річковим піском або зробити невеликі надрізи.
- Підготовлені до посадки насіння садять в грунт. Для посіву насіння можна використовувати універсальний грунт для кімнатних рослин або підготувати грунтосуміш, що складається з двох частин перепріла листя з торфом, частини дернової землі і 0,5 частини річкового піску.
- Ємності з насінням канни повинні знаходитися при температурі близько + 25 ° С. Після появи 2 листочків, сіянці потрібно пікірувати в окремі невеликі горщики.
До посадці у відкритий грунт розсада готова в травні, початку червня.
Посадка канни навесні
Посадка молодих рослин здійснюється навесні, ближче до другої половини травня, коли мине загроза заморозків.
Вибір грунту для посадки канни навесні
Грунт для посадки канн повинен бути родючим, пухким, глибоко обробленим. Ідеальний склад грунту: по одній третині крупнозернистого піску, торфу і листової землі. Щоб забезпечити квітам пишне тривале цвітіння, досвідчені квітникарі рекомендують перед посадкою, навесні створювати рослині зігріваючу підстилку з гною. Щоб її зробити, необхідно викопати яму глибиною 70 см, насипати в неї шар кінського гною (близько 20 см) і зверху присипати грунтом. Перепревая, гній створить теплу середу для кореневища рослини, також удобрить грунт для активного зростання і рясного цвітіння.
Як садити канну навесні у відкритий грунт
У відкритий грунт канни садять в лунки глибиною 15 - 20 см, дотримуючись межу ними відстань не менше 50 см. Кореневу шийку потрібно поглибити в грунт на 2 см і злегка утрамбувати ґрунт. Після посадки молодим рослинам потрібен рясний полив, не менше 5-10 літрів на один кущ. Воду для поливу використовує теплу, близько 25 градусів.
Канни навесні: догляд
Красуня канна, як і будь-яка рослина, потребує догляду. Щоб цвітіння було тривалим і рясним, рослина потрібно своєчасно рятувати від бур'янів, рихлити грунт навколо кущів, видаляти відцвілі суцвіття, підтримувати постійну вологість грунту і вносити необхідні добрива.
Полив канн
Канни - уродженки країн з вологим кліматом, тому грунт навколо куща повинна бути помірно вологої. У період цвітіння полив збільшують, але заливати канну не можна. Надмірна вологість ґрунту провокує розвиток грибкових захворювань і почорніння бутонів - канна НЕ буде цвісти. Восени, після поступового опадання листя, обсяги поливу скорочують.
Розпушування і підгортання канн
Клумби і ділянки саду, де ростуть канни, необхідно регулярно прополювати і видаляти бур'яни для забезпечення повітропроникності грунту.
Восени, коли температура повітря значно знижується, канни високо підгортають, щоб захистити кореневу шийку рослини. Низька температура згубна для південного рослини. У жовтні, перед настанням перших заморозків кореневища, разом з грудкою землі викопують і зберігають зимовий період до весни в прохолодному приміщенні.
Догляд за каннами в період цвітіння
Відмітна особливість канн - тривалий рясне цвітіння з середини літа до жовтня. Щоб канна цвіла весь сезон, досвідчені квітникарі рекомендують періодично зрізати квіти, щоб не дати зав'язуватися насінням. Зав'язі перешкоджають формуванню нових квіткових бутонів. Зрізають квітка секатором або гострим ножем. Зрізані квіти ефектно виглядають як в одиночному букеті, так в композиціях з іншими садовими квітами. Канни стоять у воді від 4 до 8 днів.
Якщо ви помітили, що канни довго не цвітуть, варто поспостерігати за освітленням рослини протягом дня. Причиною її небажання цвісти, може бути недолік сонячного світла від тіні дерев, огорожі, господарської будівлі.
Підживлення канн
Щоб домогтися тривалого і пишного цвітіння канни, їй необхідно вносити регулярні підгодівлі мінеральними і органічними добривами.
- Необхідно удобрювати грунт курячим послідом, замоченим у воді в пропорціях 1:10. Досить одного поливу добривом в два тижні. Під один кущ витрачається 0,5 л рідкого добрива.
- Під час вегетації канни підгодовують мінеральними добривами: сумішшю калійних, азотних і фосфорних добрив в пропорції 10:12:25 г на квадратний метр ділянки. Гранули розсипають навколо висаджених канн після поливу, потім грунт слід розпушити.
- Під час формування бутонів ефективні підживлення товченим деревним вугіллям.
Як зберегти кореневища взимку
Після цвітіння, в кінці вересня або початку жовтня канни потрібно викопати і перенести їх разом з грудкою землі в прохолодне приміщення, де вони повинні зберігатися до весни. Приміщення для зимівлі канн має бути не тільки прохолодним, але і з помірною вологістю. Кореневища викладають в ящики або контейнери і пересипають торфом, тирсою або піском. Перепади температур не бажані.
Ідеальні умови зберігання: вологість повітря 50%, а температура - від 6 до 8 градусів тепла.
Необхідно регулярно проводити огляд кореневищ. При виявленні на ньому гнилі, пошкоджену ділянку необхідно зрізати, а місце зрізу обробити йодом.
Канни також можна зберігати в холодильнику в відділі для зберігання овочів і фруктів. Восени, коли бульби викопані, їх промивають у проточній воді і поміщають в розчин марганцівки для знезараження на добу. Потім просушують. Кожен бульба загортають у папір.
Кореневища канни прекрасно зимують в звичайному квітковому горщику або відрі, присипані сухою землею, на заскленій лоджії або балконі, де температура повітря не вище 15 градусів. У цьому випадку грунт необхідно зволожувати 2 рази в місяць.
Хвороби і шкідники канн
Основна проблема канни - бактеріальні та грибкові захворювання.
Бактеріозу схильні як листя, так і бутони рослини. На першій стадії на листя з'являються білі плями, потім відбувається почорніння і загибель бутонів. Причина бактеріозу - надмірна вологість грунту. Рослина, заражене бактеріозом, підлягає знищенню, так як захворювання не лікується. Існує ймовірність зараження їм інших примірників рослини.
Крім бактеріозу, канни схильні до такого захворювання, як іржавинний грибок. Виявляється воно у вигляді пожовклого листя, які згодом покриваються іржавими плямами. Для профілактики від іржавинного грибка використовується розчин марганцівки (4 г необхідно розвести на 10 л води).
У рідкісних випадках канни страждають від пестролепестности вірусу, при якому листя рослини покриваються дрібними чорними крапками. У боротьбі із захворюванням використовується своєчасне видалення пошкоджених листя і суцвіть.
Шкідники канн
Серед шкідників канни виділяють гусениць, що поїдають листя рослини і нематод, які харчуються корінням рослини. Для боротьби зі шкідниками використовуються інсектициди.
Канна в ландшафтному дизайні
Канни чудово уживаються з будь-якими квітами, єдина умова - враховувати при посадці клумби стрімке зростання рослини. Високі ефектні канни можуть заглушити цвітіння своїх більш повільно зростаючих сусідів.
Канна чудово виглядає не тільки на клумбі, а й використовується як діжкове або горшочное рослина для озеленення терас, веранд, балконів.
Масивний яскрава квітка може замаскувати або приховати неестетичні ділянки саду, господарські будівлі. Високі канни часто використовують у вигляді живоплоту, а низькорослі сорти розсаджують уздовж садових доріжок і бордюрів. Незабутньо ефектно виглядають канни на тлі яскраво-зеленого газону, біля водойми, ставка.
Ці яскраві квіти будуть радувати вас до глибокої осені, прикрашаючи сумовитий осінній пейзаж барвистим цвітінням.